Cena miedzi w dół po słabych danych makro z Chin

Cena miedzi w dół po słabych danych makro z Chin
Data dodania: 2021-08-16 (10:05) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Poniedziałkowa sesja na globalnych rynkach finansowych rozpoczęła się serią danych makro z Azji. O ile dane z Japonii zaskoczyły na plus, to dane z Chin przyniosły niemałe rozczarowanie. Lipcowa dynamika produkcji przemysłowej w Państwie Środka wyniosła jedynie 6,4% rdr przy oczekiwaniach 8% rdr, a dynamika sprzedaży detalicznej wyniosła 8,5% rdr, podczas gdy spodziewano się 11,5% rdr.

Słabsze od oczekiwań były również odczyty dotyczące inwestycji w aglomeracjach miejskich (10,3% rdr vs. oczekiwania 11,2% rdr) oraz cen nieruchomości (4,6% rdr vs. oczekiwane 4,8% rdr) za lipiec.

Słabsze dane makro z Chin to najprawdopodobniej efekt uderzenia nowej fali pandemii Covid-19 w ten kraj. To właśnie sytuacja pandemiczna w Azji była w ostatnich tygodniach najtrudniejsza – co teraz odzwierciedlają odczyty. Te wszystkie informacje mają przełożenie na ceny miedzi, bowiem Chiny są największym konsumentem tego metalu na świecie, odpowiadającym za około połowę globalnego popytu.

Dzisiaj cena miedzi w USA rozpoczyna dzień od zniżki z okolic 4,37 USD za funt do rejonu 4,33-4,34 USD za funt. W krótkoterminowej perspektywie na rynku miedzi sytuacja jest trudna ze względu na zażegnanie groźby strajku w największej kopalni miedzi na świecie, chilijskiej Escondida, oraz właśnie ze względu na obawy dotyczące popytu na miedź w Chinach. Niemniej, w ujęciu kilkumiesięcznym czy nawet kilkuletnim miedź ma solidne podstawy do zwyżek, głównie ze względu na rosnące zapotrzebowanie na ten metal w perspektywicznych branżach (związanych m.in. z transformacją energetyczną) oraz obawy dotyczące niedostatecznej produkcji miedzi w kopalniach na przestrzeni najbliższych lat.

CUKIER - 20 centów za funt cukru w USA

Pierwsza połowa sierpnia na rynku cukru jest okresem dynamicznych zwyżek cen tego towaru. Notowania cukru w Stanach Zjednoczonych, które na początku sierpnia oscylowały w rejonie 18 centów za funt, obecnie poruszają się w okolicach 20 centów za funt. To najwyższy poziom notowań cukru od około 4 i pół roku. Zwyżki nie są zresztą na tym rynku nowością – długoterminowy trend wzrostowy ma miejsce na tym rynku już od końcówki kwietnia poprzedniego roku, kiedy to ceny cukru w USA po pierwszym uderzeniu pandemii zeszły na chwilę nawet poniżej 10 centów za funt.

W ostatnich dniach zwyżki cen cukru wynikają przede wszystkim z obaw dotyczących jego produkcji w Brazylii, czyli kraju będącym dominującym globalnym producentem tego towaru. W kraju tym pojawiły się bowiem znaczące problemy pogodowe w postaci suszy oraz przymrozków. Uderzyły one ogólnie w produkcję towarów rolnych w Brazylii, a trzcina cukrowa po prostu nie jest wyjątkiem. Firma tradingowa Czarnikow obniżyła prognozy produkcji cukru w centralno-południowej części Brazylii z poprzednich 34,1 mln ton do obecnych 32,5 mln ton. Nie jest to pierwsza podobna obniżka prognoz produkcji cukru w tym kraju.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

2022-07-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego tygodnia zniżkują. W rezultacie, istnieje spora szansa na to, że już trzeci tydzień z rzędu zakończy się na tym rynku zniżką (dotyczy to głównie amerykańskiego surowca). Mimo obaw o dostawy ropy naftowej do Europy w obliczu sankcji narzuconych na Rosję, większy wpływ na ceny ropy mają negatywne nastroje związane z nadchodzącą recesją, która w opinii wielu inwestorów, jest już dominującym scenariuszem. Spowolnienie gospodarcze uderzyłoby niewątpliwie w popyt na ropę – a wysokie ceny paliw już teraz przyczyniają się do ograniczonego popytu wśród konsumentów.
Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

2022-06-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym rozpoczęciu tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół. Nadal jednak bieżący tydzień upływa cenom ropy na poruszaniu się w rejonie 110 USD za baryłkę, a z fundamentalnego punktu widzenia inwestorzy poruszają się pomiędzy obawami o niedostateczną podaż na rynku ropy a strachem przed recesją – czyli czynnikami, które wpływają w odwrotnym kierunku na ceny tego surowca.
Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

2022-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie na rynkach metali przemysłowych były okresem dynamicznych, a w przypadku niektórych metali wręcz spektakularnych, zniżek. Jednym z wyraźnie przecenionych surowców okazała się miedź, której notowania w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku czerwca oscylowały w okolicach 4,50 USD za funt, podczas gdy obecnie poruszają się w rejonie 3,70 USD za funt.
OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

2022-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia zwyżkują, czego przyczyną okazały się pojawiające się na nowo obawy związane z podażą tego surowca. Trwa bowiem spotkanie przedstawicieli państw G7, podczas którego padły sugestie, że państwa OPEC nie będą w stanie wyprodukować tyle ropy naftowej, na ile liczą kraje zachodnie.
Taką tezę postawił prezydent Francji, Emmanuel Macron, który wspomniał, że niedawno przeprowadził rozmowę z oficjelami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – i otrzymał informację, ...
Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

2022-06-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zwyżki, jednak w powietrzu unosi się przede wszystkim nerwowe wyczekiwanie na rezultaty rozmów podczas spotkania G7 w Niemczech. Jest bowiem praktycznie pewne, że zostaną podczas niego poruszone kluczowe tematy związane z handlem ropą naftową. Po pierwsze, liderzy państw G7 mają zamiar przedyskutować kwestię odnowienie paktu nuklearnego z Iranem po niedawnej wizycie przedstawiciela UE w Teheranie.
Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

2022-06-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie sesje na rynku ropy naftowej przyniosły zniżki, aczkolwiek z fundamentalnego punktu widzenia nadal inwestorzy utknęli pomiędzy obawami o podaż ropy naftowej (jako skutku wojny w Ukrainie) oraz strachem o spadek popytu na ten surowiec (w obliczu jego wysokich cen oraz spowalniającej gospodarki). Na razie ropa naftowa znajduje się na drodze do drugiej wyraźnej tygodniowej zniżki z rzędu. W ostatnich dniach inwestorzy na rynku ropy naftowej skupiali się głównie na sytuacji w Stanach Zjednoczonych...
Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

2022-06-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja przyniosła solidną, około 3-procentową zniżkę notowań ropy naftowej. Z kolei dzisiaj rano presja na niższe ceny się utrzymuje, a notowania ropy poruszają się w okolicach środowego zamknięcia. Ewidentnie na rynku ropy naftowej dominuje retoryka związana z nadchodzącą recesją. Inwestorzy zaczęli oceniać prawdopodobieństwo istotnego spowolnienia gospodarczego jako bardzo wysokie w obliczu podwyższanych stóp procentowych w większości państw świata.
USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

2022-06-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spokojnym początku tygodnia na rynku ropy naftowej, dzisiaj obserwujemy dynamiczne zniżki notowań tego surowca. W środę rano ceny ropy naftowej WTI zniżkują o 6 USD na baryłce, a ceny ropy Brent niewiele mniej, bo o 5 USD na baryłce, co przybliża notowania obu gatunków ropy naftowej powoli do okolic psychologicznej bariery na poziomie 100 USD za baryłkę. Przyczyną dzisiejszych sporych przecen na rynku ropy naftowej okazały się działania amerykańskich władz. Administracja Joe Bidena wykazuje coraz większą determinację w walce z wysokimi cenami paliw.
Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

2022-06-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Przez większość bieżącego miesiąca notowania miedzi znajdowały się pod presją strony podażowej. Pomijając zwyżki z samego początku miesiąca, już od 3 czerwca ciąg zniżek na tym rynku był niemal nieprzerwany. To sprawiło, że w ostatnich dniach notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny przetestowały poziom 4 USD za funt jako techniczną barierę – i na razie okazała się ona skuteczna. Dzisiaj rano notowania miedzi w USA odbijają w górę, powracając ponad wspomniany poziom 4 USD za funt.
Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

2022-06-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Rozpoczyna się nowy tydzień na rynku ropy naftowej, jednak problemy i wyzwania tego rynku pozostają takie same jak w tygodniach poprzednich. Nadal notowania ropy naftowej z jednej strony pozostają pod presją obaw o wzrost gospodarczy na świecie, jednak z drugiej strony są podtrzymywane przez obawy o podaż tego surowca, związane głównie z konsekwencjami wojny w Ukrainie.