eToro

Umocnienie się dolara względem złotówki

Umocnienie się dolara względem złotówki
Data dodania: 2007-08-08 (09:26) Raport poranny FMCM

Wczorajszy dzień przyniósł ze sobą pogłębienie korekty na eurodolarze, który spadł rejonu 1,3790 w okolice 1,3730. Przyczyną takiego ruchu były zapewne dwa nieudane ataki na okolice 1,3830-1,3840 i ukształtowanie się formacji podwójnego szczytu. Takie zachowanie eurodolara spowodowało spadek EURPLN w poniżej 3,78 oraz umocnienie się dolara względem złotówki i wzrost kursu EURPLN w okolice 2,75.

Niewiele do sytuacji na rynku wniosła wczorajsza decyzja FED w sprawie stóp procentowych w USA, gdyż zgodnie z oczekiwaniami stopy pozostały bez zmian. W takim wypadku większe znaczenie ma zawsze komunikat jej towarzyszący, jednak również w tym przypadku trudno mówić o jakimś zaskoczeniu, ponieważ był on w zasadzie powtórzeniem słów z ubiegłego miesiąca. FED podkreślił, że gospodarka USA rozwijała się w pierwszym półroczu w umiarkowanym tempie, zauważył też oznaki spadku inflacji bazowej, choć zastrzegł, że do uznania tego za trwały proces potrzebne jest jeszcze potwierdzenie tych sygnałów w kolejnych miesiącach, co sprawia, że inflacja wciąż pozostaje głównym zmartwieniem FOMC. W swym komunikacie FED zwrócił uwagę również na zwiększoną zmienność rynków finansowych oraz na trudniejsze warunki na rynku kredytów ale zapewniał też, że nie powinno to zagrozić umiarkowanemu tempu wzrostu.

Wydźwięk tego komunikatu nie jest więc gołębi, jednak nie został on także zaostrzony, co oznacza, że rynek w dalszym ciągu liczy na obniżkę stóp procentowych do końca tego roku, a to z kolei oznacza, że dolar będzie pozostawał pod presją. Z drugiej strony wczorajsze spadki jego kursu skomplikowały nieco sytuację techniczną i sprawiły, że na nowe historyczne szczyty przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Wydaje się, że nawet w przypadku rozpoczęcia teraz z rejonu 1,3730 kolejną falę wzrostową, to kurs EURUSD i tak będzie miał spory problem z przebiciem okolic 1,3850, gdzie znajduje się dotychczasowy historyczny szczyt. W dniu dzisiejszym i w zasadzie już do końca tygodnia nie poznamy istotnych danych makro, co sprawie, że na rynku dominować będzie podejście techniczne, a więc najbliższe dni zadecydują o dalszym kierunku ruchu na tym rynku.

Kurs eurodolara od dołu podtrzymywać będą kolejne poziomy wsparcia zlokalizowane kolejno w okolicach 1,3730 i 1,3690, a ich przełamanie otworzy drogę w kierunku 1,36. Z kolei aby eurodolar mógł zaatakować historyczne szczyty będzie się musiał najpierw uporać z oporami znajdującymi się 1,3770, 1,38-1,3810 oraz 1,3840-1,3850. Spadek eurodolara poniżej linii trendu wydaje się wspierać spadkowy scenariusz, jednak dane makro w dalszym ciągu są po stronie wspólnej waluty, dlatego impuls może przyjść z innego rynku. Wsparciem dla dolara może okazać się rynek GBPUSD, gdyż mamy tam do czynienia ze spadkową korektą, a przełamanie przez ten kurs poziomu 2,0180, które otworzy drogę nawet w okolice 2,00 będzie sygnałem umacniającym amerykańską walutę.

Złotówka będzie w dalszym ciągu pozostawała pod wpływem wydarzeń na rynku międzynarodowym, co oznacza, że o kierunku ruchu kursów par złotowych zadecyduje sytuacja na rynku eurodolara. Wydaje się więc, że wciąż realne są poziomy 3,83 dla EURPLN oraz 2,80-2,82 w przypadku USDPLN, jednak abyśmy je ujrzeli górę na rynku eurodolara musieli by wziąć zwolennicy amerykańskiej waluty.

Źródło: Krzysztof Gąska, FMC Managament
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Omikron nie taki straszny?

Omikron nie taki straszny?

2021-12-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wygląda na to, że rynki doszły do wniosku, że nadmierne poświęcanie czasu Omikronowi i jego wpływowi na globalną gospodarkę może być błędne. Zaczynają dominować ci, których zdaniem ostatnie zamieszanie stworzyło tylko okazję do zakupów interesujących aktywów po atrakcyjnych cenach - dobry przykład takiego podejścia widać na Wall Street, gdzie S&P500 bardzo szybko powrócił w okolice, gdzie był przed pojawieniem się pierwszych informacji o pojawieniu się nowego wariantu koronawirusa.
Dzień z RPP

Dzień z RPP

2021-12-08 Komentarz poranny TMS Brokers
Przełom grudnia i listopada to stosunkowo dobry okres dla złotego. W ciągu kilku dni PLN odrobił większą część strat względem głównych rywali, ale to nie oznacza, że z rynku całkowicie zniknęły ryzyka, które złotemu ciążyły. W dużej mierze za umocnieniem złotego stoi poprawa nastrojów na rynkach bazowych, ale tak jak w przypadku gwałtownej przeceny złotego, tak i w przypadku jego aprecjacji trudno znaleźć jeden czynnik, który był decydujący.
Złoty czeka na RPP

Złoty czeka na RPP

2021-12-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś polskie media ekonomiczne będą miały o czym pisać – Rada zbiera się po raz ostatni w tym roku i być może czeka nas bardzo długa debata. Wszystko dlatego, że konferencja prezesa Glapińskiego została zaplanowana dopiero na jutro. Rada podniosła w tym roku stopy dwukrotnie – na dwóch poprzednich posiedzeniach, jednak nadal na poziomie 1,25% są one niewspółmiernie niskie względem wynoszącej 7,7% inflacji.
Czekając na Radę Polityki Pieniężnej

Czekając na Radę Polityki Pieniężnej

2021-12-08 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi odbicie eurodolara oraz lekką zwyżkę PLN w oczekiwaniu na decyzję RPP. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5846 PLN wobec euro, 4,0594 PLN względem dolara amerykańskiego, 4,3888 PLN za franka szwajcarskiego oraz 5,3737 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,242% w przypadku obligacji 10-letnich.
Korekta na Bitcoinie - okazja czy pułapka?

Korekta na Bitcoinie - okazja czy pułapka?

2021-12-07 Market News XTB
marketKryptowaluty to coraz ważniejsza grupa aktywów, która mocno zyskała na popularności w ostatnich kilkunastu miesiącach. Obawy o inflację czy wciąż znaczące działania banków centralnych przyczyniły się do szukania alternatywnych sposobów na zabezpieczenie wartości swoich portfeli. Kryptowaluty, a w szczególności Bitcoin to wciąż nowinka dla większości z nas i jej spora zmienność może cały czas odstraszać.
Zagmatwana mapa drogowa?

Zagmatwana mapa drogowa?

2021-12-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Inwestorzy wydają się być zdeterminowani rozegrać przedświąteczny rajd ryzyka - pretekstem do tego ma być mniejsza szkodliwość Omikronu, chociaż fali zakażeń związanej z nowy wariantem nie da się już zatrzymać. Czy będzie się to wiązać ze słabszym dolarem, skoro FED sygnalizował niedawno większą determinację do walki z inflacją? Teoretycznie większość głównych banków centralnych poza zdeklarowanymi "gołębiami" w EBC i BOJ jest w podobnym miejscu na mapie obrazującej drogę do normalizacji polityki monetarnej.
Powrót optymizmu

Powrót optymizmu

2021-12-07 Komentarz poranny TMS Brokers
Nastroje na giełdach ponownie są dobre. Wszystko za sprawą słabnącego ryzyka związanego z wirusem omikron. Tryb risk-on na globalnych parkietach jest wspierany również informacjami, że Pekin będzie prowadził politykę luzowania w celu wsparcia słabnącej gospodarki chińskiej. Dzisiejsza sesja w Azji zakończyła się w większości przypadków wzrostami głównych benchmarków. Na Wall Street widać dynamiczne odbicie, szczególnie na przemysłowym Dow Jones, który zyskał 1,87 proc.
Omicron już nie straszny

Omicron już nie straszny

2021-12-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Inwestorzy postanowili, że wchodzą w nowy tydzień bez Omicrona. Tak jak wskazywaliśmy zaraz po pojawieniu się mutacji, reakcje rynku na takie wydarzenia często są przesadzone i krótkotrwałe. Tym razem jednak to wcale nie musi być taka dobra informacja. Wczorajsza euforia na rynkach nie ma jednego bardzo konkretnego źródła, ale należy wiązać ją z serią informacji o względnie niskiej szkodliwości nowej mutacji.
Bitcoin i ether doświadczyły poważnego krachu

Bitcoin i ether doświadczyły poważnego krachu

2021-12-06 Cotygodniowy komentarz rynkowy dot. kryptowalut
Bitcoin i ether doświadczyły w weekend poważnego krachu, obniżając wartość kryptowalut o około 20 proc. Aktualnie ceny nieco się odbiły, ale obie kryptowaluty wciąż są notowane znacznie poniżej poziomów sprzed weekendu. Bitcoin rozpoczął ostatni tydzień obrotów w okolicach 57 000 dolarów, z pewnymi wahaniami w ciągu tygodnia, ale nie były one nadzwyczajne. Sytuacja zmieniła się jednak w piątek, gdy kryptowaluta ta zaczęła gwałtownie spadać. BTC spadł do poziomu 45 412 dolarów w ciągu kilku godzin – co oznaczało prawie 20 procentowy spadek.
Wyższe ceny saudyjskiej ropy naftowej

Wyższe ceny saudyjskiej ropy naftowej

2021-12-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły nowy tydzień od delikatnej zwyżki. W rezultacie, cena ropy naftowej gatunku Brent powróciła ponad barierę na poziomie 70 USD za baryłkę, a nawet przekroczyła 71 USD za baryłkę. W przypadku cen ropy WTI, notowania oscylują w rejonie 67-68 USD za baryłkę. Na rynku ropy naftowej na razie trudno mówić o powrocie optymizmu, zważywszy na mało dynamiczne odbicie notowań w górę – raczej możemy póki co oceniać je jako próbę stabilizacji notowań tego surowca.