eToro

Notowania ropy naftowej pod presją podaży

Notowania ropy naftowej pod presją podaży
Data dodania: 2021-11-17 (09:23) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od spokojnej konsolidacji. Niemniej, dzisiaj na tym rynku widać większą presję podażową. Dotyczy to zwłaszcza amerykańskiej ropy naftowej, której ceny rozpoczęły środową sesję od luki spadkowej i zejścia do okolic 79 USD za baryłkę – podczas gdy ceny ropy Brent osuwają się w dół delikatnie, do okolic 82 USD za baryłkę. Presja ze strony sprzedających na ceny amerykańskiej ropy naftowej jest związana ze spekulacjami na temat możliwego uwolnienia części rezerw strategicznych ropy w Stanach Zjednoczonych (czyli sięgnięcia po SPR – Strategic Petroleum Reserve).

Wczoraj dyskusje na temat takiego scenariusza dodatkowo podsyciły dane dotyczące zapasów paliw w USA, które przedstawił Amerykański Instytut Paliw (API).

Instytucja ta podała bowiem, że zapasy ropy naftowej w USA w minionym tygodniu wzrosły o 655 tysięcy baryłek, czyli znacznie mniej niż oczekiwano (ok. 1,4-1,5 mln baryłek). Dodatkowo, API podał, że zapasy benzyny spadły aż o 2,8 mln baryłek, podczas gdy spodziewano się zniżki wynoszącej około pół miliona baryłek.

Sytuacja w Stanach Zjednoczonych skłania więc do pytań na temat uwolnienia części rezerw ropy z SPR, aczkolwiek amerykańscy politycy są co do jej zasadności podzieleni. Zwracają oni uwagę na fakt, że jest to działanie tylko doraźne, a w dłuższej perspektywie i tak potrzebne byłoby zwiększenie produkcji ropy naftowej ze skał łupkowych w USA. Tymczasem lokalni producenci na razie podnoszą wydobycie stopniowo i ostrożnie, w obawie przed tym, że wzrost popytu na paliwa może być przejściowy, a zbyt dynamiczne podnoszenie produkcji może poskutkować nadwyżką na rynku ropy w kolejnych miesiącach.

ZŁOTO - Złoto pod presją silniejszego dolara

Niedawne posiedzenie Fed, na którym zapadła długo oczekiwana decyzja dotycząca rozpoczęcia taperingu QE, paradoksalnie wsparło notowania złota. Póki co w listopadzie retoryka Rezerwy Federalnej nie odbiega bowiem od oczekiwań i ogólnie jest dość łagodna. Przedstawiciele tej instytucji w swoich wypowiedziach tradycyjnie podkreślają, że wszelkie decyzje dotyczące polityki monetarnej w USA – w tym również te związane z terminami podwyżek stóp procentowych – będą oparte o uważne śledzenie i analizowanie danych makro.

Tymczasem dane makro w ostatnim czasie zaczęły sugerować, że istnieje potencjał do bardziej jastrzębiego nastawienia Fed w polityce monetarnej. Wczorajsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej były lepsze od oczekiwań i pokazały, że wysoka inflacja na razie nie stłumiła chęci konsumentów do wydawania pieniędzy. Te informacje doprowadziły do istotnego wzrostu wartości amerykańskiego dolara, którego indeks zwyżkował do nowego 16-miesięcznego maksimum. To zaś negatywnie przełożyło się na ceny złota (które z dolarem często wykazują odwrotną korelację), aczkolwiek i tak póki co odreagowanie jest niewielkie w porównaniu do skali niedawnych zwyżek.

Na razie lepsze dane makro nie zmieniają wiele, jednak kluczowe jest to, czy w związku z nimi retoryka Fed stanie się bardziej jastrzębia – jeśli tak, to ceny złota mogą znaleźć się pod większą presją podaży. Natomiast jeśli Rezerwa Federalna nadal będzie ostrożna w tego typu komunikatach, to ceny złota mogą powrócić do ruchu w kierunku 1900 USD za uncję.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Stabilizacja notowań ropy naftowej

Stabilizacja notowań ropy naftowej

09:01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich tygodniach na rynku ropy naftowej było wyjątkowo nerwowo. Końcówka listopada przyniosła gwałtowne przeceny tego surowca, jednak na początku grudnia cena ropy naftowej równie dynamicznie zaczęła odbijać się w górę, odrabiając część strat. Tymczasem dzisiaj rano notowania ropy stabilizują się w okolicach wczorajszego poziomu zamknięcia. Po tak dużym pesymizmie, jaki pojawił się na rynku ropy w związku z wariantem Omikron, ...
Dynamiczne odreagowanie wzrostowe cen ropy naftowej

Dynamiczne odreagowanie wzrostowe cen ropy naftowej

2021-12-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej kontynuują odbicie w górę. W rezultacie, cena ropy WTI powróciła ponad barierę 70 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent przekroczyły poziom 74 USD za baryłkę. Ceny ropy naftowej pną się w górę z kilku powodów. Po pierwsze, skala wcześniejszej przeceny była na tyle duża, że odreagowanie wynikać mogłoby nawet ze zwykłego ustąpienia pesymizmu związanego z wariantem Omikron, zwłaszcza że póki co nie przekłada się on na istotnie podwyższone restrykcje.
Brak klarownego stanowiska OPEC w kwestii produkcji ropy naftowej

Brak klarownego stanowiska OPEC w kwestii produkcji ropy naftowej

2021-12-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Listopad na rynku ropy naftowej był najgorszym miesiącem od marca 2020 roku, czyli od czasu pierwszego uderzenia pandemii w globalną gospodarkę i popyt na ten surowiec. Grudzień także rozpoczyna się na tym rynku nerwowo, a wszystko za sprawą spotkania przedstawicieli krajów OPEC+, którzy debatują nad kolejnymi krokami dotyczącymi porozumienia naftowego.
OPEC rozpoczyna rozmowy – czy zmieni swoje plany?

OPEC rozpoczyna rozmowy – czy zmieni swoje plany?

2021-12-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj kontynuowały gwałtowne przeceny. Dzisiaj cena tego surowca odbija się w górę, jednak zwyżki są niewiele w porównaniu do wcześniejszych spadków. Poza tym, na rynku ropy naftowej możemy obecnie mówić o sporej nerwowości i dużym rozchwianiu cen – więc do ich ustabilizowania może być jeszcze daleko.
Ceny ropy naftowej najniższe od trzech miesięcy

Ceny ropy naftowej najniższe od trzech miesięcy

2021-11-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej nadal znajdują się pod znaczącą presją podaży. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych stabilizuje się w rejonie 68-69 USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy naftowej Brent poruszają się w okolicach 71 USD za baryłkę, po odbiciu się w górę od bariery 70 USD za baryłkę. W rezultacie, notowania ropy naftowej w krótkim czasie spadły do najniższych poziomów od końcówki sierpnia br., czyli od około trzech miesięcy.
Czy OPEC jednak zmodyfikuje limity produkcji ropy naftowej?

Czy OPEC jednak zmodyfikuje limity produkcji ropy naftowej?

2021-11-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w piątek dramatycznie spadły. Cena ropy WTI zniżkowała poniżej 70 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej Brent spadły do rejonu 71 USD za baryłkę. Dzisiaj rano ceny ropy odbijają w górę, jednak odrabiają póki co niewielką część spadków. Ceny ropy naftowej doświadczyły gwałtownej przeceny głównie ze względu na strach przed skutkami gospodarczymi pojawienia się wariantu Omicron i powrotem dotkliwych restrykcji.
Dynamiczna przecena na rynku ropy naftowej

Dynamiczna przecena na rynku ropy naftowej

2021-11-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Black Friday jest dniem, w którym przeceny panują nie tylko na sklepowych półkach – lecz także na globalnych rynkach finansowych. Ceny ropy naftowej dzisiaj notują gwałtowne przeceny. Notowania ropy naftowej WTI spadają do okolic 74 USD za baryłkę, a za baryłkę ropy Brent trzeba zapłacić już niewiele powyżej 77 USD za baryłkę. W obu przypadkach, są to najniższe poziomy cen ropy od dwóch miesięcy. Szarża strony podażowej ma związek przede wszystkim z obawami związanymi z informacjami o pojawieniu się nowego wariantu koronawirusa, odpornego na szczepionki.
Dynamiczne odbicie notowań ropy naftowej w górę

Dynamiczne odbicie notowań ropy naftowej w górę

2021-11-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Sytuacja na rynku ropy naftowej zmienia się dynamicznie, głównie za sprawą doniesień dotyczących interwencji kilku krajów, z USA na czele, w podaż tego surowca. Chodzi oczywiście o zapowiadane awaryjne uwolnienie rezerw ropy naftowej na rynku w celu zatrzymania zwyżek cen tego surowca, a nawet doprowadzenie do ich zniżek – a tym samym, do zmniejszenia presji na wysoką inflację.
Uwolnienie rezerw ropy naftowej w USA – jak będzie wyglądać?

Uwolnienie rezerw ropy naftowej w USA – jak będzie wyglądać?

2021-11-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poniedziałkowa sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się zwyżką. Niemniej, odbicie notowań w górę było niewielkie i sięgnęło zaledwie połowy piątkowej zniżki – co pokazuje, że na rynku tego surowca na dobre zagościli sprzedający. Wszystko oczywiście za sprawą zapowiadanych działań największych gospodarek świata, zmierzających ku obniżeniu cen ropy naftowej.
Cena złota pod presją silnego dolara

Cena złota pod presją silnego dolara

2021-11-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania złota w bieżącym tygodniu próbują utrzymać zwyżki, jednak z niewielkim powodzeniem. Cena kruszcu oscyluje dzisiaj rano w okolicach 1860 USD za uncję i jest na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na niewielkim minusie, po wcześniejszych dwóch tygodniach dynamicznych zwyżek. Obecnie na rynku złota mamy do czynienia z dwiema istotnymi przeciwstawnymi siłami. Z jednej strony, wysoki poziom inflacji w Stanach Zjednoczonych (i wielu innych krajach świata) skłania wielu inwestorów do kupowania kruszcu – widać to zwłaszcza po dużym popycie na złoto w formie fizycznej, czyli sztabki i monety lokacyjne.