Wall Street niepewne przed decyzją Fed

Wall Street niepewne przed decyzją Fed
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-03-22 (20:04)

Globalny rynek finansowy z zapartchym tchem oczekuje decyzji Rezerwy Federalnej. Fed stoi przed nie lada dylematem. Podnosząc stopy ryzykuje pogorszenie nastrojów wśród banków i eskalację systemowego kryzysu. Z kolei brak podwyżki może stanowić dla rynków sygnał, że problemy sektora poważnego są poważne. Co więcej, utrzymanie stopy bez zmian mogłoby zwiastować coraz bardziej zakorzenioną w gospodarce USA inflację i ryzyko jej powrotu ze zdwojoną siłą.

Wydaje się jednak, że Fed wybierze scenariusz rynkowego 'katharsis' i podniesie stopy o 25 pb, zgodnie z consensuem komunikujac koncentracje na zdławieniu inflacji. W ostatnich dniach Wall Street intensywnie grało na pivot i bardziej gołębiego Powella, dziś dowiemy się czy ponownie inwestorzy znów padli ofiarą własnych oczekiwań.

Ceną, jaką płąci obecnie amerykańska gospodarka za kilkanaście lat boomu napędzanego rekordowo niskimi stopami procentowymi są problemy systemowe. Nie jest jasne do jakiej skali eskalują, choć regulatorzy posiadają obecnie więcej 'narzędzi' i starają się hamować kryzys na możliwie jak najwcześniejszym etapie jego rozwoju. Jerome Powell przestałby brzmieć poważnie gdyby zdecydował się na brak podwyżki, ale rynki bardziej niż do samej decyzji przyłożą ucho do perspektywy dalszej polityki roztaczanej przez prezesa Fed. Byki bardzo chciałyby dziś usłyszeć jakiekolwiek komunikaty o ograniczeniu lub wyłączeniu programu redukcji bilansu Fed (QT) lub szybszych cięciach, warunkowanych spadkiem inflacji. Rezerwa Federalna może uznać, że problemy banków są ceną jaką trzeba zapłacić za długą erę taniego pieniądza, fiskalnego 'Eldorado' z okresu pandemii oraz łagodniejszych regulacji bankowych, zaproponowanych przed administrację Trumpa w 2018 roku.

S&P500 ma wyraźny problem z utrzymaniem się powyżej 4000 pkt. przed decyzją Fed. Obawy wokół sektora bankowego osłabły ale nie znikają. Niepokojąca jest utrzymująca się presja sprzedażowa na akcjach amerykańskich banków. Walory Bank of America, JP Morgan czy Wells Fargo nie były dziś w stanie utrzymać wzrostów z wczorajszej sesji. Spadają też akcje od kilku dni reanimowanego First Republic Bank, gdzie komentarze o pomocy z największych banków i nowym planie prezesa JP Morgana, Jaimiego Dimona nie były w stanie trwale poprawić sentymentów. Zgodnie z koncepcją cen akcji, jako nośnika olbrzymiej ilości informacji przedłużający się, fatalny okres sektora bankowego w USA może zapowiadać, że kryzys bankowy definitywnie się nie skończył. Choć ogólne złagodzenie komunikacji na dzisiejszej konferencji Powella prawdopodobne, istnieje mała szansa by Fed zrezygnował z walki z inflacją. Ta za oceanem, choć spada i jest ponad trzykrotnie niższa niż w Polsce, wciąż daleka jest od długoterminowego celu polityki monetarnej.

Na GPW ponownie wrócił dziś temat podatku od zysków nadzywczajnych. Szefowa resortu finansów, Magdalena Rzeczkowska zapowiedziała, że w najbliższych tygodniach poznamy szczegóły dotyczące windfall tax wynikające z rozporządzenia Unii Europejskiej. Reakcja spółek energetycznych była jednak relatywnie umiarkowana, co może wskazywać że informacja ta nie była dla giełdy zaskoczeniem a część inwestorów przestraszona podatkiem już wcześniej opuściła walory spółek. Członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego, Fabio Panetta wskazał, że wiele firm wykorzystuje swoją pozycję rynkową by przerzucać koszty na konsumentów, napędzając inflację. Możemy spodziewać się, że jeśli presja cenowa w EMU i Polsce będzie opornie spadać, rządy państw mogą zacząć zacieśniać przepisy dot. podatków od zysków. Z pewnością państwowe molochy mogą w takiej sytuacji znaleźć się pod szczególną presją. PGE i Orlen radziły sobie dziś jednak relatywnie dobrze tracać odpowiednio 0,87 i 0,35%.Nieco słabiej wyglądało JSW, które osunęło się o 1,6%. Spośród polskiego benchmarku wyróżnić dziś można święcące na zielono walory Grupy Kęty.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

2025-06-25 Artykuł sponsorowany
Dywidendy mają wpływ nie tylko na akcje czy ETF – y ale także na indeksy giełdowe. Te mogą bowiem przybierać różne formy. Dywidenda – słowo to dla części inwestorów ma szczególne znaczenie i działa na nich, jak magnes. Kiedy się pojawia, powoduje wzmożoną czujność i ciekawość. Nie jest w tym nic zaskakującego: chodzi przecież o realne pieniądze. Dywidenda w pewnym stopniu definiuje także styl inwestycyjny, preferowany przez inwestorów.
Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

2025-06-18 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki pozostają w nerwowym zawieszeniu. Indeksy Starego Kontynentu w większości zanotowały spadki, które sięgały ok. 0,4%. Jedynie brytyjskie FTSE 100 i włoski IT40 uchroniły się przed przecenami, zyskując kolejno 0,1% i 0,5%. W ślad nastrojów europejskich podążali także inwestorzy na polskiej giełdzie. Warszawski parkiet odnotował dziś lekkie przeceny, a WIG20 w trakcie dzisiejszej sesji testował poziom 2700 pkt, by finalnie zamknąć się lekko powyżej tego pułapu.
Tusk z wotum zaufania od sejmu

Tusk z wotum zaufania od sejmu

2025-06-11 Komentarz giełdowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami rząd Donalda Tuska otrzymał wotum zaufania od polskiego sejmu, co pozwoli na kontynuowanie prac w najbliższym miesiącach. W ostatnim czasie wypowiadał się również prezydent-elekt, Karol Nawrocki, który zapowiadał współpracę z rządem przy kluczowych z perspektywy Polski ustawach. Tymczasem złoty utrzymuje swoją siłę, a akcje na polskiej giełdzie odrabiają straty. Nie było zaskoczenia w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska, choć wcześniej nerwowość na rynku widać było w przypadku polskich akcji i również polskiego złotego.
Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

2025-05-22 Poradnik inwestora
Inwestowanie to sztuka, wymagająca połączenia wiedzy, doświadczenia oraz odpowiednich cech charakteru. Każdy inwestor, bez względu na to, czy jest nowicjuszem, czy profesjonalistą, musi wykazać się szeregiem umiejętności i cech, które mogą pomóc mu osiągnąć sukces na rynku. W niniejszym artykule omówimy kluczowe cechy, które powinien posiadać dobry inwestor, aby skutecznie zarządzać swoimi finansami, podejmować świadome decyzje, a w konsekwencji maksymalizować osiągane przez siebie zyski.
Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

2025-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują solidną sesję. Na rynkach Starego Kontynentu dominują wzrosty, którym przewodzi brytyjski FTSE 100 (+1%). Solidną sesję notują także szwajcarski SMI oraz francuski CAC40, zyskując 0,7%. Niemiecki DAX rośnie 0,5%, a włoski IT40 wzrasta o 0,3%. Szeroki indeks europejski rośnie o 0,7%. Na warszawskim parkiecie widzimy dziś spokojną sesję. Duże spółki notują lekkie wzrosty. WIG20 rośnie o 0,3%, a szeroki indeks WIG zyskuje ok. 0,1%. Nieco słabiej radzą sobie mniejsze spółki. mWIG40 traci 0,4%, a sWIG80 -0,3%.
Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

2025-05-14 Komentarz giełdowy XTB
Amerykańskie indeksy kontynuują relatywną przewagę trwającą od początku maja. Na europejskich rynkach dominuje dziś czerwień. Najsłabiej radzi sobie niemiecki DAX, który spada o -0,6%. Straty ok. 0,5% notują francuski CAC40 oraz szwajcarski SMI. Najlepiej radzi sobie brytyjski FTSE 100, który spada o ok. 0,4%. Tym razem od przecen nie uchronił się polski parkiet. Szeroki indeks WIG traci dziś ok. 0,5%, a indeks blue chipów notuje przecenę o -0,6%, spadając w okolice 2830 pkt.
Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

2025-05-12 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach europejskich widzimy dziś wzrosty, które wskazują na mocny początek tygodnia na rynkach akcyjnych. Najlepiej wśród głównych indeksów europejskich radzi sobie CAC40, który zyskuje prawie 1,4%. Mocne wzrosty widać także na szwajcarskim SMI, które sięgają prawie 1,1%. Wzrosty notuje także brytyjski FTSE 100, który zyskuje 0,5%, a niemiecki DAX rośnie o 0,2%.
Sesja pod znakiem decyzji bankierów

Sesja pod znakiem decyzji bankierów

2025-05-07 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach dominują dziś przeceny. W szczególności spadki widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o ponad 1%. W ślad za nim spada francuski CAC40, który traci ok. 0,9%. Nieco lepsze nastroje widać w Wielkiej Brytanii i Niemczech, choć i tam dominuje czerwień. DAX traci ok. 0,6%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,5%.
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

2025-05-05 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy od spadków na głównych indeksach giełdowych. Donald Trump ponownie straszy rynki nowymi cłami, co na nowo wywołuje obawy o stabilność na rynkach finansowych. Inwestorzy dostali również wstrząsu po weekendowym ogłoszeniu odejścia na emeryturę największego inwestora giełdowego na świecie, czyli Warrena Buffeta. Czy obawy dotyczące ceł i rezygnacja Buffeta doprowadzą do spadków w maju, który zgodnie z rynkowym porzekadłem, powinien być czasem odpoczynku dla inwestorów giełdowych?
Szaleństwa celnego ciąg dalszy

Szaleństwa celnego ciąg dalszy

2025-04-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega znów pod znakiem doniesień zza oceanu dotyczących nowych decyzji w sprawie polityki celnej prezydenta USA. Temat ostrej wojny celnej między Stanami Zjednoczonymi a resztą świata, zapoczątkowany w 2 kwietnia tzw. “Dniem Wyzwolenia”, ewoluował w ciągu ostatnich trzech tygodni, wprowadzając rynek na drogę zmienności znaną z kryzysów finansowych z 1930 i 2008 r.