Wysoka inflacja potwierdza konieczność podwyżek stóp proc.

Wysoka inflacja potwierdza konieczność podwyżek stóp proc.
Data dodania: 2007-11-14 (18:48) Komentarz popołudniowy TMS Brokers

Wzrost inflacji w Polsce przekroczył oczekiwania analityków. W minionym miesiącu wskaźnik cen konsumpcyjnych wzrósł w ujęciu rocznym o 3,0 proc, a w relacji m/m o 0,6 proc. Konsensus oczekiwań rynkowych był nieco niższy.

Efektem tych danych było umocnienie złotego. Kurs USD/PLN w ciągu dnia zniżkował do poziomu 2,47, a notowania EUR/PLN spadły poniżej 3,64. Wsparciem dla złotego, oprócz danych o inflacji był również wzrost kursu EUR/USD do poziomu powyżej 1,47

Inflacja na poziomie 3,0 proc. wzmacnia oczekiwania na podwyżki stóp proc. Z niemal 100 proc. prawdopodobieństwem rynek dyskontuje podwyżkę o 25 pkt w listopadzie. Do kolejnej podwyżki dojdzie najprawdopodobniej na początku przyszłego roku. Gdyby inflacja w listopadzie i grudniu przyśpieszyła, to pierwsza przyszłoroczna podwyżka wyniesie nie 25 pkt. bazowych, ale 50 pkt. Główną przyczyną wzrostu wskaźnika CPI są nadal rosnące ceny żywności i paliw. Wydaje się, że tendencje wzrostowe cen żywności nie ulegną zmianom w najbliższym czasie. Oczekujemy, że niemal do końca pierwszego kwartału przyszłego roku żywność będzie drożała. Na ceny paliw wpływ będzie miała sytuacja na światowych rynkach surowców, ale również kurs złotego. Możliwe, że w części wzrost kursu złotego zamortyzuje rosnące ceny ropy na rynkach światowych. Bezpośrednio po publikacji danych o inflacji, członek RPP M. Pietrewicz stwierdził, że RPP może nie reagować gwałtownie na wzrost inflacji i nadal spokojnie będzie obserwować sytuację nie spiesząc się z podwyżkami stóp proc. Wydaje się jednak, że po dzisiejszych danych, opinii Pietrewicza nie będą podzielać inni członkowie RPP, nawet ci o nastawieniu gołębim.

Kurs EUR/USD pod wpływem wzrostów notowań EUR/JPY i odbicia kursu złota oraz innych surowców pozostawał pod presją wzrostową. Niski wskaźnik PPI, wspierający oczekiwania na obniżki stóp proc. w USA przyśpieszył w drugiej części dnia osłabienie dolara. Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w październiku wzrosły o 0,1 proc. m/m. Po odliczeniu cen żywności i energii, indeks PPI pozostał bez zmian. Analitycy spodziewali się w październiku wzrostu PPI o 0,3 proc. m/m, a po odliczeniu cen żywności i energii oczekiwali wzrostu o 0,2 proc. Nieco lepsze od oczekiwań okazały się z kolei dane o sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona w USA o 0,2 proc. w ujęciu miesięcznym. Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut, wzrosła w październiku o 0,2 proc. Analitycy spodziewali się teraz wzrostu sprzedaży detalicznej o 0,1 proc., a z wykluczeniem aut - wzrostu o 0,2 proc. Rok do roku w październiku sprzedaż wzrosła o 6,7 proc., a wyłączając auta, wzrosła o 6,2 proc
Wzrost notowań euro na dzisiejszej sesji oznacza zakończenie korekty spadkowej EUR/USD z początku tygodnia. Wydaje się, że obecne warunki rynkowe pozwolą na dalszą aprecjację euro do poziomu 1,4750.

Źródło: Marek Wołos, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar dalej opada w dół

Dolar dalej opada w dół

12:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dane Departamentu Pracy USA, jakie poznaliśmy w piątek po południu nie były słabe i mogą mieć znaczenie dla FED - aż 263 tys. nowych etatów poza rolnictwem jest dowodem na to, że rynek pracy nadal pozostaje relatywnie silny. Rynek chyba woli to jednak zweryfikować przy okazji publikacji komunikatu i nowych projekcji makro ze strony FED, co będzie mieć miejsce 14 grudnia.
Tanieje gaz ziemny na NYMEX-ie

Tanieje gaz ziemny na NYMEX-ie

10:20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Piątek przyniósł niewielkie zmiany wartości głównych indeksów rynku akcji w USA (S&P 500 -0,12 proc., DJIA +0,1 proc., Nasdaq Composite -0,18 proc.). Dziś rano na giełdach Azji i Oceanii zwracał uwagę silny – 4,51 proc. – wzrost Hang Senga, który wyszedł na najwyższy poziom od 3 miesięcy. Na rynkach akcji w Europie brak było na początku nowego tygodnia jakiejś wyraźniejszej tendencji (DAX -0,36 proc., CAC 40 –0,25 proc.).
Czy Fed przejmie się rynkiem pracy?

Czy Fed przejmie się rynkiem pracy?

10:17 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z amerykańskiego rynku pracy za listopad okazały się być naprawdę imponujące. Mocny przyrost zatrudnienia przy potężnym wzroście dynamiki płac. To dobre dane z perspektywy gospodarki, ale z pewnością nie są zbyt optymistyczne pod względem ograniczenia inflacji. Fed od dłuższego czasu zmienił retorykę w stosunku do potrzeby mocnych podwyżek, dlatego ostatnie dane będą dla Fedu obciążeniem. Czy jednak na pewno?
Walka o pivot

Walka o pivot

2022-12-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynki przefiltrowały wczorajsze słowa szefa FED na swój sposób - Jerome Powell potwierdził, że rozsądnym byłoby przejście do umiarkowanego tempa podwyżek stóp procentowych, co kończy agresywny cykl posunięć o 75 punktów bazowych. Podwyżka stóp 14 grudnia o 50 punktów baz. jest już w pełni wyceniona i inwestorów będzie interesować to, co zobaczymy później.
Dolar por presją po słowach Powella

Dolar por presją po słowach Powella

2022-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydarzeniem wczorajszej sesji było wystąpienie prezesa Rezerwy Federalnej, które to dostarczyło ogromnej zmienności na rynku. Jerome Powell zapowiedział niższe tempo podwyżek stóp procentowych, czego od dłuższego czasu oczekiwali inwestorzy. Co prawda wielu uczestników rynku już od początku października wierzyło w tzw. pivot Fed czyli zmianę w polityce banku centralnego, niemniej wczorajsze potwierdzenie tej tezy przez Powella przyniosło euforię na rynku akcji i cofnięcie na dolarze amerykańskim.
Złoty mocniejszy po Powellu

Złoty mocniejszy po Powellu

2022-12-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyższe zakresu handlu na eurodolarze oraz zauważalnie mocniejszego PLN po wczorajszym wystąpieniu Powella. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6717 PLN za euro, 4,4750 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7401 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4119 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,581% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wydarzeniem ostatnich godzin na światowych rynkach było bez wątpienia wystąpienie Powella w USA.
Czy Powell potwierdzi pivot?

Czy Powell potwierdzi pivot?

2022-11-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Postawione pytanie może brzmieć absurdalnie biorąc pod uwagę to, że szef FED wielokrotnie w ostatnich miesiącach gasił aspiracje "gołębi", nieraz dość brutalnie, jak podczas sympozjum w Jackson Hole w końcu sierpnia. Dzisiaj Jerome Powell będzie przemawiał w Brooking Institution, a tematem będą sprawy dotyczące inflacji, oraz perspektyw dla rynku pracy i gospodarki w ogóle. Od 4 grudnia (niedziela) decydenci w FED mają tak zwany okres ciszy, kiedy to nie powinni wypowiadać się na tematy związane z polityką monetarną z racji posiedzenia zaplanowanego na 14 grudnia.
Inflacja niższa, ale to nie koniec

Inflacja niższa, ale to nie koniec

2022-11-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Według wstępnych szacunków w listopadzie inflacja w Polsce wyniosła 17,4% w skali roku i była niższa niż w październiku, kiedy to wynosiła 17,9%. To dobre dane, jednak górka inflacyjna nie jest jeszcze za nami. Spadek cen paliw, zatrzymanie wzrostu cen energii oraz częściowe wyhamowanie wzrostu cen żywności stały w listopadzie za spadkiem inflacji. Okazała się ona niższa nie tylko względem października, ale także oczekiwań rynku. Czy to oznacza, że szczyt inflacji w Polsce jest już za nami? Niestety nie.
Jakie są szanse na przełamanie 1,05 na eurodolarze?

Jakie są szanse na przełamanie 1,05 na eurodolarze?

2022-11-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Eurodolar dwukrotnie przetestował w ostatnim czasie poziom 1,05 ale nie zdołał go pokonać. Od dwóch tygodni obserwujemy konsolidacje notowań, rynek czeka na jakiś przełom w danych, żeby wygenerować kolejny zdecydowany impuls i wyznaczyć kierunek na najbliższy czas. Do końca tygodnia będziemy otrzymywać dużo publikacji makro. Dziś w centrum uwagi inflacja w Europie ale także przemówienie Powella w Brookings Institution.
Rynki kontra FED

Rynki kontra FED

2022-11-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jeszcze wczoraj na rynkach pojawiły się spekulacje, że chińskie protesty społeczne mogą skłonić tamtejsze władze do zmiany podejścia w temacie polityki zero-COVID. W efekcie podczas handlu w Azji na rynkach widać było lepsze nastroje, ale konferencja prasowa zwołana dzisiaj rano nie wniosła wiele. Chińskie władze ograniczyły się do poinformowania o planach nasilenia akcji szczepień dla osób najstarszych, oraz dały też do zrozumienia, że wprowadzane obostrzenia mają być lepiej dopasowane (także w temacie lokalnym).