Czy możemy używać Twoich danych, by wybierać dla Ciebie reklamy? [ TAK, zgadzam się. ] [ Nie - zarządzam ustawieniami ]
Nasi partnerzy zbierają dane i używają plików cookie do personalizacji reklam i mierzenia ich skuteczności. Dowiedz się, jak MyBank.pl i nasi partnerzy zbierają i wykorzystują dane. W każdej chwili możesz zmienić to ustawienie w naszym centrum prywatności.

Kolejny huragan zagrożeniem dla produkcji ropy w USA

Kolejny huragan zagrożeniem dla produkcji ropy w USA
Data dodania: 2021-09-14 (11:17) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Notowania ropy naftowej kontynuują zwyżkę, która wywołana jest przede wszystkim obawami dotyczącymi podaży ropy naftowej w USA. Wszystko za sprawą burzliwego (nomen omen) sezonu huraganowego w rejonie Zatoki Meksykańskiej, który negatywnie wpłynął na wydobycie i przerób ropy naftowej w południowej części Stanów Zjednoczonych. Od uderzenia huraganu Ida minęły obecnie już dwa tygodnie, jednak zniszczenia nim wywołane nadal dają o sobie znać.

Ponad 40% produkcji ropy naftowej i gazu ziemnego w rejonie Zatoki Meksykańskiej nadal nie powróciło na rynek, co wiąże się przede wszystkim ze zniszczeniami infrastruktury odpowiadającej za wydobycie ropy z trzech dużych offshore’owych pól naftowych.

Huragan Ida nie jest jednak jedynym problemem amerykańskiego sektora naftowego. Do wybrzeży USA zbliża się bowiem kolejny huragan, Nicholas, który również przynosi gwałtowne ulewy i silne wiatry. Huragan Nicholas ma mniejszą moc niż Ida, jednak również przyczynił się do wstrzymania operacji związanych z sektorem naftowym. Po pierwsze, wiele firm ewakuowało pracowników z platform wydobywczych (tych, które działają), a po drugie, ze względu na niebezpieczne warunki pogodowe, wstrzymano ruch w Houston Ship Channel, czyli kanale będącym częścią kluczowego portu Houston, odpowiadającego za dużą część eksportu ropy naftowej i produktów ropopochodnych z USA.

Huragan Nicholas prawdopodobnie nie pogłębi już zniszczeń wywołanych huraganem Ida, ale z pewnością opóźni powrót do „normalności” amerykańskiego sektora naftowego. Huragan ten porusza się bowiem wolno, co sprawia, że wszelkie naprawy po Idzie oraz wznowienie całości produkcji ropy naftowej w rejonie Zatoki Meksykańskiej w USA potrwa dłużej niż tego oczekiwano.

To oczywiście oznacza presję na wzrost notowań ropy naftowej, które dzisiaj rano poruszają się na poziomach najwyższych od prawie półtora miesiąca.

Cięcie prognoz popytu na ropę przez OPEC.

O ile huragany w Stanach Zjednoczonych budzą obawy o podaż ropy naftowej w tym kraju, to wczoraj pojawiły się także sygnały, że popyt na ten surowiec na świecie może być mniejszy niż dotychczas szacowano. W poniedziałek opublikowany został bowiem miesięczny raport fundamentalny OPEC, w którym kartel publikuje swoje wyliczenia dotyczące popytu i podaży ropy naftowej.

Kluczową informacją, zawartą w tym raporcie, było obniżenie prognoz popytu na ropę naftową na świecie w IV kwartale 2021 r. o 110 tys. baryłek dziennie, do 99,70 mln baryłek dziennie. Korekta ta wynikała przede wszystkim z sytuacji pandemicznej na świecie, głównie z pojawienia się wariantu Delta. W rezultacie, OPEC szacuje, że dynamiczny wzrost popytu na ropę naftową i jego powrót do poziomów sprzed pandemii nastąpi nie w IV kwartale 2021 r., lecz dopiero w pierwszej połowie 2022 r.

Mimo tej rewizji, raport OPEC nie ma pesymistycznego wydźwięku. Kartel bowiem i tak prezentuje najwyższe wyliczenia dotyczące popytu spośród wszystkich głównych instytucji prezentujących tego typu raporty (Departament Energii USA, Międzynarodowa Agencja Energetyczna). Poza tym, OPEC i tak zakłada, że popyt na ropę na świecie dynamicznie wzrośnie, przekraczając nawet poziomy sprzed pandemii – jedynie nastąpi to nieco później niż się spodziewano.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Sprzedaż chińskich rezerw ropy naftowej

Sprzedaż chińskich rezerw ropy naftowej

2021-09-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Mimo poniedziałkowej przeceny, notowania ropy naftowej znajdują się na dobrej drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na solidnym plusie. Kolejne dni przynoszą bowiem spore zwyżki notowań tego surowca. Ceny ropy naftowej WTI znajdują się już znacznie powyżej poziomu 73 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent istotnie przekraczają 76 USD a baryłkę.
Złoto: umiarkowana reakcja na komunikat Fed

Złoto: umiarkowana reakcja na komunikat Fed

2021-09-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku złota była praktycznie całkowicie podporządkowana wyczekiwaniu na komunikat ze strony Rezerwy Federalnej. Inwestorzy wypatrywali w nim konkretnych informacji na temat planowanego zacieśniania polityki monetarnej w USA – i w dużym stopniu, faktycznie się tego doczekali. Rezerwa Federalna potwierdziła zamiar rozpoczęcia taperingu QE w relatywnie nieodległej perspektywie.
Wzrostowa mieszanka czynników na rynku ropy naftowej

Wzrostowa mieszanka czynników na rynku ropy naftowej

2021-09-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Chociaż poniedziałkowa sesja przyniosła zniżkę notowań ropy naftowej, to ten negatywny akcent nie przełożył się na późniejszą sytuację na rynku tego surowca. Już wczoraj ceny ropy zawróciły w górę, a dzisiaj rano kontynuują stopniowe zwyżki. W rezultacie, ceny ropy nadrobiły już praktycznie w całości poniedziałkowe spadki.
Ostrożny optymizm na rynku ropy naftowej

Ostrożny optymizm na rynku ropy naftowej

2021-09-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Problemy chińskiego dewelopera Evergrande są pożywką dla strony podażowej na szerokich rynkach finansowych. Wpływają one na nastawienie risk-off wśród globalnych inwestorów – a to udziela się również inwestorom na rynku ropy naftowej. Notowania ropy rozpoczęły bieżący tydzień od około dwuprocentowej zniżki, bowiem cena ropy naftowej jest wrażliwa na oczekiwania dotyczące globalnej koniunktury.
Notowania miedzi pod presją podaży

Notowania miedzi pod presją podaży

2021-09-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie na rynku miedzi przynoszą podwyższoną zmienność notowań i nerwowość inwestorów. W poprzednim tygodniu na rynku tym dominowała strona podażowa, a jej siła jest widoczna także na początku dzisiejszej sesji. Ceny miedzi w USA zakończyły poprzedni tydzień w okolicach 4,23 USD za funt, a dzisiaj schodzą już o kolejne 10 centów niżej, do rejonu 4,13 USD za funt. To najniższy poziom notowań miedzi w USA od prawie miesiąca.
Gaz ziemny w USA najdroższy od 2014 roku

Gaz ziemny w USA najdroższy od 2014 roku

2021-09-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie i miesiące na rynku gazu ziemnego to ciąg systematycznych – i coraz bardziej dynamicznych – zwyżek. O ile jeszcze wiosną 2020 roku notowania gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych oscylowały w okolicach 1,60 USD za mln BTU, to obecnie przekraczają one 5 USD za mln BTU – a więc są ponad trzy razy wyższe.
Złoto w cieniu wyczekiwania na komunikaty Fed

Złoto w cieniu wyczekiwania na komunikaty Fed

2021-09-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu na rynku złota jest dość nerwowo. Po zwyżkach cen tego kruszcu na początku bieżącego tygodnia, od wczoraj dominuje strona podażowa, która zdołała zniwelować już cały wzrost wypracowany podczas poniedziałkowej i wtorkowej sesji. W rezultacie, dzisiaj rano cena złota oscyluje w okolicach 1785-1786 USD za uncję. Notowania złota wahają się pod dyktando sytuacji na rynku amerykańskiego dolara, z którym kruszec wykazuje negatywną korelację.
Dalsza przewaga strony popytowej na rynku ropy naftowej

Dalsza przewaga strony popytowej na rynku ropy naftowej

2021-09-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły już trzy kolejne sesje na plusie. Dzisiejszy poranek także przynosi zwyżkę cen tego surowca, aczkolwiek już mniej dynamiczną. Notowania ropy naftowej WTI oscylują w okolicach 71 USD za baryłkę, podczas gdy ropa Brent porusza się na poziomach delikatnie przekraczających 74 USD za baryłkę.
Obawy o podaż w USA wsparciem dla cen ropy naftowej

Obawy o podaż w USA wsparciem dla cen ropy naftowej

2021-09-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień wzrostowym akcentem. Poniedziałkowa sesja przynosi kontynuację nastrojów z poprzedniego tygodnia i dalszą zwyżkę cen ropy naftowej. W rezultacie, notowania ropy naftowej WTI na nowo przekroczyły barierę 70 USD za baryłkę, zaś ceny ropy Brent rozpoczęły dzień od luki wzrostowej i dotarcia do okolic 73,40-73,50 USD za baryłkę.
Wyraźny spadek zapasów paliw w USA na skutek huraganu

Wyraźny spadek zapasów paliw w USA na skutek huraganu

2021-09-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Sezon huraganowy w Stanach Zjednoczonych w tym roku dał o sobie znać wyjątkowo dotkliwie, także na rynku ropy naftowej. Huragan Ida uderzył szczególnie mocno w rejonie Zatoki Meksykańskiej, a później przeszedł także przez praktycznie całe wschodnie wybrzeże USA. Doprowadził on do największych zniszczeń od 2005 roku, czyli od czasu przejścia przez ten obszar serii huraganów i tropikalnych burz, ze słynnym huraganem Katrina na czele.