Nadchodzi kolejna fala spadków EURUSD

Nadchodzi kolejna fala spadków EURUSD
Data dodania: 2007-11-13 (09:03) Raport poranny FMCM

Początek tygodnia przyniósł wreszcie jakieś poważniejsze odreagowanie na rynku EURUSD. Dolar zyskuje nadwartości z powodów technicznych, ale nie bez znaczenia jest też pogorszenie klimatu na światowych rynkach akcyjnych, gdyż kapitał wypływający z ryzykownych aktywów poszukuje „bezpiecznej przystani” w amerykańskich papierach skarbowych.

Wczorajszy spadek rejon 1,4520 był najprawdopodobniej dopiero pierwszą falą, co oznacza, że przed nami przynajmniej jeszcze jeden podobny ruch.

Obserwowane obecnie podejście EURUSD w okolice 1,3625 powinno być więc wzrostową korektą, mało tego, końcową fazą wzrostowej korekty, po której eurodolar ponownie ruszy w dół. Wydaje się, że to właśnie okolice 1,4625-1,4640, które do wczoraj stanowiły poziom wsparcia mogą stać się barierą nie do sforsowania, co oznacza znaczny wzrost ryzyka spadków eurodolara w tym rejonie. Nadchodzące spadki powinny wyhamować w rejonie 1,4415, gdzie przebiega dolne ograniczenie kanału, w ramach którego eurodolar poruszał się od poziomu 1,3350 notowanych w połowie sierpnia.

Złotówka wczorajszą sesją udowodniła, że wciąż cieszy się sporym zaufaniem inwestorów, gdyż pomimo presji ze strony spadających giełd oraz umacniającej się amerykańskiej waluty złoty wyszedł niemal bez szwanku. Utrata wartości złotego była niewielka, gdyż USDPLN tylko na chwilę powrócił powyżej 2,50, natomiast EURPLN kolejny raz nie udało się sforsować oporu z rejonu 3,65. Złotemu mogły nieco pomóc dwa wydarzenia: potwierdzenie przez GUS wysokiej dynamiki płac w III kwartale (9,7% r/r) oraz zapewnienia wiceminister finansów, Katarzyny Zajdel-Kurowskiej o wypełnieniu już w tym roku fiskalnego kryterium konwergencji (deficyt budżetowy ma spaść poniżej 3% PKB).

W dniu dzisiejszym poznamy kilka informacji, jednak nie są to dane na tyle istotne, by odwrócić obecne tendencje rynkowe. Indeks ZEW dla niemieckiej gospodarki oraz produkcja przemysłowa w Strefie EURO (obie publikacje zaplanowano na 11:00), a także wskaźnik zaufania konsumentów IBD (16:00) będą w stanie jedynie wywołać niewielkie wahania kursów w ramach obranego przez eurodolara kierunku, na zachowaniu złotego raczej nie odbije się wynik deficytu na rachunku obrotów bieżących(14:00). O wartości złotego w dalszym ciągu decydować będzie stosunek inwestorów do ryzyka oraz oczywiście zachowanie się eurodolara. Stawia to złotówkę raczej w trudnej sytuacji, gdyż zarówno duża niepewność na rynku, jak i spore prawdopodobieństwo spadków EURUSD będą czynnikami ją osłabiającymi. W każdym razie barierami dla kursów par złotowych powinny być odpowiednio rejon 3,65-3,66 dla EURPLN oraz rejon 2,50-2,52 dla USDPLN.

Źródło: Krzysztof Gąska, FMC Management
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar dalej opada w dół

Dolar dalej opada w dół

12:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dane Departamentu Pracy USA, jakie poznaliśmy w piątek po południu nie były słabe i mogą mieć znaczenie dla FED - aż 263 tys. nowych etatów poza rolnictwem jest dowodem na to, że rynek pracy nadal pozostaje relatywnie silny. Rynek chyba woli to jednak zweryfikować przy okazji publikacji komunikatu i nowych projekcji makro ze strony FED, co będzie mieć miejsce 14 grudnia.
Tanieje gaz ziemny na NYMEX-ie

Tanieje gaz ziemny na NYMEX-ie

10:20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Piątek przyniósł niewielkie zmiany wartości głównych indeksów rynku akcji w USA (S&P 500 -0,12 proc., DJIA +0,1 proc., Nasdaq Composite -0,18 proc.). Dziś rano na giełdach Azji i Oceanii zwracał uwagę silny – 4,51 proc. – wzrost Hang Senga, który wyszedł na najwyższy poziom od 3 miesięcy. Na rynkach akcji w Europie brak było na początku nowego tygodnia jakiejś wyraźniejszej tendencji (DAX -0,36 proc., CAC 40 –0,25 proc.).
Czy Fed przejmie się rynkiem pracy?

Czy Fed przejmie się rynkiem pracy?

10:17 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z amerykańskiego rynku pracy za listopad okazały się być naprawdę imponujące. Mocny przyrost zatrudnienia przy potężnym wzroście dynamiki płac. To dobre dane z perspektywy gospodarki, ale z pewnością nie są zbyt optymistyczne pod względem ograniczenia inflacji. Fed od dłuższego czasu zmienił retorykę w stosunku do potrzeby mocnych podwyżek, dlatego ostatnie dane będą dla Fedu obciążeniem. Czy jednak na pewno?
Walka o pivot

Walka o pivot

2022-12-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynki przefiltrowały wczorajsze słowa szefa FED na swój sposób - Jerome Powell potwierdził, że rozsądnym byłoby przejście do umiarkowanego tempa podwyżek stóp procentowych, co kończy agresywny cykl posunięć o 75 punktów bazowych. Podwyżka stóp 14 grudnia o 50 punktów baz. jest już w pełni wyceniona i inwestorów będzie interesować to, co zobaczymy później.
Dolar por presją po słowach Powella

Dolar por presją po słowach Powella

2022-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydarzeniem wczorajszej sesji było wystąpienie prezesa Rezerwy Federalnej, które to dostarczyło ogromnej zmienności na rynku. Jerome Powell zapowiedział niższe tempo podwyżek stóp procentowych, czego od dłuższego czasu oczekiwali inwestorzy. Co prawda wielu uczestników rynku już od początku października wierzyło w tzw. pivot Fed czyli zmianę w polityce banku centralnego, niemniej wczorajsze potwierdzenie tej tezy przez Powella przyniosło euforię na rynku akcji i cofnięcie na dolarze amerykańskim.
Złoty mocniejszy po Powellu

Złoty mocniejszy po Powellu

2022-12-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyższe zakresu handlu na eurodolarze oraz zauważalnie mocniejszego PLN po wczorajszym wystąpieniu Powella. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6717 PLN za euro, 4,4750 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7401 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4119 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,581% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wydarzeniem ostatnich godzin na światowych rynkach było bez wątpienia wystąpienie Powella w USA.
Czy Powell potwierdzi pivot?

Czy Powell potwierdzi pivot?

2022-11-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Postawione pytanie może brzmieć absurdalnie biorąc pod uwagę to, że szef FED wielokrotnie w ostatnich miesiącach gasił aspiracje "gołębi", nieraz dość brutalnie, jak podczas sympozjum w Jackson Hole w końcu sierpnia. Dzisiaj Jerome Powell będzie przemawiał w Brooking Institution, a tematem będą sprawy dotyczące inflacji, oraz perspektyw dla rynku pracy i gospodarki w ogóle. Od 4 grudnia (niedziela) decydenci w FED mają tak zwany okres ciszy, kiedy to nie powinni wypowiadać się na tematy związane z polityką monetarną z racji posiedzenia zaplanowanego na 14 grudnia.
Inflacja niższa, ale to nie koniec

Inflacja niższa, ale to nie koniec

2022-11-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Według wstępnych szacunków w listopadzie inflacja w Polsce wyniosła 17,4% w skali roku i była niższa niż w październiku, kiedy to wynosiła 17,9%. To dobre dane, jednak górka inflacyjna nie jest jeszcze za nami. Spadek cen paliw, zatrzymanie wzrostu cen energii oraz częściowe wyhamowanie wzrostu cen żywności stały w listopadzie za spadkiem inflacji. Okazała się ona niższa nie tylko względem października, ale także oczekiwań rynku. Czy to oznacza, że szczyt inflacji w Polsce jest już za nami? Niestety nie.
Jakie są szanse na przełamanie 1,05 na eurodolarze?

Jakie są szanse na przełamanie 1,05 na eurodolarze?

2022-11-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Eurodolar dwukrotnie przetestował w ostatnim czasie poziom 1,05 ale nie zdołał go pokonać. Od dwóch tygodni obserwujemy konsolidacje notowań, rynek czeka na jakiś przełom w danych, żeby wygenerować kolejny zdecydowany impuls i wyznaczyć kierunek na najbliższy czas. Do końca tygodnia będziemy otrzymywać dużo publikacji makro. Dziś w centrum uwagi inflacja w Europie ale także przemówienie Powella w Brookings Institution.
Rynki kontra FED

Rynki kontra FED

2022-11-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jeszcze wczoraj na rynkach pojawiły się spekulacje, że chińskie protesty społeczne mogą skłonić tamtejsze władze do zmiany podejścia w temacie polityki zero-COVID. W efekcie podczas handlu w Azji na rynkach widać było lepsze nastroje, ale konferencja prasowa zwołana dzisiaj rano nie wniosła wiele. Chińskie władze ograniczyły się do poinformowania o planach nasilenia akcji szczepień dla osób najstarszych, oraz dały też do zrozumienia, że wprowadzane obostrzenia mają być lepiej dopasowane (także w temacie lokalnym).