Złoty czeka na dane makro

Złoty czeka na dane makro
Data dodania: 2007-10-15 (11:07) Komentarz poranny TMS Brokers

Pierwszą sesję tygodnia rozpoczynamy w pobliżu poziomów z piątkowego zamknięcia. Obserwowana od dłuższego czasu aprecjacja złotego, z każdym dniem przynosi nam coraz niższe poziomy kursu EUR/PLN oraz USD/PLN. Obserwując zachowaniem rynku zagranicznego, z którym rodzima waluta jest mocno skorelowana, wydaje się, że proces ten może jeszcze potrwać.

Poza zbliżającymi się wyborami, nie widać obecnie czynników przemawiających na niekorzyść polskiej waluty. Silny trend wzrosty pary EUR/USD powoduje przenoszenie kapitałów ze słabnącego dolara w rynki wschodzące między innymi do Polski.

Także słabnący jen japoński sprzyja wzrostowi apetytu na ryzyko. Efekty tego widać nie tylko na rynku walutowym ale również na warszawskiej giełdzie. Indeks WIG20 w czwartek zamknął się na historycznych szczytach. Piątek co prawda przyniósł korektę, jednak bardzo prawdopodobne jest, że najbliższe sesje przyniosą jeszcze wzrosty cen akcji.

Opublikowane w piątek dane makroekonomiczne nie wpłynęły na zachowanie kursu złotego. Narodowy Bank Polski podał, że podaż pieniądza M3 we wrześniu spadła o 0,3% (m/m) wobec prognozy +1%. Główny Urząd Statystyczny podał natomiast, że w okresie styczeń- sierpień deficyt handlowy Polski wyniósł 10,16 miliarda euro. Rok wcześniej wynosił on 7,7 miliarda euro.

Ważniejsza pod względem publikowanych danych fundamentalnych będzie sesja dzisiejsza. Poznamy dość istotne odczyty, które przybliżą kolejną decyzję Rady Polityki Pieniężnej.

Inwestorzy najbardziej oczekiwać będą na inflację CPI we IX. Prognozy zakładają wzrost do 0,4% (m/m) i 1,9% w relacji (r/r). Ważną informacją będą także średnia płaca w IX (prognoza 10,7% r/r) oraz bilans obrotów bieżących za VIII (prognoza – 1139 mln EUR).

Istotność dzisiejszych publikacji w przypadku danych różnych od prognoz może spowodować dziś po godzinie 14.00 większe zmiany kursu.

Piątkowa sesja była koleją, na której inwestorzy mogli się przekonać o sile wzrostowego trendu na parze EUR/USD. Opublikowane dobre dla amerykańskiej waluty informacje (między innymi wyższa od prognoz inflacja PPI oraz sprzedaż detaliczna) tylko nieznacznie zdołały umocnić dolara. Kurs zamknął się w okolicy czwartkowych poziomów i przebywa tam także na początku dzisiejszej sesji. Ważnym wsparciem pozostają okolice poziomu 1,4040 i dopóki nie zamkniemy dnia poniżej, bardziej prawdopodobna jest kontynuacja wzrostowej tendencji. Ewentualnym oporem będzie poziom 1,4250 oraz ostatni szczyt na poziomie 1,4280.

W ostatnich dniach widać już, że obecny kurs EUR/USD jest wysoki i dalsze zwyżka nie będzie już tak łatwa. Należy jednak liczyć się z tym, że jeśli udało by się pokonać ostatni szczyt to prawdopodobny stanie się kolejny opór na poziomie 1,45. Do realizacji takiego scenariusza na rynku musiały by napłynąć informacje zwiększające nadzieje na ponowną obniżkę stopy procentowej przez FED na kolejnym posiedzeniu pod koniec października. Jeśli jednak FED pozostawi stopy bez zmian może to być impuls do większej korekty kursu EUR/USD.

Dzisiejsza sesja powinna jednak być w miarę spokojna. Przyczyni się do niewielka liczba publikowanych dziś danych. O godzinie 14.30 poznamy jedynie indeks NY FED Mfg za październik. Bada on aktywność sektora produkcyjnego w Nowym Yorku na podstawie sondaży wśród przedstawicieli firm z różnych branż. Prognozy zakładają 13 ale każdy wynik powyżej 0 sygnalizuje poprawę koniunktury.

Warto jeszcze wspomnieć o ostatnim wywiadzie jaki udzielił szef ECB J.C. Trichet jednej z amerykańskich telewizji. Powiedział on, że walka z inflacją jest jedną z najważniejszych rzeczy dla utrzymania wzrostu gospodarczego. Mało „gołębi” charakter jego wypowiedzi może również powstrzymywać korektę EUR/USD.

Źródło: Marcin Ciechoński, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar dalej opada w dół

Dolar dalej opada w dół

12:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dane Departamentu Pracy USA, jakie poznaliśmy w piątek po południu nie były słabe i mogą mieć znaczenie dla FED - aż 263 tys. nowych etatów poza rolnictwem jest dowodem na to, że rynek pracy nadal pozostaje relatywnie silny. Rynek chyba woli to jednak zweryfikować przy okazji publikacji komunikatu i nowych projekcji makro ze strony FED, co będzie mieć miejsce 14 grudnia.
Tanieje gaz ziemny na NYMEX-ie

Tanieje gaz ziemny na NYMEX-ie

10:20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Piątek przyniósł niewielkie zmiany wartości głównych indeksów rynku akcji w USA (S&P 500 -0,12 proc., DJIA +0,1 proc., Nasdaq Composite -0,18 proc.). Dziś rano na giełdach Azji i Oceanii zwracał uwagę silny – 4,51 proc. – wzrost Hang Senga, który wyszedł na najwyższy poziom od 3 miesięcy. Na rynkach akcji w Europie brak było na początku nowego tygodnia jakiejś wyraźniejszej tendencji (DAX -0,36 proc., CAC 40 –0,25 proc.).
Czy Fed przejmie się rynkiem pracy?

Czy Fed przejmie się rynkiem pracy?

10:17 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z amerykańskiego rynku pracy za listopad okazały się być naprawdę imponujące. Mocny przyrost zatrudnienia przy potężnym wzroście dynamiki płac. To dobre dane z perspektywy gospodarki, ale z pewnością nie są zbyt optymistyczne pod względem ograniczenia inflacji. Fed od dłuższego czasu zmienił retorykę w stosunku do potrzeby mocnych podwyżek, dlatego ostatnie dane będą dla Fedu obciążeniem. Czy jednak na pewno?
Walka o pivot

Walka o pivot

2022-12-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynki przefiltrowały wczorajsze słowa szefa FED na swój sposób - Jerome Powell potwierdził, że rozsądnym byłoby przejście do umiarkowanego tempa podwyżek stóp procentowych, co kończy agresywny cykl posunięć o 75 punktów bazowych. Podwyżka stóp 14 grudnia o 50 punktów baz. jest już w pełni wyceniona i inwestorów będzie interesować to, co zobaczymy później.
Dolar por presją po słowach Powella

Dolar por presją po słowach Powella

2022-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydarzeniem wczorajszej sesji było wystąpienie prezesa Rezerwy Federalnej, które to dostarczyło ogromnej zmienności na rynku. Jerome Powell zapowiedział niższe tempo podwyżek stóp procentowych, czego od dłuższego czasu oczekiwali inwestorzy. Co prawda wielu uczestników rynku już od początku października wierzyło w tzw. pivot Fed czyli zmianę w polityce banku centralnego, niemniej wczorajsze potwierdzenie tej tezy przez Powella przyniosło euforię na rynku akcji i cofnięcie na dolarze amerykańskim.
Złoty mocniejszy po Powellu

Złoty mocniejszy po Powellu

2022-12-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyższe zakresu handlu na eurodolarze oraz zauważalnie mocniejszego PLN po wczorajszym wystąpieniu Powella. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6717 PLN za euro, 4,4750 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7401 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4119 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,581% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wydarzeniem ostatnich godzin na światowych rynkach było bez wątpienia wystąpienie Powella w USA.
Czy Powell potwierdzi pivot?

Czy Powell potwierdzi pivot?

2022-11-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Postawione pytanie może brzmieć absurdalnie biorąc pod uwagę to, że szef FED wielokrotnie w ostatnich miesiącach gasił aspiracje "gołębi", nieraz dość brutalnie, jak podczas sympozjum w Jackson Hole w końcu sierpnia. Dzisiaj Jerome Powell będzie przemawiał w Brooking Institution, a tematem będą sprawy dotyczące inflacji, oraz perspektyw dla rynku pracy i gospodarki w ogóle. Od 4 grudnia (niedziela) decydenci w FED mają tak zwany okres ciszy, kiedy to nie powinni wypowiadać się na tematy związane z polityką monetarną z racji posiedzenia zaplanowanego na 14 grudnia.
Inflacja niższa, ale to nie koniec

Inflacja niższa, ale to nie koniec

2022-11-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Według wstępnych szacunków w listopadzie inflacja w Polsce wyniosła 17,4% w skali roku i była niższa niż w październiku, kiedy to wynosiła 17,9%. To dobre dane, jednak górka inflacyjna nie jest jeszcze za nami. Spadek cen paliw, zatrzymanie wzrostu cen energii oraz częściowe wyhamowanie wzrostu cen żywności stały w listopadzie za spadkiem inflacji. Okazała się ona niższa nie tylko względem października, ale także oczekiwań rynku. Czy to oznacza, że szczyt inflacji w Polsce jest już za nami? Niestety nie.
Jakie są szanse na przełamanie 1,05 na eurodolarze?

Jakie są szanse na przełamanie 1,05 na eurodolarze?

2022-11-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Eurodolar dwukrotnie przetestował w ostatnim czasie poziom 1,05 ale nie zdołał go pokonać. Od dwóch tygodni obserwujemy konsolidacje notowań, rynek czeka na jakiś przełom w danych, żeby wygenerować kolejny zdecydowany impuls i wyznaczyć kierunek na najbliższy czas. Do końca tygodnia będziemy otrzymywać dużo publikacji makro. Dziś w centrum uwagi inflacja w Europie ale także przemówienie Powella w Brookings Institution.
Rynki kontra FED

Rynki kontra FED

2022-11-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jeszcze wczoraj na rynkach pojawiły się spekulacje, że chińskie protesty społeczne mogą skłonić tamtejsze władze do zmiany podejścia w temacie polityki zero-COVID. W efekcie podczas handlu w Azji na rynkach widać było lepsze nastroje, ale konferencja prasowa zwołana dzisiaj rano nie wniosła wiele. Chińskie władze ograniczyły się do poinformowania o planach nasilenia akcji szczepień dla osób najstarszych, oraz dały też do zrozumienia, że wprowadzane obostrzenia mają być lepiej dopasowane (także w temacie lokalnym).