Czy możemy używać Twoich danych, by wybierać dla Ciebie reklamy? [ TAK, zgadzam się. ] [ Nie - zarządzam ustawieniami ]
Nasi partnerzy zbierają dane i używają plików cookie do personalizacji reklam i mierzenia ich skuteczności. Dowiedz się, jak MyBank.pl i nasi partnerzy zbierają i wykorzystują dane. W każdej chwili możesz zmienić to ustawienie w naszym centrum prywatności.

Brak jedności OPEC+ w kwestii porozumienia naftowego

Brak jedności OPEC+ w kwestii porozumienia naftowego
Data dodania: 2021-07-05 (09:29) Komentarz surowcowy DM BOŚ

W miniony weekend wydarzeniem, które przyciągnęło najwięcej uwagi na rynku ropy naftowej, był podwodny pożar ropociągu koncernu Pemex w Zatoce Meksykańskiej. Niemniej, mimo że awaria ta była widowiskowa, nie ma ona większego wpływu na sytuację związaną z produkcją ropy naftowej w tym rejonie świata.

Dużo ważniejszym czynnikiem, wpływającym na ceny ropy naftowej, jest zaskakujący brak kompromisu OPEC+ w kwestii kształtu porozumienia naftowego od sierpnia. Przedstawiciele rozszerzonego kartelu rozpoczęli swoje cykliczne spotkanie w czwartek, 1 lipca. Formalnością miało być przedłużenie planu stopniowego zwiększania produkcji ropy naftowej w kartelu na kolejne miesiące. Tymczasem okazało się, że o ile najwięksi producenci ropy w ramach OPEC+, czyli Arabia Saudyjska oraz Rosja, tym razem mają podobne wizje, to zgrzyty nastąpiły w jedności samego kartelu OPEC.

W piątek większość krajów OPEC+ zagłosowała za przedłużeniem stopniowej podwyżki produkcji ropy naftowej na miesiące sierpień-grudzień 2021 r., czego rezultatem ma być dalszy wzrost wydobycia ropy w rozszerzonym kartelu o około 2 mln baryłek dziennie do końca bieżącego roku. W opozycji do tej decyzji stanęły jednak Zjednoczone Emiraty Arabskie, które nalegały na to, aby na razie zadecydować jedynie o wielkości produkcji w sierpniu, zaś w międzyczasie przyjrzeć się skrupulatniej metodzie wyliczania produkcji ropy naftowej w ramach porozumienia naftowego. ZEA nalegają bowiem, aby dokonać korekty wyliczeń i podwyższyć bazę do obliczania lokalnej produkcji ropy naftowej, czego rezultatem byłaby większa produkcja ropy w tym kraju w kolejnych miesiącach.

Ostatecznie do porozumienia w piątek nie doszło, a dzisiaj kraje OPEC+ wznawiają rozmowy. Na razie stanowisko ZEA jest nieugięte, a brak jedności w OPEC+ delikatnie pozytywnie wpływa na ceny ropy naftowej. Niemniej, nieporozumienia producentów ropy naftowej już wcześniej się zdarzały, więc można oczekiwać, że dojdzie tu do próby osiągnięcia jakiegoś kompromisu. I wiele wskazuje na to, że kompromis ten będzie oznaczał przynajmniej trochę większą produkcję ropy naftowej w OPEC+ niż dotychczas zakładano. A taki scenariusz byłby niekorzystny dla cen ropy naftowej.

ZŁOTO - Dalszy ciąg zwyżek na rynku złota

Zgodnie z oczekiwaniami, w piątek w centrum uwagi na rynku złota były dane z amerykańskiego rynku pracy – przede wszystkim ze względu na ich wpływ na oczekiwania dotyczące podejścia Rezerwy Federalnej do polityki monetarnej, a tym samym, także wpływ na wartość amerykańskiego dolara.

Dane z rynku pracy nie były tak jednoznacznie optymistyczne jak oczekiwano, a ich mieszany wydźwięk poddał w wątpliwość ewentualne rychłe zacieśnianie polityki monetarnej przez Fed. Mieszane dane z rynku pracy mogą sprawić, że Rezerwa Federalna będzie bardziej ostrożna z tego typu działaniami – zwłaszcza że przedstawiciele Fedu wielokrotnie podkreślali, że chcą unikać nieprzemyślanych decyzji.

Piątkowe dane przyczyniły się więc do spadku wartości amerykańskiego dolara, czego konsekwencją był ruch wzrostowy cen złota. Notowania kruszcu w piątek zakończyły sesję w okolicach 1788 USD za uncję, a dzisiaj delikatnie pną się w górę. Poniedziałkowa sesja na tym rynku najprawdopodobniej jednak będzie spokojna ze względu na brak sesji w USA.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Sprzedaż chińskich rezerw ropy naftowej

Sprzedaż chińskich rezerw ropy naftowej

2021-09-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Mimo poniedziałkowej przeceny, notowania ropy naftowej znajdują się na dobrej drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na solidnym plusie. Kolejne dni przynoszą bowiem spore zwyżki notowań tego surowca. Ceny ropy naftowej WTI znajdują się już znacznie powyżej poziomu 73 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent istotnie przekraczają 76 USD a baryłkę.
Złoto: umiarkowana reakcja na komunikat Fed

Złoto: umiarkowana reakcja na komunikat Fed

2021-09-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku złota była praktycznie całkowicie podporządkowana wyczekiwaniu na komunikat ze strony Rezerwy Federalnej. Inwestorzy wypatrywali w nim konkretnych informacji na temat planowanego zacieśniania polityki monetarnej w USA – i w dużym stopniu, faktycznie się tego doczekali. Rezerwa Federalna potwierdziła zamiar rozpoczęcia taperingu QE w relatywnie nieodległej perspektywie.
Wzrostowa mieszanka czynników na rynku ropy naftowej

Wzrostowa mieszanka czynników na rynku ropy naftowej

2021-09-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Chociaż poniedziałkowa sesja przyniosła zniżkę notowań ropy naftowej, to ten negatywny akcent nie przełożył się na późniejszą sytuację na rynku tego surowca. Już wczoraj ceny ropy zawróciły w górę, a dzisiaj rano kontynuują stopniowe zwyżki. W rezultacie, ceny ropy nadrobiły już praktycznie w całości poniedziałkowe spadki.
Ostrożny optymizm na rynku ropy naftowej

Ostrożny optymizm na rynku ropy naftowej

2021-09-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Problemy chińskiego dewelopera Evergrande są pożywką dla strony podażowej na szerokich rynkach finansowych. Wpływają one na nastawienie risk-off wśród globalnych inwestorów – a to udziela się również inwestorom na rynku ropy naftowej. Notowania ropy rozpoczęły bieżący tydzień od około dwuprocentowej zniżki, bowiem cena ropy naftowej jest wrażliwa na oczekiwania dotyczące globalnej koniunktury.
Notowania miedzi pod presją podaży

Notowania miedzi pod presją podaży

2021-09-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie na rynku miedzi przynoszą podwyższoną zmienność notowań i nerwowość inwestorów. W poprzednim tygodniu na rynku tym dominowała strona podażowa, a jej siła jest widoczna także na początku dzisiejszej sesji. Ceny miedzi w USA zakończyły poprzedni tydzień w okolicach 4,23 USD za funt, a dzisiaj schodzą już o kolejne 10 centów niżej, do rejonu 4,13 USD za funt. To najniższy poziom notowań miedzi w USA od prawie miesiąca.
Gaz ziemny w USA najdroższy od 2014 roku

Gaz ziemny w USA najdroższy od 2014 roku

2021-09-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie i miesiące na rynku gazu ziemnego to ciąg systematycznych – i coraz bardziej dynamicznych – zwyżek. O ile jeszcze wiosną 2020 roku notowania gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych oscylowały w okolicach 1,60 USD za mln BTU, to obecnie przekraczają one 5 USD za mln BTU – a więc są ponad trzy razy wyższe.
Złoto w cieniu wyczekiwania na komunikaty Fed

Złoto w cieniu wyczekiwania na komunikaty Fed

2021-09-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu na rynku złota jest dość nerwowo. Po zwyżkach cen tego kruszcu na początku bieżącego tygodnia, od wczoraj dominuje strona podażowa, która zdołała zniwelować już cały wzrost wypracowany podczas poniedziałkowej i wtorkowej sesji. W rezultacie, dzisiaj rano cena złota oscyluje w okolicach 1785-1786 USD za uncję. Notowania złota wahają się pod dyktando sytuacji na rynku amerykańskiego dolara, z którym kruszec wykazuje negatywną korelację.
Dalsza przewaga strony popytowej na rynku ropy naftowej

Dalsza przewaga strony popytowej na rynku ropy naftowej

2021-09-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły już trzy kolejne sesje na plusie. Dzisiejszy poranek także przynosi zwyżkę cen tego surowca, aczkolwiek już mniej dynamiczną. Notowania ropy naftowej WTI oscylują w okolicach 71 USD za baryłkę, podczas gdy ropa Brent porusza się na poziomach delikatnie przekraczających 74 USD za baryłkę.
Kolejny huragan zagrożeniem dla produkcji ropy w USA

Kolejny huragan zagrożeniem dla produkcji ropy w USA

2021-09-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej kontynuują zwyżkę, która wywołana jest przede wszystkim obawami dotyczącymi podaży ropy naftowej w USA. Wszystko za sprawą burzliwego (nomen omen) sezonu huraganowego w rejonie Zatoki Meksykańskiej, który negatywnie wpłynął na wydobycie i przerób ropy naftowej w południowej części Stanów Zjednoczonych. Od uderzenia huraganu Ida minęły obecnie już dwa tygodnie, jednak zniszczenia nim wywołane nadal dają o sobie znać.
Obawy o podaż w USA wsparciem dla cen ropy naftowej

Obawy o podaż w USA wsparciem dla cen ropy naftowej

2021-09-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień wzrostowym akcentem. Poniedziałkowa sesja przynosi kontynuację nastrojów z poprzedniego tygodnia i dalszą zwyżkę cen ropy naftowej. W rezultacie, notowania ropy naftowej WTI na nowo przekroczyły barierę 70 USD za baryłkę, zaś ceny ropy Brent rozpoczęły dzień od luki wzrostowej i dotarcia do okolic 73,40-73,50 USD za baryłkę.