Wall Street niepewne przed decyzją Fed

Wall Street niepewne przed decyzją Fed
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-03-22 (20:04)

Globalny rynek finansowy z zapartchym tchem oczekuje decyzji Rezerwy Federalnej. Fed stoi przed nie lada dylematem. Podnosząc stopy ryzykuje pogorszenie nastrojów wśród banków i eskalację systemowego kryzysu. Z kolei brak podwyżki może stanowić dla rynków sygnał, że problemy sektora poważnego są poważne. Co więcej, utrzymanie stopy bez zmian mogłoby zwiastować coraz bardziej zakorzenioną w gospodarce USA inflację i ryzyko jej powrotu ze zdwojoną siłą.

Wydaje się jednak, że Fed wybierze scenariusz rynkowego 'katharsis' i podniesie stopy o 25 pb, zgodnie z consensuem komunikujac koncentracje na zdławieniu inflacji. W ostatnich dniach Wall Street intensywnie grało na pivot i bardziej gołębiego Powella, dziś dowiemy się czy ponownie inwestorzy znów padli ofiarą własnych oczekiwań.

Ceną, jaką płąci obecnie amerykańska gospodarka za kilkanaście lat boomu napędzanego rekordowo niskimi stopami procentowymi są problemy systemowe. Nie jest jasne do jakiej skali eskalują, choć regulatorzy posiadają obecnie więcej 'narzędzi' i starają się hamować kryzys na możliwie jak najwcześniejszym etapie jego rozwoju. Jerome Powell przestałby brzmieć poważnie gdyby zdecydował się na brak podwyżki, ale rynki bardziej niż do samej decyzji przyłożą ucho do perspektywy dalszej polityki roztaczanej przez prezesa Fed. Byki bardzo chciałyby dziś usłyszeć jakiekolwiek komunikaty o ograniczeniu lub wyłączeniu programu redukcji bilansu Fed (QT) lub szybszych cięciach, warunkowanych spadkiem inflacji. Rezerwa Federalna może uznać, że problemy banków są ceną jaką trzeba zapłacić za długą erę taniego pieniądza, fiskalnego 'Eldorado' z okresu pandemii oraz łagodniejszych regulacji bankowych, zaproponowanych przed administrację Trumpa w 2018 roku.

S&P500 ma wyraźny problem z utrzymaniem się powyżej 4000 pkt. przed decyzją Fed. Obawy wokół sektora bankowego osłabły ale nie znikają. Niepokojąca jest utrzymująca się presja sprzedażowa na akcjach amerykańskich banków. Walory Bank of America, JP Morgan czy Wells Fargo nie były dziś w stanie utrzymać wzrostów z wczorajszej sesji. Spadają też akcje od kilku dni reanimowanego First Republic Bank, gdzie komentarze o pomocy z największych banków i nowym planie prezesa JP Morgana, Jaimiego Dimona nie były w stanie trwale poprawić sentymentów. Zgodnie z koncepcją cen akcji, jako nośnika olbrzymiej ilości informacji przedłużający się, fatalny okres sektora bankowego w USA może zapowiadać, że kryzys bankowy definitywnie się nie skończył. Choć ogólne złagodzenie komunikacji na dzisiejszej konferencji Powella prawdopodobne, istnieje mała szansa by Fed zrezygnował z walki z inflacją. Ta za oceanem, choć spada i jest ponad trzykrotnie niższa niż w Polsce, wciąż daleka jest od długoterminowego celu polityki monetarnej.

Na GPW ponownie wrócił dziś temat podatku od zysków nadzywczajnych. Szefowa resortu finansów, Magdalena Rzeczkowska zapowiedziała, że w najbliższych tygodniach poznamy szczegóły dotyczące windfall tax wynikające z rozporządzenia Unii Europejskiej. Reakcja spółek energetycznych była jednak relatywnie umiarkowana, co może wskazywać że informacja ta nie była dla giełdy zaskoczeniem a część inwestorów przestraszona podatkiem już wcześniej opuściła walory spółek. Członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego, Fabio Panetta wskazał, że wiele firm wykorzystuje swoją pozycję rynkową by przerzucać koszty na konsumentów, napędzając inflację. Możemy spodziewać się, że jeśli presja cenowa w EMU i Polsce będzie opornie spadać, rządy państw mogą zacząć zacieśniać przepisy dot. podatków od zysków. Z pewnością państwowe molochy mogą w takiej sytuacji znaleźć się pod szczególną presją. PGE i Orlen radziły sobie dziś jednak relatywnie dobrze tracać odpowiednio 0,87 i 0,35%.Nieco słabiej wyglądało JSW, które osunęło się o 1,6%. Spośród polskiego benchmarku wyróżnić dziś można święcące na zielono walory Grupy Kęty.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Euforia wraca na Wall Street

Euforia wraca na Wall Street

2024-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa mijała pod znakiem byków, zwyżkowały praktycznie wszystkie światowe benchmarki od Azji, przez Europę, aż po Amerykę Północną. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq100 zyskuje dziś 2,6% napędzany prawie 15% zwyżką akcji Nvidia. Firma przedstawiła wczoraj raport finansowy, który ponownie wbił inwestorów w fotel, podkreślając, że sztuczna inteligencja to dość nowy trend, poparty jednak skokowym wzrostem inwestycji i popytu. Dla byków to przysłowiowa woda na młyn. Wszystkie indeksy z Wall Street notowane są dziś wyżej.
Byczy zryw na początku tygodnia

Byczy zryw na początku tygodnia

2024-02-12 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja giełdowa na międzynarodowych rynkach finansowych w nowym tygodniu handlu stoi pod znakiem wzrostów. Giełdy w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz rynek kryptowalut odnotowują dynamiczne zwyżki, które w wielu przypadkach wzniosły poszczególne instrumenty na nowe szczyty. Zatrzymać w krótkim terminie te wzrosty może jednak jutrzejszy raport CPI z USA (14:30), który w dużej mierze może zmienić przewidywania rynku dotyczące tempa obniżek stóp procentowych w USA.
Rozpoczynamy główną fazę sezonu wyników

Rozpoczynamy główną fazę sezonu wyników

2024-01-22 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja na Wall Street oraz w Europie przebiega w nieco lepszych nastrojach. Główne indeksy giełdowe zyskują, niemniej inwestorzy mogą oczekiwać, że sentymenty rynkowe będą w tym tygodniu wielokrotnie testowane za sprawą zaplanowanych odczytów makro oraz wyników kwartalnych kluczowych spółek na Wall Street. Dla rynków najważniejszymi czynnikami kreującymi zmienność cenową są obecnie wycena pierwszej obniżki stóp procentowych podczas marcowych decyzji FED, wynikające z niej zmienność rentowności amerykańskich papierów dłużnych oraz oczywiście wyniki kwartalne spółek.
Sztuczna inteligencja wraca do gry

Sztuczna inteligencja wraca do gry

2024-01-18 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na rynkach nie należą do najlepszych, z racji mieszanych danych, głównie pro-inflacyjnych. Z drugiej strony wytyczne przedstawione przez największego producenta chipów na świecie, tajwańską spółkę TSMC, napawają do optymizmu, co widać dzisiaj na technologicznym Nasdaqu. Czy ponownie najlepszą strategią będzie obstawianie najbardziej rozwijających się spółek technologicznych na świecie? W czwartym kwartale 2023 roku zysk TSMC spadł mniej, niż oczekiwano, a sama spółka oczekuje zdrowego wzrostu i podnosi wydatki kapitałowe.
Strona podaży testuje byczy sentyment

Strona podaży testuje byczy sentyment

2023-12-21 Komentarz giełdowy XTB
Przerwa świąteczna zbliża się wielkimi krokami, ale nie przeszkadza to inwestorom, którzy przy utrzymującej się niskiej zmienności, testują ostatnie pokaźne wzrosty. Dzisiejsze sesje na rynkach APAC oraz w Europie przyniosły mieszane nastroje, a w wielu przypadkach indeksy notowały spadki w ujęciu intraday. W USA sytuacja jest nieco lepsza, ale i tutaj obserwujemy duże niezdecydowanie inwestorów. Kluczowym tematem dnia dzisiejszej sesji były dane makro z USA.
Czy Św. Mikołaj utrzyma wzrosty na GPW?

Czy Św. Mikołaj utrzyma wzrosty na GPW?

2023-12-19 Komentarz giełdowy XTB
Za nami kolejna bardzo dobra sesja na GPW z nowymi rekordami na szerokim indeksie WIG. Bardzo dobrze radził sobie również indeks WIG20, który testował ostatnie maksima, będąc jednym z mocniejszych głównych indeksów wzrostowych. Od początku tego miesiąca wzrost nie wygląda fenomenalnie, ale jednocześnie widać, że jest to jedna z najlepszych końcówek roków w ostatnich latach. Indeks WIG zbliża się do bardzo ważnego okrągłego poziomu 80 tysięcy punktów i dzisiaj wyznacza kolejny historyczny szczyt.
Decyzje banków centralnych wspierają wzrosty na rynku akcji

Decyzje banków centralnych wspierają wzrosty na rynku akcji

2023-12-14 Komentarz giełdowy XTB
W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów znalazły się decyzje głównych banków centralnych w sprawie stóp procentowych, które były raczej zgodne z oczekiwaniami rynku. Wczorajszy Fed mimo utrzymania stóp miał nieco bardziej gołębi wydźwięk, co doprowadziło do silnych wzrostów Na Wall Street. Dzisiejszy EBC zgodnie z oczekiwaniami utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, jednak tutaj przekaz był bardziej jastrzębi, co też doprowadziło do umocnienia europejskiej waluty.
Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

2023-12-07 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła mieszane nastroje na rynku akcji w Europe. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu odnotowała straty, choć skala przeceny nie była duża. Francuski CAC 40 stracił 1%, londyński FTSE 100 zamknął się w rejonach poziomu odniesienia, z kolei niemiecki DAX zniżkował jedynie 0,16% i wciąż jest notowany blisko ustanowionych wczoraj rekordowych poziomów. Wydaje się, że dopóki indeks utrzyma się powyżej szczytów z lipca tego roku, bazowym scenariuszem jest dalszy ruch w górę. Dzisiejszą sesję należy więc traktować jako pauzę w silnym trendzie wzrostowym.
Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.