Czy możemy używać Twoich danych, by wybierać dla Ciebie reklamy? [ TAK, zgadzam się. ] [ Nie - zarządzam ustawieniami ]
Nasi partnerzy zbierają dane i używają plików cookie do personalizacji reklam i mierzenia ich skuteczności. Dowiedz się, jak MyBank.pl i nasi partnerzy zbierają i wykorzystują dane. W każdej chwili możesz zmienić to ustawienie w naszym centrum prywatności.
eToro

Indeks Zew, Inflacja CPI z USA, Protokół z posiedzenia FOMC

Indeks Zew, Inflacja CPI z USA, Protokół z posiedzenia FOMC
Data dodania: 2021-10-08 (18:45) Komentarz tygodniowy TMS Brokers

W nadchodzącym tygodniu uwagę inwestorów skupią publikacje z USA, gdzie poznamy wartość inflacji CPI, a także protokół z ostatniego posiedzenia decyzyjnego FOMC. Inflacja to jeden z determinantów polityki pieniężnej w USA, a po słabym raporcie NFP jej stabilizacja może oddalać termin zacieśniania w USA. Powell podkreślał jednak, że interesuje go trend, a nie jeden odczyt, co oznacza, że tapering jest przesądzony.

Koniunktura w Niemczech wciąż jest dobra, jednak producenci nie nadążają za popytem. Oczekuję, że wtorkowy Zew jedynie trend potwierdzi. W Polsce brakuje istotnych danych, niemniej rynek złotego wcale nie musi być spokojny. Pierwszy raz od dawna realny wpływ na PLN będą miały czynniki polityczne.

Najważniejsze wydarzenia: Indeks Zew, Inflacja CPI z USA, Protokół z posiedzenia FOMC

Tradycyjnie kluczowym rynkiem do obserwacji będą Stany Zjednoczone. W nadchodzącym tygodniu nastrojami inwestorów kierować będą: inflacja konsumencka oraz protokół z posiedzenia FOMC. Rynek wciąż wyczekuje na wyraźne sygnały z Fed’u, apropos terminu rozpoczęcia normalizacji polityki pieniężnej, w związku z czym każdy raport jest obserwowany z dużą atencją. Na ostatnim posiedzeniu decyzyjnym FOMC nie zapadły żadne rewolucyjne decyzje, niemniej rynek ma nadzieję, że z opisu dyskusji wywnioskuje potencjalny termin rozpoczęcia zacieśniania monetarnego, bo to, że do niego dojdzie jest przesądzone. Po danych z amerykańskiego rynku pracy (NFP), w przyszłym tygodniu poznamy raport o inflacji konsumenckiej CPI. Oczekuje się, żer presja cenowa w Stanach Zjednoczonych ustabilizuje się, a rezultat CPI uplasuje się na poziomie 5,3 proc r/r. Stabilizacja wzrostu cen paradoksalnie ułatwia Fed decyzję o rozpoczęciu taperingu, gdyż eliminuje argument o zbyt spóźnionej reakcji na inflację. Sporym czynnikiem ryzyka jest wzrost cen nośników energii, który z pewnością odbije się na wrześniowej inflacji. Ewentualny, ponowny powrót do rosnącej dynamiki wzrostu cen będzie zdecydowanie prodolarowy.

Po drugiej stronie Atlantyku śledzona jest sytuacja gospodarcza w najważniejszych gospodarkach strefy euro. W przyszłym tygodniu więcej informacji na ten temat dostarczy odczyt Zew z Niemiec. W minionym tygodniu rynek ponownie został zaskoczony fatalnym rezultatem produkcji przemysłowej. Wprawdzie liczba nowych zamówień rośnie, ale wąskie gardła w łańcuchu dostaw sprawiają, że firmy nie są w stanie zrealizować popytu. Sądzę, że wtorkowy Zew pokaże podobne wyniki badania. Koniunktura na rynku jest relatywnie dobra, pomimo ryzyka kolejnej fali zachorowań na COVID19, ale problemy podażowe odbijają się negatywnie na ocenie i wynikach całej gospodarki.

Na krajowym podwórku istotnych odczytów właściwie nie ma. Z uwagą należy jednak śledzić rewizję inflacji konsumenckiej CPI (piątek). W obliczu szalejących cen energii nie można wykluczyć rewizji w górę ostatniego, wysokiego, odczytu. Wycenę złotego determinują obecnie dwie kwestie: z jednej strony wysoka inflacja i działania RPP, z drugiej ryzyka polityczne po wyroku Trybunały Konstytucyjnego ws. wyższości prawa krajowego nad unijnym. Dopóki sytuacja wokół kształtu polityki monetarnej w Polsce oraz sytuacja w systemie prawnym nie będzie jasna, dopóty złoty będzie wykazywał tendencję do osłabiania i pozostanie wrażliwy na wszelkiego rodzaju szoki zewnętrzne.

Źródło: Maciej Madej, Dom Maklerski TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

BigTech nie rozczarowuje

BigTech nie rozczarowuje

09:24 Poranny komentarz walutowy XTB
Obecny tydzień na rynkach stoi zdecydowanie pod znakiem wyników firm technologicznych. Bardzo dużo dzieje się na akcjach Tesli, ale prawdziwe zyski pokazują firmy technologiczne. Rynek walutowy przygląda się z boku. Jesteśmy w oku cyklonu sezonu publikacji wyników i w tym tygodniu poznaliśmy już raporty firm takich jak Facebook, Microsoft czy Alphabet (Google).
Euforia nie udziela się walutom

Euforia nie udziela się walutom

2021-10-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek przebiegał na rynkach w szampańskich nastrojach. Gwiazdą notowań była Tesla – wartość firmy w spektakularny sposób przekroczyła bilion dolarów. Tej euforii nie widać jednak na rynkach walut – dolar umacniał się, a waluty rynków wschodzących pozostały słabe. Na Wall Street znowu mamy euforię, a wczoraj nie cegiełkę, ale potężną cegłę dołożyła Tesla, której akcje po wzroście ceny o ponad 12% są warte ponad 1000 dolarów za sztukę, a kapitalizacja firmy przekroczyła bilion dolarów. To efekt zamówienia złożonego przez wypożyczalnię Hertz na 100 tysięcy samochodów tej marki.
Euro słabe po Ifo

Euro słabe po Ifo

2021-10-26 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczoraj na rynku stosunkowo niewiele się działo. Z danych makro poznaliśmy niemiecki indeks klimatu biznesowego Ifo. Poza tym nieco zamieszania na rynku akcyjnym wprowadziła informacja o planowanym zakupie przez Hertz pojazdów marki Tesla w liczbie 100 tys. Cyfra może imponować. Kto ma w portfelu akcje producenta elektrycznych samochodów ten powiększył swój zysk. Papiery spółki Elona Muska zyskały ponad 12 proc.
Co powiedział Powell?

Co powiedział Powell?

2021-10-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień zaczynamy ze słabszym dolarem, co można tłumaczyć relatywnie dobrymi nastrojami na rynkach akcji po tym jak indeksy na Wall Street pozostały przy szczytach. W Azji wpływ na sentyment miały niezłe informacje z Evergrande - spółka znów spłaciła część zaległych odsetek, a także poinformowała o wznowieniu 10 projektów deweloperskich - chociaż generalnie pozostałe firmy z branży były pod presją reform forsowanych przez chiński nadzór. Co ciekawe rynki na razie nie przejmują się globalną sytuacją COVID.
Ożywienie w Europie traci impet

Ożywienie w Europie traci impet

2021-10-25 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek Powell ponownie wypowiedział się na temat inflacji w USA i możliwych przyszłych działań Rezerwy Federalnej. Z indeksów amerykańskich najgorzej radził sobie NASDAQ, który stracił 0,87 proc. Przemysłowy Dow Jones zyskał jednak 0,21 proc. Jeśli chodzi o strefę euro widoczny jest spadek impetu ożywienia gospodarczego. Potwierdziły to wskaźniki PMI.
Fed otwiera drzwi do podwyżek

Fed otwiera drzwi do podwyżek

2021-10-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Piątkowy wieczór to nie jest dobra pora na zaskakiwanie rynków i być może dlatego reakcja na wystąpienie szefa Fed była tak krótkotrwała. A być może niewielu inwestorów wierzy, że Fed może jeszcze zmienić linię swojej polityki? Kiedy inflacja w USA wyraźnie wzrosła wiosną tego roku Fed określił ją mianem przejściowej. Argumentował to efektami bazy, głównie ze strony paliw (wiosną 2020 ceny ropy były bardzo niskie, zaś w tym nastąpiła ich normalizacja).
Markowany optymizm?

Markowany optymizm?

2021-10-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek na rynki próbuje wracać optymizm, co spycha dolara do defensywy. Wyraźnie odreagowują waluty Antypodów, ale do szczytów ze środy jest jeszcze daleko. Na kolejnych miejscach są korony skandynawskie, oraz dolar kanadyjski. Pozytywnej reakcji nie widać na funcie, chociaż główny ekonomista Banku Anglii (Huw Pill) podbił znaczenie listopadowego posiedzenia BOE zaznaczając, że inflacja CPI w Wielkiej Brytanii może na początku przyszłego roku przekroczyć barierę 5 proc.
Czy mamy spiralę płacowo-cenową w USA?

Czy mamy spiralę płacowo-cenową w USA?

2021-10-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Dynamiczny wzrost wskaźników inflacyjnych w USA zwiększyło ryzyko, że wyższe ceny zostaną na dłużej. Głównym czynnikiem, od którego będzie to zależeć jest wysokość płac. W ostatnim czasie widać, że wykazują one silniejszy wzrost. Ryzyko spirali płacowo-cenowej stale rośnie. Wrześniowy CPI w Stanach Zjednoczonych wypadł na poziomie 5,4 proc. Był to już czwarty miesiąc z rzędu, kiedy dynamika wzrostu cen utrzymywała się powyżej 5 proc. Prognozy pokazują, że do końca roku wysokie poziomy raczej się utrzymają.
Fed nie zmienia zdania

Fed nie zmienia zdania

2021-10-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydawałoby się, że obecna euforia na Wall Street to idealny czas na ogłoszenie zmian w polityce pieniężnej. Nie zostałyby one przyjęte dobrze, ale nie wywołałyby krachu. Fed jednak woli iść w zaparte. Loretta Mester jest umiarkowanym członkiem Rezerwy Federalnej, dlatego jej słowa powinny dość dobrze odzwierciedlać konsensus w Fed. Powiedziała ona, że „test na ograniczenie QE” został zaliczony, co oznacza niemal pewną decyzję o rozpoczęciu zmniejszania dodruku na posiedzeniu 3 listopada.
Piłka leży po stronie FED?

Piłka leży po stronie FED?

2021-10-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę dolar odbija na szerokim rynku, lepiej zachowują się tylko waluty Antypodów, oraz dolar kanadyjski i korona szwedzka, chociaż zmiany nie są duże (nie przekraczają 0,21 proc. w relacji do do USD). Siła amerykańskiej waluty to pokłosie nowych rekordów rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie wybiły nowy szczyt przy 1,65 proc.). Takie zachowanie długu to pokłosie komentarzy przedstawicieli FED, którzy zamiast tonować oczekiwania, co do podwyżki stóp w 2022 r. sami zaczynają mieć wątpliwości, czy aby nie będzie ona konieczna w sytuacji, kiedy podwyższona inflacja może utrzymywać się przez dłuższy czas (Waller), ...