Przed posiedzeniem FOMC dolar próbował zyskiwać

Przed posiedzeniem FOMC dolar próbował zyskiwać
Popołudniowy Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2007-12-11 (17:54)

Przed posiedzeniem FOMC, na którym najprawdopodobniej stopy procentowe w USA zostaną obniżone o 25 pb, do poziomu 4,25%, dolar próbował zyskiwać wobec euro. Działo się tak głównie wskutek wycofywania się inwestorów z pozycji obstawiających obniżkę aż o 50 pb, która nie powinna mieć miejsca.

Część uczestników rynku pozostanie na pewno nieprzekonana o tym co robić aż do ogłoszenia decyzji – stąd jeśli FOMC obetnie stopę podstawową o 25 pb, może nastąpić umocnienie dolara: oczekuję jednak, że nie dalej niż do 1,4630 EURUSD, co przełożyłoby się na poziomy 2,4350-2,44 na dolarzłotym.

Najważniejsza spośród dzisiejszych publikacji danych makroekonomicznych – indeks koniunktury ZEW w Niemczech – wspierała dolara. Odczyt na poziomie -37,5 pkt. (oznacza to, że blisko 70% przepytywanych analityków uważa, że sytuacja gospodarcza Niemiec pogorszy się w najbliższym okresie) pozwolił na ruch z 1,4710 do 1,4670 EURUSD. Później jednak dolar nieznacznie tracił pole, dzień kończąc na poziomach 1,4710 i 2,4250.

Do otwarcia rynku amerykańskiego złoty tracił, cierpiąc z powodu ruchu ku dolarowi, a od walut rynków wschodzących, szczególnie dzięki atakowi dolara na poziom 112 USDJPY. Jednak po przebudzeniu rynku amerykańskiego na parach złotego widoczny był odnotowywany w indeksach największych banków spadek niechęci do ryzyka. Nasza waluta odrobiła straty poniesione przed 14:00, wracając z poziomów 4,99 GBPPLN, 2,4385 USDPLN i 3,5763 EURPLN niżej: 4,96 GBPPLN, 2,4240 USDPLN i 3,5670 EURPLN. Wszystko to działo się mimo nie najlepszej sytuacji na warszawskiej giełdzie: najważniejszy indeks WIG20 odnotował spadek o 0,61%, indeksy giełd europejskich również zawiodły (francuski CAC40 stracił na przykład 0,78%). Na rynku amerykańskim, po początkowych delikatnych wzrostach indeksy pozostają na poziomach zbliżonych do poziomów odniesienia – na pewno mamy do czynienia z pewną nerwowością przed decyzją FOMC. Jak zostanie ona odebrana? Gdy dwa miesiące temu obcięto stopy o 50 pb, na rynkach zapanowała euforia – wyglądało to jak remedium na wszelkie objawy kryzysu. Obecnie jednak trwa ocenianie wpływu, jaki na gospodarkę amerykańską będzie miał ostatni kryzys finansowy. Ewentualna zbyt gołębia retoryka FOMC nie pozwoliłaby spodziewać się wzmocnienia fundamentów gospodarki amerykańskiej. Już teraz niektórzy analitycy mówią o gwałtownym spowolnieniu tempa wzrostu PKB w IV kwartale w USA. Może do tego rzeczywiście dojść, jeśli problemy kredytobiorców przesunęły się z sektora nieruchomości do sektora kredytów konsumpcyjnych. Wtedy zmniejszony popyt mógłby istotnie odbić się na tempie wzrostu PKB. Jeśli do tego dodalibyśmy sezonowe efekty związane z okresem świątecznym – a więc i efekt bazy – najbliższy odczyt tempa wzrostu PKB w USA może być rozczarowujący.

Źródło: Piotr Orłowski, Analityk rynków finansowych AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyczekiwanie...

Wyczekiwanie...

2023-06-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Uwagę zwraca przyspieszenie spadków tureckiej liry - czyżby rynki uznały w końcu, że sytuacja jest kryzysowa? W przestrzeni G-10 mamy dalszy wzrost dolara australijskiego po słowach szefa RBA (Lowe), który nie wykluczył dalszych podwyżek stóp procentowych - to zrównoważyło nieco słabsze odczyt danych PKB za I kwartał z Australii i wpływ słabych danych z Chin o bilansie handlowym (nadwyżka zmalała w maju do 66 mld USD).
RPP bez zmian. Australia zaskakuje, Kanada zdecyduje dziś

RPP bez zmian. Australia zaskakuje, Kanada zdecyduje dziś

2023-06-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś o 15:00 czasu lokalnego odbędzie się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe pozostały wczoraj bez zmian, a komunikat również nie pokazał nic nowego. Dzisiejsze wystąpienie będzie głównym punktem zainteresowania rynku i możemy spodziewać się raczej gołębiego tonu, wspieranego przez niższą niż oczekiwano inflację za maj. Jeśli otrzymamy jakieś przesłanki możliwego cięcia stóp jeszcze w tym roku, złoty może stracić na wartości.
Czy na konferencji RPP zasygnalizowane będą zmiany?

Czy na konferencji RPP zasygnalizowane będą zmiany?

2023-06-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj RPP zgodnie z oczekiwaniami zadecydowała o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian. W komunikacie również trudno było doszukiwać się jakichkolwiek zmian, oprócz zwrócenia uwagi na spadkowy trend inflacji. Czy jednak inflacja spadła już wystarczająco dużo, aby można było zakomunikować możliwe zmiany w polityce na koniec roku? Czy jednak szef NBP poczeka na lipcowe projekcje inflacyjne przed jakimikolwiek deklaracjami?
Dolar mocniejszy po NFP. Ropa droższa po decyzji OPEC+

Dolar mocniejszy po NFP. Ropa droższa po decyzji OPEC+

2023-06-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy okazał się mieszany. Zmiana zatrudnienia wyniosła zdecydowanie więcej niż prognozy, z kolei wzrosła stopa bezrobocia i to zdecydowanie mocniej niż oczekiwano. Indeksy z Wall Street ostatecznie zamknęły dzień na plusie. Najlepiej poradził sobie Dow Jones, który ruszył „na północ” w momencie publikacji danych a następnie kontynuował zwyżki. Dolar jest silniejszy. Rynek daje w tym momencie ok 30 proc. szans na kolejną podwyżkę stóp o 25 pb w czerwcu przez Fed.
Czy RPP zaskoczy obniżką?

Czy RPP zaskoczy obniżką?

2023-06-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed nami skrócony tydzień na polskim rynku finansowym. Jednak już od jego początku inwestorzy nie mogą narzekać na nudę – czeka nas m.in. decyzja RPP. Czy tajemnicza publikacja NBP może zwiastować zaskoczenie obniżką stóp? W poniedziałek rano media społecznościowe obiegła informacja o komunikacie po czerwcowym posiedzeniu RPP, które… jeszcze przed nami.
Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?

Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?

2023-06-05 Informacje rynkowe
Jak wszyscy dobrze wiemy, w kwestii płacenia doszło w ostatnich dziesięcioleciach do istnej rewolucji. Nie musimy już posiadać pieniędzy fizycznie, zdecydowana ich większość występuje tylko w wirtualnej formie. Czy zatem większość Polaków preferuje płatności cyfrowe?
Dynamiczne zmiany oczekiwań dot. ruchów Fed

Dynamiczne zmiany oczekiwań dot. ruchów Fed

2023-06-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykański dolar pozostaje silny w relacji do pozostałych globalnych walut, jednak jego ruch w górę nieco przyhamował na fali niepewności dotyczącej kolejnych ruchów Fed. Sytuacja w Stanach Zjednoczonych obecnie dwutorowo wpływa na wycenę amerykańskiej waluty. Po pierwsze, przegłosowanie zmiany limitu zadłużenia USA przez Izbę Reprezentantów było pozytywnym akcentem, zwłaszcza że pojawiały się spory dotyczące wyglądu porozumienia.
Fed nie chce już podwyżek!

Fed nie chce już podwyżek!

2023-06-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynkach finansowych dzieje się sporo. Izba Reprezentantów przegłosowała zdecydowaną większością ustawę o limicie zadłużenia, która teraz została skierowana do Senatu. Wydaje się, że główne rynkowe ryzyko zostało zneutralizowane. Chociaż zniesienie limitu zadłużenia pozwoliłoby Fed na kolejną podwyżkę, to dwóch ważnych jastrzębi w FOMC wskazuje, że poparliby utrzymanie stóp bez zmian podczas najbliższego posiedzenia. Czy dane uzasadnią taką drogę?
Jak nauczyć się tradingu? Dołącz do AvaTrade School

Jak nauczyć się tradingu? Dołącz do AvaTrade School

2023-05-31 Poradnik inwestora
Rynek Forex kusi szybkimi zarobkami. W praktyce do osiągnięcia zysku nie wystarczy jednak dobre przeczucie. Trzeba dysponować niemałą wiedzą i doświadczeniem. Dzięki platformie AvaTrade School masz szansę zdobyć je zupełnie za darmo. Zarejestruj się i zyskaj dostęp do 50 godzin nagrań edukacyjnych!
EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

2023-05-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja na rynku finansowym przebiegała spokojnie, a to z racji świąt w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dziś inwestorzy z USA i UK wracają na rynek po długim weekendzie, dlatego też zmienność powinna być większa. Oprócz danych makro, inwestorzy w ostatnim czasie śledzą uważnie doniesienia dotyczące podniesienia limitu zadłużenia w USA. Porozumienie, które wypracowali prezydent Biden oraz przewodniczący przewodniczącego Izby Reprezentantów Kevin McCarthy nie jest dla wszystkich zadowalające, jednak głosowanie zaplanowane na środę powinno powinno przynieść pozytywny rezultat.