eToro

Dolar pod presją

Dolar pod presją
Data dodania: 2007-08-07 (10:40) Codzienny Puls Rynku IDM SA

Sytuacja na giełdach i na rynku walutowym uspokoiła się nieco w oczekiwaniu na dzisiejszy komunikat FOMC i decyzję odnośnie stóp procentowych. Indeks DJIA zdołał odrobić prawie całość piątkowych strat .W ostatnim komunikacie Fed podkreślił, że głównym ryzykiem pozostaje ryzyko wzrostu inflacji.

Stanowisko odnośnie tego, iż gospodarka będzie rozwijała się w umiarkowanym tempie pozostało niezmienione. Ostatnie dane makro nie napawają jednak optymizmem. Wskaźniki aktywności w sektorze przemysłu i usług wyraźnie spadły, pogorszyła się sytuacja na rynku pracy. Na dolarze ciąży również cała afera wokół kredytów subprime. Przed nieco gorszymi perspektywami gospodarczymi w swoich zeznaniach przestrzegał już wcześniej Bernanke. Wówczas jednak nie pojawiły się oczekiwania na obniżki stóp, natomiast teraz rynek zaczął już wyceniać możliwość takiej obniżki, w związku z czym tak istotna będzie retoryka Fed w dzisiejszym komunikacie.

Waluta amerykańska powinna pozostać słaba, gdyz jak na razie istnieje zbyt wiele negatywnych czynników dla dolara.

EURPLN

Eurozłoty zachowuje się dość stabilnie. Znajdujemy się blisko dolnej linii zakresu konsolidacji na poziomie 3,78, która stanowi istotne wsparcie wynikajace z 50% zniesienia fib ostatniej fali wzrostowej. Wczoraj uspokoi ła się nieco sytuacja na rynkach giełdowych, co powinno sprzyjać dalszemu umacnianiu się naszej waluty. Przełamanie 3,7800 otworzy drogę w rejony 3,7580. Złoty nie tracił duzo na wartość wobec ostatnich wydarzeń na rynku miedzynarodowym, wobec czego jak na razie nie zmienialibysmy naszej strategii polegajacej na sporzedaży EURPLN na ruchach korekcyjnych. Kolejne wsparcie wynikające ze zniesienia Fib znajduje się na poziomie 3,77. Istotny opór wyznacza rejon 3,7920.

EURUSD

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami eurodolar zachowywał się dość stabilnie, pozostając Wczoraj wąskim zakresie wahań pomiędzy 1.3780 – 1.3840. Przy braku wsparcia w postaci ważnych danych makroekonomicznych, EURUSD utrzymywał się poniżej maksimum na poziomie 1.3852. Jastrzębie stanowisko ECB, przy obecnym słabszym sentymencie do dolara powinno sprzyjać dalszej aprecjacji euro. Istotny bedzie dzisiejszy komunikat FOMC. Jeśli Fed będzie bardziej gołębi i podkreśli wagę problemu wynikajacego z załamania na rynku kredytów subprime, to dolara powinien testowac ostatnie minima. Preferowalibyśmy zakupy eurodolara najchętniej w rejonie 1,3740, gdzie znajduje się dość istotne wsparcie. Sadzimy, ze nawet jeśli nastapi umocnienie dolara, to bedzie ono chwilowe i bedzie stwarzało okazje dp wznawiania długich pozycji w EURUSD.

GBPUSD

Wczoraj funt brytyjski był jedną z walut, która dość istotnie straciła na wartości w stosunku do USD. Dane na temat produkcji przemysłowej były zgodne z oczekiwaniami. Być może pogłoski o tym, że pryszczyca powraca do Wielkiej Brytanii wprowadziły taki niepokój na rynku. Zakazy nałożone przez inne państwa uniemożliwiające import brytyjskich produktów mięsnych zapewne odbiją się na gospodarce. GBPUSD wybił się dołem z formacji klina, co przyśpieszyło ruch spadkowy. Wczorajszy rozwój wydarzeń na rynku zmienił sytuacje techniczną, która nie sprzyja obecnie zakupom funta. Oczekujemy osłabienia funta w okolice linii poprowadzonej po sotatnich miniamch na poziomie 2,0240. Sądzimy, że poziom 2,0200 powinien zostać obroniony, jeśli mamy powrócić do długoterminowego trendu wzrostowego.

USDJPY

W opublikowanym dzisiaj miesięcznym raporcie, rząd Japonii pozostawił perspektywy dla gospodarki niezmienione pomimo słabszej produkcji oraz odniósł się bardziej pozytywnie do zatrudnienia i eksportu. Uspokojenie nastrojów na giełdzie spowodowało również odreagowanie na dolarjenie. Po istotnym umocnieniu się jena w okolice 117.10, kurs USDJPY zdołał powrócić w okolice powyżej 118,50. Obserwujemy silne skorelowanie jena z obecną sytuacją na giełdach, dlatego też w centrum uwagi powinien pozostać dzisiejszy komunikat FOMC. Zmienność na tej parze jest w ostatnim czasie duża, co zwiększa jej atrakcyjność. Znajdujemy się w szerokim zakresie wahań, którego górna granica przebiega w rejonie 119,20, natomiast dolną wyznacza 78,6% zniesienia fib na poziomie 117,06. Potwierdzeniem do kontynuacji osłabiania jena bedzie dopiero przełamanie 119,50.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Omikron nie taki straszny?

Omikron nie taki straszny?

2021-12-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wygląda na to, że rynki doszły do wniosku, że nadmierne poświęcanie czasu Omikronowi i jego wpływowi na globalną gospodarkę może być błędne. Zaczynają dominować ci, których zdaniem ostatnie zamieszanie stworzyło tylko okazję do zakupów interesujących aktywów po atrakcyjnych cenach - dobry przykład takiego podejścia widać na Wall Street, gdzie S&P500 bardzo szybko powrócił w okolice, gdzie był przed pojawieniem się pierwszych informacji o pojawieniu się nowego wariantu koronawirusa.
Dzień z RPP

Dzień z RPP

2021-12-08 Komentarz poranny TMS Brokers
Przełom grudnia i listopada to stosunkowo dobry okres dla złotego. W ciągu kilku dni PLN odrobił większą część strat względem głównych rywali, ale to nie oznacza, że z rynku całkowicie zniknęły ryzyka, które złotemu ciążyły. W dużej mierze za umocnieniem złotego stoi poprawa nastrojów na rynkach bazowych, ale tak jak w przypadku gwałtownej przeceny złotego, tak i w przypadku jego aprecjacji trudno znaleźć jeden czynnik, który był decydujący.
Złoty czeka na RPP

Złoty czeka na RPP

2021-12-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś polskie media ekonomiczne będą miały o czym pisać – Rada zbiera się po raz ostatni w tym roku i być może czeka nas bardzo długa debata. Wszystko dlatego, że konferencja prezesa Glapińskiego została zaplanowana dopiero na jutro. Rada podniosła w tym roku stopy dwukrotnie – na dwóch poprzednich posiedzeniach, jednak nadal na poziomie 1,25% są one niewspółmiernie niskie względem wynoszącej 7,7% inflacji.
Czekając na Radę Polityki Pieniężnej

Czekając na Radę Polityki Pieniężnej

2021-12-08 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi odbicie eurodolara oraz lekką zwyżkę PLN w oczekiwaniu na decyzję RPP. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5846 PLN wobec euro, 4,0594 PLN względem dolara amerykańskiego, 4,3888 PLN za franka szwajcarskiego oraz 5,3737 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,242% w przypadku obligacji 10-letnich.
Korekta na Bitcoinie - okazja czy pułapka?

Korekta na Bitcoinie - okazja czy pułapka?

2021-12-07 Market News XTB
marketKryptowaluty to coraz ważniejsza grupa aktywów, która mocno zyskała na popularności w ostatnich kilkunastu miesiącach. Obawy o inflację czy wciąż znaczące działania banków centralnych przyczyniły się do szukania alternatywnych sposobów na zabezpieczenie wartości swoich portfeli. Kryptowaluty, a w szczególności Bitcoin to wciąż nowinka dla większości z nas i jej spora zmienność może cały czas odstraszać.
Zagmatwana mapa drogowa?

Zagmatwana mapa drogowa?

2021-12-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Inwestorzy wydają się być zdeterminowani rozegrać przedświąteczny rajd ryzyka - pretekstem do tego ma być mniejsza szkodliwość Omikronu, chociaż fali zakażeń związanej z nowy wariantem nie da się już zatrzymać. Czy będzie się to wiązać ze słabszym dolarem, skoro FED sygnalizował niedawno większą determinację do walki z inflacją? Teoretycznie większość głównych banków centralnych poza zdeklarowanymi "gołębiami" w EBC i BOJ jest w podobnym miejscu na mapie obrazującej drogę do normalizacji polityki monetarnej.
Powrót optymizmu

Powrót optymizmu

2021-12-07 Komentarz poranny TMS Brokers
Nastroje na giełdach ponownie są dobre. Wszystko za sprawą słabnącego ryzyka związanego z wirusem omikron. Tryb risk-on na globalnych parkietach jest wspierany również informacjami, że Pekin będzie prowadził politykę luzowania w celu wsparcia słabnącej gospodarki chińskiej. Dzisiejsza sesja w Azji zakończyła się w większości przypadków wzrostami głównych benchmarków. Na Wall Street widać dynamiczne odbicie, szczególnie na przemysłowym Dow Jones, który zyskał 1,87 proc.
Omicron już nie straszny

Omicron już nie straszny

2021-12-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Inwestorzy postanowili, że wchodzą w nowy tydzień bez Omicrona. Tak jak wskazywaliśmy zaraz po pojawieniu się mutacji, reakcje rynku na takie wydarzenia często są przesadzone i krótkotrwałe. Tym razem jednak to wcale nie musi być taka dobra informacja. Wczorajsza euforia na rynkach nie ma jednego bardzo konkretnego źródła, ale należy wiązać ją z serią informacji o względnie niskiej szkodliwości nowej mutacji.
Bitcoin i ether doświadczyły poważnego krachu

Bitcoin i ether doświadczyły poważnego krachu

2021-12-06 Cotygodniowy komentarz rynkowy dot. kryptowalut
Bitcoin i ether doświadczyły w weekend poważnego krachu, obniżając wartość kryptowalut o około 20 proc. Aktualnie ceny nieco się odbiły, ale obie kryptowaluty wciąż są notowane znacznie poniżej poziomów sprzed weekendu. Bitcoin rozpoczął ostatni tydzień obrotów w okolicach 57 000 dolarów, z pewnymi wahaniami w ciągu tygodnia, ale nie były one nadzwyczajne. Sytuacja zmieniła się jednak w piątek, gdy kryptowaluta ta zaczęła gwałtownie spadać. BTC spadł do poziomu 45 412 dolarów w ciągu kilku godzin – co oznaczało prawie 20 procentowy spadek.
Wyższe ceny saudyjskiej ropy naftowej

Wyższe ceny saudyjskiej ropy naftowej

2021-12-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły nowy tydzień od delikatnej zwyżki. W rezultacie, cena ropy naftowej gatunku Brent powróciła ponad barierę na poziomie 70 USD za baryłkę, a nawet przekroczyła 71 USD za baryłkę. W przypadku cen ropy WTI, notowania oscylują w rejonie 67-68 USD za baryłkę. Na rynku ropy naftowej na razie trudno mówić o powrocie optymizmu, zważywszy na mało dynamiczne odbicie notowań w górę – raczej możemy póki co oceniać je jako próbę stabilizacji notowań tego surowca.