Zły dzień dla złotego

Zły dzień dla złotego
Data dodania: 2007-08-21 (09:49) Komentarz poranny TMS Brokers

Rynek krajowy: Poniedziałkowa sesja w Polsce przyniosła lekkie wzrosty indeksów giełdowych. WIG zyskał 0,45% natomiast WIG 20 0,27%. Świadczy to o tym, że w szeregach inwestujących na polskim parkiecie nie zagościł jeszcze optymizm i, tak jak oczekiwaliśmy, po chwilowym uspokojeniu spadki mogą powrócić.

Opublikowane wczoraj dane m. in. o produkcji przemysłowej w lipcu, która wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 10,4% były zbliżone do oczekiwań i nie wpłynęły znacząco na zachowania rynku. Zgodnie ze słowami członka Rady Polityki Pieniężnej Jana Czekaja zagrożenia dla inflacji się zwiększają. Obawia się on i widzi pierwsze sygnały tego, iż tempo wzrostu gospodarczego osłabnie, a dynamika wynagrodzeń utrzyma się na wysokim poziomie. Wtedy przedsiębiorstwa będą zmuszone do podwyżki cen, co przyniesie wzrost inflacji i konieczność podniesienia stóp procentowych. RPP jest gotowa to zrobić, jednak uzależnia swą decyzję od rozwoju sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie, co może wskazywać na to, iż poczeka do wrześniowego spotkania, kiedy to będzie miała szerszy pogląd na to jak kryzys hipoteczny w Stanach Zjednoczonych wpływa na światową gospodarkę i czy jego skutki przekładają się znacznie na sytuację w naszym kraju.

Podobnie jak na warszawskim parkiecie, również i inwestujący w polską walutę nie wykazali się dużym entuzjazmem. Wręcz przeciwnie, złoty w porównaniu do zamknięcia piątkowej sesji osłabił się do poziomu 2,85 USD oraz 3,84 EUR. Dzisiaj przewidujemy wahania w zakresie 3,82-3,85 EUR oraz osłabienie złotego względem dolara do poziomu 2,87. W dalszej perspektywie przewidujemy spadek wartości polskiej waluty głównie względem amerykańskiej, dla pary EURPLN silnym oporem powinien być poziom 3,86, który w najbliższym czasie nie powinien zostać przełamany. Wciąż nie pojawiają się sygnały o stabilizacji zachowań inwestorów względem rynków wschodzących, dlatego będzie trzeba jeszcze poczekać na powrót entuzjazmu w te rejony, a w nadchodzących dniach raczej oczekiwać powrotu nerwowości.

Rynek międzynarodowy

Wtorkową sesje na rynku międzynarodowym zaczynamy w okolicach wczorajszych poziomów cenowych. Na rynku po piątkowej decyzji FED zapanowało uspokojenie i rynki na razie czekają na dalsze wydarzenia. Kurs EUR/USD przebywał podczas wczorajszej sesji w wąskiej konsolidacji 1,3460 – 1,3505 .Widać że europejska waluta nie ma jeszcze siły rosnąć, ale nadchodzące wybicie z trwającej konsolidacji wskaże zapewne kierunek dalszego ruchu. Kurs japońskiego jena w dniu wczorajszym kontynuował wzrostowe odbicie, lecz nie było ono już tak dynamiczne jak podczas poprzedniej sesji. Dzisiaj rano USD/JPY znajduje się na poziomie 114,70 natomiast notowania EUR/JPY przebywają w okolicach 154,50 .

Wydaje się, decyzja FED została już zdyskontowana w cenach i nie będzie mieć już dużego wpływu na rynki. Inwestorzy powracają teraz do spokojnej analizy, która jest raczej niekorzystna jeśli chodzi o stan amerykańskiej gospodarki. W dniu wczorajszym było to także widać na rynku kapitałowym. Giełdy nie kontynuowały już dynamicznych wzrostów z piątkowej sesji, amerykańskie indeksy zakończyły dzień w okolicach poziomów otwarcia.

We wtorkowy poranek kurs EUR/USD wynosi 1,3470 i w naszej opinii pozostanie dziś jeszcze w konsolidacji. Na zachowanie tej pary walutowej na kolejnych sesjach może mieć wpływ zmiana oczekiwań co do przyszłej decyzji ECB. Coraz więcej instytucji finansowych skłania się do tezy ,że stopy na najbliższym posiedzeniu nie zostaną jednak podniesione, co osłabiłoby euro.

Dzisiaj została podana kolejna negatywna informacja związana z trudną sytuacją na rynku kredytów hipotecznych w USA . Tym razem brytyjski fundusz hedgingowy Solent Capital Partners poinformował, że problem ten dotyczy części jego inwestycji.

Jeśli w najbliższych dniach publikowane będą kolejne podobne doniesienia to optymizm spowodowany decyzją FED może być szybko zapomniany i na rynki powróci bardzo nerwowa atmosfera.

Źródło: Tomasz Regulski, Marcin Ciechoński, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Cofnięcie dolara

Cofnięcie dolara

13:23 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek opadły emocje wywołane nieoczekiwanie dobrym raportem Departamentu Pracy w piątek po południu. W amerykańskiej gospodarce przybyło w lipcu aż 528 tys. nowych etatów poza rolnictwem, stopa bezrobocia cofnęła się do 3,5 proc., a dynamika płacy godzinowej utrzymała się na poziomie 5,2 proc. r/r. W efekcie mocno wzrosły oczekiwania, co do kolejnej podwyżki stóp procentowych przez FED o 75 punktów bazowych - prawdopodobieństwo takiego ruchu na posiedzeniu we wrześniu oscyluje wokół 70 proc.
Ceny ropy naftowej próbują się odbić w z poziomów 5-miesięcznych minimów

Ceny ropy naftowej próbują się odbić w z poziomów 5-miesięcznych minimów

13:21 Komentarz poranny TMS Brokers
S&P 500, który w minionym tygodniu dotarł do istotnego poziomu oporu wyznaczanego przez lokalny szczyt z początku maja (4177 pkt.) i minimum z początku marca (4171 pkt.), odbił się w piątek od tej przeszkody (-0,16 proc.). Spadł na ostatniej sesji minionego tygodnia również Nasdaq Composite (-0,5 proc.), natomiast średnia przemysłowa Dow Jones zyskała +0,23 proc., ale pozostawała poniżej swoich ubiegłotygodniowych maksimów.
Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy lekko zwyżkowały (S&P 500 +0,32 proc.).
Fed będzie znowu jastrzębi

Fed będzie znowu jastrzębi

13:18 Poranny komentarz walutowy XTB
Okazuje się, że agresywne wyceny podwyżek w Stanach Zjednoczonych sprzed kilku tygodni wciąż pozostają w grze. Rezerwie Federalnej nie udało się jeszcze schłodzić rynku pracy, co powoduje, że inflacja wciąż mogła nie osiągnąć swojego szczytu. Ostatnie dane z rynku pracy w USA pokazują, że gospodarka w zasadzie ma się świetnie, choć oczywiście pozostaje kilka rys na tym obrazie. Mimo to Fed nie powinien mieć żadnych wątpliwości i zdecydować się na kolejną podwyżkę o 75 punktów bazowych we wrześniu.
Dolar lekko odbija przed NFP

Dolar lekko odbija przed NFP

2022-08-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek amerykańska waluta lekko odreagowuje na szerokim rynku przed kluczową publikacją tygodnia, jaką są dane Departamentu Pracy USA za lipiec. Odczyty poznamy o godz. 14:30. Mediana ekonomistów zakłada pogorszenie się odczytów NFP - liczba nowych etatów poza rolnictwem mogła wynieść w 250 tys., a w sektorze prywatnym 230 tys. Rynek po cichu liczy na słabsze dane, co podbiłoby oczekiwania na szybsze wyhamowanie tempa podwyżek stóp procentowych przez FED.
Ropa była wczoraj najtańsza od początku wojny

Ropa była wczoraj najtańsza od początku wojny

2022-08-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Ceny kontraktów na ropę naftową na NYMEX-ie i ICE spadły wczoraj do najniższych (przedwojennych) poziomów od końca lutego. Dziś rano próbowały odrabiać te straty (WTI +0,9 proc., Brent +0,7 proc.). Lekko drożała dziś rano miedź i metale szlachetne. Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji zastanawiały się wczoraj na swoimi kolejnymi ruchami. Nasdaq Composite (+0,41 proc.) był najwyżej od 3 miesięcy. S&P 500 po dotarciu do poziomu swego szczytu z początku czerwca lekko się cofnął (-0,08 proc.).
rynek liczy na słaby raport

rynek liczy na słaby raport

2022-08-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Uzależnienia to nie jest dobra rzecz. Mogłoby się wydawać, że nie dotyczy to gospodarki i rynków, ale nic bardziej mylnego. Milton Friedman porównał kiedyś dodruk pieniądza do konsumpcji alkoholu. Czekając na dzisiejszy raport z amerykańskiego rynku pracy inwestorzy liczą na następną kolejkę. Od połowy czerwca na rynkach mamy postępującą poprawę sentymentu. Tak się składa, że jednocześnie to okres publikacji coraz gorszych danych ekonomicznych.
Decyzja BOE w kalendarzu

Decyzja BOE w kalendarzu

2022-08-04 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar nieznacznie słabnie, a nastroje na rynkach akcji są umiarkowanie dobre. Informacje o manewrach chińskich wojsk wokół Tajwanu na razie nie szkodzą, chociaż rynki mogą zareagować w sytuacji jakiejś poważniejszej prowokacji. Temat relacji USA-Chiny pomału schodzi jednak na dalszy plan. Teraz kluczowe będą jutrzejsze dane Departamentu Pracy, które pokażą na ile FED będzie miał legitymację do "jastrzębich" posunięć na jesieni.
Cena kontraktów na WTI najniżej od lutego

Cena kontraktów na WTI najniżej od lutego

2022-08-04 Komentarz poranny TMS Brokers
S&P 500 (+1,56 proc.) i Nasdaq Composite (2,59 proc.) wyszły wczoraj na najwyższe poziomu od początku maja. Nieco w tyle pozostała średnia przemysłowa Dow Jonesa (+1,29 proc.), która na razie nie przebiła swych maksimów z ostatnich sesji. Łącznie w ciągu minionych 32 sesji S&P 500 wzrósł o 13,3 proc., co jest największym tego typu ruchem od wiosny 2020. Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 była stabilna (-0,03 proc. ok. 9:30).
Funt nieznacznie umacnia się przed decyzją BoE

Funt nieznacznie umacnia się przed decyzją BoE

2022-08-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek czwartkowej sesji na rynku walutowym przynosi nieznaczną słabość dolara amerykańskiego. Z kolei nastroje na rynku akcji są raczej dobre, wczoraj zarówno europejskie, jak i amerykańskie indeksy zakończyły dzień na plusie. Inwestorzy na razie kompletnie zignorowali informacje dotyczące tego, co dzieje się wokół Tajwanu, choć temat ten cały czas trzeba mieć z tyłu głowy, ponieważ może mieć on wpływ na rynki - szczególnie jeśli doszłoby do jakiejś prowokacji.
Czy dolar wraca do łask?

Czy dolar wraca do łask?

2022-08-03 Komentarz walutowy XTB
Wtorkowa sesja przyniosła wyraźne umocnienie amerykańskiej waluty, a dziś o poranku obserujmy korektę na USD. Niemniej biorąc pod uwagę wczorajszą siłę dolara, niewykluczone, że jest to próba powrotu do głównego trendu - wzrostowego. Patrząc na sytuację techniczną na parze EURUSD, ta wciąż nie prezentuje się najlepiej dla kupujących. Wczoraj notowania odbiły się od kluczowej średnioterminowej strefy oporu przy 1,0275 i zgodnie z klasycznymi założeniami AT, możliwy jest dalszy ruch na południe.