Coraz bliżej podwyżki w strefie euro

Coraz bliżej podwyżki w strefie euro
Data dodania: 2022-05-11 (13:14) Poranny komentarz walutowy XTB

Na rynku widać niewielkie poruszenie. Po potężnych spadkach na Wall Street, w Chinach czy w Europie widać próby ożywienia. Trudno ocenić, czy jest to już koniec spadków czy jedynie „odbicie zdechłego kota”. Pomimo ostatnio sporo zwiększonego ryzyka na rynku, plany dotyczące podwyżek stóp procentowych raczej się nie zmieniają. Fed dalej zamierza podwyższać stopy procentowe o 50 punktów bazowych, a do tego wszystkiego dochodzi Europejski Bank Centralny, w którym coraz większa liczba bankierów mówi, że w końcu zbliża się pierwsza po ponad 10 lat podwyżka stóp procentowych.

Sytuacja na rynkach jest naprawdę interesująca. Potężne spadki były zanotowane mniej więcej we wszystkich klasach aktywów, ale wcale nie obserwujemy znacznego wzrostu zapotrzebowania na zabezpieczanie pozycji. Indeks CBOE Skew, który obrazuje nam koszt zabezpieczenia spada do najniższych poziomów od marca zeszłego roku. Podobnie jak barometr strachu prowadzony przez Credit Suisse. Do tego dodajmy odbicie inflacji w Chinach powyżej 2%. Te wszystkie sygnały mówią nam, że być może najgorsze jest już za nami. Oczywiście ożywienie, które możemy teraz obserwować, może być jednocześnie jedynie wskazanym wcześniej odbiciem zdechłego kota. Co ciekawe, ta poprawa nastrojów przyszła nawet bez zmiany nastawienia ze strony Fed. Wydawało się, że jedynie zmiękczenie stanowiska Fed co do podwyżek jest w stanie naprawić nastroje na rynkach. Mester z Fed wskazała, że nie wyklucza podwyżek o 75 punktów bazowych, Williams zakomunikował, że stopy procentowe wzrosną w tym roku do poziomu neutralnego, czyli prawdopodobnie do zakresu 2,5-3,0%. Do tego wszystkiego Waller z zarządu banku centralnego wskazał, że gospodarka jest w stanie wytrzymać wyższe stopy procentowe. To jednak nie koniec komunikacji zaostrzania polityki monetarnej. Pomimo tego, że Europejski Bank Centralny podczas ostatniego posiedzenia był nijaki, to jednak po posiedzeniu w zasadzie codziennie mamy jakąś wypowiedź ze strony członków banku na temat potrzeby podwyżek stóp procentowych. Dzisaj był to już Villeroy, Muller oraz Nagel, którzy wskazali na potrzebę zakończenia szybko programu QE oraz szybkiej podwyżki. Nie jest wykluczone, że przy takiej intensywnej komunikacji, pewne decyzje zostaną podjęte już w czerwcu, dlatego nie jest wykluczone, że jeden lub dwa tygodnie przed decyzją Fed, euro zacznie być zdecydowanie bardziej zmienne.

Dzisiaj czeka nas jeszcze ważny odczyt inflacyjny w USA. Oczekiwany jest spadek dynamiki inflacji, choć do tej pory cały czas dane cenowe zaskakiwały na plus. Złoty ma się z kolei lepiej podczas dzisiejszej sesji, czemu pomaga stabilny dolar i zejście rentowności 10 letnich w USA poniżej 3%.

Za dolara musimy dzisiaj płacić 4,4229 zł, za euro 4,6675 zł, za funta 5,4554 zł, za franka 4,4557 zł.

Źródło: Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar wyhamował

Dolar wyhamował

13:08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowana w poniedziałek słabość dolara wyhamowała - wtorkowe ruchy są niewielkie (najsilniejsze jest euro, które zyskuje 0,25 proc. wobec dolara, z kolei najsłabszy dolar nowozelandzki, który traci 0,31 proc.). Lepsze nastroje na Wall Street widoczne wczoraj wieczorem, zostały podkopane przez słabe wyniki spółki Snapchat, które zaważyły na sentymencie wokół spółek technologicznych, co przełożyło się na zachowanie indeksów w Azji.
EUR/PLN najniżej od końca lutego

EUR/PLN najniżej od końca lutego

10:12 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajszy skok w górę kursu EUR/USD o 1,25 proc. był najsilniejszy od 9 marca br. W trakcie 7 sesji kurs EUR/USD wzrósł ze swego 5-letniego minimum o prawie 3 proc., co było najsilniejszym tego typu ruchem od lipca 2020. Przyczyną tego odbicia się kursu euro względem amerykańskiego dolara była poniedziałkowa wypowiedź przewodniczącej Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde sugerująca wyjście wysokości podstawowych stóp procentowych strefy euro na dodatnie poziomy do końca III kw. br. Obecnie stopa depozytowa ECB wynosi -0,5 proc.
EBC pomaga złotemu

EBC pomaga złotemu

09:11 Poranny komentarz walutowy XTB
Notowania złotego wobec euro pozostają względnie stabilne, ale nasza waluta umacnia się wobec dolara. To efekt zapowiedzi EBC, który po majowej „wpadce” zaczyna zmieniać front. Już przed majowym posiedzeniem EBC rynki oczekiwały zwrotu. Wiele banków centralnych od dawna podnosi stopy i część rynku oczekiwała, że EBC przynajmniej zakomunikuje taki kierunek. Tak się jednak nie stało i euro znalazło się pod presją, a kurs EURUSD znalazł się w okolicach 1,035, minimum z przełomu 2016 i 2017 roku.
Dlaczego rubel jest najmocniejszą walutą na świecie?

Dlaczego rubel jest najmocniejszą walutą na świecie?

2022-05-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Poranek ostatniego pełnego tygodnia maja jest dla rynków finansowych bardzo pozytywny. Niemal wszędzie obserwujemy próbę negowania obaw związanych ze spowolnieniem gospodarczym czy recesją. Silny w ostatnich amerykański dolar oddaje część swoich wzrostów, waluty krajów wschodzących, w tym również zaliczając polskiego złotego umacniają się, a kontrakty na indeksy giełdowe zaliczają kolejną próbę odbicia. Jest jednak rynek, który teoretycznie dominuje wzrostami mierząc zmianę od początku roku. Jest to rosyjski rubel. Jakim cudem waluta kraju, który niemal upadł pod ciężarem sankcji jest taka mocna? To efekt sztucznej wyceny.
Gdzie Wall Street znajdzie swój dołek?

Gdzie Wall Street znajdzie swój dołek?

2022-05-19 Komentarz poranny TMS Brokers
Negatywne czynniki na rynku biorą ponownie górę. Od rana wczoraj słabo radziły sobie indeksy europejskie a sentyment znacznie się pogorszył kiedy do gry weszli inwestorzy z Wall Street. Benchmarki amerykańskie straciły ponad 4 proc. co jest największa wyprzedażą od ok. 24 miesięcy. Wzrósł tym samym popyt na obligacje, cena ich wzrosła a rentowności obniżyły się. Odbicie na EUR/USD zostało zatrzymane ale nie całkowicie zniwelowane.
Trudne chwile przed złotym?

Trudne chwile przed złotym?

2022-05-19 Poranny komentarz walutowy XTB
We wczorajszym komentarzu pisałem o tym, że dość dynamiczna poprawa sentymentu na rynkach była głównie ulgą po tym, jak rynek przetrwał turbulencje na kryptowalutach. Nic nie zmieniło się natomiast w fundamentach szerokiego rynku, o czym inwestorzy przekonali się podczas wczorajszej sesji na Wall Street. Środa zapowiadała się dość spokojnie, bo w kalendarzu brakowało istotnych publikacji. Można powiedzieć wręcz, że rynek dobrze przyjął wtorkowe wystąpienie szefa Fed, który ostrzegał przed przyspieszeniem działań, jeśli inflacja nie będzie spadać.
Co spowodowało wzrosty na EUR/USD?

Co spowodowało wzrosty na EUR/USD?

2022-05-18 Komentarz poranny TMS Brokers
Główna para walutowa urosła wczoraj do 1,0550 odbijając tym samym od technicznego dołka sprzed kilku lat zlokalizowanego na 1,0350. O zmianie trendu nie ma oczywiście mowy, na razie to jedynie naturalna korekta. Dolar jest mocno wykupiony i realizacja zysków z długich pozycji w USD mogła wpłynąć na ruch w kierunku północnym głównej pary walutowej. Dodatkowo wspólna waluta została wsparta przez wypowiedzi Klaasa Knota – zasiadającego w radzie Prezesów EBC.
Odwilż czy zmiana trendu?

Odwilż czy zmiana trendu?

2022-05-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Od ubiegłego czwartku na rynkach obserwujemy poprawę nastrojów. Zawitała ona także na rynek walut, gdzie dolar osłabił się pomimo dobrych danych z USA. W Polsce GUS podał bardzo dobre dane za pierwszy kwartał. Globalna poprawa nastrojów to głównie efekt przesilenia, które w ubiegłym tygodniu wywołał upadek kryptowaluty Luna. Mimo, że było to wstrząs nie tylko dla rynku krypto, fakt iż nie doszło do głębszego załamania (m.in. utrzymały się inne ważniejsze stablecoiny) musiał zostać odebrany jako ulga.
Próba kontynuacji odbicia cen akcji w górę

Próba kontynuacji odbicia cen akcji w górę

2022-05-17 Komentarz poranny TMS Brokers
Po wczorajszym lekkim zawahaniu (WIG-20 -0,19 proc., DAX –0,45 proc., S&P 500 -0,39 proc.) rynki akcji na świecie sprawiały dziś rano wrażenie, że chcą kontynuować próby kontynuacji rozpoczętego pod koniec poprzedniego tygodnia wzrostu. WIG-20 zwyżkował na początku wtorkowej sesji o 0,76 proc., DAX rósł o +0,95 proc., a cena kontraktów na S&P 500 zyskiwała +0,56 proc.
Jak długo Fed będzie mówił o nadmiernej inflacji?

Jak długo Fed będzie mówił o nadmiernej inflacji?

2022-05-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Nie da się ukryć, że Rezerwa Federalna od dłuższego czasu prowadzi retorykę chęci totalnej walki z inflacją. Oczywiście można było zacząć pewne działania wcześniej, gdyż teraz widać już możliwe sygnały spowolnienia. Mimo tego Fed nie zmienia swojego zdania i w dalszym ciągu mówi o nadmiernej inflacji. Warto spojrzeć jak zachowywał się rynek do momentu podkreślania inflacji przejściowej i jak zachowywał się po zmianie zdania. Co może się stać, jeśli podwyżki wpłyną na oczekiwania inflacyjne i Fed porzuci swoje zdanie o nadmiernej inflacji?