Zapowiedź cięcia stóp pomimo wysokiej inflacji

Zapowiedź cięcia stóp pomimo wysokiej inflacji
Raport popołudniowy FMCM
Data dodania: 2008-02-26 (19:30)

Dzisiejszy dzień na rynku eurodolara upłynął pod dyktando popytu na wspólną walutę, a zwolenników dolara stać było jedynie na pogłębienie w godzinach porannych spadkowej korekty. Popytowi na dolara wystarczyło sił jedynie do obniżenia kursu EURUSD w rejon 1,4780, gdzie uaktywnili się kupujący euro.

Wspólną walutę wspierały dzisiejsze wydarzenia, a zwłaszcza zaskakująco dobry wynik indeksu IFO dla gospodarki niemieckiej oraz wypowiedź wiceprezesa FED Donalda Kohna, a nieco mniejsze znaczenie miał większy niż oczekiwał rynek pesymizm amerykańskich konsumentów. Indeks koniunktury IFO nie tylko okazał się wyższy od prognozy rynku (102,8), lecz także, ku zaskoczeniu inwestorów, nie spadł tylko wzrósł z 103,4 do poziomu 104,1. Z kolei wskaźnik optymizmu konsumentów CB spadł tym miesiącu do poziomu 75, a więc bardziej niż zakładał konsensus rynkowy (82), potwierdzając tym samym pogarszające się nastroje w USA.

Dzisiejsza wypowiedź wiceprezesa FED Donalda Kohna nawiązywała bezpośrednio do sytuacji amerykańskiej gospodarki, którą trawi spadające tempo wzrostu i rosnąca inflacja. Przed tygodniem dowiedzieliśmy się, że ceny płacone przez konsumentów wzrosły w styczniu bardziej niż zakładano, natomiast dziś okazało się, że rosną również koszty producentów i to w tempie najszybszym od ponad 25 lat. Wynik inflacji PPI na poziomie 7,4% r/r jest rekordem od listopada 1981 roku, kiedy ceny rosły w tempie 7,5% r/r. Ogromny wpływ na ten stan rzeczy miały gwałtownie drożejąca ropa oraz żywność, gdyż inflacja PPI w ujęciu bazowym wyniosła zaledwie 2,3% r/r.

Taki wynik inflacji wzbudził obawy inwestorów na całym świecie o oddalenie się w czasie kolejnej obniżki stóp w USA, co przełożyło się na chwilowe umocnienie dolara. Przewaga popytu na amerykańską walutę nie trwała jednak zbyt długo i jedyne na co było stać zwolenników dolara to powstrzymanie dalszych wzrostów EURUSD, który do czasu wystąpienia Kohna znajdował się poniżej 1,49. Wiceprezes FED w swej wypowiedzi nie pozostawił inwestorom złudzeń, co do determinacji FED w pobudzaniu gospodarki, gdyż potwierdził on, że według tamtejszego banku centralnego najważniejszym problemem jest dynamika gospodarcza, a nie zagrożenia inflacyjne. Dzięki tak jasnemu stanowisku eurodolar tuż przed godziną 19 znalazł się w okolicy 1,4920.

Złotówka dziś nieco się ustabilizowała, przynajmniej tak zachowywały się jej kursy przez większość dnia. W każdym razie rosnący eurodolar pomógł jej popołudniu w odrabianiu niewielkich strat, dzięki czemu znajduje się ona w pobliżu ustanowionych wczoraj swoich szczytów. EURPLN na koniec dnia znalazł się w rejonie 3,5260, natomiast USDPLN w okolicy 2,3650. Jutro decyzja RPP w sprawie stóp procentowych, od której zależeć będą najbliższe losy złotówki.

Źródło: Krzysztof Gąska, FMC Management
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Minutki potwierdzają jastrzębie stanowisko FED

Minutki potwierdzają jastrzębie stanowisko FED

14:26 Poranny komentarz walutowy XTB
Opublikowany wczoraj zapis protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC potwierdził ostatnie komentarze bankierów amerykańskich sugerujące utrzymanie stóp na wyższych poziomach przez dłuższy okres czasu. Dolar w pierwszej reakcji zyskał na wartości, co miało związek z podważeniem przez bankierów obecnego stopnia zacieśnienia gospodarki w pokonaniu presji inflacyjnej. Wstępne cofnięcie na rynku ryzyka zostało jednak szybko wymazane, w czym pomogły lepsze od oczekiwań wyniki Nvidii, rynkowego króla sektora AI.
Coraz mniej wiary w FED...

Coraz mniej wiary w FED...

14:25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wyniki spółki NVIDIA opublikowane po sesji na Wall Street zostały odebrane optymistycznie przez rynki - widać, że firma potrafi utrzymać wysokie marże - dodatkowym wsparciem okazała się też zapowiedź splitu akcji 1:10. W efekcie kontrakty na amerykańskie indeksy zapowiadają dzisiaj wyższe otwarcie, a zatem kontynuację hossy. NVIDIA nie popsuła więc sentymentu, ale rynki spoglądają też na przekaz, jaki idzie z FED.
Run na kryptowaluty

Run na kryptowaluty

2024-05-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
W tradycyjnej przestrzeni FX we wtorek rano jest relatywnie spokojnie - widać, że dolar czeka na nowe impulsy i zmiany są niewielkie. Najsilniejsze są dzisiaj korona norweska i japoński jen, choć ruch nie przekracza 0,2 proc. Mniejsze zmiany notuje dolar australijski, chociaż to on dzisiaj rano był potencjalnie w centrum uwagi - poznaliśmy zapiski z ostatniego posiedzenia RBA, jakie miało miejsce na początku maja.
Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

2024-05-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Wtorkowa sesja na giełdach, podobnie jak i wczoraj nie będzie obfitować w kluczowe z punktu widzenia szerokiego rynku publikacje makro. Wyjątkiem może być tutaj raport CPI z Kanady, który najprawdopodobniej wpływać będzie jedynie na zmianę wyceny dolara kanadyjskiego na rynku walutowym. Inwestorzy natomiast z niecierpliwością oczekują na jutrzejszy raport kwartalny Nvidii, giełdowego króla technologii AI. Co więcej, niemałe poruszenie kreują potężne wzrosty obserwowane na rynku surowców oraz kryptowalut.
Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

2024-05-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek indeksy z Wall Street uległy niewielkiej zmienności i pozostały w obrębie historycznie maksymalnych poziomów. Dow Jones urósł o 0,3 proc. i przekroczył poziom 40 tys. pkt., SP500 zamknął dzień na plusie z wynikiem +0,1 proc. Jedynie technologiczny Nasdaq100 spadł o 0,1 proc. W Europie DAX został przeceniony o 0,2 proc. Kurs EURUSD praktycznie nie uległ zmianie. Podczas gdy amerykańskie akcje straciły na sile w ubiegły czwartek i piątek, w ciągu tygodnia mocno wzrosły.
Rynki potrzebują

Rynki potrzebują "gołębiego" przekazu z FED

2024-05-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek nie przynosi większych zmian na rynku FX, widać wyczekiwanie na informacje, jakie napłyną w dalszej części tygodnia - dla dolara liczyć się będą zapiski z ostatniego posiedzenia FED w środę, szacunki indeksów PMI za maj w czwartek, oraz dane o nastrojach konsumenckich Uniwersytetu Michigan w piątek. Dzisiaj rano poznaliśmy decyzję Ludowego Banku Chin ws. stóp procentowych. Tak jak oczekiwano, decydenci w PBOC nie zmienili stóp procentowych, co powoduje, że rynek będzie koncentrował się na innych formach wsparcia tamtejszej gospodarki przez władze.
Złoty tak mocny jak w 2008?

Złoty tak mocny jak w 2008?

2024-05-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Niemal wszystko zdaje się sprzyjać złotemu – rekordy na Wall Street, przebudzenie rynków wschodzących, słabnący dolar, postawa RPP. Choć na ten moment nie widać istotnych zagrożeń, polska waluta staje się coraz bardziej przewartościowana. Możemy z pewnością mówić o okresie rekordów na rynkach finansowych. W ubiegłym tygodniu nowe rekordy odnotowane zostały na Wall Street w reakcji na nieco lepsze dane o inflacji z USA, a także pojawienie się nowego modelu od OpenAI, który rozbudził na nowa hossę sztucznej inteligencji.
Mieszane dane z Chin

Mieszane dane z Chin

2024-05-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w piątek nad ranem dane z chińskiej gospodarki wypadły mieszanie - wyższa od oczekiwań była tylko dynamika produkcji przemysłowej (wzrosła w kwietniu o 6,7 proc. r/r), a pozostałe dane, jak sprzedaż detaliczna (2,3 proc. r/r), inwestycje (4,2 proc. r/r), czy też ceny nieruchomości (-3,1 proc. r/r) rozczarowały. Uwagę przykuwa ten ostatni odczyt, który pokazuje, że tamtejszy rynek zaczyna wchodzić w spiralę spadkową, która może być niebezpieczna dla tamtejszej gospodarki (ze względu na ogromne zalewarowanie tego sektora w ostatnich latach).
Wall Street w newralgicznym miejscu

Wall Street w newralgicznym miejscu

2024-05-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czwartek przyniósł lekkie spadki indeksów z Wall Street po wcześniejszym wyznaczeniu nowych rekordowych poziomów. Kurs głównej pary walutowej po ustanowieniu lokalnego maksimum bliskiego 1,09 korygował się. Rentowności długu USA wzrosły. Wielu przedstawicieli Fed powtórzyło, że Fed będzie musiał uzbroić się w cierpliwość i utrzymać stopy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Dziś kalendarz makro jest zapełniony umiarkowanie. Z Europy poznamy finalny wskaźnik HICP a ze Stanów Zjednoczonych indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board.
Zagadkowe zachowanie się jena?

Zagadkowe zachowanie się jena?

2024-05-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta jest dzisiaj rano najsilniejszą pośród walut G-10 w zestawieniach z dolarem, chociaż opublikowane w nocy wstępne dane nt. PKB w I kwartale w Japonii są negatywnym zaskoczeniem. Gospodarka skurczyła się o 0,5 proc. k/k i 2 proc. w ujęciu zanualizowanym, głównie za sprawą dalszego spadku dynamiki konsumpcji (o 0,7 proc. k/k), ale i i też wydatków kapitałowych (o 0,8 proc. k/k), czy też eksportu (aż o 5,0 proc. k/k).