Indeksy giełdowe w górę

Indeksy giełdowe w górę
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2008-01-24 (09:08)

Indeksy giełdowe w górę – WIG20 co prawda bardzo nieśmiało, ale już w USA można by myśleć o powrocie optymizmu na rynek: S&P500 wzrósł o 2,14%, DJIA o 2,5%, NASDAQ o 1,05%, również „zielono” zakończyła się sesje na Dalekim Wschodzie.

Nie należy jednak przeceniać tych sygnałów. Są one przede wszystkim odreagowaniem fatalnego poniedziałku – wynikają również z obniżki stóp, które nieznacznie poprawiła nastroje na rynku, pytanie jednak – jak długo efekt ten może się utrzymać? Warto zauważyć, że sytuacja wciąż jest napięta, świadczą o tym choćby poziomy, jakich trzymają się USDJPY oraz EURCHF: odpowiednio 106,53 oraz 1,5937 – pary te wykazują jednocześnie ciągły potencjał spadkowy.

Kalendarz publikacji makroekonomicznych na dziś zawiera dość istotne wydarzenia. Już o 10:00 – indeks klimatu gospodarczego Ifo za styczeń. Konsensus prognostyczny to 102,3 pkt., jednak z naszego punktu widzenia prawdopodobny jest niższy odczyt – w tym miesiącu widzieliśmy już słabsze dane z Niemiec, o indeksie koniunktury i o sprzedaży detalicznej. Kolejne dwa odczyty pochodzić będą z Polski, jednak ich wpływ na kursy złotego będzie znikomy. Również o 10:00 poznamy dane o wysokości stopy bezrobocia oraz o sprzedaży detalicznej. Poprzedni odczyt o bezrobociu mówił o 11,2% zasobie osób bez pracy, wydaje się, że można się spodziewać odczytu na podobnym poziomie: z jednej strony gospodarka wciąż łaknie pracowników, z drugiej jednak na sytuację mogą wpływać czynniki sezonowe oraz fakt, że coraz trudniej firmom znaleźć pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. O 14:00 opublikowany zostanie skrócony protokół z posiedzenia RPP, dzięki któremu będziemy mogli dowiedzieć się więcej o tym, jak sytuację gospodarczą osądza Rada.

Dwa istotne odczyty nadejdą wreszcie ze Stanów: o 14:30 liczba noworejestrowanych bezrobotnych (prognoza to 320 tys., ostatni odczyt zaś 301 tys. i wydaje nam się, że prawdopodobny jest odczyt od 320 tys. niższy), o 16:30 zaś sprzedaż domów na rynku wtórnym. Ostatni odczyt to 5 mln jednostek, a dziś powinniśmy zanotować około 1% spadek tej wielkości. Co istotne, w USA spada również mediana ceny, po której sprzedaje się domy. W dotychczasowej historii zbierania danych o cenach nieruchomości – a dzieje się to od 40 lat – nie odnotowano nigdy spadku trwającego rok, a tak najprawdopodobniej będzie z dzisiejszymi danymi. Przypuszcza się, że ostatni raz ceny nieruchomości spadały przez więcej niż rok podczas Wielkiego Kryzysu w latach trzydziestych. Co prawda wraz z obniżkami stóp procentowych kredyt hipoteczny znów staje się bardziej dostępny, jednak nie ma zbyt wielu chętnych do kupna – Amerykanie uważają, że ceny nieruchomości będą dalej spadać.

Na rynku ponownie może panować podwyższona zmienność, a sytuacja złotego będzie zdominowana przez eurodolara. Słaby odczyt Ifo może znów spowodować ruch ku 1,45 EURUSD, a popołudniowe dane odbicie na tej parze z powrotem na północ. Dla złotego oznaczać to będzie huśtawkę, która jednak powinna zakończyć dzień w pobliżu poziomów otwarcia.

Źródło: Piotr Orłowski, Analityk rynków finansowych AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Bez fajerwerków na ostatniej decyzji RPP w tym roku

Bez fajerwerków na ostatniej decyzji RPP w tym roku

2023-12-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe bez zmian. Tym razem obyło się bez niespodzianek, dlatego reakcja rynkowa była w zasadzie ograniczona. Złoty korzystał w ostatnich tygodniach ze zmiany nastawienia banku centralnego, choć widać, że ta siła powoli się wyczerpuje. W samym komunikacie po decyzji nie było zbyt wiele zmian, ale jednocześnie może to wskazywać na to, że obecny poziom stóp procentowych zostanie utrzymany przez przynajmniej kilka miesięcy.
Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

2023-12-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Za niewiele ponad tydzień Europejski Bank Centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Od jutra rozpocznie się okres black-out, co oznaczać będzie brak komentarzy przedstawicieli EBC na temat polityki monetarnej. Euro osłabia się a kurs EUR/USD spada poniżej 1,08. Duża w tym zasługa słów Isabeli Schnabel, która wczoraj dała rynkom „gołębi przekaz”. Dolar na moment osłabił się po publikacji ankiety JOLTS, która pokazała, że na rynku pracy postępuje schłodzenie. Wskaźnik ISM wypadł lepiej od oczekiwań. Dziś w centrum uwagi ADP, który da kolejną wskazówkę przed piątkowym NFP.
Niepokojące dane z Niemiec

Niepokojące dane z Niemiec

2023-12-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu mieliśmy mieszane dane makro - lepszy ISM w usługach, ale znacznie słabsze odczyty JOLTS z rynku pracy - co w efekcie nie przełożyło się na zmianę obserwowanych trendów. Indeksy na Wall Street ostatecznie nieco się cofnęły, a dolar pozostał silny. Jedynie rentowności amerykańskich obligacji kontynuowały spadek - dzisiaj zeszliśmy do 4,18 proc. dla 10-letnich.
Rada nie zmieni stóp procentowych

Rada nie zmieni stóp procentowych

2023-12-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej po raz ostatni w tym roku podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych i nie oczekuje się, aby doszło do jakiejkolwiek zmiany. Dzięki wstrzymaniu z obniżkami złoty dostał dodatkowy wiatr w żagle, dzięki czemu był jedną z najmocniejszych walut na świecie w listopadzie i cały czas pozostaje w czołówce walut z perspektywy całego roku. Choć w tym momencie obserwujemy mocniejszego dolara, co szkodzi złotemu, końcówka roku wciąż może być bardzo dobra.
Czekamy na dane

Czekamy na dane

2023-12-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi jeszcze kontynuację zwyżki dolara z poniedziałku, ale dynamika ruchu wyraźnie hamuje. Oznacza to, że inwestorzy czekają na nowe impulsy w postaci m.in. danych makro. Te z USA, które poznamy dzisiaj to dane JOLTS z rynku pracy za październik i odczyt usługowego indeksu ISM za listopad - to o godz. 16:00. Za nami już dane PMI dla usług ze strefy euro za listopad, które wypadły lepiej od wstępnych szacunków - zwłaszcza dla Niemiec (49,6 pkt.).
Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

2023-12-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Od połowy minionego tygodnia możemy obserwować umocnienie dolara. Początek wtorkowej sesji także przyniósł kontynuację tego sentymentu, czyli umocnienie amerykańskiej waluty. Dynamika ruchu była jednak niewielka, a w momencie przygotowania tego komentarza dolar słabnie, oddając poranne zyski. Kurs euro do dolara zahaczył o wczorajsze minima, gdzie pojawili się kupujący i aktualnie wrócił do punktu wyjścia i jest notowany w rejonach poziomu odniesienia, czyli na wysokości wczorajszego zamknięcia dnia.
EUR/USD z szansą na większą korektę

EUR/USD z szansą na większą korektę

2023-12-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
EUR/USD wyznacza nowe lokalne dołki i spada w stronę 1,0810. Dziś rano wczorajsze minima są testowane. Notowania zniżkują jeszcze przed publikacją finalnych danych PMI dla usług dla Europy. Najbliższym wsparciem technicznych wydaje się być poziom 1,0750 – tam wypadają maksima z 6 listopada.
Zła passa amerykańskiego dolara

Zła passa amerykańskiego dolara

2023-12-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Listopad mijał rynkom pod znakiem spadających rentowności i rekordowego od 15 lat rajdu obligacji. Czy grudzień przyniesie przedłużenie trendu, wysysającego siłę z amerykańskiego dolara? Dolar w ostatnich dniach pozostaje jedną z najsłabszych, globalnych walut. Pomimo faktu, że gospodarka Stanów Zjednoczonych radzi sobie co najmniej dobrze i zdecydowanie lepiej niż przewidywało wielu. Spadająca inflacja przekonuje inwestorów, że w zasięgu ręki znajdują się pierwsze obniżki stóp Rezerwy Federalnej, a na piątkowym wystąpieniu ton Jerome'a Powella momentami można było odczytać jako lekko gołębi.
Rynek nie wierzy Powellowi

Rynek nie wierzy Powellowi

2023-12-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EUR/USD w piątek wyznaczył nowe lokalne minima i spadł w okolice 1,0830 po czym odbił do 1,0890, na skutek słów przewodniczącego Powella. Indeksy z Wall zakończyły dzień na plusach. Złoto w piątek wyrównało historyczne maksima a dziś w nocy z dużym impetem notowania „wystrzeliły” w stronę 2140 USD. Obecnie ten ostatni ruch wzrostowy jest redukowany. Na GPW mieliśmy wyśmienite otwarcie nowego miesiąca. WIG20 zyskał blisko 3,2 proc.
Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.