Największa produkcja ropy w OPEC od kwietnia 2020 r.

Największa produkcja ropy w OPEC od kwietnia 2020 r.
Data dodania: 2021-08-02 (10:25) Komentarz surowcowy DM BOŚ

W poprzednim tygodniu na rynku ropy naftowej było spokojnie – a ceny tego surowca delikatnie zwyżkowały. Tym samym, notowania ropy nadal utrzymują się relatywnie niedaleko tegorocznych maksimów i nie schodzą na długo poniżej 70 USD za baryłkę. Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się jednak od zniżki, na co wpływ ma m.in. powrót nastawienia risk-off wśród globalnych inwestorów.

Dużo obaw budzi sytuacja w Azji oraz Oceanii, gdzie daje o sobie znać kolejna fala pandemii (liczba zakażeń w wielu azjatyckich krajach wciąż rośnie, a istotne restrykcje utrzymane są także m.in. w Australii). Co więcej, w Chinach dzisiaj rozczarował odczyt indeksu PMI, a przyczyny gorszego odczytu upatruje się m.in. w rosnących cenach surowców, na które zresztą sam rząd Chin zwracał uwagę w ostatnich miesiącach.

Na razie, w sezonie wakacyjnym, popyt na ropę naftową utrzymuje się na wysokim poziomie, jednak wiele obaw budzą kolejne miesiące, zwłaszcza w kontekście nowej fali pandemii i możliwego powrotu restrykcji. Kraje zachodnie monitorują sytuację w Azji, aczkolwiek póki co panuje przekonanie, że ze względu na dużą liczbę zaszczepionych, wpływ kolejnej fali pandemii na gospodarkę będzie już mniejszy, a tak ostre restrykcje jak te z poprzedniego roku czy z pierwszej połowy bieżącego roku, mogą już nie być potrzebne.

Warto pamiętać, że rośnie podaż ropy naftowej. O ile w USA wciąż jest ona wciąż przytłumiona, a firmy łupkowe nie spieszą się ze wznawianiem produkcji w obawie przed falstartem – to OPEC+ kontynuuje stopniowy przyrost wydobycia w ramach zwiększających się z miesiąca na miesiąc limitów zawartych w porozumieniu naftowym.

W samym kartelu OPEC produkcja ropy naftowej w lipcu wzrosła aż o 610 tys. baryłek dziennie do poziomu 26,72 mln baryłek dziennie. To najwyższy poziom produkcji od kwietnia 2020 roku. Pominąwszy luty bieżącego roku, oznacza to też comiesięczną zwyżkę produkcji ropy w OPEC od czerwca 2020 r. OPEC zakłada, że świat będzie powoli „przyzwyczajał się” do funkcjonowania z wirusem, a to będzie przekładało się na mniej nerwowe restrykcje oraz stopniowo rosnący popyt na ropę naftową na świecie.

ZŁOTO - Tydzień pod znakiem wyczekiwania na payrollsy

Notowania złota zakończyły miniony tydzień na plusie, aczkolwiek piątkowa sesja przyniosła zniżkę – a spadkiem także rozpoczyna się bieżący tydzień na rynku tego kruszcu. W centrum uwagi inwestorów na rynku złota nieustannie znajduje się sytuacja na rynkach walutowych oraz kwestie związane z pandemią.

O ile w poprzednim tygodniu na pierwszym planie na rynku złota był komunikat ze strony Fed, który faktycznie przyczynił się do podwyższonej zmienności cen złota – to ten tydzień będzie upływał na rynku kruszcu pod znakiem wyczekiwania na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Payrollsy, które są publikowane w pierwszy piątek każdego miesiąca, są postrzegane przez Fed oraz wielu inwestorów jako papierek lakmusowy, pokazujący sytuację w amerykańskiej gospodarce.
W swoim ostatnim wystąpieniu prezes Fed, Jerome Powell, zwrócił zresztą uwagę na fakt, że o ile gospodarka amerykańska po pandemii systematycznie się rozwija, to sytuacja na rynku pracy w USA wciąż mogłaby być lepsza. Jeśli więc piątkowe dane z rynku pracy będą faktycznie dobre, to z pewnością na rynku pojawią się spekulacje na temat rychłego rozpoczęcia taperingu. A to wpłynęłoby pozytywnie na wartość dolara amerykańskiego oraz negatywnie na notowania złota. Z kolei rozczarowujące dane dotyczące rynku pracy byłyby dla cen złota impulsem do powrotu do zwyżek.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Strajk pracowników sektora naftowego w Norwegii już zakończony

Strajk pracowników sektora naftowego w Norwegii już zakończony

2022-07-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W poprzednim tygodniu globalny rynek surowców energetycznych obiegła niepokojąca informacja o planowanym strajku pracowników kilku pól naftowych w Norwegii. Natomiast wczoraj strajk się oficjalnie rozpoczął i objął, zgodnie z założeniami, na początku trzy pola naftowe – po to, by później każdego dnia rozprzestrzeniać się na kolejne i obejmować coraz więcej norweskiej produkcji ropy naftowej i gazu ziemnego. W najgorszym scenariuszu, Belgia czy Wielka Brytania mogły być odcięte od norweskiego gazu już od soboty.
Strajk pracowników sektora naftowego w Norwegii

Strajk pracowników sektora naftowego w Norwegii

2022-07-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poniedziałkową sesję na plusie, a dzisiaj poruszają się w okolicach wczorajszego poziomu zamknięcia. Cena tego surowca oscyluje w okolicach 110 USD za baryłkę, nadal pozostając pod znaczącym wpływem obaw, zarówno tych związanych z popytem, jak i podażą ropy. W bieżącym tygodniu trochę bardziej przeważają jednak te drugie – nie tylko ze względu na wątły wzrost produkcji ropy naftowej w OPEC, lecz także ze względu na rozpoczęty właśnie strajk pracowników sektora naftowego w Norwegii.
Ceny ropy między obawami o recesję a obawami o podaż

Ceny ropy między obawami o recesję a obawami o podaż

2022-07-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień w miarę neutralnie, co świetnie obrazuje obecną sytuację na tym rynku. Z jednej strony bowiem inwestorzy na świecie ewidentnie obawiają się recesji i tego, jak bardzo może ona negatywnie przełożyć się na popyt na ropę – ale z drugiej strony dane dotyczące popytu także nie napawają optymizmem i wskazują na możliwe problemy po tej stronie rynku.
Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

2022-07-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego tygodnia zniżkują. W rezultacie, istnieje spora szansa na to, że już trzeci tydzień z rzędu zakończy się na tym rynku zniżką (dotyczy to głównie amerykańskiego surowca). Mimo obaw o dostawy ropy naftowej do Europy w obliczu sankcji narzuconych na Rosję, większy wpływ na ceny ropy mają negatywne nastroje związane z nadchodzącą recesją, która w opinii wielu inwestorów, jest już dominującym scenariuszem. Spowolnienie gospodarcze uderzyłoby niewątpliwie w popyt na ropę – a wysokie ceny paliw już teraz przyczyniają się do ograniczonego popytu wśród konsumentów.
Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

2022-06-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym rozpoczęciu tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół. Nadal jednak bieżący tydzień upływa cenom ropy na poruszaniu się w rejonie 110 USD za baryłkę, a z fundamentalnego punktu widzenia inwestorzy poruszają się pomiędzy obawami o niedostateczną podaż na rynku ropy a strachem przed recesją – czyli czynnikami, które wpływają w odwrotnym kierunku na ceny tego surowca.
Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

2022-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie na rynkach metali przemysłowych były okresem dynamicznych, a w przypadku niektórych metali wręcz spektakularnych, zniżek. Jednym z wyraźnie przecenionych surowców okazała się miedź, której notowania w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku czerwca oscylowały w okolicach 4,50 USD za funt, podczas gdy obecnie poruszają się w rejonie 3,70 USD za funt.
OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

2022-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia zwyżkują, czego przyczyną okazały się pojawiające się na nowo obawy związane z podażą tego surowca. Trwa bowiem spotkanie przedstawicieli państw G7, podczas którego padły sugestie, że państwa OPEC nie będą w stanie wyprodukować tyle ropy naftowej, na ile liczą kraje zachodnie.
Taką tezę postawił prezydent Francji, Emmanuel Macron, który wspomniał, że niedawno przeprowadził rozmowę z oficjelami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – i otrzymał informację, ...
Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

2022-06-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zwyżki, jednak w powietrzu unosi się przede wszystkim nerwowe wyczekiwanie na rezultaty rozmów podczas spotkania G7 w Niemczech. Jest bowiem praktycznie pewne, że zostaną podczas niego poruszone kluczowe tematy związane z handlem ropą naftową. Po pierwsze, liderzy państw G7 mają zamiar przedyskutować kwestię odnowienie paktu nuklearnego z Iranem po niedawnej wizycie przedstawiciela UE w Teheranie.
Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

2022-06-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie sesje na rynku ropy naftowej przyniosły zniżki, aczkolwiek z fundamentalnego punktu widzenia nadal inwestorzy utknęli pomiędzy obawami o podaż ropy naftowej (jako skutku wojny w Ukrainie) oraz strachem o spadek popytu na ten surowiec (w obliczu jego wysokich cen oraz spowalniającej gospodarki). Na razie ropa naftowa znajduje się na drodze do drugiej wyraźnej tygodniowej zniżki z rzędu. W ostatnich dniach inwestorzy na rynku ropy naftowej skupiali się głównie na sytuacji w Stanach Zjednoczonych...
Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

2022-06-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja przyniosła solidną, około 3-procentową zniżkę notowań ropy naftowej. Z kolei dzisiaj rano presja na niższe ceny się utrzymuje, a notowania ropy poruszają się w okolicach środowego zamknięcia. Ewidentnie na rynku ropy naftowej dominuje retoryka związana z nadchodzącą recesją. Inwestorzy zaczęli oceniać prawdopodobieństwo istotnego spowolnienia gospodarczego jako bardzo wysokie w obliczu podwyższanych stóp procentowych w większości państw świata.