Wall Street niepewne przed decyzją Fed

Wall Street niepewne przed decyzją Fed
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-03-22 (20:04)

Globalny rynek finansowy z zapartchym tchem oczekuje decyzji Rezerwy Federalnej. Fed stoi przed nie lada dylematem. Podnosząc stopy ryzykuje pogorszenie nastrojów wśród banków i eskalację systemowego kryzysu. Z kolei brak podwyżki może stanowić dla rynków sygnał, że problemy sektora poważnego są poważne. Co więcej, utrzymanie stopy bez zmian mogłoby zwiastować coraz bardziej zakorzenioną w gospodarce USA inflację i ryzyko jej powrotu ze zdwojoną siłą.

Wydaje się jednak, że Fed wybierze scenariusz rynkowego 'katharsis' i podniesie stopy o 25 pb, zgodnie z consensuem komunikujac koncentracje na zdławieniu inflacji. W ostatnich dniach Wall Street intensywnie grało na pivot i bardziej gołębiego Powella, dziś dowiemy się czy ponownie inwestorzy znów padli ofiarą własnych oczekiwań.

Ceną, jaką płąci obecnie amerykańska gospodarka za kilkanaście lat boomu napędzanego rekordowo niskimi stopami procentowymi są problemy systemowe. Nie jest jasne do jakiej skali eskalują, choć regulatorzy posiadają obecnie więcej 'narzędzi' i starają się hamować kryzys na możliwie jak najwcześniejszym etapie jego rozwoju. Jerome Powell przestałby brzmieć poważnie gdyby zdecydował się na brak podwyżki, ale rynki bardziej niż do samej decyzji przyłożą ucho do perspektywy dalszej polityki roztaczanej przez prezesa Fed. Byki bardzo chciałyby dziś usłyszeć jakiekolwiek komunikaty o ograniczeniu lub wyłączeniu programu redukcji bilansu Fed (QT) lub szybszych cięciach, warunkowanych spadkiem inflacji. Rezerwa Federalna może uznać, że problemy banków są ceną jaką trzeba zapłacić za długą erę taniego pieniądza, fiskalnego 'Eldorado' z okresu pandemii oraz łagodniejszych regulacji bankowych, zaproponowanych przed administrację Trumpa w 2018 roku.

S&P500 ma wyraźny problem z utrzymaniem się powyżej 4000 pkt. przed decyzją Fed. Obawy wokół sektora bankowego osłabły ale nie znikają. Niepokojąca jest utrzymująca się presja sprzedażowa na akcjach amerykańskich banków. Walory Bank of America, JP Morgan czy Wells Fargo nie były dziś w stanie utrzymać wzrostów z wczorajszej sesji. Spadają też akcje od kilku dni reanimowanego First Republic Bank, gdzie komentarze o pomocy z największych banków i nowym planie prezesa JP Morgana, Jaimiego Dimona nie były w stanie trwale poprawić sentymentów. Zgodnie z koncepcją cen akcji, jako nośnika olbrzymiej ilości informacji przedłużający się, fatalny okres sektora bankowego w USA może zapowiadać, że kryzys bankowy definitywnie się nie skończył. Choć ogólne złagodzenie komunikacji na dzisiejszej konferencji Powella prawdopodobne, istnieje mała szansa by Fed zrezygnował z walki z inflacją. Ta za oceanem, choć spada i jest ponad trzykrotnie niższa niż w Polsce, wciąż daleka jest od długoterminowego celu polityki monetarnej.

Na GPW ponownie wrócił dziś temat podatku od zysków nadzywczajnych. Szefowa resortu finansów, Magdalena Rzeczkowska zapowiedziała, że w najbliższych tygodniach poznamy szczegóły dotyczące windfall tax wynikające z rozporządzenia Unii Europejskiej. Reakcja spółek energetycznych była jednak relatywnie umiarkowana, co może wskazywać że informacja ta nie była dla giełdy zaskoczeniem a część inwestorów przestraszona podatkiem już wcześniej opuściła walory spółek. Członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego, Fabio Panetta wskazał, że wiele firm wykorzystuje swoją pozycję rynkową by przerzucać koszty na konsumentów, napędzając inflację. Możemy spodziewać się, że jeśli presja cenowa w EMU i Polsce będzie opornie spadać, rządy państw mogą zacząć zacieśniać przepisy dot. podatków od zysków. Z pewnością państwowe molochy mogą w takiej sytuacji znaleźć się pod szczególną presją. PGE i Orlen radziły sobie dziś jednak relatywnie dobrze tracać odpowiednio 0,87 i 0,35%.Nieco słabiej wyglądało JSW, które osunęło się o 1,6%. Spośród polskiego benchmarku wyróżnić dziś można święcące na zielono walory Grupy Kęty.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Euforyczna sesja WIG20, stopy w Polsce bez zmian

Euforyczna sesja WIG20, stopy w Polsce bez zmian

2023-06-06 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi inwestorom w Polsce nadzieje na trwałe przekroczenie poziomu 2000 pkt. WIG20 odnotował dziś 1,65% wzrost, napędzany pozytywnem zwrotem na Wall Street. Ponownie żaden z największych, europejskich benchmarków nie mógł równać się dziś ze stopą zwrotu WIG20. RPP nie zaskoczyła dziś decyzją ws. stóp procentowych, te zgodnie z oczekiwaniami analityków zostały utrzymane na poziomie 6,75%. Indeksy w USA szybko ograniczyły spadki z pierwszych chwil sesji, a trend AI wydaje się wciąż być nie tylko katalizatorem wzrostów ale pewnego rodzaju amortyzatorem spadków.
Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

2023-05-31 Komentarz giełdowy XTB
Fatalne dane z Chin obciążyły dziś nastroje inwestorów - nie tylko z WIG20. Główny polski benchmark stracił dziś niemal 2,7% i osunął się poniżej 1900 pkt. Tracił najmocniej na tle największych indeksów europejskich choć zarówno DAX jak i CAC40 odnotowały blisko 1,7% spadki. Kolejne odczyty makro z chińskiej gospodarki wskazały, że bardzo słabe odczyty z kwietnia nie były dziełem przypadku.
Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

2023-05-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w Europie upływała bez istotnej zmienności, ponieważ sesje giełdowe w wielu krajach - przede wszystkim w USA nie odbyły się z uwagi na święta narodowe. Choć Demokraci z Republikanami wypracowali wstępne porozumienie ws. podniesienia limitu zadłużenia rynki wyraźnie wolą zaczekać na jutrzejszą reakcję Wall Street. Główne, europejskie benchmarki jak DAX czy CAC40 traciły dziś około 20% a WIG20 okazał się nie być pod tymw zględem wyjątkiem.
Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

2023-05-22 Komentarz giełdowy XTB
Od wielu tygodni byki na polskim parkiecie czekały na wejście WIG20 powyżej 2000 pkt. Z problemami ale indeks przełamał główny, psychologiczny opór. Dziś polska giełda ma sie zdecydowanie lepiej na tle zarówno wiodących europejskich jak i amerykańskich benchmarków. Inwestorzy pozytywnie odebrali serię odczytów makro z polskiej gospodarki, gdzie wciąż widoczny jest szerszy dezinflacyjny trend, a płace zgodnie z oczekiwaniami, spadły w ujęciu miesięcznym.
Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

2023-05-16 Komentarz giełdowy XTB
Główny, polski benchmark WIG20 zamknął dziś sesję blisko 0,43% wzrostem, który wyróżnił go na tle głównych, europejskich benchmarków jak DAX, FTSE czy CAC40. Wszystkie one traciły. Nastroje wsparł wyższy od oczekiwań odczyt PKB Polski. Niepokojąco wygląda jednak problem z przebiciem się do 2000 pkt. Byki są regularnie powstrzymywane w okolicach 1950 pkt. co może zwiastować zbliżające się wyczerpanie sił popytowych jeśli zabraknie pozytywnego katalizatora. Uwaga globalnych inwestorów skierowała się dziś przede wszystkim na odczytach danych makro z Chin i Stanów Zjednoczonych.
Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

2023-05-15 Komentarz giełdowy XTB
Teoretycznie tak, praktycznie jest to jednak mało prawdopodobne. Od początku tego roku dyskutuje się na temat potrzeby podniesienia limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych, ale w ostatnich dniach intensyfikuje się narracja potrzeby podniesienia limitu zadłużenia, aby amerykański rząd nie zbankrutował. Czy w zasadzie jest to jednak możliwe? Jak zachowa się rynek obligacji i jak może reagować na to Wall Street?
Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

2023-05-08 Komentarz giełdowy XTB
W dzisiejszym dniu WIG20 wzrósł o niespełna 0,5% i zamknął sesję w okolicach 1922 pkt. Warto jednak zwrócić uwagę, że choć momentum ze środowej fazy sesji nie zostało utrzymane, główny polski benchmark bardzo szybko powstrzymał spadki w ostatnich dniach. Najmocniej świecącą gwiazdą WIG byl dziś z pewnością KGHM, którego akcje zwyżkowały o blisko 3%. Segment WIG-Banki pobił zwrotę z benchmark - lepsze nastroje wokół sektora bankowego wsparły notowania polskich banków. Czy byki zamienią 'marzenia' o przekroczeniu 2000 pkt w realny wynik?
Banki ponownie straszą upadkiem

Banki ponownie straszą upadkiem

2023-05-04 Komentarz giełdowy XTB
Rynki finansowe powinny zajmować się przede wszystkim ostatnimi decyzjami banków centralnych. Fed podniósł stopy procentowe i zakomunikował, że najprawdopodobniej jest to koniec podwyżek. Z kolei EBC zgodnie z oczekiwaniami zmniejszył skalę podwyżek, ale podkreślił, że nie jest to jeszcze koniec podwyżek. Mimo wszystko rynki patrzą w kierunku amerykańskich banków regionalnych, które wciąż zagrożone są upadkiem, patrząc na kilkudziesięcioprocentowe spadki, które miały miejsce w tym tygodniu.
WIG korektą zamyka udany tydzień

WIG korektą zamyka udany tydzień

2023-04-28 Komentarz giełdowy XTB
Byki na WIG20 przez chwilę były dziś bliżej 2000 niż 1900 pkt, ale finalnie wzrostowe momentum nie zdołało się utrzymać. Główny, polski benchmark zakończył sesję na blisko 1% stracie w okolicach 1926 pkt. W skali 5 dni wzrósł jednak o prawie 1,65%, przybliżając inwestorów do psychologicznego oporu przy 2000 pkt. Mimo słabości w końcówce sesji, na tle zagranicznych benchmarków tygodniowy wynik WIG20 wypada zdecydowanie lepiej sygnalizując, że przecenione akcje polskich spółek częściej lądowały w portfelach kupujących.
USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

2023-04-26 Komentarz giełdowy XTB
Dalszy trend byka na Wall Street stanął pod znakiem zapytania wobec kolejnej fali problemów sektora bankowego, ale główne indeksy zza oceanu notowane są dziś na plusie. First Republic Bank stoi w centrum zainteresowania inwestorów, jego akcje spadły o blisko 85% w ciągu 2 sesji giełdowych ponieważ rynek obawia się dalszego odpływu depozytów. Doniesienia medialne CNBC wskazały, że politycy nie biorą pod uwagę ratowania sytuacji banku.