FED dominującym czynnikiem

FED dominującym czynnikiem
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2007-12-11 (08:54)

Wczorajszy dzień upłynął pod dyktando oczekiwań na dzisiejszą decyzję FED w sprawie stóp procentowych. Prognoza rynkowa zakładająca obniżkę stóp w USA o 25 pkt. baz. napędzała wczoraj giełdy oraz podaż amerykańskiej waluty, natomiast lepsze nastroje na światowych rynkach sprzyjały bardziej ryzykownym aktywom m.in. złotówce.

Przebieg dnia dzisiejszego będzie również wynikiem przetasowań na rynku przed ogłoszeniem decyzji przez FOMC, a sytuacja techniczna rynku EURUSD będzie źródłem emocji, gdyż być może już dziś otrzymamy odpowiedź na pytanie o głębokość trwającej właśnie spadkowej korekty. Wczorajsze podejście kursu EURUSD w rejon 1,4730 dość znacznie zwiększyło prawdopodobieństwo dalszych wzrostów w rejon historycznego szczytu na poziomie 1,4966 i wyżej. Jednak dopóki eurodolar nie wybił się powyżej 1,4770-80 wciąż pozostają szanse na kolejną falę spadków być może docelowo nawet w rejon 1,44. I właśnie dzisiejsza sesja może przynieść odpowiedź w kwestii siły popytu i możliwości pokonania kluczowego rejonu 1,4780.

Również dzień dzisiejszy powinien być dość korzystny dla złotówki, gdyż lepsze nastroje wśród inwestorów utrzymały się również wczoraj na giełdzie w NY oraz dzś w nocy na azjatyckich parkietach. W tej sytuacji można zaryzykować tezę, że również dziś podczas europejskiej części sesji na wartości zyskiwać będą akcje, co w ostateczności powinno przełożyć się również na aprecjację złotego. Należy jednak pamiętać, że o ile w przypadku USDPLN dalsze spadki w rejon przynajmniej 2,40 wydają się przesądzone, o tyle EURPLN mierzy się właśnie z dość istotnym potencjalnym poziomem wsparcia z okolic 3,56-3,57, co oznacza, że trzeba się liczyć z możliwością odreagowania ostatnich spadków.

Kalendarz wydarzeń na dzień dzisiejszy zawiera dwie pozycje, z których decydująca jest oczywiście decyzja FED. Oprócz poziomu stóp procentowych poznamy dziś także indeks ZEW dla gospodarki niemieckiej (godzina 11:00) jednak ta publikacja będzie miała raczej niewielki wpływ na zachowanie inwestorów. W obecnej sytuacji najważniejszy wydaje się komunikat Bena Bernanke do dzisiejszej decyzji, gdyż sama decyzja raczej będzie zgodna z oczekiwaniami obniżki o 0,25 pp. W tej sytuacji najważniejszy będzie wydźwięk komunikatu, który będzie wpływał na ocenę skali kolejnych oczekiwanych obniżek. Największe zamieszanie wywołałby jastrzębi komunikat, gdyż rynek wkalkulował już niemal 4 obniżki stóp, a po takich sygnałach z FED inwestorzy zapewne zamykali by częśc otwartych w ten sposób pozycji. W takim przypadku bylibyśmy świadkami gwałtownych spadków eurodolara, jednak pamiętajmy, że taki scenariusz ma jedynie znikome szanse realizacji. Najprawdopodobniej wydźwięk komunikatu będzie umiarkowanie „gołębi”, co powinno tylko nieznacznie osłabić amerykańską walutę, natomiast obecnie trudno jest jednoznacznie stwierdzić, iż będzie to wystarczający czynnik by EURUSD przebił kluczowy poziom 1,.4780.

Źródło: Krzysztof Gąska, FMC Management
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyczekiwanie...

Wyczekiwanie...

2023-06-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Uwagę zwraca przyspieszenie spadków tureckiej liry - czyżby rynki uznały w końcu, że sytuacja jest kryzysowa? W przestrzeni G-10 mamy dalszy wzrost dolara australijskiego po słowach szefa RBA (Lowe), który nie wykluczył dalszych podwyżek stóp procentowych - to zrównoważyło nieco słabsze odczyt danych PKB za I kwartał z Australii i wpływ słabych danych z Chin o bilansie handlowym (nadwyżka zmalała w maju do 66 mld USD).
RPP bez zmian. Australia zaskakuje, Kanada zdecyduje dziś

RPP bez zmian. Australia zaskakuje, Kanada zdecyduje dziś

2023-06-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś o 15:00 czasu lokalnego odbędzie się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe pozostały wczoraj bez zmian, a komunikat również nie pokazał nic nowego. Dzisiejsze wystąpienie będzie głównym punktem zainteresowania rynku i możemy spodziewać się raczej gołębiego tonu, wspieranego przez niższą niż oczekiwano inflację za maj. Jeśli otrzymamy jakieś przesłanki możliwego cięcia stóp jeszcze w tym roku, złoty może stracić na wartości.
Czy na konferencji RPP zasygnalizowane będą zmiany?

Czy na konferencji RPP zasygnalizowane będą zmiany?

2023-06-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj RPP zgodnie z oczekiwaniami zadecydowała o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian. W komunikacie również trudno było doszukiwać się jakichkolwiek zmian, oprócz zwrócenia uwagi na spadkowy trend inflacji. Czy jednak inflacja spadła już wystarczająco dużo, aby można było zakomunikować możliwe zmiany w polityce na koniec roku? Czy jednak szef NBP poczeka na lipcowe projekcje inflacyjne przed jakimikolwiek deklaracjami?
Dolar mocniejszy po NFP. Ropa droższa po decyzji OPEC+

Dolar mocniejszy po NFP. Ropa droższa po decyzji OPEC+

2023-06-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy okazał się mieszany. Zmiana zatrudnienia wyniosła zdecydowanie więcej niż prognozy, z kolei wzrosła stopa bezrobocia i to zdecydowanie mocniej niż oczekiwano. Indeksy z Wall Street ostatecznie zamknęły dzień na plusie. Najlepiej poradził sobie Dow Jones, który ruszył „na północ” w momencie publikacji danych a następnie kontynuował zwyżki. Dolar jest silniejszy. Rynek daje w tym momencie ok 30 proc. szans na kolejną podwyżkę stóp o 25 pb w czerwcu przez Fed.
Czy RPP zaskoczy obniżką?

Czy RPP zaskoczy obniżką?

2023-06-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed nami skrócony tydzień na polskim rynku finansowym. Jednak już od jego początku inwestorzy nie mogą narzekać na nudę – czeka nas m.in. decyzja RPP. Czy tajemnicza publikacja NBP może zwiastować zaskoczenie obniżką stóp? W poniedziałek rano media społecznościowe obiegła informacja o komunikacie po czerwcowym posiedzeniu RPP, które… jeszcze przed nami.
Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?

Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?

2023-06-05 Informacje rynkowe
Jak wszyscy dobrze wiemy, w kwestii płacenia doszło w ostatnich dziesięcioleciach do istnej rewolucji. Nie musimy już posiadać pieniędzy fizycznie, zdecydowana ich większość występuje tylko w wirtualnej formie. Czy zatem większość Polaków preferuje płatności cyfrowe?
Dynamiczne zmiany oczekiwań dot. ruchów Fed

Dynamiczne zmiany oczekiwań dot. ruchów Fed

2023-06-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykański dolar pozostaje silny w relacji do pozostałych globalnych walut, jednak jego ruch w górę nieco przyhamował na fali niepewności dotyczącej kolejnych ruchów Fed. Sytuacja w Stanach Zjednoczonych obecnie dwutorowo wpływa na wycenę amerykańskiej waluty. Po pierwsze, przegłosowanie zmiany limitu zadłużenia USA przez Izbę Reprezentantów było pozytywnym akcentem, zwłaszcza że pojawiały się spory dotyczące wyglądu porozumienia.
Fed nie chce już podwyżek!

Fed nie chce już podwyżek!

2023-06-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynkach finansowych dzieje się sporo. Izba Reprezentantów przegłosowała zdecydowaną większością ustawę o limicie zadłużenia, która teraz została skierowana do Senatu. Wydaje się, że główne rynkowe ryzyko zostało zneutralizowane. Chociaż zniesienie limitu zadłużenia pozwoliłoby Fed na kolejną podwyżkę, to dwóch ważnych jastrzębi w FOMC wskazuje, że poparliby utrzymanie stóp bez zmian podczas najbliższego posiedzenia. Czy dane uzasadnią taką drogę?
Jak nauczyć się tradingu? Dołącz do AvaTrade School

Jak nauczyć się tradingu? Dołącz do AvaTrade School

2023-05-31 Poradnik inwestora
Rynek Forex kusi szybkimi zarobkami. W praktyce do osiągnięcia zysku nie wystarczy jednak dobre przeczucie. Trzeba dysponować niemałą wiedzą i doświadczeniem. Dzięki platformie AvaTrade School masz szansę zdobyć je zupełnie za darmo. Zarejestruj się i zyskaj dostęp do 50 godzin nagrań edukacyjnych!
EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

2023-05-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja na rynku finansowym przebiegała spokojnie, a to z racji świąt w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dziś inwestorzy z USA i UK wracają na rynek po długim weekendzie, dlatego też zmienność powinna być większa. Oprócz danych makro, inwestorzy w ostatnim czasie śledzą uważnie doniesienia dotyczące podniesienia limitu zadłużenia w USA. Porozumienie, które wypracowali prezydent Biden oraz przewodniczący przewodniczącego Izby Reprezentantów Kevin McCarthy nie jest dla wszystkich zadowalające, jednak głosowanie zaplanowane na środę powinno powinno przynieść pozytywny rezultat.