Dzisiejszy dzień może napawać optymizmem

Dzisiejszy dzień może napawać optymizmem
Popołudniowy Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2008-01-24 (17:53)

Złoty pozostawał stabilny przez większą część dnia z lekką tendencją do umacniania się zarówno wobec euro jak i dolara. Poza tym giełdy europejskie, w tym i warszawski parkiet, przez cały dzień notowały znaczne wzrosty. A wszystko to zaczęło się już wczoraj wieczorem od sporych zwyżek na giełdzie amerykańskiej.

Zacznijmy jednak od początku. Złoty rozpoczął swoje notowania od poziomów 3,6190 EURPLN oraz 2,47 USDPLN. Przez większą część dnia pozostawał w wąskim przedziale wahań, 20-30 pipsów. Dane makroekonomiczne praktycznie nie wpływały na ruchy walut. O 10:00 poznaliśmy indeks klimatu gospodarczego instytutu Ifo, który zaskoczył swoim wzrostem do poziomu 103,4 pkt. (większość analityków spodziewała się jego spadku do poziomu 102 pkt., nie bez przyczyny zresztą, mając na uwadze ostatnie kiepskie dane z Niemiec). Polscy inwestorzy wyczekiwali na godzinę 11:00 kiedy to GUS miał podać do wiadomości informacje o stopie bezrobocia oraz sprzedaży detalicznej za grudzień. Stopa bezrobocia była zgodna z oczekiwaniami i jest na poziomie 11,4%, czego nie można powiedzieć o sprzedaży detalicznej, która okazała się o wiele gorsza od prognoz. Konsensus rynkowy określał poziom wzrostu sprzedaży o 20,3% r/r natomiast poziom 12,4% r/r zaskoczył nawet największych pesymistów. Tak duży spadek sprzedaży detalicznej wynikał z głównie z mniejszych wydatków na żywność, która przez ostatni czas podrożała najbardziej. Jestem pewien, że niski odczyt nie wpłynie już na decyzje RPP co do podniesienia stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu Rady (zakładam podwyżkę stóp o 25 pb) jednak może mieć wpływ na ocenę konieczności ustalenia kolejnych podwyżek.

O 14:30 napłynęły informacje zza Oceanu. Ilość noworejestrowanych bezrobotnych spadła do 301 tys. w porównaniu z poprzednim tygodniem. Analitycy sądzili, że ilość ta wzrośnie do 320 tys. Kolejne dane już nie były tak optymistyczne. Jak poinformowało Amerykańskie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami, sprzedaż domów na rynku wtórnym spadła w grudniu o 2,2% wobec listopada. Rynek tą informacją się nie przejął. Przejął się natomiast wypowiedzią członka rady Europejskiego Banku Centralnego Axela Webera, który zdementował spekulacje na temat obniżki stóp procentowych, nazywając je „życzeniowym myśleniem”. Zareagował na to kurs pary walutowej EURUSD wzrastając do poziomu 1,4705.

Giełdy europejskie tryskały dzisiaj optymizmem. Wszystkie parkiety Starego Kontynentu zwyżkowały, GPW nie była tutaj wyjątkiem. Od mocnego otwarcia, WIG20 zwyżkował przez cały dzień o ok. 3% wobec wczorajszego zamknięcia. Finiszował jeszcze większymi wzrostami ale ostatecznie zatrzymał się na poziomie 2960 pkt. co daje wzrost o 3,73 %. Również parkiety amerykańskie rozpoczęły swoje notowania od wzrostów.

Źródło: Przemysław Nowak, Analityk rynków finansowych AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Słabszy frank oraz funt po decyzjach banków centralnych

Słabszy frank oraz funt po decyzjach banków centralnych

2024-06-21 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czwartek przyniósł mieszaną sesję na Wall Street. Tym razem lepiej wypadł Dow Jones zyskując 0,8 proc. Pod kreską dzień zamknęły zarówno Nasdaq Composite (-0,8 proc.) jak i szeroki SP500 (-0,3 proc.), który pomimo straty ustanowił nowy historyczny rekord przebijając na początku handlu poziom 5500 pkt. Sentyment lekko pogorszył się na spółkach technologicznych. Dane z USA (pozwolenia na budowę, dane z rynku pracy) wskazały, że gospodarka amerykańska słabnie.
Super-czwartek banków centralnych

Super-czwartek banków centralnych

2024-06-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin nie zaskoczył dzisiaj rynków - główne stopy procentowe pozostały na dotychczasowych poziomach. Z kolei obniżkę stóp procentowych o 25 punktów baz. do 1,25 proc. dowiózł Narodowy Bank Szwajcarii. Frank jest dzisiaj najsłabszą walutą w zestawieniach - rynek wycenia kolejne cięcie we wrześniu na 82 proc., co potwierdza tylko, że SNB rozpoczął już jako pierwszy z dużych banków centralnych regularny cykl obniżek.
Mamy obniżkę w Szwajcarii

Mamy obniżkę w Szwajcarii

2024-06-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Z pewnością zaskoczeniem dzisiejszego poranka jest obniżka stóp procentowych w Szwajcarii ze strony SNB. Bank dokonał już drugiej obniżki stóp procentowych w tym roku i patrząc na perspektywy inflacyjne, istnieje duża szansa na kontynuację ruchów w kolejnych miesiącach. Frank pozostaje jednak dosyć mocny, ale przy braku zawirowań geopolitycznych na świecie jego pozycja może się osłabić w najbliższych miesiącach. SNB decyduje się na drugą obniżkę stóp procentowych po zaskakującym ruchu w pierwszym kwartale tego roku.
Dziś decyzje BoE, SNB oraz Norges Banku

Dziś decyzje BoE, SNB oraz Norges Banku

2024-06-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wall Street wczoraj nie funkcjonowała ze względu na Dzień Wyzwolenia. W Europie indeksy giełdowe traciły. Dax obniżył się o 0,4 proc. . Kurs EURUSD nie uległ zmianie i na koniec dnia wskazywał 1,0745. Złoty kontynuował ruch aprecjacyjny z tego tygodnia po wcześniejszym dynamiczny osłabieniu wynikającym z wyników wyborów do europarlamentu oraz napiętej sytuacji politycznej we Francji. Dziś o stopach procentowych będzie decydować Bank Anglii, Norwegii oraz Szwajcarii. Otrzymamy również porcję majowych danych z polskiej gospodarki.
Europa wciąż przysłonięta korekcyjnymi chmurami

Europa wciąż przysłonięta korekcyjnymi chmurami

2024-06-19 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na europejskich rynkach wydaje powrotem do korekcyjnych tendencji. Od wyborów do Parlamentu Europejskiego, które zwiększyły w inwestorach niepewność dotyczącą przyszłości polityki UE, główne europejskie indeksy mierzą się z mocnymi tendencjami spadkowymi. W szczególności widać to na francuskim indeksie CAC40, na którego wycenach ciąży jeszcze dodatkowo niepewność związana z nowo rozpisanymi wyborami.
Wall Street wciąż wysoko, Europa próbuje nadrobić zaległości

Wall Street wciąż wysoko, Europa próbuje nadrobić zaległości

2024-06-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Sp500 wyznacza nowe historyczne rekordy. Nasdaq Composite oscyluje wokół swojej maksymalnej wyceny. Dow Jones ma problemy z wyznaczeniem nowych szczytów wszechczasów. Dola stracił głównie na skutek słabych danych o sprzedaży detalicznej, które podsyciły obawy o siłę konsumentów. Produkcja przemysłowa w USA zaskoczyła wysoką dynamiką miesiąc do miesiąca ale dane są sprzeczne z poznanymi wcześniej indeksami ISM, które sugerowały, że dynamika wzrostu w tym sektorze jest słaba.
Brytyjska inflacja w celu po raz pierwszy od 3 lat

Brytyjska inflacja w celu po raz pierwszy od 3 lat

2024-06-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek środowej sesji na rynkach walutowych stoi pod znakiem odczytu inflacji w Wielkiej Brytanii. Dane za maj wskazały na faktyczny powrót CPI do celu 2% po raz pierwszy od 3 lat. Mimo pozytywnego wydźwięku politycznego, przez zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, sam odczyt nie jest jednak tak dobry jak mogłoby się to wydawać. Elementem zagrożenia przed ogłoszeniem całkowitego zwycięstwa nad presją cenową cały czas pozostaje uporczywa inflacja w usługach.
Dolar czeka na dalsze impuls

Dolar czeka na dalsze impuls

2024-06-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek dolar lekko się cofnął po silnej zwyżce z drugiej połowy ubiegłego tygodnia. Prawdopodobieństwo wrześniowej obniżki stóp przez FED jednak dalej spada (poniżej 60 proc.), a rentowności 10-letnich obligacji próbują iść w górę - to sygnał, że rynki bardziej skłaniają się ku ostrożnej i "jastrzębiej" narracji FED odnośnie tylko jednej obniżki stóp w tym roku (i to pewnie w dopiero w grudniu). Dzisiaj agencje cytują Harkera z FED, który przyznał, że rzeczywiście jedna obniżka stóp byłaby optymalna bazując na obecnych prognozach, ale nie wykluczył dwóch, gdyby nowe dane na to pozwoliły.
Lekka poprawa nastrojów w Europie

Lekka poprawa nastrojów w Europie

2024-06-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Wall Street kontynuowała wczoraj dobrą passę. Główne indeksy giełdowe zamknęły dzień na wyraźnych plusach. Nasdaq Composite zyskał 1 proc., z kolei SP500 urósł o 0,8 proc. a Dow Jones o 0,5 proc. Dwa pierwsze wymienione benchmarki wyznaczyły tym samym nowe historyczne rekordy. Rosły rentowności europejskich oraz amerykańskich rządowych papierów dłużnych. Lekka poprawa nastrojów spowodowała także umocnienie złotego. Kurs EUR/PLN spadł z poziomu 4,38 poniżej 4,35.
Złoty rośnie w siłę! Czy tak będzie również na wakacjach?

Złoty rośnie w siłę! Czy tak będzie również na wakacjach?

2024-06-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydaje się, że złoty najgorsze ma już za sobą. W zeszłym tygodniu złoty tracił na fali niepewności europejskich wyborów, które potencjalnie mogą doprowadzić do zmiany układu sił w drugiej największej gospodarce strefy euro. Wydaje się również, że pomimo niższych odczytów inflacyjnych w Polsce, nie ma na razie przestrzeni do dyskusji na temat obniżek w Polsce, co powinno działać na korzyść złotego. Z drugiej strony złoty zwykle traci w okresie letnim. Co dalej z polskim złotym w najbliższych tygodniach?