Początek tygodnia zapowiada się spokojnie

Początek tygodnia zapowiada się spokojnie
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2008-01-21 (11:12)

Poniedziałek powinien przynieść stabilizację na większości rynków, jako że giełdy w USA nie pracują z powodu święta narodowego. Dzisiaj, jak każdego roku w trzeci poniedziałek stycznia obchodzi się w Sanach Zjednoczonych Dzień Martina Luthera Kinga.

W czasie sesji azjatyckiej dolar pozostawał mocniejszy, podobnie jak w minionym tygodniu, który charakteryzował się przede wszystkim umocnieniem dolara w szczególności w stosunku do euro i funta. Dodatkowo piątkowe dane pokazały, że w styczniu poprawiły się nastroje wśród amerykańskich konsumentów. Indeks nastroju Uniwersytetu Michigan wzrósł w tym miesiącu do 80,5 pkt. z 75,5 pkt. w grudniu 2007r. Z kolei waluta europejska miała się nieco gorzej na skutek spekulacji, do których przesłanką były wypowiedzi niektórych członków ECB, że gospodarka strefy euro może spowolnić w większym stopniu niż tego oczekiwano. Jen zyskiwał na wartości na skutek utrzymującej się niechęci do brania ryzyka i spadków na rynkach akcji. Spowolnienie wzrostu gospodarczego oraz niepewność co do rozmiaru kryzysu na rynku kredytów subprime sprawia, że giełdy widza widmo recesji. Nawet oczekiwania na kolejne obniżki stóp procentowych oraz zarys wartego 150 miliardów dolarów planu, który miałby ożywić gospodarkę, nie ożywiły popytu na akcje. Problemy w sektorze nieruchomości budzą obawy o konsekwencje dla rynku pracy i wydatków konsumenckich.

Ten tydzień będzie obfitował przede wszystkim w dane makroekonomiczne ze strefy euro i Japonii i Kanady. Szczególnie istotna będzie publikacja miesięcznego raportu Banku Japonii na temat stanu gospodarki oraz publikacja notatek z posiedzenia Banku Anglii i PKB z Wielkiej Brytanii. Ze strefy euro powinniśmy zwrócić uwagę na dane dotyczące nowych zamówień w przemyśle oraz indeksu Ifo z Niemiec.

EURPLN

Końcówka zeszłego tygodnia przyniosła wbicie się górą z szerokiego zakresu wahań 3,56-3,6280 i kontynuację osłabiania się złotego. Przełamanie silnego oporu wynikającego z 50% zniesienia fib, który pokrywał się z górną granicą górnego ograniczenia było deklaracją do rozszerzenia się ruchu korekcyjnego. Pierwszym celem obecnego ruchu wzrostowego na EURPLN jest projekcja 127,2% zniesienia całości fali korekcyjnej z poziomu 3,6275 na 3,5676, która wyznacza opór na poziomie 3,6430. Dużo istotniejszy poziom wyznaczają jednak dopiero okolice 3,67, gdzie nakłada się klika geometrii i przebiega 100-okresowa średnia na wykresie dziennym. Jako że sytuacja techniczna wskazuje na dalsze osłabienie złotego, to preferowalibyśmy zakupy EURPLN na ruchach korekcyjnych. Dość atrakcyjny obszar wyznacza strefa 3,6180-3,62 .

EURUSD

Dolar pozostawał mocniejszy podczas sesji azjatyckiej, a spadki na eurodolarze kontynuowane były w okolice linii trendu wyznaczonej po ostatnich minimach lokalnych. Okolice 1,4515-1,4540 stanowią dość istotna strefę wsparcia. Dziś jest święto narodowe w USA, natomiast ze strefy euro nie oczekuje się żadnych istotnych publikacji w związku z czym EURUSD powinien pozostawać w zakresach wyznaczonych przez analizę techniczną czyli strefie 1,45-1,4590. Test linii trendu wzrostowego będzie sygnałem do kontynuacji spadków w okolice minimum lokalnego z połowy grudnia na wykresie dziennym.

GBPUSD

Końcówka zeszłego tygodnia przyniosła kontynuację osłabiania się funta w stosunku do dolara. GBP znalazł się pod presją na skutek publikacji słabszych danych na temat sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Dziś z kolei poznaliśmy dane na temat cen domów (Rightmove). Ceny domów spadły w styczniu o 0,8% w ujęciu miesiąc do miesiąca i wzrosły o 3,4% w skali roku. Gorsze dane niż za poprzedni okres wskazują na utrzymujące się problemy w sektorze nieruchomości. Mając na uwadze spowolnienie konsumpcji oraz problemy na rynku nieruchomości i rynku kredytowym Bank Anglii najprawdopodobniej zdecyduje się na kolejną obniżkę stóp w lutym. GBPUSD powrócił w okolice ostatniego minimum lokalnego na poziomie 1,9480. Kurs utrzymuje się w lekkim kanale spadkowym, co wiąże się z możliwość kontynuacji ruchu spadkowego w okolice dolnego ograniczenia tego kanału. Najbliższy opór w postaci 20-okresowej średniej na wykresie godzinowym znajduje się na poziomie 1,9540.

USDJPY

W czasie sesji azjatyckiej kontynuowane były spadki indeksu tokijskiej giełdy. Akcje japońskich spółek spadały na skutek rosnących obaw o spowolnienie dwóch największych gospodarek światowych Sytuacja techniczna wskazuje na możliwość pogłębienia spadków w okolice projekcji 127,2% wyznaczającej pozom docelowego umocnienia się jena w okolice 105,40. Najbliższe wsparcie widzielibyśmy na poziomie 106,00. Natomiast opór znajduje się na poziomie 106,60. W tym tygodniu zostanie opublikowanych wiele istotnych danych makroekonomicznych z Japonii, w tym zapoznamy się z decyzją BoJ odnośnie stóp procentowych oraz poznamy miesięczny raport na temat stanu gospodarki.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Słabszy frank oraz funt po decyzjach banków centralnych

Słabszy frank oraz funt po decyzjach banków centralnych

2024-06-21 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czwartek przyniósł mieszaną sesję na Wall Street. Tym razem lepiej wypadł Dow Jones zyskując 0,8 proc. Pod kreską dzień zamknęły zarówno Nasdaq Composite (-0,8 proc.) jak i szeroki SP500 (-0,3 proc.), który pomimo straty ustanowił nowy historyczny rekord przebijając na początku handlu poziom 5500 pkt. Sentyment lekko pogorszył się na spółkach technologicznych. Dane z USA (pozwolenia na budowę, dane z rynku pracy) wskazały, że gospodarka amerykańska słabnie.
Super-czwartek banków centralnych

Super-czwartek banków centralnych

2024-06-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin nie zaskoczył dzisiaj rynków - główne stopy procentowe pozostały na dotychczasowych poziomach. Z kolei obniżkę stóp procentowych o 25 punktów baz. do 1,25 proc. dowiózł Narodowy Bank Szwajcarii. Frank jest dzisiaj najsłabszą walutą w zestawieniach - rynek wycenia kolejne cięcie we wrześniu na 82 proc., co potwierdza tylko, że SNB rozpoczął już jako pierwszy z dużych banków centralnych regularny cykl obniżek.
Mamy obniżkę w Szwajcarii

Mamy obniżkę w Szwajcarii

2024-06-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Z pewnością zaskoczeniem dzisiejszego poranka jest obniżka stóp procentowych w Szwajcarii ze strony SNB. Bank dokonał już drugiej obniżki stóp procentowych w tym roku i patrząc na perspektywy inflacyjne, istnieje duża szansa na kontynuację ruchów w kolejnych miesiącach. Frank pozostaje jednak dosyć mocny, ale przy braku zawirowań geopolitycznych na świecie jego pozycja może się osłabić w najbliższych miesiącach. SNB decyduje się na drugą obniżkę stóp procentowych po zaskakującym ruchu w pierwszym kwartale tego roku.
Dziś decyzje BoE, SNB oraz Norges Banku

Dziś decyzje BoE, SNB oraz Norges Banku

2024-06-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wall Street wczoraj nie funkcjonowała ze względu na Dzień Wyzwolenia. W Europie indeksy giełdowe traciły. Dax obniżył się o 0,4 proc. . Kurs EURUSD nie uległ zmianie i na koniec dnia wskazywał 1,0745. Złoty kontynuował ruch aprecjacyjny z tego tygodnia po wcześniejszym dynamiczny osłabieniu wynikającym z wyników wyborów do europarlamentu oraz napiętej sytuacji politycznej we Francji. Dziś o stopach procentowych będzie decydować Bank Anglii, Norwegii oraz Szwajcarii. Otrzymamy również porcję majowych danych z polskiej gospodarki.
Europa wciąż przysłonięta korekcyjnymi chmurami

Europa wciąż przysłonięta korekcyjnymi chmurami

2024-06-19 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na europejskich rynkach wydaje powrotem do korekcyjnych tendencji. Od wyborów do Parlamentu Europejskiego, które zwiększyły w inwestorach niepewność dotyczącą przyszłości polityki UE, główne europejskie indeksy mierzą się z mocnymi tendencjami spadkowymi. W szczególności widać to na francuskim indeksie CAC40, na którego wycenach ciąży jeszcze dodatkowo niepewność związana z nowo rozpisanymi wyborami.
Wall Street wciąż wysoko, Europa próbuje nadrobić zaległości

Wall Street wciąż wysoko, Europa próbuje nadrobić zaległości

2024-06-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Sp500 wyznacza nowe historyczne rekordy. Nasdaq Composite oscyluje wokół swojej maksymalnej wyceny. Dow Jones ma problemy z wyznaczeniem nowych szczytów wszechczasów. Dola stracił głównie na skutek słabych danych o sprzedaży detalicznej, które podsyciły obawy o siłę konsumentów. Produkcja przemysłowa w USA zaskoczyła wysoką dynamiką miesiąc do miesiąca ale dane są sprzeczne z poznanymi wcześniej indeksami ISM, które sugerowały, że dynamika wzrostu w tym sektorze jest słaba.
Brytyjska inflacja w celu po raz pierwszy od 3 lat

Brytyjska inflacja w celu po raz pierwszy od 3 lat

2024-06-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek środowej sesji na rynkach walutowych stoi pod znakiem odczytu inflacji w Wielkiej Brytanii. Dane za maj wskazały na faktyczny powrót CPI do celu 2% po raz pierwszy od 3 lat. Mimo pozytywnego wydźwięku politycznego, przez zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, sam odczyt nie jest jednak tak dobry jak mogłoby się to wydawać. Elementem zagrożenia przed ogłoszeniem całkowitego zwycięstwa nad presją cenową cały czas pozostaje uporczywa inflacja w usługach.
Dolar czeka na dalsze impuls

Dolar czeka na dalsze impuls

2024-06-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek dolar lekko się cofnął po silnej zwyżce z drugiej połowy ubiegłego tygodnia. Prawdopodobieństwo wrześniowej obniżki stóp przez FED jednak dalej spada (poniżej 60 proc.), a rentowności 10-letnich obligacji próbują iść w górę - to sygnał, że rynki bardziej skłaniają się ku ostrożnej i "jastrzębiej" narracji FED odnośnie tylko jednej obniżki stóp w tym roku (i to pewnie w dopiero w grudniu). Dzisiaj agencje cytują Harkera z FED, który przyznał, że rzeczywiście jedna obniżka stóp byłaby optymalna bazując na obecnych prognozach, ale nie wykluczył dwóch, gdyby nowe dane na to pozwoliły.
Lekka poprawa nastrojów w Europie

Lekka poprawa nastrojów w Europie

2024-06-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Wall Street kontynuowała wczoraj dobrą passę. Główne indeksy giełdowe zamknęły dzień na wyraźnych plusach. Nasdaq Composite zyskał 1 proc., z kolei SP500 urósł o 0,8 proc. a Dow Jones o 0,5 proc. Dwa pierwsze wymienione benchmarki wyznaczyły tym samym nowe historyczne rekordy. Rosły rentowności europejskich oraz amerykańskich rządowych papierów dłużnych. Lekka poprawa nastrojów spowodowała także umocnienie złotego. Kurs EUR/PLN spadł z poziomu 4,38 poniżej 4,35.
Złoty rośnie w siłę! Czy tak będzie również na wakacjach?

Złoty rośnie w siłę! Czy tak będzie również na wakacjach?

2024-06-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydaje się, że złoty najgorsze ma już za sobą. W zeszłym tygodniu złoty tracił na fali niepewności europejskich wyborów, które potencjalnie mogą doprowadzić do zmiany układu sił w drugiej największej gospodarce strefy euro. Wydaje się również, że pomimo niższych odczytów inflacyjnych w Polsce, nie ma na razie przestrzeni do dyskusji na temat obniżek w Polsce, co powinno działać na korzyść złotego. Z drugiej strony złoty zwykle traci w okresie letnim. Co dalej z polskim złotym w najbliższych tygodniach?