Najgorsza sesja na rynku ropy od trzech miesięcy

Najgorsza sesja na rynku ropy od trzech miesięcy
Data dodania: 2021-11-04 (13:20) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Notowania ropy naftowej wczoraj zniżkowały o wyraźnie ponad 3% - dotyczyło to zarówno notowań amerykańskiej ropy naftowej WTI, jak i cen europejskiej ropy Brent. W rezultacie, wczoraj miała miejsce najgorsza sesja dla cen ropy od około trzech miesięcy. Na presję spadkową na notowania ropy naftowej złożyło się kilka czynników. Po pierwsze, zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wzrosły bardziej od oczekiwań.

Departament Energii podał wczoraj, że zapasy ropy w USA w poprzednim tygodniu zwyżkowały o 3,29 mln baryłek, czyli o ponad dwa razy więcej niż oczekiwano. Co prawda jednocześnie spadły zapasy benzyny (zgodnie z oczekiwaniami), ale wzrosły zapasy destylatów (podczas gdy spodziewano się ich zniżki). A więc bilans wczorajszego raportu był negatywny dla cen ropy naftowej.

Po drugie, pojawiły się nowe informacje dotyczące negocjacji dotyczących irańskiego programu atomowego, wprowadzonego przez Baracka Obamę w 2015 roku, ale później wygaszonego przez Donalda Trumpa. Iran oraz sześć gospodarek zachodnich (z USA na czele) zgodziło się wznowić rozmowy 29 listopada po tym, jak zostały one zawieszone w czerwcu.

Na rynku ropy naftowej ta wiadomość jest o tyle istotna, że podstawowym żądaniem Iranu w trakcie tych negocjacji jest zniesienie przez USA sankcji, ograniczających irański eksport ropy naftowej. Porozumienie najprawdopodobniej oznaczałoby więc, że podaż ropy z Iranu mogłaby się zwiększyć – i to istotnie. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że biorąc pod uwagę obecne różnice zdań pomiędzy Iranem a Stanami Zjednoczonymi, może to nie nastąpić zbyt prędko.

Trzecim czynnikiem istotnym na rynku ropy naftowej w tym tygodniu jest oczekiwanie na dzisiejsze spotkanie OPEC+ i komunikat dotyczący porozumienia naftowego. Niemniej, to wydarzenie prawdopodobnie okaże się neutralne dla cen surowca, bowiem kraje OPEC+ już wielokrotnie ostatnio podkreślały, że nie mają zamiar zmieniać swojej dotychczasowej polityki stopniowego zwiększania produkcji ropy naftowej.

ZŁOTO - Cena złota w dół po komunikacie ze strony Fed

Wczorajsza sesja na rynku złota była nerwowa – bowiem jej pierwsza część upływała inwestorom na wyczekiwaniu na komunikat ze strony Rezerwy Federalnej, zaś późniejsze godziny, na interpretacji informacji, które przekazała ta instytucja.

Fed nie zaskoczył inwestorów, ponieważ przede wszystkim zapowiedział stopniowe wycofywanie się z ogromnego, 120-miliardowego skupu aktywów, w tempie 15 mld USD co miesiąc. To sprawi, że już w okolicach połowy 2022 roku Fed prawdopodobnie całkowicie wycofa się z QE.

Powyższy komunikat dotyczący taperingu QE był na rynku oczekiwany, aczkolwiek i tak wywołał on pewną presję na notowania złota. Cena kruszcu ostatecznie jednak odrobiła część strat i zamknęła wczorajszą sesję w rejonie 1774 USD za uncję. Dzisiaj notowania złota poruszają się w wąskiej konsolidacji w okolicach właśnie środowego zamknięcia.

Wbrew pozorom, wczorajsze informacje ze strony Fed nie były jednoznacznie niekorzystne dla cen złota – bowiem tapering QE nie jest żadną niespodzianką, a pozostałe kwestie związane z zacieśnianiem polityki monetarnej w US nadal są owiane aurą niepewności. Chodzi oczywiście o podwyżki stóp procentowych, co do których Jerome Powell i reszta przedstawicieli Fed nie jest przekonana w najbliższym czasie. Prezes Fed ocenił, że na razie jest na nie zbyt wcześnie, a przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji w tej kwestii Fed będzie uważnie monitorował wzrost gospodarczy w USA oraz sytuację na tamtejszym rynku pracy.

W rezultacie, na rynku złota możemy obserwować dalszą konsolidację w ujęciu średnioterminowym, w oczekiwaniu na kolejne informacje dotyczące planów Rezerwy Federalnej w zakresie zacieśniania polityki monetarnej w USA.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

2022-07-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego tygodnia zniżkują. W rezultacie, istnieje spora szansa na to, że już trzeci tydzień z rzędu zakończy się na tym rynku zniżką (dotyczy to głównie amerykańskiego surowca). Mimo obaw o dostawy ropy naftowej do Europy w obliczu sankcji narzuconych na Rosję, większy wpływ na ceny ropy mają negatywne nastroje związane z nadchodzącą recesją, która w opinii wielu inwestorów, jest już dominującym scenariuszem. Spowolnienie gospodarcze uderzyłoby niewątpliwie w popyt na ropę – a wysokie ceny paliw już teraz przyczyniają się do ograniczonego popytu wśród konsumentów.
Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

2022-06-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym rozpoczęciu tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół. Nadal jednak bieżący tydzień upływa cenom ropy na poruszaniu się w rejonie 110 USD za baryłkę, a z fundamentalnego punktu widzenia inwestorzy poruszają się pomiędzy obawami o niedostateczną podaż na rynku ropy a strachem przed recesją – czyli czynnikami, które wpływają w odwrotnym kierunku na ceny tego surowca.
Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

2022-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie na rynkach metali przemysłowych były okresem dynamicznych, a w przypadku niektórych metali wręcz spektakularnych, zniżek. Jednym z wyraźnie przecenionych surowców okazała się miedź, której notowania w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku czerwca oscylowały w okolicach 4,50 USD za funt, podczas gdy obecnie poruszają się w rejonie 3,70 USD za funt.
OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

2022-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia zwyżkują, czego przyczyną okazały się pojawiające się na nowo obawy związane z podażą tego surowca. Trwa bowiem spotkanie przedstawicieli państw G7, podczas którego padły sugestie, że państwa OPEC nie będą w stanie wyprodukować tyle ropy naftowej, na ile liczą kraje zachodnie.
Taką tezę postawił prezydent Francji, Emmanuel Macron, który wspomniał, że niedawno przeprowadził rozmowę z oficjelami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – i otrzymał informację, ...
Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

2022-06-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zwyżki, jednak w powietrzu unosi się przede wszystkim nerwowe wyczekiwanie na rezultaty rozmów podczas spotkania G7 w Niemczech. Jest bowiem praktycznie pewne, że zostaną podczas niego poruszone kluczowe tematy związane z handlem ropą naftową. Po pierwsze, liderzy państw G7 mają zamiar przedyskutować kwestię odnowienie paktu nuklearnego z Iranem po niedawnej wizycie przedstawiciela UE w Teheranie.
Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

2022-06-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie sesje na rynku ropy naftowej przyniosły zniżki, aczkolwiek z fundamentalnego punktu widzenia nadal inwestorzy utknęli pomiędzy obawami o podaż ropy naftowej (jako skutku wojny w Ukrainie) oraz strachem o spadek popytu na ten surowiec (w obliczu jego wysokich cen oraz spowalniającej gospodarki). Na razie ropa naftowa znajduje się na drodze do drugiej wyraźnej tygodniowej zniżki z rzędu. W ostatnich dniach inwestorzy na rynku ropy naftowej skupiali się głównie na sytuacji w Stanach Zjednoczonych...
Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

2022-06-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja przyniosła solidną, około 3-procentową zniżkę notowań ropy naftowej. Z kolei dzisiaj rano presja na niższe ceny się utrzymuje, a notowania ropy poruszają się w okolicach środowego zamknięcia. Ewidentnie na rynku ropy naftowej dominuje retoryka związana z nadchodzącą recesją. Inwestorzy zaczęli oceniać prawdopodobieństwo istotnego spowolnienia gospodarczego jako bardzo wysokie w obliczu podwyższanych stóp procentowych w większości państw świata.
USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

2022-06-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spokojnym początku tygodnia na rynku ropy naftowej, dzisiaj obserwujemy dynamiczne zniżki notowań tego surowca. W środę rano ceny ropy naftowej WTI zniżkują o 6 USD na baryłce, a ceny ropy Brent niewiele mniej, bo o 5 USD na baryłce, co przybliża notowania obu gatunków ropy naftowej powoli do okolic psychologicznej bariery na poziomie 100 USD za baryłkę. Przyczyną dzisiejszych sporych przecen na rynku ropy naftowej okazały się działania amerykańskich władz. Administracja Joe Bidena wykazuje coraz większą determinację w walce z wysokimi cenami paliw.
Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

2022-06-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Przez większość bieżącego miesiąca notowania miedzi znajdowały się pod presją strony podażowej. Pomijając zwyżki z samego początku miesiąca, już od 3 czerwca ciąg zniżek na tym rynku był niemal nieprzerwany. To sprawiło, że w ostatnich dniach notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny przetestowały poziom 4 USD za funt jako techniczną barierę – i na razie okazała się ona skuteczna. Dzisiaj rano notowania miedzi w USA odbijają w górę, powracając ponad wspomniany poziom 4 USD za funt.
Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

2022-06-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Rozpoczyna się nowy tydzień na rynku ropy naftowej, jednak problemy i wyzwania tego rynku pozostają takie same jak w tygodniach poprzednich. Nadal notowania ropy naftowej z jednej strony pozostają pod presją obaw o wzrost gospodarczy na świecie, jednak z drugiej strony są podtrzymywane przez obawy o podaż tego surowca, związane głównie z konsekwencjami wojny w Ukrainie.