Dzisiejszy dzień może napawać optymizmem

Dzisiejszy dzień może napawać optymizmem
Popołudniowy Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2008-01-24 (17:53)

Złoty pozostawał stabilny przez większą część dnia z lekką tendencją do umacniania się zarówno wobec euro jak i dolara. Poza tym giełdy europejskie, w tym i warszawski parkiet, przez cały dzień notowały znaczne wzrosty. A wszystko to zaczęło się już wczoraj wieczorem od sporych zwyżek na giełdzie amerykańskiej.

Zacznijmy jednak od początku. Złoty rozpoczął swoje notowania od poziomów 3,6190 EURPLN oraz 2,47 USDPLN. Przez większą część dnia pozostawał w wąskim przedziale wahań, 20-30 pipsów. Dane makroekonomiczne praktycznie nie wpływały na ruchy walut. O 10:00 poznaliśmy indeks klimatu gospodarczego instytutu Ifo, który zaskoczył swoim wzrostem do poziomu 103,4 pkt. (większość analityków spodziewała się jego spadku do poziomu 102 pkt., nie bez przyczyny zresztą, mając na uwadze ostatnie kiepskie dane z Niemiec). Polscy inwestorzy wyczekiwali na godzinę 11:00 kiedy to GUS miał podać do wiadomości informacje o stopie bezrobocia oraz sprzedaży detalicznej za grudzień. Stopa bezrobocia była zgodna z oczekiwaniami i jest na poziomie 11,4%, czego nie można powiedzieć o sprzedaży detalicznej, która okazała się o wiele gorsza od prognoz. Konsensus rynkowy określał poziom wzrostu sprzedaży o 20,3% r/r natomiast poziom 12,4% r/r zaskoczył nawet największych pesymistów. Tak duży spadek sprzedaży detalicznej wynikał z głównie z mniejszych wydatków na żywność, która przez ostatni czas podrożała najbardziej. Jestem pewien, że niski odczyt nie wpłynie już na decyzje RPP co do podniesienia stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu Rady (zakładam podwyżkę stóp o 25 pb) jednak może mieć wpływ na ocenę konieczności ustalenia kolejnych podwyżek.

O 14:30 napłynęły informacje zza Oceanu. Ilość noworejestrowanych bezrobotnych spadła do 301 tys. w porównaniu z poprzednim tygodniem. Analitycy sądzili, że ilość ta wzrośnie do 320 tys. Kolejne dane już nie były tak optymistyczne. Jak poinformowało Amerykańskie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami, sprzedaż domów na rynku wtórnym spadła w grudniu o 2,2% wobec listopada. Rynek tą informacją się nie przejął. Przejął się natomiast wypowiedzią członka rady Europejskiego Banku Centralnego Axela Webera, który zdementował spekulacje na temat obniżki stóp procentowych, nazywając je „życzeniowym myśleniem”. Zareagował na to kurs pary walutowej EURUSD wzrastając do poziomu 1,4705.

Giełdy europejskie tryskały dzisiaj optymizmem. Wszystkie parkiety Starego Kontynentu zwyżkowały, GPW nie była tutaj wyjątkiem. Od mocnego otwarcia, WIG20 zwyżkował przez cały dzień o ok. 3% wobec wczorajszego zamknięcia. Finiszował jeszcze większymi wzrostami ale ostatecznie zatrzymał się na poziomie 2960 pkt. co daje wzrost o 3,73 %. Również parkiety amerykańskie rozpoczęły swoje notowania od wzrostów.

Źródło: Przemysław Nowak, Analityk rynków finansowych AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Bez fajerwerków na ostatniej decyzji RPP w tym roku

Bez fajerwerków na ostatniej decyzji RPP w tym roku

2023-12-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe bez zmian. Tym razem obyło się bez niespodzianek, dlatego reakcja rynkowa była w zasadzie ograniczona. Złoty korzystał w ostatnich tygodniach ze zmiany nastawienia banku centralnego, choć widać, że ta siła powoli się wyczerpuje. W samym komunikacie po decyzji nie było zbyt wiele zmian, ale jednocześnie może to wskazywać na to, że obecny poziom stóp procentowych zostanie utrzymany przez przynajmniej kilka miesięcy.
Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

2023-12-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Za niewiele ponad tydzień Europejski Bank Centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Od jutra rozpocznie się okres black-out, co oznaczać będzie brak komentarzy przedstawicieli EBC na temat polityki monetarnej. Euro osłabia się a kurs EUR/USD spada poniżej 1,08. Duża w tym zasługa słów Isabeli Schnabel, która wczoraj dała rynkom „gołębi przekaz”. Dolar na moment osłabił się po publikacji ankiety JOLTS, która pokazała, że na rynku pracy postępuje schłodzenie. Wskaźnik ISM wypadł lepiej od oczekiwań. Dziś w centrum uwagi ADP, który da kolejną wskazówkę przed piątkowym NFP.
Niepokojące dane z Niemiec

Niepokojące dane z Niemiec

2023-12-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu mieliśmy mieszane dane makro - lepszy ISM w usługach, ale znacznie słabsze odczyty JOLTS z rynku pracy - co w efekcie nie przełożyło się na zmianę obserwowanych trendów. Indeksy na Wall Street ostatecznie nieco się cofnęły, a dolar pozostał silny. Jedynie rentowności amerykańskich obligacji kontynuowały spadek - dzisiaj zeszliśmy do 4,18 proc. dla 10-letnich.
Rada nie zmieni stóp procentowych

Rada nie zmieni stóp procentowych

2023-12-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej po raz ostatni w tym roku podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych i nie oczekuje się, aby doszło do jakiejkolwiek zmiany. Dzięki wstrzymaniu z obniżkami złoty dostał dodatkowy wiatr w żagle, dzięki czemu był jedną z najmocniejszych walut na świecie w listopadzie i cały czas pozostaje w czołówce walut z perspektywy całego roku. Choć w tym momencie obserwujemy mocniejszego dolara, co szkodzi złotemu, końcówka roku wciąż może być bardzo dobra.
Czekamy na dane

Czekamy na dane

2023-12-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi jeszcze kontynuację zwyżki dolara z poniedziałku, ale dynamika ruchu wyraźnie hamuje. Oznacza to, że inwestorzy czekają na nowe impulsy w postaci m.in. danych makro. Te z USA, które poznamy dzisiaj to dane JOLTS z rynku pracy za październik i odczyt usługowego indeksu ISM za listopad - to o godz. 16:00. Za nami już dane PMI dla usług ze strefy euro za listopad, które wypadły lepiej od wstępnych szacunków - zwłaszcza dla Niemiec (49,6 pkt.).
Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

2023-12-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Od połowy minionego tygodnia możemy obserwować umocnienie dolara. Początek wtorkowej sesji także przyniósł kontynuację tego sentymentu, czyli umocnienie amerykańskiej waluty. Dynamika ruchu była jednak niewielka, a w momencie przygotowania tego komentarza dolar słabnie, oddając poranne zyski. Kurs euro do dolara zahaczył o wczorajsze minima, gdzie pojawili się kupujący i aktualnie wrócił do punktu wyjścia i jest notowany w rejonach poziomu odniesienia, czyli na wysokości wczorajszego zamknięcia dnia.
EUR/USD z szansą na większą korektę

EUR/USD z szansą na większą korektę

2023-12-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
EUR/USD wyznacza nowe lokalne dołki i spada w stronę 1,0810. Dziś rano wczorajsze minima są testowane. Notowania zniżkują jeszcze przed publikacją finalnych danych PMI dla usług dla Europy. Najbliższym wsparciem technicznych wydaje się być poziom 1,0750 – tam wypadają maksima z 6 listopada.
Zła passa amerykańskiego dolara

Zła passa amerykańskiego dolara

2023-12-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Listopad mijał rynkom pod znakiem spadających rentowności i rekordowego od 15 lat rajdu obligacji. Czy grudzień przyniesie przedłużenie trendu, wysysającego siłę z amerykańskiego dolara? Dolar w ostatnich dniach pozostaje jedną z najsłabszych, globalnych walut. Pomimo faktu, że gospodarka Stanów Zjednoczonych radzi sobie co najmniej dobrze i zdecydowanie lepiej niż przewidywało wielu. Spadająca inflacja przekonuje inwestorów, że w zasięgu ręki znajdują się pierwsze obniżki stóp Rezerwy Federalnej, a na piątkowym wystąpieniu ton Jerome'a Powella momentami można było odczytać jako lekko gołębi.
Rynek nie wierzy Powellowi

Rynek nie wierzy Powellowi

2023-12-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EUR/USD w piątek wyznaczył nowe lokalne minima i spadł w okolice 1,0830 po czym odbił do 1,0890, na skutek słów przewodniczącego Powella. Indeksy z Wall zakończyły dzień na plusach. Złoto w piątek wyrównało historyczne maksima a dziś w nocy z dużym impetem notowania „wystrzeliły” w stronę 2140 USD. Obecnie ten ostatni ruch wzrostowy jest redukowany. Na GPW mieliśmy wyśmienite otwarcie nowego miesiąca. WIG20 zyskał blisko 3,2 proc.
Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.