Rynek wszedł w konsolidację

Rynek wszedł w konsolidację
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2008-01-24 (11:52)

Wczorajsza sesja na rynku krajowym po raz kolejny charakteryzowała się dużą zmiennością i niezdecydowaniem inwestorów. Rodzima waluta po początkowym dość dynamicznym osłabieniu na koniec dnia odrobiła straty i powróciła w okolice poziomów otwarcia. Na początku sesji dzisiejszej za jednego dolara płacimy 2,48 natomiast jedno euro kosztuje 3,62.

W kolejnych godzinach złoty nadal powinien pozostawać w okolicach tych poziomów, ponieważ inwestorzy czekają na rozstrzygnięcie sytuacji na parze EUR/USD oraz na światowych giełdach.

Jednakże w przypadku gdyby sytuacja na rynku zagranicznym pozostała stabilna to publikowane dziś dane makroekonomiczne mogą przyczynić się do umocnienia polskiej waluty. Poznamy bowiem informacje o stopie bezrobocia oraz sprzedaży detalicznej. Co prawda w pierwszym przypadku oczekuje się niewielkiego wzrostu, natomiast ważniejsza będzie informacja o dynamice sprzedaży. Prognozy zakładają, że wzrośnie ona z 19,2% do 20,3%. Będzie to istotna wskazówka dla Rady Polityki Pieniężnej, która już 30 stycznia podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Obecnie oczekuje się, że koszt pieniądza może zostać podwyższony o 25 punktów bazowych do poziomu 5,25%.

Umocnieniu rodzimej waluty może sprzyjać także prawdopodobna wzrostowa korekta na warszawskiej giełdzie. Po wielu dniach spadków, wczoraj dość mocno zyskały giełdy w USA, co prawdopodobnie przełoży się także na wartość polskich akcji.

W kolejnych dniach jednak notowania złotego będą uzależnione od kierunku wybicia z obecnej konsolidacji na parze EUR/USD.

Mocne spadki indeksów giełd europejskich nie wpłynęły na przebieg notowań za oceanem. Dow Jones zyskał 2,50% a S&P 2,14%. Indeksy azjatyckie, zachowujące się w ostatnim czasie dużo lepiej od europejskich podtrzymały kierunek wyznaczony w USA. Poprawa nastrojów na giełdach przełożyła się na osłabienie waluty japońskiej i dolara. Zyskujący przez cały wczorajszy dzień jen oddał większość zysków zniżkując w relacji do euro z 153,00 do 156,40 a wobec dolara z 105,00 do 106,90. Im wyżej wspinały się indeksy na Wall Street tym bardziej tracił dolar. Kurs EUR/USD odbił się z wyznaczonych wczoraj popołudniu minimów na 1,4510 do 1,4640 w trakcie sesji azjatyckiej, pozostając w szerokim dwumiesięcznym przedziale 1,4310-1,4930. Wzrosty EUR/USD powstrzymane zostały dokładnie na 55 dniowej średniej. Kolejnym oporem dla tej pary jest poziom 1,4685, pokonanie którego powinno skutkować wzrostami w okolice 1,4765 – 1,4810. Wsparciem na dzisiaj jest poziom 1,4535 wyznaczony przez 61.5% zniesienie fali wzrostowej z 1,4310 do 1,4930. GBP/USD konsoliduje się w dolnym rejonie kanału spadkowego. Wciąż niezrealizowanym celem dla tej pary jest poziom 1,9200, do którego kurs zbliżył się we wtorek wyznaczając roczne minimum na 1,9350. Negatywnego sentymentu do waluty brytyjskiej nie były w stanie zmienić publikowane wczoraj lepsze od spodziewanych dane o wzroście PKB na Wyspach , który wyniósł w IV kwartale 2,9% rok do roku. Protokół z ostatniego posiedzenia rady Banku Anglii pokazał, że styczniowa decyzja o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie była bardziej jednomyślna niż sądzono. Z dzisiejszych danych makro najistotniejszy będzie odczyt indeksu IFO z Niemiec o godz. 10:00 oraz informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości o godz. 16:00.

Źródło: Marcin Ciechoński, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.
Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

2023-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż para EURUSD ostatecznie spadła poniżej poziomu 1,0900 i zalicza największy tygodniowy spadek od końcówki września, to jednak podczas ostatniej sesji tego tygodnia widzimy wzrost optymizmu. Idzie to w przez z publikacjami niezłych indeksów PMI z krajów europejskich, choć już wcześniej widzieliśmy lepsze odczyty od oczekiwań w przypadku krajów azjatyckich. Indeks PMI dla Niemiec wypadł na poziomie 42,6 przy wstępnym odczycie 42,3 oraz przy poprzednim za październik na poziomie 40,8.
Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

2023-12-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przyniósł kontynuację ruchu dolara ze środy. Wpływ na to mogły mieć dane makro - odczyt PCE Core wypadł wprawdzie zgodnie z prognozami (zejście w październiku do 3,5 proc. r/r), ale w sytuacji, kiedy rynek chce widzieć aż pięć obniżek stóp ze strony FED w 2024 r., to powinniśmy mieć tutaj zaskoczenie niższym odczytem. Z kolei regionalny Chicago PMI mocno zaskoczył odbiciem do 55,8 pkt. w listopadzie z 44 pkt. w październiku, co może rodzić spekulacje, że dzisiejsze dane ISM dla przemysłu będą mocne (odczyt poznamy o godz. 16:00 i spodziewane jest odbicie do 47,6 pkt.).
Przesilenie na dolarze?

Przesilenie na dolarze?

2023-11-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kończy się miesiąc, któy przyniósł dość dynamiczne ruchy na rynkach. Mocny spadek rentowności obligacji będący efektem wyraźnej zmiany oczekiwań rynków, co do przyszłej polityki FED, pociągnął w dół notowania dolara i dał paliwo do silnego odreagowania rynków akcji. Niemniej grudzień może być już inny, a na rynkach widać już pewne sygnały zbliżającego się przesilenia. Jednym z nich jest ... nadmierne skoncentrowanie się na temacie FED, które doprowadziło do tego, że rynki zaczęły wyceniać absurdalny scenariusz aż pięciu obniżek stóp w 2024 r. począwszy od maja.
Mocna wyprzedaż euro względem dolara

Mocna wyprzedaż euro względem dolara

2023-11-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Euro znajduje się dzisiaj pod sporą presją podaży, co jest efektem publikowanych danych makroekonomicznych z państw wspólnej strefy monetarnej. Oprócz tego obserwujemy mocnego dolara, na czym traci m.in. ostatnia gwiazda rynku walutowego, czyli polski złoty. To jednak nie koniec emocji na dzisiaj, gdyż czeka nas jeszcze sporo odczytów makroekonomicznych.
Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

2023-11-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze słowa dotychczas "jastrzębiego" Christophera Wallera z FED o tym, że spadająca inflacja może pozwolić na obniżkę stóp procentowych za kilka miesięcy, stały się pretekstem do kolejnych spadków rentowności obligacji, co pociągnęło za sobą dolara. Rynki wyceniają już, że FED dokona pierwszej obniżki stóp już 1 maja 2024 r., a w całym przyszłym roku ruchów będzie aż pięć - łącznie na 125 punktów baz. Czy to nie za wiele?
Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

2023-11-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować słabość amerykańskiej waluty, przez co kurs EURUSD wzbił się powyżej 1,10 USD. Okrągły poziom został jednak tylko nieznacznie naruszony, po czym doszło do cofnięcia. Dziś o poranku także obserwowaliśmy próbę przebicia się wyżej, jednak podobnie zakończyła się ona niepowodzeniem i w momencie przygotowania tego komentarza, czyli przed godziną 11:00 kurs głównej pary walutowej cofa się w rejony 1,0970. Patrząc na sytuaKomentarz walutowy: Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD.
Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

2023-11-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Kurs EURUSD przekroczył wczoraj psychologiczny poziom 1,10. Jak na razie jedynie na moment, ponieważ dziś rano główna para walutowa lekko skorygowała te wzrosty i spadła minimalnie poniżej tego poziomu. Słabszy dolar to nie efekt danych makro z USA. Te wypadły relatywnie dobrze. Tu o sile USD zaważyły słowa Christophera Wallera z Fedu, który jako pierwszy z urzędników wskazał na możliwe obniżki stóp procentowych w USA.
Czekamy na dane o inflacji

Czekamy na dane o inflacji

2023-11-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Złoty kontynuuje dobrą passę. Tematem numer jeden jest KPO, choć naszej walucie pomagają też nastroje na rynkach globalnych i wsparła ją listopadowa decyzja RPP. W tym tygodniu poznamy kolejne dane z Polski, w tym szczególnie wstępne dane o listopadowej inflacji. Inflacja w Polsce w ostatnim czasie mocno spadała. Z ponad 18,4% w lutym spadła do 6,6% w październiku i w najbliższych miesiącach będzie spadać dalej.
Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

2023-11-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś rano kontrakty na S&P 500 cały czas utrzymywały się w okolicach swojego maksimum z 15 września br. Wczoraj Nasdaq 1000 osiągnął swój najwyższy poziom od stycznia 2022 roku, a brazylijska Bovespa znalazła się na najwyższym poziomie od lipca 2021. Na giełdach Azji i Oceanii brak było w czwartek dominującej tendencji. O 1,41 proc. wzrósł indonezyjski JCI, Hang Seng zyskał 0,99 proc., natomiast nieco przekraczające 0,5 proc. spadki notowały australijski All Ordinaries (-0,6 proc.) i tajlandzki SET Index (-0,52 proc.).