Początek tygodnia zapowiada się spokojnie

Początek tygodnia zapowiada się spokojnie
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2008-01-21 (11:12)

Poniedziałek powinien przynieść stabilizację na większości rynków, jako że giełdy w USA nie pracują z powodu święta narodowego. Dzisiaj, jak każdego roku w trzeci poniedziałek stycznia obchodzi się w Sanach Zjednoczonych Dzień Martina Luthera Kinga.

W czasie sesji azjatyckiej dolar pozostawał mocniejszy, podobnie jak w minionym tygodniu, który charakteryzował się przede wszystkim umocnieniem dolara w szczególności w stosunku do euro i funta. Dodatkowo piątkowe dane pokazały, że w styczniu poprawiły się nastroje wśród amerykańskich konsumentów. Indeks nastroju Uniwersytetu Michigan wzrósł w tym miesiącu do 80,5 pkt. z 75,5 pkt. w grudniu 2007r. Z kolei waluta europejska miała się nieco gorzej na skutek spekulacji, do których przesłanką były wypowiedzi niektórych członków ECB, że gospodarka strefy euro może spowolnić w większym stopniu niż tego oczekiwano. Jen zyskiwał na wartości na skutek utrzymującej się niechęci do brania ryzyka i spadków na rynkach akcji. Spowolnienie wzrostu gospodarczego oraz niepewność co do rozmiaru kryzysu na rynku kredytów subprime sprawia, że giełdy widza widmo recesji. Nawet oczekiwania na kolejne obniżki stóp procentowych oraz zarys wartego 150 miliardów dolarów planu, który miałby ożywić gospodarkę, nie ożywiły popytu na akcje. Problemy w sektorze nieruchomości budzą obawy o konsekwencje dla rynku pracy i wydatków konsumenckich.

Ten tydzień będzie obfitował przede wszystkim w dane makroekonomiczne ze strefy euro i Japonii i Kanady. Szczególnie istotna będzie publikacja miesięcznego raportu Banku Japonii na temat stanu gospodarki oraz publikacja notatek z posiedzenia Banku Anglii i PKB z Wielkiej Brytanii. Ze strefy euro powinniśmy zwrócić uwagę na dane dotyczące nowych zamówień w przemyśle oraz indeksu Ifo z Niemiec.

EURPLN

Końcówka zeszłego tygodnia przyniosła wbicie się górą z szerokiego zakresu wahań 3,56-3,6280 i kontynuację osłabiania się złotego. Przełamanie silnego oporu wynikającego z 50% zniesienia fib, który pokrywał się z górną granicą górnego ograniczenia było deklaracją do rozszerzenia się ruchu korekcyjnego. Pierwszym celem obecnego ruchu wzrostowego na EURPLN jest projekcja 127,2% zniesienia całości fali korekcyjnej z poziomu 3,6275 na 3,5676, która wyznacza opór na poziomie 3,6430. Dużo istotniejszy poziom wyznaczają jednak dopiero okolice 3,67, gdzie nakłada się klika geometrii i przebiega 100-okresowa średnia na wykresie dziennym. Jako że sytuacja techniczna wskazuje na dalsze osłabienie złotego, to preferowalibyśmy zakupy EURPLN na ruchach korekcyjnych. Dość atrakcyjny obszar wyznacza strefa 3,6180-3,62 .

EURUSD

Dolar pozostawał mocniejszy podczas sesji azjatyckiej, a spadki na eurodolarze kontynuowane były w okolice linii trendu wyznaczonej po ostatnich minimach lokalnych. Okolice 1,4515-1,4540 stanowią dość istotna strefę wsparcia. Dziś jest święto narodowe w USA, natomiast ze strefy euro nie oczekuje się żadnych istotnych publikacji w związku z czym EURUSD powinien pozostawać w zakresach wyznaczonych przez analizę techniczną czyli strefie 1,45-1,4590. Test linii trendu wzrostowego będzie sygnałem do kontynuacji spadków w okolice minimum lokalnego z połowy grudnia na wykresie dziennym.

GBPUSD

Końcówka zeszłego tygodnia przyniosła kontynuację osłabiania się funta w stosunku do dolara. GBP znalazł się pod presją na skutek publikacji słabszych danych na temat sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Dziś z kolei poznaliśmy dane na temat cen domów (Rightmove). Ceny domów spadły w styczniu o 0,8% w ujęciu miesiąc do miesiąca i wzrosły o 3,4% w skali roku. Gorsze dane niż za poprzedni okres wskazują na utrzymujące się problemy w sektorze nieruchomości. Mając na uwadze spowolnienie konsumpcji oraz problemy na rynku nieruchomości i rynku kredytowym Bank Anglii najprawdopodobniej zdecyduje się na kolejną obniżkę stóp w lutym. GBPUSD powrócił w okolice ostatniego minimum lokalnego na poziomie 1,9480. Kurs utrzymuje się w lekkim kanale spadkowym, co wiąże się z możliwość kontynuacji ruchu spadkowego w okolice dolnego ograniczenia tego kanału. Najbliższy opór w postaci 20-okresowej średniej na wykresie godzinowym znajduje się na poziomie 1,9540.

USDJPY

W czasie sesji azjatyckiej kontynuowane były spadki indeksu tokijskiej giełdy. Akcje japońskich spółek spadały na skutek rosnących obaw o spowolnienie dwóch największych gospodarek światowych Sytuacja techniczna wskazuje na możliwość pogłębienia spadków w okolice projekcji 127,2% wyznaczającej pozom docelowego umocnienia się jena w okolice 105,40. Najbliższe wsparcie widzielibyśmy na poziomie 106,00. Natomiast opór znajduje się na poziomie 106,60. W tym tygodniu zostanie opublikowanych wiele istotnych danych makroekonomicznych z Japonii, w tym zapoznamy się z decyzją BoJ odnośnie stóp procentowych oraz poznamy miesięczny raport na temat stanu gospodarki.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.
Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

2023-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż para EURUSD ostatecznie spadła poniżej poziomu 1,0900 i zalicza największy tygodniowy spadek od końcówki września, to jednak podczas ostatniej sesji tego tygodnia widzimy wzrost optymizmu. Idzie to w przez z publikacjami niezłych indeksów PMI z krajów europejskich, choć już wcześniej widzieliśmy lepsze odczyty od oczekiwań w przypadku krajów azjatyckich. Indeks PMI dla Niemiec wypadł na poziomie 42,6 przy wstępnym odczycie 42,3 oraz przy poprzednim za październik na poziomie 40,8.
Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

2023-12-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przyniósł kontynuację ruchu dolara ze środy. Wpływ na to mogły mieć dane makro - odczyt PCE Core wypadł wprawdzie zgodnie z prognozami (zejście w październiku do 3,5 proc. r/r), ale w sytuacji, kiedy rynek chce widzieć aż pięć obniżek stóp ze strony FED w 2024 r., to powinniśmy mieć tutaj zaskoczenie niższym odczytem. Z kolei regionalny Chicago PMI mocno zaskoczył odbiciem do 55,8 pkt. w listopadzie z 44 pkt. w październiku, co może rodzić spekulacje, że dzisiejsze dane ISM dla przemysłu będą mocne (odczyt poznamy o godz. 16:00 i spodziewane jest odbicie do 47,6 pkt.).
Przesilenie na dolarze?

Przesilenie na dolarze?

2023-11-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kończy się miesiąc, któy przyniósł dość dynamiczne ruchy na rynkach. Mocny spadek rentowności obligacji będący efektem wyraźnej zmiany oczekiwań rynków, co do przyszłej polityki FED, pociągnął w dół notowania dolara i dał paliwo do silnego odreagowania rynków akcji. Niemniej grudzień może być już inny, a na rynkach widać już pewne sygnały zbliżającego się przesilenia. Jednym z nich jest ... nadmierne skoncentrowanie się na temacie FED, które doprowadziło do tego, że rynki zaczęły wyceniać absurdalny scenariusz aż pięciu obniżek stóp w 2024 r. począwszy od maja.
Mocna wyprzedaż euro względem dolara

Mocna wyprzedaż euro względem dolara

2023-11-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Euro znajduje się dzisiaj pod sporą presją podaży, co jest efektem publikowanych danych makroekonomicznych z państw wspólnej strefy monetarnej. Oprócz tego obserwujemy mocnego dolara, na czym traci m.in. ostatnia gwiazda rynku walutowego, czyli polski złoty. To jednak nie koniec emocji na dzisiaj, gdyż czeka nas jeszcze sporo odczytów makroekonomicznych.
Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

2023-11-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze słowa dotychczas "jastrzębiego" Christophera Wallera z FED o tym, że spadająca inflacja może pozwolić na obniżkę stóp procentowych za kilka miesięcy, stały się pretekstem do kolejnych spadków rentowności obligacji, co pociągnęło za sobą dolara. Rynki wyceniają już, że FED dokona pierwszej obniżki stóp już 1 maja 2024 r., a w całym przyszłym roku ruchów będzie aż pięć - łącznie na 125 punktów baz. Czy to nie za wiele?
Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

2023-11-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować słabość amerykańskiej waluty, przez co kurs EURUSD wzbił się powyżej 1,10 USD. Okrągły poziom został jednak tylko nieznacznie naruszony, po czym doszło do cofnięcia. Dziś o poranku także obserwowaliśmy próbę przebicia się wyżej, jednak podobnie zakończyła się ona niepowodzeniem i w momencie przygotowania tego komentarza, czyli przed godziną 11:00 kurs głównej pary walutowej cofa się w rejony 1,0970. Patrząc na sytuaKomentarz walutowy: Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD.
Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

2023-11-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Kurs EURUSD przekroczył wczoraj psychologiczny poziom 1,10. Jak na razie jedynie na moment, ponieważ dziś rano główna para walutowa lekko skorygowała te wzrosty i spadła minimalnie poniżej tego poziomu. Słabszy dolar to nie efekt danych makro z USA. Te wypadły relatywnie dobrze. Tu o sile USD zaważyły słowa Christophera Wallera z Fedu, który jako pierwszy z urzędników wskazał na możliwe obniżki stóp procentowych w USA.
Czekamy na dane o inflacji

Czekamy na dane o inflacji

2023-11-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Złoty kontynuuje dobrą passę. Tematem numer jeden jest KPO, choć naszej walucie pomagają też nastroje na rynkach globalnych i wsparła ją listopadowa decyzja RPP. W tym tygodniu poznamy kolejne dane z Polski, w tym szczególnie wstępne dane o listopadowej inflacji. Inflacja w Polsce w ostatnim czasie mocno spadała. Z ponad 18,4% w lutym spadła do 6,6% w październiku i w najbliższych miesiącach będzie spadać dalej.
Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

2023-11-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś rano kontrakty na S&P 500 cały czas utrzymywały się w okolicach swojego maksimum z 15 września br. Wczoraj Nasdaq 1000 osiągnął swój najwyższy poziom od stycznia 2022 roku, a brazylijska Bovespa znalazła się na najwyższym poziomie od lipca 2021. Na giełdach Azji i Oceanii brak było w czwartek dominującej tendencji. O 1,41 proc. wzrósł indonezyjski JCI, Hang Seng zyskał 0,99 proc., natomiast nieco przekraczające 0,5 proc. spadki notowały australijski All Ordinaries (-0,6 proc.) i tajlandzki SET Index (-0,52 proc.).