Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Doniesienia WSJ zostawiają byki z nadzieją na pivot
2022-10-22 Komentarz giełdowy XTBWczorajsza sesja w Stanach Zjednoczonych przebiega w umiarkowanie pozytywnych nastrojach. Ożywieniu przed weekendem sprzyjały informacje z Wall Street Journal, według których Fed prawdopodobnie zasygnalizuje rynkom plan mniejszej, 50 pb podwyżki na grudniowym posiedzeniu. Taki obrót wydarzeń może podsycać bycze nastroje w ostatnim kwartale roku, który statystycznie wypadał lepiej tym bardziej po wyborach midterms, których wyniki poznamy w listopadzie. Słowa WSJ można traktować poważnie, do tej pory pełnił funkcję ‘tuby propagandowej’ Rezerwy Federalnej. Czy to wystarczy by w głowach byków zakorzenił się kolejny pivot?
USDJPY wyraźnie powyżej 150,00
2022-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walutW piątek dolar jest nieco silniejszy, ale nie wobec większości walut. W przestrzeni G-10 lepiej zachowują się euro, oraz korony skandynawskie, choć zmiany nie są duże. W przypadku EURUSD uwagę zwraca wczorajsze popołudniowe cofnięcie się notowań po próbie powrotu ponad poziom 0,98. Niemniej tutaj kluczowe wątki dopiero przed nami - nie można wykluczyć, że na początku tygodnia na rynku zacznie pojawiać się więcej spekulacji, co do potencjalnego przekazu ze strony Europejskiego Banku Centralnego w kontekście posiedzenia zaplanowanego na 27 października.
Odbicie złotego
2022-10-21 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na notowaniach eurodolara oraz złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7690 PLN za euro, 4,8799 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,8503 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4654 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 8,603% w przypadku papierów 10-letnich. Ostatnie godziny obrotu na globalnych rynkach przyniosły zauważalne schłodzenie nastrojów.
Rezygnacja Truss i zamieszanie na wyspach w giełdowym centrum uwagi
2022-10-20 Komentarz giełdowy XTBUwagę inwestorów przykuła dzisiaj przede wszystkim rezygnacja Liz Truss ze stanowiska Premiera Wielkiej Brytanii, która była tym bardziej zaskakująca w świetle poprzednich deklaracji Truss. To jednak nie koniec chaosu panującego w brytyjskiej gospodarce. W ten weekend Partia Konserwatywna ma rozpocząć głosowanie w sprawie wyłonienia nowego Premiera. BoE zapowiedział, że rozpocznie program sprzedaży obligacji 1 listopada, jednak będą to papiery tylko o krótszej zapadalności.
Sezon wyników na Wall Street poprawia sentyment do ryzyka
2022-10-19 Komentarz giełdowy XTBSezon wyników na Wall Street nabiera tempa i jak do tej pory obfituje w pozytywne niespodzianki co napędza apetyt na ryzyko i poprawia atmosferę na giełdowych parkietach. Już sam start należał do udanych, gdy siłę konsumentów potwierdził zaskakująco udany raport Pepsico. Branża finansowa jak do tej pory również wygląda pozytywnie, wczoraj dobrze odebrany został przez rynek raport Goldman Sachs, a dziś wyobraźnię rozpalił świetny raport Netflixa.
Krótkie odbicie dolara?
2022-10-19 Raport DM BOŚ z rynku walutW środę rano widać na szerokim rynku kontynuację umocnienia dolara z wtorkowego popołudnia, chociaż dynamika ruchu słabnie. Przypomnijmy - pretekstem do odbicia USD była wyższa dynamika produkcji przemysłowej za wrzesień, która może legitymizować "jastrzębie" nastawienie FED. Wczoraj wieczorem agencje opublikowały wypowiedź Neel'a Kashkari z FED, który stwierdził, że nie widzi jeszcze sygnałów, że inflacja bazowa CPI osiągnęła szczyt, co wymusza konieczność dalszych dostosowań ze strony FED.
W Wielkiej Brytanii wcale nie jest lepiej
2022-10-19 Poranny komentarz walutowy XTBLizz Truss, nowa premier Wielkiej Brytanii przeprosiła społeczeństwo za swoje wcześniejsze decyzje dotyczące nowego budżetu, w którym zapowiadała potężne zmiany podatkowe, w zasadzie bez pokrycia. Swoje stanowiska stracił poprzedni Sekretarz Skarbu, ale pomimo nowego podejścia z kolejnym sekretarzem nie jest pewne czy swojego stanowiska nie straci również sama premier. Jeden z brytyjskich tabloidów zadał pytanie kto dłużej wytrzyma: Liz Truss na stanowisku premiera czy główka sałaty zanim się zepsuje.
Rynek walutowy drwi z BoJ
2022-10-19 Komentarz walutowy TMS BrokersGłówne amerykańskie indeksy, które 3 sesje temu zaliczyły najniższe poziomu od listopada 2020, wyszły wczoraj na najwyższy poziom od 9 sesji (S&P 500 +1,14 proc., DJIA +1,12 proc., Nasdaq Composite +0,9 proc.). Na giełdach Azji i Oceanii lekko przeważały dziś rano wzrosty cen akcji. Najsilniejszy - +1,21 proc. – notował dziś filipińskie PSEi. O ponad 2 proc. spadał dziś natomiast Hang Seng. Na europejskich rynkach akcji brak było dziś rano dominującej tendencji (DAX -0,07 proc. CAC 40 +0,01 proc. ok. godz. 9:45).
Dalszy ciąg uwalniania rezerw ropy naftowej w USA
2022-10-19 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej kontynuują zniżki. Jak na razie, obawy związane z mniejszą podażą ropy naftowej ze strony krajów OPEC+ ustępują presji wynikającej ze słabnącego popytu na paliwa w konsekwencji spowolnienia gospodarczego na świecie. Wczoraj czynnikiem sprzyjającym zniżkom notowań ropy były także odświeżone zapowiedzi uwalniania części rezerw tego surowca w Stanach Zjednoczonych.
Euforia na bankach, pogrom na spółkach energetycznych
2022-10-18 Komentarz giełdowy XTBW dniu dzisiejszym WIG20 pomimo wzrostu nieco poniżej 1% odnotował bardzo ciekawe wyniki, jeśli zagłębimy się w poszczególne spółki składające się na indeks. mBank zyskał 8,92%, bank PEAKO odnotował wzrost w wysokości 5,17%, Santander Bank Polska wzrósł dzisiaj o 6,07%. Możliwym powodem, oprócz korekty wzrostowej ostatnich spadków w sektorze bankowym jest informacja, która napłynęła na rynki z z ZBP. Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz podczas panelu na Kongresie Deweloperskim poinformował, iż sektor bankowy wystąpił do KNF o rozważenie możliwości zdjęcia bufora 5 % dla kredytów stałoprocentowych.
Kryzys budżetowy zażegnany?
2022-10-18 Komentarz poranny TMS BrokersWczoraj przy ubogim kalendarzu makro głównym tematem, który wlał optymizm w inwestorów, było wycofanie się polityków Wielkiej Brytanii z niemalże wszystkich zaproponowanych jeszcze niedawno cieć podatkowych. Indeksy w Europie świeciły na zielono. FTSE 100 zyskał 0,9 proc. a DAX 1,7 proc. „Kabel” zahaczył o poziom 1,1440 – najwyższy od 5 października. Nowy minister finansów UK – Jeremy Hunt - odrzucił prawie w całości plan zaproponowany przez premierkę Truss.
Zaskakujące odbicie złotego
2022-10-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie zwyżki eurodolara, co wspiera korekty spadkowe na walutach EM czy CEE, w tym PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,7962 PLN za euro, 4,8720 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,8986 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5386 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 7,946% w przypadku obligacji 10-letnich.
Kolejne zwycięstwo pod Grunwaldem
2022-10-17 Komentarz giełdowy XTBW dniu dzisiejszym WIG20 walczył o przebicie i utrzymanie się nad poziomem 1410 punktów, w czym pomogły mu wysokie notowania przede wszystkim PGE, które wzrosło 4,76%, CD Projekt ze wzrostem na poziomie 3,69% oraz Orange Polska, która zyskała 3,22%. Na tak wysokie notowania PGE w dniu dzisiejszym miało wpływ m.in. kilka pozytywnych informacji. Po pierwsze może to być techniczne odreagowanie serii ostatnich 8 spadkowych sesji. Ponadto wiemy, że spółka finalizuje transakcję przejęcia podmiotu istotnego dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Kontynuacja presji spadkowej na rynku ropy po informacjach z Chin
2022-10-17 Komentarz surowcowy DM BOŚNerwowy, poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się zniżką. Po piątkowym spadkowym akcencie dzisiaj mamy do czynienia z mniejszą zmiennością, ale nadal utrzymującą się presją na spadek cen ropy naftowej. Notowania ropy WTI poruszają się tuż poniżej poziomu 85 USD za baryłkę, a cena ropy Brent oscyluje w rejonie 91,50 USD za baryłkę. Weekendowy XX Zjazd Komunistycznej Partii Chin jest obecnie szeroko komentowany w mediach, jednak nie przyniósł on istotnych zmian w kontekście rynków surowcowych.
Zmienia się schemat wobec dolara?
2022-10-17 Raport DM BOŚ z rynku walutW poniedziałek rano dolar jest słabszy wobec większości walut, chociaż nastroje na rynkach w Azji nie były najlepsze, a piątkowy handel na Wall Street zakończył się spadkami. Wyższe od spodziewanych odczyty inflacji CPI za wrzesień, jakie poznaliśmy w czwartek, a także wzrost oczekiwań inflacyjnych konsumentów na co wskazały piątkowe dane Uniwersytetu Michigan, przesunęły w górę oczekiwania, co do podwyżek stóp procentowych przez FED.
Gaz ziemny najtańszy od lipca
2022-10-17 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersKończąca miniony tydzień sesja na rynkach akcji w USA przyniosła gwałtowne odwrócenie silnych czwartkowych wzrostów głównych indeksów. Spadki – S&P 500 -2,37 proc., DJIA -1,34 proc., Nasdaq Composite -3,08 proc. – nie były jednak na tyle silne by sprowadzić tego indeksy do ich nowych cyklicznych minimów. W poniedziałek na rynkach akcji Azji i Oceanii lekko przeważały spadki. Najsilniejszy – -1,36 proc. – notował australijski All Ordinaries.
Złoty na łasce rynków globalnych
2022-10-17 Poranny komentarz walutowy XTBZa nami tydzień z inflacją. Niestety ta pozostaje bardzo wysoka – GUS potwierdził ją na poziomie 17,2%. W USA jest znacząco niższa, ale nadal wyższa niż chciałby Fed. To tworzy niekorzystne otoczenie dla złotego. Publikacja danych o inflacji z USA była wydarzeniem ubiegłego tygodnia. Choć na poziomie 8,2% była ona minimalnie niższa niż w sierpniu (8,3%), to jednak po raz kolejny wyższa od oczekiwań rynku.
Odbicie cen ropy naftowej w górę
2022-10-14 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej wczoraj dynamicznie rosły, nadrabiając część wcześniejszych zniżek. Dzisiaj na rynku tego surowca jest spokojniej, ale widać powracającą presję spadkową. Cena amerykańskiej ropy WTI porusza się w rejonie 88 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w rejonie 94-95 USD za baryłkę. Niewątpliwie wczoraj zwyżce cen ropy naftowej sprzyjał przede wszystkim osłabiający się dolar. Wartość tej waluty, po krótkim podbiciu na danych z USA pokazujących wyższą od oczekiwań inflację, wyraźnie zniżkowała, otwierając drogę cenom wielu surowców do wzrostów. Ropa naftowa nie była wyjątkiem.
Nieoczekiwana euforia
2022-10-14 Poranny komentarz walutowy XTBWczorajszy dzień na rynkach to istna karuzela emocji. Mocno wyczekiwane dane o inflacji z USA początkowo przyjęte zostały bardzo nerwowo, ale ostatecznie dzień zakończył się prawdziwą euforią. Skorzystał również złoty. Dane o inflacji były niekorzystne. Choć ta nieco we wrześniu spadła (z 8,3 do 8,2%), był to efekt niższych cen paliw, zaś inflacja bazowa wzrosła (do 6,6%) i to mocniej od oczekiwań. Patrząc w strukturę danych widzimy dość szeroką presję inflacyjną, a to przy nadal mocnym rynku pracy oznacza dalszą determinację Fed w zacieśnianiu pieniężnym. Nic dziwnego, że pierwsza reakcja na raport była nerwowa. Potem jednak wydarzyło się coś niezwykłego.
Jen testuje dno z 1998 roku
2022-10-13 Komentarz surowcowy DM BOŚNa globalnych rynkach walutowych wyraźnie daje się odczuć atmosferę wyczekiwania na dzisiejsze dane dotyczące inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Większość par walutowych porusza się w konsolidacji przed publikacją, zaplanowaną na godzinę 14:30 polskiego czasu. Sam indeks amerykańskiego dolara oscyluje w wąskim ruchu bocznym tuż powyżej poziomu 113 pkt., z kolei notowania EUR/USD utknęły w okolicach 0,97.