Ropa naftowa: gorsze nastroje, ale do paniki daleko

Ropa naftowa: gorsze nastroje, ale do paniki daleko
Data dodania: 2021-07-28 (14:10) Komentarz surowcowy DM BOŚ

O ile poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej był pełen wrażeń, to w bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej póki co poruszają się w wąskiej konsolidacji. Cena ropy gatunku WTI oscyluje w okolicach 72 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się tuż poniżej poziomu 74 USD za baryłkę. Miłym zaskoczeniem dla inwestorów wczoraj był raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (API, American Petroleum Institute), który podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 4,73 mln baryłek.

ROPA NAFTOWA

Była to znacznie większa zniżka niż oczekiwano – spodziewano się spadku o około 3 mln baryłek. Jednocześnie, wyraźnie zniżkowały zapasy benzyny, bo o 6,2 mln baryłek, natomiast zapasy destylatów spadły o 1,9 mln baryłek.

Dzisiaj swoje wyliczenia dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych przedstawi Departament Energii – publikacja o 16:30. Z pewnością oczekiwania będą duże po danych API, ale potwierdzenie istotnego spadku zapasów ropy, benzyny i destylatów wsparłoby kupujących na rynku ropy.

O ile na razie dane dotyczące zapasów paliw sprzyjają zwyżkom cen ropy, to cieniem na notowaniach tego surowca kładą się niepewne perspektywy związane z globalnym popytem na paliwa. Wynika to z rozprzestrzeniającej się kolejnej fali pandemii i zagrożenia powrotem restrykcji w wielu krajach świata (już powróciły one w dużym zakresie w Azji i Oceanii).

Na razie jednak rynek ropy naftowej jest daleki od paniki. MFW podtrzymał swoją prognozę tegorocznego wzrostu popytu na ropę naftową na świecie o 6%, podwyższając prognozy dla popytu w USA, ale jednocześnie obniżając prognozy dla krajów Azji, borykających się z największą liczbą zakażeń.

ZŁOTO

Dzień pod znakiem wyczekiwania na Fed.

Notowania złota dzisiaj mocno rozpoczęły dzień – sesja rozpoczęła się od luki wzrostowej, a ceny złota powróciły wyraźnie ponad poziom 1800 USD za uncję. W dużej mierze ten ruch wynika z sytuacji na rynku amerykańskiego dolara, który w pierwszej połowie tego tygodnia delikatnie się osłabia.

Niemniej, inwestorzy zdają sobie sprawę z tego, że obecne ruchy notowań, zarówno USD, jak i złota, należy traktować z dystansem – ponieważ dzisiejsza sesja będzie upływała na wyczekiwaniu na komunikaty ze strony Rezerwy Federalnej. Mają one pojawić się dopiero około godziny 20:30 – do tego czasu na rynku z pewnością będzie pojawiać się wiele spekulacji na temat możliwej retoryki Fed.

Na razie wiele wskazuje na to, że Fed podtrzyma swoją gotowość do stopniowego wycofywania się z ultraluźnej polityki monetarnej – ale jednocześnie może wyrazić zaniepokojenie kolejną falą pandemii i wstrzyma się przez wskazywaniem konkretnych dat. O ile w ostatnim czasie Fed stosował raczej jastrzębią retorykę, to tym razem inwestorzy zaczynają wyceniać już ewentualny skłon w kierunku ostrożniejszego podejścia.

Jeśli faktycznie zobaczymy bardziej gołębi komunikat ze strony Fed, to może być on pretekstem do głębszej korekty spadkowej na dolarze, a to oznaczałoby możliwość powrotu cen złota do wyraźniejszych zwyżek.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

2022-07-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego tygodnia zniżkują. W rezultacie, istnieje spora szansa na to, że już trzeci tydzień z rzędu zakończy się na tym rynku zniżką (dotyczy to głównie amerykańskiego surowca). Mimo obaw o dostawy ropy naftowej do Europy w obliczu sankcji narzuconych na Rosję, większy wpływ na ceny ropy mają negatywne nastroje związane z nadchodzącą recesją, która w opinii wielu inwestorów, jest już dominującym scenariuszem. Spowolnienie gospodarcze uderzyłoby niewątpliwie w popyt na ropę – a wysokie ceny paliw już teraz przyczyniają się do ograniczonego popytu wśród konsumentów.
Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

2022-06-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym rozpoczęciu tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół. Nadal jednak bieżący tydzień upływa cenom ropy na poruszaniu się w rejonie 110 USD za baryłkę, a z fundamentalnego punktu widzenia inwestorzy poruszają się pomiędzy obawami o niedostateczną podaż na rynku ropy a strachem przed recesją – czyli czynnikami, które wpływają w odwrotnym kierunku na ceny tego surowca.
Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

2022-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie na rynkach metali przemysłowych były okresem dynamicznych, a w przypadku niektórych metali wręcz spektakularnych, zniżek. Jednym z wyraźnie przecenionych surowców okazała się miedź, której notowania w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku czerwca oscylowały w okolicach 4,50 USD za funt, podczas gdy obecnie poruszają się w rejonie 3,70 USD za funt.
OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

2022-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia zwyżkują, czego przyczyną okazały się pojawiające się na nowo obawy związane z podażą tego surowca. Trwa bowiem spotkanie przedstawicieli państw G7, podczas którego padły sugestie, że państwa OPEC nie będą w stanie wyprodukować tyle ropy naftowej, na ile liczą kraje zachodnie.
Taką tezę postawił prezydent Francji, Emmanuel Macron, który wspomniał, że niedawno przeprowadził rozmowę z oficjelami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – i otrzymał informację, ...
Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

2022-06-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zwyżki, jednak w powietrzu unosi się przede wszystkim nerwowe wyczekiwanie na rezultaty rozmów podczas spotkania G7 w Niemczech. Jest bowiem praktycznie pewne, że zostaną podczas niego poruszone kluczowe tematy związane z handlem ropą naftową. Po pierwsze, liderzy państw G7 mają zamiar przedyskutować kwestię odnowienie paktu nuklearnego z Iranem po niedawnej wizycie przedstawiciela UE w Teheranie.
Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

2022-06-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie sesje na rynku ropy naftowej przyniosły zniżki, aczkolwiek z fundamentalnego punktu widzenia nadal inwestorzy utknęli pomiędzy obawami o podaż ropy naftowej (jako skutku wojny w Ukrainie) oraz strachem o spadek popytu na ten surowiec (w obliczu jego wysokich cen oraz spowalniającej gospodarki). Na razie ropa naftowa znajduje się na drodze do drugiej wyraźnej tygodniowej zniżki z rzędu. W ostatnich dniach inwestorzy na rynku ropy naftowej skupiali się głównie na sytuacji w Stanach Zjednoczonych...
Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

2022-06-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja przyniosła solidną, około 3-procentową zniżkę notowań ropy naftowej. Z kolei dzisiaj rano presja na niższe ceny się utrzymuje, a notowania ropy poruszają się w okolicach środowego zamknięcia. Ewidentnie na rynku ropy naftowej dominuje retoryka związana z nadchodzącą recesją. Inwestorzy zaczęli oceniać prawdopodobieństwo istotnego spowolnienia gospodarczego jako bardzo wysokie w obliczu podwyższanych stóp procentowych w większości państw świata.
USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

2022-06-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spokojnym początku tygodnia na rynku ropy naftowej, dzisiaj obserwujemy dynamiczne zniżki notowań tego surowca. W środę rano ceny ropy naftowej WTI zniżkują o 6 USD na baryłce, a ceny ropy Brent niewiele mniej, bo o 5 USD na baryłce, co przybliża notowania obu gatunków ropy naftowej powoli do okolic psychologicznej bariery na poziomie 100 USD za baryłkę. Przyczyną dzisiejszych sporych przecen na rynku ropy naftowej okazały się działania amerykańskich władz. Administracja Joe Bidena wykazuje coraz większą determinację w walce z wysokimi cenami paliw.
Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

2022-06-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Przez większość bieżącego miesiąca notowania miedzi znajdowały się pod presją strony podażowej. Pomijając zwyżki z samego początku miesiąca, już od 3 czerwca ciąg zniżek na tym rynku był niemal nieprzerwany. To sprawiło, że w ostatnich dniach notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny przetestowały poziom 4 USD za funt jako techniczną barierę – i na razie okazała się ona skuteczna. Dzisiaj rano notowania miedzi w USA odbijają w górę, powracając ponad wspomniany poziom 4 USD za funt.
Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

2022-06-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Rozpoczyna się nowy tydzień na rynku ropy naftowej, jednak problemy i wyzwania tego rynku pozostają takie same jak w tygodniach poprzednich. Nadal notowania ropy naftowej z jednej strony pozostają pod presją obaw o wzrost gospodarczy na świecie, jednak z drugiej strony są podtrzymywane przez obawy o podaż tego surowca, związane głównie z konsekwencjami wojny w Ukrainie.