Wysoka inflacja potwierdza konieczność podwyżek stóp proc.

Wysoka inflacja potwierdza konieczność podwyżek stóp proc.
Komentarz popołudniowy TMS Brokers
Data dodania: 2007-11-14 (18:48)

Wzrost inflacji w Polsce przekroczył oczekiwania analityków. W minionym miesiącu wskaźnik cen konsumpcyjnych wzrósł w ujęciu rocznym o 3,0 proc, a w relacji m/m o 0,6 proc. Konsensus oczekiwań rynkowych był nieco niższy.

Efektem tych danych było umocnienie złotego. Kurs USD/PLN w ciągu dnia zniżkował do poziomu 2,47, a notowania EUR/PLN spadły poniżej 3,64. Wsparciem dla złotego, oprócz danych o inflacji był również wzrost kursu EUR/USD do poziomu powyżej 1,47

Inflacja na poziomie 3,0 proc. wzmacnia oczekiwania na podwyżki stóp proc. Z niemal 100 proc. prawdopodobieństwem rynek dyskontuje podwyżkę o 25 pkt w listopadzie. Do kolejnej podwyżki dojdzie najprawdopodobniej na początku przyszłego roku. Gdyby inflacja w listopadzie i grudniu przyśpieszyła, to pierwsza przyszłoroczna podwyżka wyniesie nie 25 pkt. bazowych, ale 50 pkt. Główną przyczyną wzrostu wskaźnika CPI są nadal rosnące ceny żywności i paliw. Wydaje się, że tendencje wzrostowe cen żywności nie ulegną zmianom w najbliższym czasie. Oczekujemy, że niemal do końca pierwszego kwartału przyszłego roku żywność będzie drożała. Na ceny paliw wpływ będzie miała sytuacja na światowych rynkach surowców, ale również kurs złotego. Możliwe, że w części wzrost kursu złotego zamortyzuje rosnące ceny ropy na rynkach światowych. Bezpośrednio po publikacji danych o inflacji, członek RPP M. Pietrewicz stwierdził, że RPP może nie reagować gwałtownie na wzrost inflacji i nadal spokojnie będzie obserwować sytuację nie spiesząc się z podwyżkami stóp proc. Wydaje się jednak, że po dzisiejszych danych, opinii Pietrewicza nie będą podzielać inni członkowie RPP, nawet ci o nastawieniu gołębim.

Kurs EUR/USD pod wpływem wzrostów notowań EUR/JPY i odbicia kursu złota oraz innych surowców pozostawał pod presją wzrostową. Niski wskaźnik PPI, wspierający oczekiwania na obniżki stóp proc. w USA przyśpieszył w drugiej części dnia osłabienie dolara. Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w październiku wzrosły o 0,1 proc. m/m. Po odliczeniu cen żywności i energii, indeks PPI pozostał bez zmian. Analitycy spodziewali się w październiku wzrostu PPI o 0,3 proc. m/m, a po odliczeniu cen żywności i energii oczekiwali wzrostu o 0,2 proc. Nieco lepsze od oczekiwań okazały się z kolei dane o sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona w USA o 0,2 proc. w ujęciu miesięcznym. Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut, wzrosła w październiku o 0,2 proc. Analitycy spodziewali się teraz wzrostu sprzedaży detalicznej o 0,1 proc., a z wykluczeniem aut - wzrostu o 0,2 proc. Rok do roku w październiku sprzedaż wzrosła o 6,7 proc., a wyłączając auta, wzrosła o 6,2 proc
Wzrost notowań euro na dzisiejszej sesji oznacza zakończenie korekty spadkowej EUR/USD z początku tygodnia. Wydaje się, że obecne warunki rynkowe pozwolą na dalszą aprecjację euro do poziomu 1,4750.

Źródło: Marek Wołos, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Bez fajerwerków na ostatniej decyzji RPP w tym roku

Bez fajerwerków na ostatniej decyzji RPP w tym roku

2023-12-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe bez zmian. Tym razem obyło się bez niespodzianek, dlatego reakcja rynkowa była w zasadzie ograniczona. Złoty korzystał w ostatnich tygodniach ze zmiany nastawienia banku centralnego, choć widać, że ta siła powoli się wyczerpuje. W samym komunikacie po decyzji nie było zbyt wiele zmian, ale jednocześnie może to wskazywać na to, że obecny poziom stóp procentowych zostanie utrzymany przez przynajmniej kilka miesięcy.
Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

2023-12-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Za niewiele ponad tydzień Europejski Bank Centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Od jutra rozpocznie się okres black-out, co oznaczać będzie brak komentarzy przedstawicieli EBC na temat polityki monetarnej. Euro osłabia się a kurs EUR/USD spada poniżej 1,08. Duża w tym zasługa słów Isabeli Schnabel, która wczoraj dała rynkom „gołębi przekaz”. Dolar na moment osłabił się po publikacji ankiety JOLTS, która pokazała, że na rynku pracy postępuje schłodzenie. Wskaźnik ISM wypadł lepiej od oczekiwań. Dziś w centrum uwagi ADP, który da kolejną wskazówkę przed piątkowym NFP.
Niepokojące dane z Niemiec

Niepokojące dane z Niemiec

2023-12-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu mieliśmy mieszane dane makro - lepszy ISM w usługach, ale znacznie słabsze odczyty JOLTS z rynku pracy - co w efekcie nie przełożyło się na zmianę obserwowanych trendów. Indeksy na Wall Street ostatecznie nieco się cofnęły, a dolar pozostał silny. Jedynie rentowności amerykańskich obligacji kontynuowały spadek - dzisiaj zeszliśmy do 4,18 proc. dla 10-letnich.
Rada nie zmieni stóp procentowych

Rada nie zmieni stóp procentowych

2023-12-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej po raz ostatni w tym roku podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych i nie oczekuje się, aby doszło do jakiejkolwiek zmiany. Dzięki wstrzymaniu z obniżkami złoty dostał dodatkowy wiatr w żagle, dzięki czemu był jedną z najmocniejszych walut na świecie w listopadzie i cały czas pozostaje w czołówce walut z perspektywy całego roku. Choć w tym momencie obserwujemy mocniejszego dolara, co szkodzi złotemu, końcówka roku wciąż może być bardzo dobra.
Czekamy na dane

Czekamy na dane

2023-12-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi jeszcze kontynuację zwyżki dolara z poniedziałku, ale dynamika ruchu wyraźnie hamuje. Oznacza to, że inwestorzy czekają na nowe impulsy w postaci m.in. danych makro. Te z USA, które poznamy dzisiaj to dane JOLTS z rynku pracy za październik i odczyt usługowego indeksu ISM za listopad - to o godz. 16:00. Za nami już dane PMI dla usług ze strefy euro za listopad, które wypadły lepiej od wstępnych szacunków - zwłaszcza dla Niemiec (49,6 pkt.).
Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

2023-12-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Od połowy minionego tygodnia możemy obserwować umocnienie dolara. Początek wtorkowej sesji także przyniósł kontynuację tego sentymentu, czyli umocnienie amerykańskiej waluty. Dynamika ruchu była jednak niewielka, a w momencie przygotowania tego komentarza dolar słabnie, oddając poranne zyski. Kurs euro do dolara zahaczył o wczorajsze minima, gdzie pojawili się kupujący i aktualnie wrócił do punktu wyjścia i jest notowany w rejonach poziomu odniesienia, czyli na wysokości wczorajszego zamknięcia dnia.
EUR/USD z szansą na większą korektę

EUR/USD z szansą na większą korektę

2023-12-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
EUR/USD wyznacza nowe lokalne dołki i spada w stronę 1,0810. Dziś rano wczorajsze minima są testowane. Notowania zniżkują jeszcze przed publikacją finalnych danych PMI dla usług dla Europy. Najbliższym wsparciem technicznych wydaje się być poziom 1,0750 – tam wypadają maksima z 6 listopada.
Zła passa amerykańskiego dolara

Zła passa amerykańskiego dolara

2023-12-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Listopad mijał rynkom pod znakiem spadających rentowności i rekordowego od 15 lat rajdu obligacji. Czy grudzień przyniesie przedłużenie trendu, wysysającego siłę z amerykańskiego dolara? Dolar w ostatnich dniach pozostaje jedną z najsłabszych, globalnych walut. Pomimo faktu, że gospodarka Stanów Zjednoczonych radzi sobie co najmniej dobrze i zdecydowanie lepiej niż przewidywało wielu. Spadająca inflacja przekonuje inwestorów, że w zasięgu ręki znajdują się pierwsze obniżki stóp Rezerwy Federalnej, a na piątkowym wystąpieniu ton Jerome'a Powella momentami można było odczytać jako lekko gołębi.
Rynek nie wierzy Powellowi

Rynek nie wierzy Powellowi

2023-12-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EUR/USD w piątek wyznaczył nowe lokalne minima i spadł w okolice 1,0830 po czym odbił do 1,0890, na skutek słów przewodniczącego Powella. Indeksy z Wall zakończyły dzień na plusach. Złoto w piątek wyrównało historyczne maksima a dziś w nocy z dużym impetem notowania „wystrzeliły” w stronę 2140 USD. Obecnie ten ostatni ruch wzrostowy jest redukowany. Na GPW mieliśmy wyśmienite otwarcie nowego miesiąca. WIG20 zyskał blisko 3,2 proc.
Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.