Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej
Data dodania: 2022-03-14 (15:01) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena ropy gatunku Brent oscyluje dzisiaj rano w okolicach 109 USD za baryłkę, z kolei notowania amerykańskiej ropy WTI poruszają się w rejonie 105-106 USD za baryłkę. Na rynku ropy (i nie tylko) dzisiaj rano panują nieco lepsze nastroje, związane z oczekiwaniami postępów w rozmowach dyplomatycznych na linii Ukraina-Rosja.

Mimo utrzymujących się walk na terenie Ukrainy, pojawiły się optymistyczne wypowiedzi zarówno ze strony ukraińskich, jak i amerykańskich dyplomatów, sugerujące większą otwartość Rosji do negocjacji. Co prawda nadal trudno ocenić, na ile przedstawiają one rzeczywisty obraz sytuacji, ale dzisiaj rozmowy mają być kontynuowane.

O ile konflikt w Ukrainie pozostaje w centrum uwagi inwestorów na rynku ropy naftowej, to warto pamiętać również o innych istotnych kwestiach, które mogą w bieżącym tygodniu wpłynąć negatywnie na ceny tego surowca. Po pierwsze, amerykańska Rezerwa Federalna już w środę podejmie decyzję w kwestii stóp procentowych w USA. Jeśli pojawiłoby się bardziej jastrzębie podejście tej instytucji, a zwyżka stóp sięgnęłaby nie 25 pb, lecz nawet 50 pb (co jest brane pod uwagę w prognozach), to byłby to ruch wspierający wartość amerykańskiego dolara i negatywnie wpływający na ceny ropy naftowej.

A po drugie, popyt na ropę na świecie nadal stoi pod znakiem zapytania ze względu na niepewność związaną z pandemią Covid-19. Mimo że ostatnio zeszła ona na dalszy plan, to bynajmniej nie przeminęła. Niepokojące dane napłynęły bowiem z Chin, gdzie liczba nowych przypadków wzrosła do najwyższych poziomów od dwóch lat, a miasto Shenzhen objęte zostało lockdownem. To sugeruje, że nie można wykluczyć przedłużania się restrykcji dotyczących przemieszczania się także na kolejne miesiące 2022 roku.

SOJA

Wstrzymanie eksportu produktów sojowych z Argentyny.

Konflikt zbrojny w Ukrainie przełożył się na dynamiczne zwyżki cen wielu towarów rolnych. W centrum uwagi znalazły się m.in. pszenica, kukurydza oraz olej słonecznikowy, których kluczowymi eksporterami są Ukraina i Rosja. Wzrost cen towarów rolnych rozbudził obawy na świecie o pojawienie się kolejnego kryzysu żywnościowego – zwłaszcza że niektóre państwa zdecydowały się na wstrzymanie eksportu różnych towarów rolnych w celu wyhamowania ich lokalnego wzrostu cen.

Do państw tych w miniony weekend dołączyła także Argentyna, która ogłosiła wstrzymanie zamówień na eksport mączki sojowej oraz oleju sojowego – co wywołało na rynku soi konsternację, bowiem kraj ten jest największym eksporterem obu tych towarów (odpowiada za 41% globalnego eksportu mączki sojowej oraz 48% światowego eksportu oleju sojowego).

Obecnie zbiory soi w sezonie 2021/2022 jeszcze nie dobiegły końca, więc fizyczne dostawy jeszcze nie ruszyły, więc decyzja Argentyny póki co nie wpływa bezpośrednio na rynek soi i produktów sojowych – jednak jeśli zamówienia nie zostaną relatywnie szybko wznowione, to zapewne pojawi się spora presja na wzrost ich cen.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

2022-07-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego tygodnia zniżkują. W rezultacie, istnieje spora szansa na to, że już trzeci tydzień z rzędu zakończy się na tym rynku zniżką (dotyczy to głównie amerykańskiego surowca). Mimo obaw o dostawy ropy naftowej do Europy w obliczu sankcji narzuconych na Rosję, większy wpływ na ceny ropy mają negatywne nastroje związane z nadchodzącą recesją, która w opinii wielu inwestorów, jest już dominującym scenariuszem. Spowolnienie gospodarcze uderzyłoby niewątpliwie w popyt na ropę – a wysokie ceny paliw już teraz przyczyniają się do ograniczonego popytu wśród konsumentów.
Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

2022-06-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym rozpoczęciu tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół. Nadal jednak bieżący tydzień upływa cenom ropy na poruszaniu się w rejonie 110 USD za baryłkę, a z fundamentalnego punktu widzenia inwestorzy poruszają się pomiędzy obawami o niedostateczną podaż na rynku ropy a strachem przed recesją – czyli czynnikami, które wpływają w odwrotnym kierunku na ceny tego surowca.
Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

2022-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie na rynkach metali przemysłowych były okresem dynamicznych, a w przypadku niektórych metali wręcz spektakularnych, zniżek. Jednym z wyraźnie przecenionych surowców okazała się miedź, której notowania w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku czerwca oscylowały w okolicach 4,50 USD za funt, podczas gdy obecnie poruszają się w rejonie 3,70 USD za funt.
OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

2022-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia zwyżkują, czego przyczyną okazały się pojawiające się na nowo obawy związane z podażą tego surowca. Trwa bowiem spotkanie przedstawicieli państw G7, podczas którego padły sugestie, że państwa OPEC nie będą w stanie wyprodukować tyle ropy naftowej, na ile liczą kraje zachodnie.
Taką tezę postawił prezydent Francji, Emmanuel Macron, który wspomniał, że niedawno przeprowadził rozmowę z oficjelami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – i otrzymał informację, ...
Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

2022-06-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zwyżki, jednak w powietrzu unosi się przede wszystkim nerwowe wyczekiwanie na rezultaty rozmów podczas spotkania G7 w Niemczech. Jest bowiem praktycznie pewne, że zostaną podczas niego poruszone kluczowe tematy związane z handlem ropą naftową. Po pierwsze, liderzy państw G7 mają zamiar przedyskutować kwestię odnowienie paktu nuklearnego z Iranem po niedawnej wizycie przedstawiciela UE w Teheranie.
Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

2022-06-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie sesje na rynku ropy naftowej przyniosły zniżki, aczkolwiek z fundamentalnego punktu widzenia nadal inwestorzy utknęli pomiędzy obawami o podaż ropy naftowej (jako skutku wojny w Ukrainie) oraz strachem o spadek popytu na ten surowiec (w obliczu jego wysokich cen oraz spowalniającej gospodarki). Na razie ropa naftowa znajduje się na drodze do drugiej wyraźnej tygodniowej zniżki z rzędu. W ostatnich dniach inwestorzy na rynku ropy naftowej skupiali się głównie na sytuacji w Stanach Zjednoczonych...
Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

2022-06-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja przyniosła solidną, około 3-procentową zniżkę notowań ropy naftowej. Z kolei dzisiaj rano presja na niższe ceny się utrzymuje, a notowania ropy poruszają się w okolicach środowego zamknięcia. Ewidentnie na rynku ropy naftowej dominuje retoryka związana z nadchodzącą recesją. Inwestorzy zaczęli oceniać prawdopodobieństwo istotnego spowolnienia gospodarczego jako bardzo wysokie w obliczu podwyższanych stóp procentowych w większości państw świata.
USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

2022-06-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spokojnym początku tygodnia na rynku ropy naftowej, dzisiaj obserwujemy dynamiczne zniżki notowań tego surowca. W środę rano ceny ropy naftowej WTI zniżkują o 6 USD na baryłce, a ceny ropy Brent niewiele mniej, bo o 5 USD na baryłce, co przybliża notowania obu gatunków ropy naftowej powoli do okolic psychologicznej bariery na poziomie 100 USD za baryłkę. Przyczyną dzisiejszych sporych przecen na rynku ropy naftowej okazały się działania amerykańskich władz. Administracja Joe Bidena wykazuje coraz większą determinację w walce z wysokimi cenami paliw.
Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

2022-06-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Przez większość bieżącego miesiąca notowania miedzi znajdowały się pod presją strony podażowej. Pomijając zwyżki z samego początku miesiąca, już od 3 czerwca ciąg zniżek na tym rynku był niemal nieprzerwany. To sprawiło, że w ostatnich dniach notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny przetestowały poziom 4 USD za funt jako techniczną barierę – i na razie okazała się ona skuteczna. Dzisiaj rano notowania miedzi w USA odbijają w górę, powracając ponad wspomniany poziom 4 USD za funt.
Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

2022-06-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Rozpoczyna się nowy tydzień na rynku ropy naftowej, jednak problemy i wyzwania tego rynku pozostają takie same jak w tygodniach poprzednich. Nadal notowania ropy naftowej z jednej strony pozostają pod presją obaw o wzrost gospodarczy na świecie, jednak z drugiej strony są podtrzymywane przez obawy o podaż tego surowca, związane głównie z konsekwencjami wojny w Ukrainie.