OPEC+ jednak przyspieszy wzrost produkcji ropy naftowej?

OPEC+ jednak przyspieszy wzrost produkcji ropy naftowej?
Data dodania: 2021-10-01 (09:15) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Po dotarciu do tegorocznych maksimów (a w przypadku ropy Brent, nawet ich przekroczeniu), notowania ropy naftowej poruszają się w konsolidacji w wyczekiwaniu na kolejne impulsy. Ostatnie dane przyczyniły się do wyhamowania zwyżek – chodzi tu m.in. o dane dotyczące wzrostu zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych, który okazał się większy od oczekiwań. Tymczasem obecnie na pierwszy plan na nowo wysuwają się działania OPEC+. Kraje rozszerzonego kartelu w ramach porozumienia naftowego latem tego roku zadecydowały o stopniowym wycofywaniu się z wcześniejszych dużych cięć produkcji ropy naftowej, ...

... ustanowionych w momentach najmocniejszego uderzenia pandemii Covid-19 w globalny popyt na ten surowiec. W rezultacie, obecnie trwa proces regularnego zwiększania wydobycia, każdego miesiąca łącznie o 400 tysięcy baryłek dziennie.

Jednak sytuacja na rynku ropy naftowej – czyli obawy o jej podaż i wysokie ceny – skłoniły wielu inwestorów do spekulacji na temat potencjalnego przyspieszenia procesu zwiększania produkcji przez OPEC+. Nic dziwnego, bowiem niektóre kraje rozszerzonego kartelu, głównie Arabia Saudyjska oraz w mniejszym stopniu Zjednoczone Emiraty Arabskie, byłyby w stanie relatywnie szybko podnieść poziom produkcji ropy naftowej, gdyby zaszła taka potrzeba.

W tym tygodniu pojawiają się jednak sprzeczne informacje na ten temat. O ile komitet techniczny OPEC+ potwierdził, że poszczególne kraje mają zamiar trzymać się planu stopniowego zwiększania produkcji ropy naftowej, to nieco później pojawiły się pogłoski, że te plany mogłyby zostać zmodyfikowane. Na przykład, jednego miesiąca mogłoby dojść do podwyżki rzędu 800 tys. baryłek dziennie, by w kolejnym miesiącu utrzymać produkcję już na stałym poziomie.

Jeśli OPEC+ faktycznie ogłosiłoby przyspieszenie zwiększenia produkcji, to doprowadziłoby to prawdopodobnie do pojawienia się odreagowania spadkowego na rynku ropy naftowej. Na razie bowiem cena ropy była napędzana obawami o podaż tego surowca w najbliższych miesiącach, podczas gdy w przyszłym roku na tym rynku z powrotem prognozowana jest nadwyżka.

GAZ ZIEMNY - Wzrost zapasów gazu ziemnego… i wzrost jego cen

Notowania gazu ziemnego testują tegoroczne maksima cenowe. Zmienność notowań tego surowca w ostatnich dniach jest wyjątkowo duża, zaś notowania gazu w USA oscylują nadal tuż poniżej kolejnej bariery psychologicznej, czyli poziomu 6 USD za mln BTU.

Wczoraj Departament Energii USA podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 88 mld stóp sześciennych, co jest najwyższą zwyżką od czerwca, jak również zwyżką większą od 5-letniej średniej dla tego okresu w roku. Niemniej, nie uspokoiło to nastrojów, bowiem zapasy gazu i tak pozostają niepokojąco niskie. Ma to szczególne znaczenie w obliczu zbliżającej się zimy, charakteryzującej się sezonowo większym popytem na gaz w celach grzewczych.

Na razie najbliższe tygodnie mają przynieść umiarkowane temperatury, co uspokaja nastroje – jednak nie uspokaja cen gazu. Te są windowane nie tylko ze względu na oczekiwania większego popytu w samych Stanach Zjednoczonych, lecz także obserwowanego dużego popytu zagranicznego, jak również obaw o zniszczoną huraganami infrastrukturę wydobywczą i możliwych opóźnień lub przerw w produkcji gazu.

Warto jednak mieć na uwadze fakt, że zwyżki notowań gazu ziemnego w ostatnich tygodniach były wyjątkowo dynamiczne, a większość wspomnianych obaw jest już w dużym stopniu uwzględniona w notowaniach tego surowca. Poziom 6 USD za mln BTU może więc okazać się skuteczną barierą, przy której inwestorzy będą wyczekiwać kolejnych impulsów fundamentalnych.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

2022-07-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego tygodnia zniżkują. W rezultacie, istnieje spora szansa na to, że już trzeci tydzień z rzędu zakończy się na tym rynku zniżką (dotyczy to głównie amerykańskiego surowca). Mimo obaw o dostawy ropy naftowej do Europy w obliczu sankcji narzuconych na Rosję, większy wpływ na ceny ropy mają negatywne nastroje związane z nadchodzącą recesją, która w opinii wielu inwestorów, jest już dominującym scenariuszem. Spowolnienie gospodarcze uderzyłoby niewątpliwie w popyt na ropę – a wysokie ceny paliw już teraz przyczyniają się do ograniczonego popytu wśród konsumentów.
Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

2022-06-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym rozpoczęciu tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół. Nadal jednak bieżący tydzień upływa cenom ropy na poruszaniu się w rejonie 110 USD za baryłkę, a z fundamentalnego punktu widzenia inwestorzy poruszają się pomiędzy obawami o niedostateczną podaż na rynku ropy a strachem przed recesją – czyli czynnikami, które wpływają w odwrotnym kierunku na ceny tego surowca.
Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

2022-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie na rynkach metali przemysłowych były okresem dynamicznych, a w przypadku niektórych metali wręcz spektakularnych, zniżek. Jednym z wyraźnie przecenionych surowców okazała się miedź, której notowania w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku czerwca oscylowały w okolicach 4,50 USD za funt, podczas gdy obecnie poruszają się w rejonie 3,70 USD za funt.
OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

2022-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia zwyżkują, czego przyczyną okazały się pojawiające się na nowo obawy związane z podażą tego surowca. Trwa bowiem spotkanie przedstawicieli państw G7, podczas którego padły sugestie, że państwa OPEC nie będą w stanie wyprodukować tyle ropy naftowej, na ile liczą kraje zachodnie.
Taką tezę postawił prezydent Francji, Emmanuel Macron, który wspomniał, że niedawno przeprowadził rozmowę z oficjelami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – i otrzymał informację, ...
Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

2022-06-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zwyżki, jednak w powietrzu unosi się przede wszystkim nerwowe wyczekiwanie na rezultaty rozmów podczas spotkania G7 w Niemczech. Jest bowiem praktycznie pewne, że zostaną podczas niego poruszone kluczowe tematy związane z handlem ropą naftową. Po pierwsze, liderzy państw G7 mają zamiar przedyskutować kwestię odnowienie paktu nuklearnego z Iranem po niedawnej wizycie przedstawiciela UE w Teheranie.
Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

2022-06-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie sesje na rynku ropy naftowej przyniosły zniżki, aczkolwiek z fundamentalnego punktu widzenia nadal inwestorzy utknęli pomiędzy obawami o podaż ropy naftowej (jako skutku wojny w Ukrainie) oraz strachem o spadek popytu na ten surowiec (w obliczu jego wysokich cen oraz spowalniającej gospodarki). Na razie ropa naftowa znajduje się na drodze do drugiej wyraźnej tygodniowej zniżki z rzędu. W ostatnich dniach inwestorzy na rynku ropy naftowej skupiali się głównie na sytuacji w Stanach Zjednoczonych...
Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

2022-06-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja przyniosła solidną, około 3-procentową zniżkę notowań ropy naftowej. Z kolei dzisiaj rano presja na niższe ceny się utrzymuje, a notowania ropy poruszają się w okolicach środowego zamknięcia. Ewidentnie na rynku ropy naftowej dominuje retoryka związana z nadchodzącą recesją. Inwestorzy zaczęli oceniać prawdopodobieństwo istotnego spowolnienia gospodarczego jako bardzo wysokie w obliczu podwyższanych stóp procentowych w większości państw świata.
USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

2022-06-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spokojnym początku tygodnia na rynku ropy naftowej, dzisiaj obserwujemy dynamiczne zniżki notowań tego surowca. W środę rano ceny ropy naftowej WTI zniżkują o 6 USD na baryłce, a ceny ropy Brent niewiele mniej, bo o 5 USD na baryłce, co przybliża notowania obu gatunków ropy naftowej powoli do okolic psychologicznej bariery na poziomie 100 USD za baryłkę. Przyczyną dzisiejszych sporych przecen na rynku ropy naftowej okazały się działania amerykańskich władz. Administracja Joe Bidena wykazuje coraz większą determinację w walce z wysokimi cenami paliw.
Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

2022-06-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Przez większość bieżącego miesiąca notowania miedzi znajdowały się pod presją strony podażowej. Pomijając zwyżki z samego początku miesiąca, już od 3 czerwca ciąg zniżek na tym rynku był niemal nieprzerwany. To sprawiło, że w ostatnich dniach notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny przetestowały poziom 4 USD za funt jako techniczną barierę – i na razie okazała się ona skuteczna. Dzisiaj rano notowania miedzi w USA odbijają w górę, powracając ponad wspomniany poziom 4 USD za funt.
Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

2022-06-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Rozpoczyna się nowy tydzień na rynku ropy naftowej, jednak problemy i wyzwania tego rynku pozostają takie same jak w tygodniach poprzednich. Nadal notowania ropy naftowej z jednej strony pozostają pod presją obaw o wzrost gospodarczy na świecie, jednak z drugiej strony są podtrzymywane przez obawy o podaż tego surowca, związane głównie z konsekwencjami wojny w Ukrainie.