Czy inflacja w USA pozwoli na dalsze obniżki stóp?

Czy inflacja w USA pozwoli na dalsze obniżki stóp?
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2007-10-17 (09:06)

Początek tygodnia upłynął na wyczekiwaniu przez rynek na zaplanowaną na dziś publikacje inflacji CPI w USA, co oczywiście odbiło się na przebiegu poniedziałkowej i wtorkowej sesji. Rynek eurodolara poszukiwał w tych dniach kierunku, jednak żadna ze stron nie była w stanie zdobyć wystarczającej przewagi, czego efektem była konsolidacja kursu EURUSD w ramach 1,4150-1,4240.

Nie tylko inwestorzy na rynku walutowym oczekują na dzisiejsze dane, gdyż związana z nimi niepewność skłoniła również posiadaczy akcji do redukcji swoich pozycji i realizacji zysków. Mniejszą skłonność do ryzyka najlepiej jednak obrazuje zachowanie się rynku jena, który w ostatnim czasie zyskuje na wartości na fali zwijania carry trade. Japońska waluta od początku tygodnia umocniła się niemal o 2% względem euro oraz o ok. 1,5% względem dolara, jednak to czy ten proces będzie kontynuowany jest w dużym stopniu związane poziomem inflacji w USA, gdyż wysoka presja cenowa, która zmniejszyłaby szanse na kolejne obniżki stóp procentowych jeszcze bardziej zaszkodziłaby optymizmowi inwestorów, umacniając tym samym jena.

Ciekawie wygląda sytuacja na rynku eurodolara, który jeszcze pod koniec ubiegłego tygodnia wydawał się śmiało zmierzać na nowe historyczne szczyty. Zwolennikom wspólnej waluty zabrakło jednak siły, by pokonać opór z okolic 1,4240, co stało się przyczyną realizacji zysków, która zepchnęła EURUSD ponownie w rejon 1,4150-1,4160. Podejmowane w tym tygodniu próby wypchnięcia EURUSD powyżej 1,42 i utrzymania go tam na dłuższy czas spaliły na panewce, co jeszcze bardziej wypłukało pewność inwestorów, przez co wczoraj eurodolar naruszył nawet kluczowy poziom wsparcia, znajdujący się właśnie na poziomie 1,4150. Powrót tego kursu powyżej 1,4150 jest dobrym znakiem dla posiadaczy długich pozycji, gdyż potwierdza utrzymywanie się wzrostowej tendencji i zdejmuje nieco spadkowej presji.

Dokąd skieruje się eurodolar w najbliższych dniach? Oczywiście kierunek dalszego ruchu zostanie wskazany dziś o 14:30, kiedy opublikowane zostaną dane makro z USA, wśród których znajdzie się inflacja CPI, a także dane z rynku nieruchomości na temat liczby nowych inwestycji i wydanych zezwoleń na budowę. Najważniejsza jednak będzie dynamika cen konsumentów, gdyż na jej podstawie ukształtują się oczekiwania rynku co do kursu polityki monetarnej w USA. Konsensus rynkowy znajduje się na poziomie 0,2% m/m (2,8% r/r) a wartości wyższe będą sygnałem do umocnienia dolara, w rezultacie którego kurs EURUSD zapewne zaatakuje w przeciągu kilku następnych dni okolice 1,40. Inflacja niższa od oczekiwanej będzie z kolei wspierać wzrosty eurodolara, który w takim przypadku powinien bez większych problemów pokonać opór z okolic 1,4240, a nieco później zapewne 1,4280. Jeśli chodzi o publikacje danych z rynku nieruchomości to wpłyną one w niewielkim stopniu na zachowanie inwestorów, tłumiąc lub potęgując dynamike ruchu wywołaną publikacja inflacji CPI.

Źródło: Krzysztof Gąska, FMC Management
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Bez fajerwerków na ostatniej decyzji RPP w tym roku

Bez fajerwerków na ostatniej decyzji RPP w tym roku

09:38 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe bez zmian. Tym razem obyło się bez niespodzianek, dlatego reakcja rynkowa była w zasadzie ograniczona. Złoty korzystał w ostatnich tygodniach ze zmiany nastawienia banku centralnego, choć widać, że ta siła powoli się wyczerpuje. W samym komunikacie po decyzji nie było zbyt wiele zmian, ale jednocześnie może to wskazywać na to, że obecny poziom stóp procentowych zostanie utrzymany przez przynajmniej kilka miesięcy.
Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

2023-12-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Za niewiele ponad tydzień Europejski Bank Centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Od jutra rozpocznie się okres black-out, co oznaczać będzie brak komentarzy przedstawicieli EBC na temat polityki monetarnej. Euro osłabia się a kurs EUR/USD spada poniżej 1,08. Duża w tym zasługa słów Isabeli Schnabel, która wczoraj dała rynkom „gołębi przekaz”. Dolar na moment osłabił się po publikacji ankiety JOLTS, która pokazała, że na rynku pracy postępuje schłodzenie. Wskaźnik ISM wypadł lepiej od oczekiwań. Dziś w centrum uwagi ADP, który da kolejną wskazówkę przed piątkowym NFP.
Niepokojące dane z Niemiec

Niepokojące dane z Niemiec

2023-12-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu mieliśmy mieszane dane makro - lepszy ISM w usługach, ale znacznie słabsze odczyty JOLTS z rynku pracy - co w efekcie nie przełożyło się na zmianę obserwowanych trendów. Indeksy na Wall Street ostatecznie nieco się cofnęły, a dolar pozostał silny. Jedynie rentowności amerykańskich obligacji kontynuowały spadek - dzisiaj zeszliśmy do 4,18 proc. dla 10-letnich.
Rada nie zmieni stóp procentowych

Rada nie zmieni stóp procentowych

2023-12-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej po raz ostatni w tym roku podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych i nie oczekuje się, aby doszło do jakiejkolwiek zmiany. Dzięki wstrzymaniu z obniżkami złoty dostał dodatkowy wiatr w żagle, dzięki czemu był jedną z najmocniejszych walut na świecie w listopadzie i cały czas pozostaje w czołówce walut z perspektywy całego roku. Choć w tym momencie obserwujemy mocniejszego dolara, co szkodzi złotemu, końcówka roku wciąż może być bardzo dobra.
Czekamy na dane

Czekamy na dane

2023-12-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi jeszcze kontynuację zwyżki dolara z poniedziałku, ale dynamika ruchu wyraźnie hamuje. Oznacza to, że inwestorzy czekają na nowe impulsy w postaci m.in. danych makro. Te z USA, które poznamy dzisiaj to dane JOLTS z rynku pracy za październik i odczyt usługowego indeksu ISM za listopad - to o godz. 16:00. Za nami już dane PMI dla usług ze strefy euro za listopad, które wypadły lepiej od wstępnych szacunków - zwłaszcza dla Niemiec (49,6 pkt.).
Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

2023-12-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Od połowy minionego tygodnia możemy obserwować umocnienie dolara. Początek wtorkowej sesji także przyniósł kontynuację tego sentymentu, czyli umocnienie amerykańskiej waluty. Dynamika ruchu była jednak niewielka, a w momencie przygotowania tego komentarza dolar słabnie, oddając poranne zyski. Kurs euro do dolara zahaczył o wczorajsze minima, gdzie pojawili się kupujący i aktualnie wrócił do punktu wyjścia i jest notowany w rejonach poziomu odniesienia, czyli na wysokości wczorajszego zamknięcia dnia.
EUR/USD z szansą na większą korektę

EUR/USD z szansą na większą korektę

2023-12-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
EUR/USD wyznacza nowe lokalne dołki i spada w stronę 1,0810. Dziś rano wczorajsze minima są testowane. Notowania zniżkują jeszcze przed publikacją finalnych danych PMI dla usług dla Europy. Najbliższym wsparciem technicznych wydaje się być poziom 1,0750 – tam wypadają maksima z 6 listopada.
Zła passa amerykańskiego dolara

Zła passa amerykańskiego dolara

2023-12-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Listopad mijał rynkom pod znakiem spadających rentowności i rekordowego od 15 lat rajdu obligacji. Czy grudzień przyniesie przedłużenie trendu, wysysającego siłę z amerykańskiego dolara? Dolar w ostatnich dniach pozostaje jedną z najsłabszych, globalnych walut. Pomimo faktu, że gospodarka Stanów Zjednoczonych radzi sobie co najmniej dobrze i zdecydowanie lepiej niż przewidywało wielu. Spadająca inflacja przekonuje inwestorów, że w zasięgu ręki znajdują się pierwsze obniżki stóp Rezerwy Federalnej, a na piątkowym wystąpieniu ton Jerome'a Powella momentami można było odczytać jako lekko gołębi.
Rynek nie wierzy Powellowi

Rynek nie wierzy Powellowi

2023-12-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EUR/USD w piątek wyznaczył nowe lokalne minima i spadł w okolice 1,0830 po czym odbił do 1,0890, na skutek słów przewodniczącego Powella. Indeksy z Wall zakończyły dzień na plusach. Złoto w piątek wyrównało historyczne maksima a dziś w nocy z dużym impetem notowania „wystrzeliły” w stronę 2140 USD. Obecnie ten ostatni ruch wzrostowy jest redukowany. Na GPW mieliśmy wyśmienite otwarcie nowego miesiąca. WIG20 zyskał blisko 3,2 proc.
Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.