FED daje kolejny prezent inwestorom

FED daje kolejny prezent inwestorom
Data dodania: 2007-12-24 (10:39) Codzienny Puls Rynku IDM SA

Rynki akcji zamknęły przedświąteczny tydzień wzrostami dzięki pozytywnym danym na temat zysków oraz informacji o dużej inwestycji azjatyckiego inwestora w Merill Lynch – jeden z banków mocno poturbowanych w trakcie trwającego kryzysu kredytowego jak i zapowiedzi, że FED będzie przeprowadzał specjalne aukcje płynności tak długo jak to będzie konieczne.

W efekcie inwestorzy dostali prezent w postaci drugiej fali świątecznych wzrostów. Mimo powrotu optymizmu inwestorzy będą nadal sobie zadawali pytanie, czy z początkiem nowego tygodnia bądź roku rynek nie zacznie na nowo się bać nowych informacji o stratach wśród instytucji finansowych, w takim przypadku zyski mogą szybko wyparować. Lepsze dane makro także poprawiły humor inwestorom, lecz nie na rynku obligacji, który systematycznie tracił. W dużej mierze w skutek zmniejszenia popytu na obligacje jako bezpiecznego instrumentu. Przyczyną są działania FED mające na celu zwiększyć płynność. Będący wynikiem (i celem) tych działań spadek krótkoterminowych stóp procentowych na rynku pieniężnym zmniejsza prawdopodobieństwo i konieczność dalszych obniżek głównych stóp referencyjnych. Na ostatniej sesji wzrosły także ceny ropy popchnięte do góry przez optymistyczne raporty dotyczące dochodów i wydatków konsumentów, które pokazały, że sytuacja w tym sektorze nie jest tak zła jak wcześniej sądzono. Dzisiaj mamy święta rynkowe w większości krajów Europy i w Japonii więc dzień zapowiada się bardzo spokojnie. W USA rynki zamkną się nieco wcześniej niż zwykle.

EURPLN

Lepszy sentyment na rynku akcji sprzyjał także złotemu, lecz w przypadku naszej waluty raczej powstrzymał on osłabienie niż ją umocnił. Rynek zakończył notowania blisko poziomów otwarcia, w środku zakres z kilku ostatnich dni. Ostatni dzień tygodnia przyniósł także ważną informację - Halina Wasilewska Trenkner z RPP dala do zrozumienia, że prawdopodobieństwo podwyżki w styczniu jest bardzo duże, a w 2008 stopy mogą wzrosnąć bardzo istotnie jeśli płace będą nadal w obecnym tempie rosły i wyprzedzały tempo wzrostu wydajności pracy. Rynek nie zareagował, gdyż nie jest to nic zaskakującego, potwierdza jednak, że NBP będzie miało poważny problem do rozwiązania w 2008 i będzie musiał podnosić stopy aby tylko spełnić oczekiwania rynkowe. Czynnik ten może w przyszłym roku sprzyjać dalszemu umocnieniu złotego.

EURUSD

Wzrosty cen akcji i związany z tym spadek jena przyczyniły się do wzrostu wartości euro, jednak dobre dane makro spowodowały także wzrost popytu na dolara. W związku z czym dolar zakończył tydzień mniej więcej w środku przewidywanego przez nas zakresu wahań. Ze względu na Święta, niewielką płynność i aktywność rekomendujemy grę na utrzymania się w okolicach obecnych poziomów przez najbliższe kilka dni. Pełen powrót inwestorów na rynek nastąpi zapewne dopiero z początkiem nowego roku i wtedy sytuacja może się zmienić bardzo istotnie.

GBPUSD

Ostatnie dane na temat sprzedaży detalicznej (sprzedaż ora sentyment) potwierdzają rozgrzanie brytyjskiej gospodarki i pokazują, że jest także miejsce na wyceniane przez rynek obniżki stóp procentowych. Sprzedaż detaliczna wzrosła w listopadzie, lecz w dużej mierze dzięki obniżkom cen. Spadki cen nieruchomości dodatkowo negatywnie wpływają na dochody co w efekcie może dać MPC alibi do obniżek stóp procentowych w momencie gdy inflacja zacznie spadać. Sentyment natomiast spadł. W związku z tym rynek nadal powinien wyceniać spowolnienie gospodarcze i bardziej gołębi BoE, a zatem i słabszy GBP.

USDJPY

Odbicie na rynkach akcji zdecydowanie negatywnie wpłynęło na jena, gdyż inwestorom od razu przypomniał się carry-trade. Opór w okolicy 113 został przełamany i kurs skierował się na północ w kierunku kolejnego oporu w okolicy 115. Aktualny poziom 114 to dopiero połowa drogi z technicznego punktu widzenia. Nie oczekujemy jednak aby dziś doszło do jakichś istotnych zmian cen na rynku, wszelkie korekty zapewne będą bardzo niewielkie i od razu będą wykorzystywane do zakupów. Kontynuacja wzrostów cen akcji po świętach będzie impulsem do dalszego spadku wartości jena.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spekulacje wokół nowego szefa BOJ na ostatniej prostej?

Spekulacje wokół nowego szefa BOJ na ostatniej prostej?

12:24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wprawdzie plotki zostały zdementowane, ale balon próbny został wysłany na rynki. Według wielu źródeł cytowanych przez agencję Nikkei nowym szefem Banku Japonii po 8 kwietnia, kiedy to wygasa agencja Haruhiko Kurody, ma zostać jego zastępca, Masayoshi Amamiya. Rynki nie odebrały tych doniesień dobrze, gdyż Amamiya ma opinię "gołębia", co tym samym może mieć wpływ na oczekiwania, co do zmiany dotychczasowej ultra-luźnej polityki monetarnej. Jen zareagował na te doniesienia osłabieniem - kurs USDJPY ustanowił szczyt w okolicach 132,38, ale później ustabilizował się poniżej 132.
Kurs USD/JPY najwyżej od ponad 3 tygodni

Kurs USD/JPY najwyżej od ponad 3 tygodni

12:03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
S&P 500 i Nasdaq Composite wzrosły w czwartek do najwyższych poziomów od sierpnia-września ub.r., ale w piątek korygowały tą zwyżkę (S&P 500 -1,04 proc., Nasdaq Composite -1,59 proc.). Średnia przemysłowa Dow Jonesa pozostawał wyraźnie w tyle – poniżej szczytów z ostatnich ponad 2 miesięcy i w piątek również spadła (-0,38 proc.). Dziś rano cena kontaktów n S&P 500 notowanych na CME spadła o 0,48 proc. ok. godz. 9:45.
Na giełdach Azji i Oceanii zwyżkował dziś jedynie japoński Nikkei 225 (+0,67 proc.). Wśród pozostałych spadających indeksów największą zniżkę notował dziś Hang Seng (-2,02 proc.).
Dolar wraca do gry

Dolar wraca do gry

09:07 Poranny komentarz walutowy XTB
Tuż po decyzji Fed w ubiegłą środę dolar kosztował 4,27 złotego i mogło wydawać się, że amerykańska waluta znalazła się „na deskach”. Jednak był to punkt zwrotny, od którego dolar wrócił do gry. Na jak długo? Ubiegły tydzień pełen emocji na rynkach finansowych – ważne dane i raporty kwartalne firm zostały przyćmione posiedzeniami Fed i EBC, na które czekali inwestorzy. Choć obydwa banki centralne podniosły stopy procentowe (odpowiednio o 25 i 50bp) rynki euforycznie przyjęły ich decyzje.
Zmiana narracji?

Zmiana narracji?

2023-02-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w czwartek po sesji na Wall Street wyniki trzech głównych big-techów przypomniały inwestorom, że chociaż banki centralne zdają się brzmieć optymistycznie (w kontekście bliskiego końca cyklu podwyżek), to od zbliżającej się recesji uciec się zbytnio nie da. Można jednak oczekiwać, że będzie ona relatywnie płytka. Posiedzenia banków centralnych, jakie miały miejsce w tym tygodniu były w pewnym sensie jakimś zwieńczeniem oczekiwań rynków, co do globalnego pivotu.
Cena akacji Meta Platforms +23,28 proc.

Cena akacji Meta Platforms +23,28 proc.

2023-02-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Silnie – o 3,25 proc. - wzrósł wczoraj Nasdaq Composite (kurs akcji Meta Platforms będącej składnikiem tego indeksu wyskoczył w górę po publikacji wyników o 23,28 proc.). Indeks osiągnął najwyższy poziom od września ub.r. S&P 500 wzrósł o 1,47 proc. wychodząc na najwyższy poziom od sierpnia ub.r. Lekko spadła natomiast średnia przemysłowa Dow Jonesa (-0,11 proc.).
Ostatni jastrząb na scenie?

Ostatni jastrząb na scenie?

2023-02-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Zamykamy ten tydzień trzeba podwyżkami stóp procentowych z trzech dużych banków centralnych. Choć wszystkie z nich próbowały utrzymać jastrzębi ton, to rynek odczytał to zupełnie inaczej. Jednocześnie jednak jaśniejsze deklaracje dotyczące kontynuacji podwyżek płynęły ze strony Lagarde. Czy rynek jednak będzie się tym przejmował? Lagarde nie brzmiała z pewnością tak samo jastrzębio jak podczas grudniowego posiedzenia. Taki sam komentarz oczywiście mógłby być przypisany Powellowi, ale trzeba pamiętać, że Fed podnosi stopy już od dawna, redukuje bilans i osiągnął pierwsze sukcesy w ograniczeniu inflacji.
Powell widzi procesy dezinflacyjne, a Lagarde?

Powell widzi procesy dezinflacyjne, a Lagarde?

2023-02-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj FED zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe o 25 punktów baz., a w komunikacie nie wykluczył konieczności dalszego zacieśnienia polityki monetarnej. Niemniej podczas konferencji prasowej Jerome Powell nie brzmiał już tak "jastrzębio". O ile podczas wystąpienia w grudniu ani razu nie użył słowa "dezinflacja", to teraz padło ono kilkanaście razy, co może oznaczać, że decydenci zaczynają być bardziej pewni tego, że obserwowany spadek inflacji zaczyna być procesem stałym.
Po decyzji Fed czas na EBC i BoE

Po decyzji Fed czas na EBC i BoE

2023-02-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym wydarzeniem tego tygodnia była decyzja Fed w sprawie poziomu stóp procentowych. Rynek spodziewał się podwyżki o 25 punktów bazowych i o tyle finalnie stopy procentowe w USA zostały podniesione. Pomimo, że decyzja nie była zaskoczeniem i była ona uwzględniona w cenach, tak wczoraj wieczorem obserwowaliśmy podwyższoną zmienność. Za ruchy oczywiście był odpowiedzialny Powell, którego wystąpienie zostało odebrane gołębio przez rynki.
Powell mówi o dezinflacji

Powell mówi o dezinflacji

2023-02-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed podniósł korytarz kluczowych stóp procentowych o 25 punktów bazowych (4,5 – 4,75 proc.) – nie było tu żadnego zaskoczenia. Po wcześniejszych silnych podwyżkach o 75 i 50 pb Rezerwa Federalna wróciła do tempa, które było standardem w poprzednich cyklach zacieśniania monetarnego. W opublikowanym po posiedzeniu oświadczeniu Fed nie wskazał na rychły koniec podwyżek stóp. Powell podkreślił, że USA są dopiero na początku procesu dezinflacyjnego. Ban centralny prawdopodobnie nie jest jednak zbyt daleko od szczytu stóp. Dolar osłabił się a giełdy w USA świeciły kolorem zielonym.
Pozycjonowanie przed FED

Pozycjonowanie przed FED

2023-02-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę rano dolar nieco traci na szerokim rynku, ale nie są to duże zmiany. Najlepiej radzi sobie dolar australijski, który wczoraj był słaby po rozczarowujących danych o sprzedaży detalicznej w grudniu, która może wpłynąć na oczekiwania związane z decyzją RBA w przyszłym tygodniu. Odbija też dolar nowozelandzki, chociaż ten osłabił się po danych z tamtejszego rynku pracy, jakie napłynęły późnym wieczorem naszego czasu (godz. 22:45).