Inflacja w Polsce przerosła oczekiwania

Inflacja w Polsce przerosła oczekiwania
Data dodania: 2007-10-15 (19:50) Raport popołudniowy FMCM

Zgodnie z oczekiwaniami dzisiejszy dzień miał względnie spokojny przebieg, a warunki na rynku złotego dyktowały dane makro na temat inflacji CPI. Rynek eurodolara kontynuował ruch w ramach scenariusza stopniowych wzrostów w kierunku 1,4280.

Obok wspólnej waluty na wartości zyskał także złoty, któremu sprzyjała dziś zarówno przewaga zwolenników wspólnej waluty na rynku EURUSD, jak i dane makro potwierdzające nieoczekiwanie silny wzrost cen.

Wróćmy jednak na chwilę do sytuacji na rynku EURUSD. Co prawda eurodolar wybił się dziś ze spadkowej korekty, w ramach której EURUSD spadł z rejony 1,4240 w okolice 1,4150. W kształcie tej korekty można doszukać się kształtu formacji flagi, co oznacza, ze wybicie z niej w górę jest sygnałem potwierdzającym obowiązującą wzrostową tendencję. Z drugiej strony nieco obaw budzić musi brak siły na trwałe pokonanie okolic 1,4240, które zwiększa ryzyko wystąpienia spadków, w rejon 1,4160, choć dopóki EURUSD utrzymuje się powyżej 1,4190 warunki powinny sprzyjać bykom, tym bardziej, że za zachowaniem spokoju przez inwestorów przemawiał brak istotnych wydarzeń podczas dzisiejszej sesji, a przede wszystkim zbliżające się wystąpienie Bena Bernanke (odbędzie się dziś po północy) oraz środowa publikacja inflacji CPI w USA.

Jeśli chodzi o rynek krajowy, to dzisiejszy spadek kursu EURPLN w okolice 3,70 w odpowiedzi na wyższą od oczekiwań inflację CPI (2,3% r/r względem oczekiwanych 1,9%) może być ostatnim etapem spadków, po którym powinno nadejść chwilowe odreagowanie. Oczywiście poziom 3,70 nie jest żadnym wsparciem wynikającym z analizy technicznej, jednak ma znaczenie psychologiczne. Oczekiwana wzrostowa korekta będzie miała oczywiście charakter krótkotrwały, a poziomem docelowym powinny być okolice 3,7550, gdzie przebiega dolne ograniczenie przedziału konsolidacji w ramach którego EURPLN poruszał się od początku maja do ubiegłego tygodnia. Wybicie się dołem z tej formacji wygenerowało sygnał sprzedaży EURPLN z celem w okolicach 3,65 (ok. 10-11 groszy wynosiła szerokość przedziału konsolidacji), jednak jest spora szansa, że przed kolejną falą ostrych spadków będziemy świadkami ruchu powrotnego do przełamanego w ubiegłym tygodniu poziomu wsparcia, czyli w rejon 3,75-3,7550.

O tym jak będzie wyglądała reszta tygodnia zadecydują najbliższe dni, kiedy to poznamy poglądy Bena Bernanke na perspektywy amerykańskiej gospodarki (dzisiejsze wystąpienie przed Klubem Ekonomicznym NY), a także ważne dane na temat dynamiki cen w Strefie Euro (wtorek) i w USA (środa). Inwestorzy mogą także kierować się wynikami z rynku nieruchomości w USA(raczej ograniczona reakcja, gdyż rynek pogodzony jest z trawiącym ten sektor gospodarki kryzysem) oraz wskaźnikami koniunktury (istotne zwłaszcza z punktu widzenia głosów o spowolnieniu w Strefie Euro). O wartości złotego decydować też będzie oczywiście skłonność inwestorów do ryzyka, którą najlepiej odzwierciedla zachowanie jena (słabnąca japońska waluta świadczy o otwieraniu pozycji w oparciu o carry trade) oraz zachowanie giełd. Jeżeli atmosfera na rynku będzie dobra to optymizm inwestorów powinien nieco ograniczyć zasięg oczekiwanej korekty na rynku EURPLN.

Źródło: Krzysztof Gąska, FMC Management
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar dalej opada w dół

Dolar dalej opada w dół

12:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dane Departamentu Pracy USA, jakie poznaliśmy w piątek po południu nie były słabe i mogą mieć znaczenie dla FED - aż 263 tys. nowych etatów poza rolnictwem jest dowodem na to, że rynek pracy nadal pozostaje relatywnie silny. Rynek chyba woli to jednak zweryfikować przy okazji publikacji komunikatu i nowych projekcji makro ze strony FED, co będzie mieć miejsce 14 grudnia.
Tanieje gaz ziemny na NYMEX-ie

Tanieje gaz ziemny na NYMEX-ie

10:20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Piątek przyniósł niewielkie zmiany wartości głównych indeksów rynku akcji w USA (S&P 500 -0,12 proc., DJIA +0,1 proc., Nasdaq Composite -0,18 proc.). Dziś rano na giełdach Azji i Oceanii zwracał uwagę silny – 4,51 proc. – wzrost Hang Senga, który wyszedł na najwyższy poziom od 3 miesięcy. Na rynkach akcji w Europie brak było na początku nowego tygodnia jakiejś wyraźniejszej tendencji (DAX -0,36 proc., CAC 40 –0,25 proc.).
Czy Fed przejmie się rynkiem pracy?

Czy Fed przejmie się rynkiem pracy?

10:17 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z amerykańskiego rynku pracy za listopad okazały się być naprawdę imponujące. Mocny przyrost zatrudnienia przy potężnym wzroście dynamiki płac. To dobre dane z perspektywy gospodarki, ale z pewnością nie są zbyt optymistyczne pod względem ograniczenia inflacji. Fed od dłuższego czasu zmienił retorykę w stosunku do potrzeby mocnych podwyżek, dlatego ostatnie dane będą dla Fedu obciążeniem. Czy jednak na pewno?
Walka o pivot

Walka o pivot

2022-12-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynki przefiltrowały wczorajsze słowa szefa FED na swój sposób - Jerome Powell potwierdził, że rozsądnym byłoby przejście do umiarkowanego tempa podwyżek stóp procentowych, co kończy agresywny cykl posunięć o 75 punktów bazowych. Podwyżka stóp 14 grudnia o 50 punktów baz. jest już w pełni wyceniona i inwestorów będzie interesować to, co zobaczymy później.
Dolar por presją po słowach Powella

Dolar por presją po słowach Powella

2022-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydarzeniem wczorajszej sesji było wystąpienie prezesa Rezerwy Federalnej, które to dostarczyło ogromnej zmienności na rynku. Jerome Powell zapowiedział niższe tempo podwyżek stóp procentowych, czego od dłuższego czasu oczekiwali inwestorzy. Co prawda wielu uczestników rynku już od początku października wierzyło w tzw. pivot Fed czyli zmianę w polityce banku centralnego, niemniej wczorajsze potwierdzenie tej tezy przez Powella przyniosło euforię na rynku akcji i cofnięcie na dolarze amerykańskim.
Złoty mocniejszy po Powellu

Złoty mocniejszy po Powellu

2022-12-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyższe zakresu handlu na eurodolarze oraz zauważalnie mocniejszego PLN po wczorajszym wystąpieniu Powella. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6717 PLN za euro, 4,4750 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7401 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4119 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,581% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wydarzeniem ostatnich godzin na światowych rynkach było bez wątpienia wystąpienie Powella w USA.
Czy Powell potwierdzi pivot?

Czy Powell potwierdzi pivot?

2022-11-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Postawione pytanie może brzmieć absurdalnie biorąc pod uwagę to, że szef FED wielokrotnie w ostatnich miesiącach gasił aspiracje "gołębi", nieraz dość brutalnie, jak podczas sympozjum w Jackson Hole w końcu sierpnia. Dzisiaj Jerome Powell będzie przemawiał w Brooking Institution, a tematem będą sprawy dotyczące inflacji, oraz perspektyw dla rynku pracy i gospodarki w ogóle. Od 4 grudnia (niedziela) decydenci w FED mają tak zwany okres ciszy, kiedy to nie powinni wypowiadać się na tematy związane z polityką monetarną z racji posiedzenia zaplanowanego na 14 grudnia.
Inflacja niższa, ale to nie koniec

Inflacja niższa, ale to nie koniec

2022-11-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Według wstępnych szacunków w listopadzie inflacja w Polsce wyniosła 17,4% w skali roku i była niższa niż w październiku, kiedy to wynosiła 17,9%. To dobre dane, jednak górka inflacyjna nie jest jeszcze za nami. Spadek cen paliw, zatrzymanie wzrostu cen energii oraz częściowe wyhamowanie wzrostu cen żywności stały w listopadzie za spadkiem inflacji. Okazała się ona niższa nie tylko względem października, ale także oczekiwań rynku. Czy to oznacza, że szczyt inflacji w Polsce jest już za nami? Niestety nie.
Jakie są szanse na przełamanie 1,05 na eurodolarze?

Jakie są szanse na przełamanie 1,05 na eurodolarze?

2022-11-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Eurodolar dwukrotnie przetestował w ostatnim czasie poziom 1,05 ale nie zdołał go pokonać. Od dwóch tygodni obserwujemy konsolidacje notowań, rynek czeka na jakiś przełom w danych, żeby wygenerować kolejny zdecydowany impuls i wyznaczyć kierunek na najbliższy czas. Do końca tygodnia będziemy otrzymywać dużo publikacji makro. Dziś w centrum uwagi inflacja w Europie ale także przemówienie Powella w Brookings Institution.
Rynki kontra FED

Rynki kontra FED

2022-11-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jeszcze wczoraj na rynkach pojawiły się spekulacje, że chińskie protesty społeczne mogą skłonić tamtejsze władze do zmiany podejścia w temacie polityki zero-COVID. W efekcie podczas handlu w Azji na rynkach widać było lepsze nastroje, ale konferencja prasowa zwołana dzisiaj rano nie wniosła wiele. Chińskie władze ograniczyły się do poinformowania o planach nasilenia akcji szczepień dla osób najstarszych, oraz dały też do zrozumienia, że wprowadzane obostrzenia mają być lepiej dopasowane (także w temacie lokalnym).