OPEC, EIA: Spadek zarówno popytu na ropę, jak i podaży ropy

OPEC, EIA: Spadek zarówno popytu na ropę, jak i podaży ropy
Data dodania: 2021-10-14 (09:23) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Notowania ropy naftowej utrzymują się na tegorocznych (a jednocześnie kilkuletnich) maksimach, przekraczających poziom 80 USD za baryłkę. Wsparciem dla notowań ropy naftowej pozostaje napięta sytuacja na rynkach surowców energetycznych, ale obawy zaczynają budzić spekulacje, że tak wysoki poziom cen ropy naftowej hamuje już popyt na ten surowiec. Wczoraj pojawiły się dwa istotne cykliczne raporty, nakreślające sytuację na rynku ropy naftowej oraz prognozy na rok kolejny.

Pierwszy z nich przedstawiła EIA (Energy Information Administration, działająca w ramach Departamentu Energii USA), która skupiła się głównie na szacunkach związanych z produkcją ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.

Według EIA, tegoroczna produkcja ropy naftowej w USA spadnie o 260 tys. baryłek dziennie do poziomu 11,02 mln baryłek dziennie. Jednak już w przyszłym roku ta wartość wzrośnie do poziomu 11,73 mln baryłek dziennie. Jest to nadal jednak poziom daleki od tego obserwowanego przed pandemią – w listopadzie 2019 roku padł rekord, wynoszący 12,966 mln baryłek dziennie.

Drugim kluczowym raportem, opublikowanym wczoraj, była publikacja kartelu OPEC, także przyglądająca się sytuacji w bieżącym oraz przyszłym roku. Organizacja ta obniżyła prognozę tegorocznego wzrostu popytu na ropę naftową na świecie z 5,96 mln baryłek do 5,82 mln baryłek, tłumacząc to przede wszystkim danymi, które napłynęły za pierwsze trzy kwartały 2021 r. Jednocześnie, kartel utrzymał prognozę przyszłorocznego wzrostu popytu na ropę naftową, wynoszącego 4,2 mln baryłek.

Według OPEC, w najbliższym czasie wysokim cenom ropy naftowej może nadal sprzyjać drożyzna na rynkach pozostałych surowców energetycznych, z gazem ziemnym na czele. CEO spółki Saudi Aramco, Amin Nasser, podał szacunki, według których wpływ wysokich cen pozostałych surowców energetycznych na popyt na ropę wynosi około 500 tysięcy baryłek dziennie.

ZŁOTO

Dynamiczna zwyżka notowań złota po danych dotyczących inflacji w USA.

Wczorajsza sesja na rynku złota była wyjątkowo emocjonująca. Jej centralnym punktem okazały się dane dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych, opublikowane o 14:30 polskiego czasu, a pokazujące wyższy od oczekiwań odczyt inflacji CPI w USA za wrzesień.

Pierwsza, intuicyjna reakcja inwestorów, zniosła notowania złota niżej, skłaniając je do testu okolic 1760 USD za uncję jako technicznego wsparcia. Wynikało to z prostego przełożenia myślowego – bazującego na oczekiwaniach szybszych podwyżek stóp procentowych w USA, jeśli wysoka inflacja by się utrzymała. To zaś doprowadziłoby do zwyżki wartości amerykańskiego dolara oraz presji na spadek cen złota.

Niemniej, oczekiwania wysokiej inflacji oraz rychłego rozpoczęcia zacieśniania polityki monetarnej w USA dominowały na rynku złota już od wielu miesięcy, wywierając presję na ceny złota i przyczyniając się do systematycznych zniżek cen tego kruszcu. A więc trudno mówić tutaj o zaskoczeniu. Tymczasem obawy o to, że wysoki poziom inflacji nie jest przejściowy, lecz utrzyma się na dłużej, sprzyjają większemu pesymizmowi dotyczącymi kondycji amerykańskiej gospodarki. To zaś już wywiera na dolara amerykańskiego presję spadkową, zaś sprzyja wzrostom cen złota jako „bezpiecznej przystani” na niepewne czasy.

Obawy związane z kondycją amerykańskiej gospodarki dały o sobie znać także w późniejszej publikacji minutes z posiedzenia FOMC. Pokazały one bowiem rozdarcie i niepewność tej instytucji w sprawie dalszych działań w kontekście podwyższonej inflacji. Sugerowały one jednak jednocześnie, że raczej nie będzie zmian w dotychczasowych planach Fed, a to oznacza duże prawdopodobieństwo rozpoczęcia taperingu QE w USA jeszcze w listopadzie br.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

2022-07-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego tygodnia zniżkują. W rezultacie, istnieje spora szansa na to, że już trzeci tydzień z rzędu zakończy się na tym rynku zniżką (dotyczy to głównie amerykańskiego surowca). Mimo obaw o dostawy ropy naftowej do Europy w obliczu sankcji narzuconych na Rosję, większy wpływ na ceny ropy mają negatywne nastroje związane z nadchodzącą recesją, która w opinii wielu inwestorów, jest już dominującym scenariuszem. Spowolnienie gospodarcze uderzyłoby niewątpliwie w popyt na ropę – a wysokie ceny paliw już teraz przyczyniają się do ograniczonego popytu wśród konsumentów.
Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

2022-06-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym rozpoczęciu tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół. Nadal jednak bieżący tydzień upływa cenom ropy na poruszaniu się w rejonie 110 USD za baryłkę, a z fundamentalnego punktu widzenia inwestorzy poruszają się pomiędzy obawami o niedostateczną podaż na rynku ropy a strachem przed recesją – czyli czynnikami, które wpływają w odwrotnym kierunku na ceny tego surowca.
Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

2022-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie na rynkach metali przemysłowych były okresem dynamicznych, a w przypadku niektórych metali wręcz spektakularnych, zniżek. Jednym z wyraźnie przecenionych surowców okazała się miedź, której notowania w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku czerwca oscylowały w okolicach 4,50 USD za funt, podczas gdy obecnie poruszają się w rejonie 3,70 USD za funt.
OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

2022-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia zwyżkują, czego przyczyną okazały się pojawiające się na nowo obawy związane z podażą tego surowca. Trwa bowiem spotkanie przedstawicieli państw G7, podczas którego padły sugestie, że państwa OPEC nie będą w stanie wyprodukować tyle ropy naftowej, na ile liczą kraje zachodnie.
Taką tezę postawił prezydent Francji, Emmanuel Macron, który wspomniał, że niedawno przeprowadził rozmowę z oficjelami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – i otrzymał informację, ...
Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

2022-06-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zwyżki, jednak w powietrzu unosi się przede wszystkim nerwowe wyczekiwanie na rezultaty rozmów podczas spotkania G7 w Niemczech. Jest bowiem praktycznie pewne, że zostaną podczas niego poruszone kluczowe tematy związane z handlem ropą naftową. Po pierwsze, liderzy państw G7 mają zamiar przedyskutować kwestię odnowienie paktu nuklearnego z Iranem po niedawnej wizycie przedstawiciela UE w Teheranie.
Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

2022-06-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie sesje na rynku ropy naftowej przyniosły zniżki, aczkolwiek z fundamentalnego punktu widzenia nadal inwestorzy utknęli pomiędzy obawami o podaż ropy naftowej (jako skutku wojny w Ukrainie) oraz strachem o spadek popytu na ten surowiec (w obliczu jego wysokich cen oraz spowalniającej gospodarki). Na razie ropa naftowa znajduje się na drodze do drugiej wyraźnej tygodniowej zniżki z rzędu. W ostatnich dniach inwestorzy na rynku ropy naftowej skupiali się głównie na sytuacji w Stanach Zjednoczonych...
Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

2022-06-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja przyniosła solidną, około 3-procentową zniżkę notowań ropy naftowej. Z kolei dzisiaj rano presja na niższe ceny się utrzymuje, a notowania ropy poruszają się w okolicach środowego zamknięcia. Ewidentnie na rynku ropy naftowej dominuje retoryka związana z nadchodzącą recesją. Inwestorzy zaczęli oceniać prawdopodobieństwo istotnego spowolnienia gospodarczego jako bardzo wysokie w obliczu podwyższanych stóp procentowych w większości państw świata.
USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

2022-06-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spokojnym początku tygodnia na rynku ropy naftowej, dzisiaj obserwujemy dynamiczne zniżki notowań tego surowca. W środę rano ceny ropy naftowej WTI zniżkują o 6 USD na baryłce, a ceny ropy Brent niewiele mniej, bo o 5 USD na baryłce, co przybliża notowania obu gatunków ropy naftowej powoli do okolic psychologicznej bariery na poziomie 100 USD za baryłkę. Przyczyną dzisiejszych sporych przecen na rynku ropy naftowej okazały się działania amerykańskich władz. Administracja Joe Bidena wykazuje coraz większą determinację w walce z wysokimi cenami paliw.
Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

2022-06-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Przez większość bieżącego miesiąca notowania miedzi znajdowały się pod presją strony podażowej. Pomijając zwyżki z samego początku miesiąca, już od 3 czerwca ciąg zniżek na tym rynku był niemal nieprzerwany. To sprawiło, że w ostatnich dniach notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny przetestowały poziom 4 USD za funt jako techniczną barierę – i na razie okazała się ona skuteczna. Dzisiaj rano notowania miedzi w USA odbijają w górę, powracając ponad wspomniany poziom 4 USD za funt.
Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

2022-06-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Rozpoczyna się nowy tydzień na rynku ropy naftowej, jednak problemy i wyzwania tego rynku pozostają takie same jak w tygodniach poprzednich. Nadal notowania ropy naftowej z jednej strony pozostają pod presją obaw o wzrost gospodarczy na świecie, jednak z drugiej strony są podtrzymywane przez obawy o podaż tego surowca, związane głównie z konsekwencjami wojny w Ukrainie.