eToro

Jest kompromis w sprawie porozumienia naftowego OPEC+

Jest kompromis w sprawie porozumienia naftowego OPEC+
Data dodania: 2021-07-19 (08:35) Komentarz surowcowy DM BOŚ SA

Po fiasku rozmów OPEC+ na początku bieżącego miesiąca, inwestorzy na rynku ropy naftowej wpadli w fazę wyczekiwania na kolejne informacje ze strony rozszerzonego kartelu. Porozumienie naftowe OPEC+ jest bowiem niezwykle istotne w kontekście oczekiwań związanych z globalną produkcją ropy naftowej. Po tym, jak pandemia mocno uderzyła w amerykański sektor wydobycia ropy z łupków, kartel OPEC, z Arabią Saudyjską na czele, jak również Rosja, zyskały na znaczeniu w kontekście światowej produkcji ropy.

W kwietniu OPEC+ ustalił kształt porozumienia naftowego na miesiące maj-lipiec 2021 r. i wśród inwestorów na rynku ropy panowało dość powszechne przekonanie, że od sierpnia br. rozszerzony kartel będzie kontynuował stopniowe zwiększanie produkcji. Tymczasem na początku lipca rozmowy OPEC+ na temat dalszych planów, uznawane na rynku za formalność, upadły za sprawą nieporozumień na linii Arabia Saudyjska – Zjednoczone Emiraty Arabskie. ZEA domagały się bowiem wyższych limitów produkcji ropy naftowej.

Wczoraj świat obiegła jednak wiadomość, że to już koniec impasu w kwestii porozumienia naftowego. W niedzielę ministrowie z krajów OPEC+ podjęli decyzję o stopniowym zwiększaniu produkcji ropy naftowej w OPEC+ od sierpnia do grudnia 2021 roku o łącznie 2 mln baryłek dziennie, czyli miesięcznie o 400 tys. baryłek dziennie. Dodatkowo, rozszerzony kartel podjął decyzję o przedłużeniu porozumienia naftowego do końca 2022 roku, w obliczu niepewności dotyczącej pandemii. Wcześniej pakt miał trwać do końca kwietnia 2022 r.

Kraje OPEC+ odmówiły komentarza dotyczącego tego, co skłoniło ZEA do zmiany zdania i poparcia porozumienia. Niemniej, prawdopodobnie pomogła decyzja o zwiększeniu bazy do wyliczania limitów produkcji, która w przypadku ZEA wzrośnie do 3,5 mln baryłek (z obecnych 3,168 mln baryłek) – niemniej, dopiero od maja 2022 r. Limity mają wzrosnąć także dla kilku innych krajów, m.in. Arabii Saudyjskiej, Rosji, Kuwejtu i Iraku.

Ceny ropy naftowej spokojnie rozpoczynają bieżący tydzień. Taki kształt porozumienia nie jest bowiem istotnym zaskoczeniem dla inwestorów – spodziewano się bowiem kompromisu, zakładającego stopniowy wzrost wydobycia ropy naftowej w OPEC+ w kolejnych miesiącach.

ZŁOTO - Cena złota bez wyraźnego kierunku

Notowania złota zakończyły miniony tydzień wyraźnym spadkowym akcentem. Poniedziałkowa sesja rozpoczyna się spokojnie, jednak presja ze strony sprzedających jeszcze jest widoczna. Wszystko za sprawą faktu, że inwestorzy na rynku złota reagują obecnie przede wszystkim na informacje dotyczące amerykańskiego dolara – a te z kolei w dużym stopniu wynikają z oczekiwań związanych z polityką monetarną prowadzoną przez Fed.

W poprzednim tygodniu (w tym także w piątek) pojawił się szereg danych makro w USA, które na nowo rozbudziły dyskusję na temat możliwego rychłego rozpoczęcia procesu taperingu przez Fed. Kolejne dane ze Stanów Zjednoczonych budzą bowiem coraz więcej wątpliwości, czy wysoka inflacja w USA jest zjawiskiem przejściowym. Jakiekolwiek oczekiwania związane z zacieśnianiem polityki monetarnej w USA oznaczają presję na silniejszego dolara, a tym samym, wpływają negatywnie na notowania złota.

Jednocześnie, warto pamiętać, że środowisko wysokiej inflacji sprzyja utrzymywaniu się zainteresowania złotem jako dodatkiem do portfela inwestycyjnego – a to powstrzymuje notowania kruszcu przed dalszymi zniżkami. Nie bez znaczenia jest także status złota jako bezpiecznej przystani, który także jest atrakcyjny w obliczu niepewności związanej z pandemią, głównie dalszym rozwojem wariantu Delta.

Całość składa się na neutralny obraz złota w najbliższym czasie i wyczekiwanie na kolejne impulsy, które mogłyby nadać wyraźniejszy kierunek cenom kruszcu.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Stabilizacja notowań ropy naftowej

Stabilizacja notowań ropy naftowej

2021-12-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich tygodniach na rynku ropy naftowej było wyjątkowo nerwowo. Końcówka listopada przyniosła gwałtowne przeceny tego surowca, jednak na początku grudnia cena ropy naftowej równie dynamicznie zaczęła odbijać się w górę, odrabiając część strat. Tymczasem dzisiaj rano notowania ropy stabilizują się w okolicach wczorajszego poziomu zamknięcia. Po tak dużym pesymizmie, jaki pojawił się na rynku ropy w związku z wariantem Omikron, ...
Dynamiczne odreagowanie wzrostowe cen ropy naftowej

Dynamiczne odreagowanie wzrostowe cen ropy naftowej

2021-12-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej kontynuują odbicie w górę. W rezultacie, cena ropy WTI powróciła ponad barierę 70 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent przekroczyły poziom 74 USD za baryłkę. Ceny ropy naftowej pną się w górę z kilku powodów. Po pierwsze, skala wcześniejszej przeceny była na tyle duża, że odreagowanie wynikać mogłoby nawet ze zwykłego ustąpienia pesymizmu związanego z wariantem Omikron, zwłaszcza że póki co nie przekłada się on na istotnie podwyższone restrykcje.
Brak klarownego stanowiska OPEC w kwestii produkcji ropy naftowej

Brak klarownego stanowiska OPEC w kwestii produkcji ropy naftowej

2021-12-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Listopad na rynku ropy naftowej był najgorszym miesiącem od marca 2020 roku, czyli od czasu pierwszego uderzenia pandemii w globalną gospodarkę i popyt na ten surowiec. Grudzień także rozpoczyna się na tym rynku nerwowo, a wszystko za sprawą spotkania przedstawicieli krajów OPEC+, którzy debatują nad kolejnymi krokami dotyczącymi porozumienia naftowego.
OPEC rozpoczyna rozmowy – czy zmieni swoje plany?

OPEC rozpoczyna rozmowy – czy zmieni swoje plany?

2021-12-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj kontynuowały gwałtowne przeceny. Dzisiaj cena tego surowca odbija się w górę, jednak zwyżki są niewiele w porównaniu do wcześniejszych spadków. Poza tym, na rynku ropy naftowej możemy obecnie mówić o sporej nerwowości i dużym rozchwianiu cen – więc do ich ustabilizowania może być jeszcze daleko.
Ceny ropy naftowej najniższe od trzech miesięcy

Ceny ropy naftowej najniższe od trzech miesięcy

2021-11-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej nadal znajdują się pod znaczącą presją podaży. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych stabilizuje się w rejonie 68-69 USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy naftowej Brent poruszają się w okolicach 71 USD za baryłkę, po odbiciu się w górę od bariery 70 USD za baryłkę. W rezultacie, notowania ropy naftowej w krótkim czasie spadły do najniższych poziomów od końcówki sierpnia br., czyli od około trzech miesięcy.
Czy OPEC jednak zmodyfikuje limity produkcji ropy naftowej?

Czy OPEC jednak zmodyfikuje limity produkcji ropy naftowej?

2021-11-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w piątek dramatycznie spadły. Cena ropy WTI zniżkowała poniżej 70 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej Brent spadły do rejonu 71 USD za baryłkę. Dzisiaj rano ceny ropy odbijają w górę, jednak odrabiają póki co niewielką część spadków. Ceny ropy naftowej doświadczyły gwałtownej przeceny głównie ze względu na strach przed skutkami gospodarczymi pojawienia się wariantu Omicron i powrotem dotkliwych restrykcji.
Dynamiczna przecena na rynku ropy naftowej

Dynamiczna przecena na rynku ropy naftowej

2021-11-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Black Friday jest dniem, w którym przeceny panują nie tylko na sklepowych półkach – lecz także na globalnych rynkach finansowych. Ceny ropy naftowej dzisiaj notują gwałtowne przeceny. Notowania ropy naftowej WTI spadają do okolic 74 USD za baryłkę, a za baryłkę ropy Brent trzeba zapłacić już niewiele powyżej 77 USD za baryłkę. W obu przypadkach, są to najniższe poziomy cen ropy od dwóch miesięcy. Szarża strony podażowej ma związek przede wszystkim z obawami związanymi z informacjami o pojawieniu się nowego wariantu koronawirusa, odpornego na szczepionki.
Dynamiczne odbicie notowań ropy naftowej w górę

Dynamiczne odbicie notowań ropy naftowej w górę

2021-11-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Sytuacja na rynku ropy naftowej zmienia się dynamicznie, głównie za sprawą doniesień dotyczących interwencji kilku krajów, z USA na czele, w podaż tego surowca. Chodzi oczywiście o zapowiadane awaryjne uwolnienie rezerw ropy naftowej na rynku w celu zatrzymania zwyżek cen tego surowca, a nawet doprowadzenie do ich zniżek – a tym samym, do zmniejszenia presji na wysoką inflację.
Uwolnienie rezerw ropy naftowej w USA – jak będzie wyglądać?

Uwolnienie rezerw ropy naftowej w USA – jak będzie wyglądać?

2021-11-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poniedziałkowa sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się zwyżką. Niemniej, odbicie notowań w górę było niewielkie i sięgnęło zaledwie połowy piątkowej zniżki – co pokazuje, że na rynku tego surowca na dobre zagościli sprzedający. Wszystko oczywiście za sprawą zapowiadanych działań największych gospodarek świata, zmierzających ku obniżeniu cen ropy naftowej.
Cena złota pod presją silnego dolara

Cena złota pod presją silnego dolara

2021-11-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania złota w bieżącym tygodniu próbują utrzymać zwyżki, jednak z niewielkim powodzeniem. Cena kruszcu oscyluje dzisiaj rano w okolicach 1860 USD za uncję i jest na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na niewielkim minusie, po wcześniejszych dwóch tygodniach dynamicznych zwyżek. Obecnie na rynku złota mamy do czynienia z dwiema istotnymi przeciwstawnymi siłami. Z jednej strony, wysoki poziom inflacji w Stanach Zjednoczonych (i wielu innych krajach świata) skłania wielu inwestorów do kupowania kruszcu – widać to zwłaszcza po dużym popycie na złoto w formie fizycznej, czyli sztabki i monety lokacyjne.