Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Co zrobi Fed w grudniu oraz w 2023 roku?
2022-11-02 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersTo raczej pewne, że dziś Rezerwa Federalna podniesie po raz czwarty stopy procentowe ponownie o 75 punktów bazowych. W kolejnych tygodniach Fed będzie jednak zapewne coraz bardziej przygotowywał uczestników rynku na mniejsze kroki w zakresie stóp. Stopniowo zbliża się przecież szczyt całego cyklu, który to Fed będzie chciał osiągnąć prawdopodobnie w wolniejszym tempie, aby nie mieć zbyt gwałtownego przejścia z fazy podwyżek stóp do fazy ich utrzymywania.
Kontynuacja odbicia dolara
2022-10-31 Raport DM BOŚ z rynku walutW poniedziałek rano amerykańska waluta zyskuje na szerokim rynku, na co wpływ ma pogorszenie się nastrojów w Azji. Indeksy PMI z Chin wypadły słabo (oba spadły poniżej bariery 50 punktów (przemysł 49,2 pkt., usługi 48,7 pkt.), a tamtejsze władze poinformowały o nowych ogniskach koronawirusa, co rodzi obawy przed kolejnym paraliżem (w kontekście nadal stosowanej przez władze polityki zero-COVID).
Spadkowa końcówka miesiąca na rynku ropy naftowej
2022-10-31 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień, i jednocześnie ostatnią sesję października, od zniżki. Cena ropy gatunku Brent oscyluje w rejonie 92 USD za baryłkę, a notowania amerykańskiej ropy WTI poruszają się w okolicach 86 USD za baryłkę. Słaby początek tygodnia na rynku ropy to m.in. efekt rozczarowujących danych makroekonomicznych z Chin. Dzisiejsze odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług wg CFLP za październik znalazły się na poziomach nieprzekraczających 50 pkt., co oznacza spadek aktywności obu sektorów.
Euro niewrażliwe na dane o inflacji
2022-10-31 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersPiątkowe wysokie wskaźniki inflacyjne ze strefy euro prawie w ogóle nie wsparły wyceny wspólnej waluty. Być może był to efekt gołębio zinterpretowanego posiedzenie EBC, które zakończyło się konferencją prasową w czwartek . Dzisiejsze dane również nie powinny wpływać jakoś istotnie na kurs euro. Rynek walutowy wydaje się mieć ustalony pogląd na to, jak obecnie myśli EBC.
Czy Fed wyhamuje z podwyżkami?
2022-10-31 Poranny komentarz walutowy XTBJesteśmy po decyzji EBC, która ostatecznie została odebrana jako gołębia. Wcześniej Bank Kanady zdecydował się na ograniczenie wielkości podwyżek. Czy teraz ten sam scenariusz będzie miał miejsce ze strony Rezerwy Federalnej? O ograniczeniu ilości i wielkości podwyżek słyszymy w zasadzie od samego początku cyklu, choć najwięcej o pivocie rozmawiano w trakcie wakacji. Teraz sam Fed w swoich wypowiedziach sugeruje, że prędzej czy później sam zwrot nastąpi. Czy będzie to już podczas ostatniego posiedzenia?
Pivot zaczarował byki na Wall Street
2022-10-28 Komentarz giełdowy XTBRynki finansowe nie przestają wierzyć w pivot. Wyobraźnię byków rozpalił odczyt inflacji CPE oraz rynkowe pogłoski, wedle których analitycy BlackRock spodziewają się ‘gołębiego języka’ ze strony Jerome’a Powella na konferencji FOMC w przyszłym tygodniu. Inflacja PCE, która stanowi istotny wskaźnik dla Fedu wzrosła do 5,1% w ujęciu rocznym wobec 5,2% oczekiwań rynku i 4,9% poprzednio. W ujęciu miesięcznym PCE bazowa wzrosła zgodnie z oczekiwaniami, o 0,5% wobec poprzednich 0,6%.
Kolejne 13-letnie minimum Hang Senga
2022-10-28 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersSpadek kursu Meta Platforms o prawie jedną czwartą i kursu Amazon.com o ponad 16 proc. oraz zniżki cen akcji wielu innych gigantów (Apple -2,71 proc., Microsoft -2,91 proc., Alphabet -2,66 proc.) przełożyła się wczoraj na spadek Nasdaq Composite o 1,6 proc. i S&P 500 -0,61 proc. Wzrosła natomiast średnia przemysłowa Dow Jonesa (+0,61 proc.) osiągając w trakcie sesji najwyższy poziom od 1,5 miesiąca. Na giełdach Azji i Oceanii zwracał dziś rano kolejny spadek Hang Senga (-3,73 proc.), który osiągnął swój nowy najniższy od 2009 roku poziom.
Przedwczesny pivot EBC?
2022-10-28 Poranny komentarz walutowy XTBEuropejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 75 punktów bazowych, zgodnie z oczekiwaniami. Jednak sam wydźwięk decyzji w zestawieniu z komunikacją podczas konferencji był już zdecydowanie gołębi i sugerował możliwy pivot ze strony EBC. Czy nie jest to jednak przedwczesna decyzja, biorąc pod uwagę, że inflacja w Europie, a w szczególności w Niemczech wcale nie spowalnia. EBC podnosi mocno stopy procentowe i stopa depozytowa wynosi już 1,5%. To najwyżej od 2009 roku, natomiast warto zauważyć, że pod koniec 2008 roku stopy wniosły nieco ponad 3%.
Żaden król nie rządzi wiecznie - Facebook
2022-10-27 Market Story XTBAkcje Meta Platforms (dawnego Facebooka) należącego do Marka Zuckerberga odnotowują drastyczną przecenę po tym, jak spółka opublikowała wyniki finansowe, które znacząco rozminęły się z oczekiwaniami analityków. Akcje spółki tracą ponad 20% i osiągają poziom nienotowany od 2016r. Co wpłynęło na nagłe pogorszenie się wyników spółki?
PKB z USA i decyzja ECB w centrum uwagi
2022-10-27 Raport DM BOŚ z rynku walutCzwartkowy ranek przynosi odbicie dolara po kilku dniach jego spadków. Cofnięcie było widać wczoraj też na Wall Street, co może zapowiadać jakieś krótkotrwałe przesilenie. Akceleratorem do odbicia amerykańskiej waluty mogą być dzisiejsze dane nt. PKB z USA za III kwartał o godz. 14:30. Mediana oczekiwań zakłada zanualizowaną dynamikę na poziomie 2,4 proc. wobec spadku o 0,6 proc. w poprzednim kwartale. Jeszcze wyższy odczyt zakłada model Atlanta FED GDP Now (powyżej 3 proc.).
Dziś EBC rozdaje karty
2022-10-27 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersDzisiaj rynek oczekuje “jastrzębiej” decyzji EBC. Przedstawiciele instytucji wielokrotnie sygnalizowali, że recesja nie przeszkodzi bankowi centralnemu w realizacji podejścia normalizacyjnego. Zdecydowane decyzje powinny być wspierane przez lepszą sytuacją na rynku gazu ziemnego. Cena surowca spadła poniżej 100 euro za MWh a magazyny w Europie są w dużej mierze wypełnione. Modele prognozy pogody dla Starego Kontynentu wskazują na łagodną zimę.
Wzrost eksportu ropy naftowej z USA
2022-10-27 Komentarz surowcowy DM BOŚPo słabym rozpoczęciu wczorajszej sesji, w późniejszych godzinach notowania ropy naftowej mocno wystrzeliły w górę, kończąc środową sesję na znaczącym plusie: dla ropy Brent było to ponad 2% zwyżki, a dla amerykańskiej ropy WTI – ponad 3% zwyżki. Większy wzrost notowań ropy w Stanach Zjednoczonych nie był przypadkowy, bowiem kluczowym impulsem dla cen okazały się wczoraj dane Departamentu Energii dotyczące eksportu ropy naftowej z USA.
Złoty czeka na decyzję EBC
2022-10-27 Poranny komentarz walutowy XTBOd piątkowej publikacji artykułu the Wall Street Journal na rynkach pojawiło się sporo nadziei. Wczoraj umocnił je Bank Kanady, który co prawda po raz szósty podniósł stopy procentowe, ale mniej od oczekiwań. Rynki patrzą teraz w kierunku posiedzenia EBC. Stopa procentowa w Kanadzie wzrosła o 50bp to poziomu 3,75%. To poziom najwyższy od 2008 roku i wyższy niż w USA, ale oczekiwania rynku były na poziomie +75bp.
Test dla rynku
2022-10-27 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie kwotowań eurodolara w okolicach parytetu (1.0 EUR/USD), co przynosi dalsze wsparcie dla koszyka EM/CEE. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7426 PLN za euro, 4,7081 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7728 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4703 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności 7,939% w przypadku obligacji 10-letnich.
USD/PLN poniżej 4,8
2022-10-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX przynosi utrzymanie zwyżek eurodolara (tuż pod parytetem) i w konsekwencji również wyższych poziomów na wycenie złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7645 PLN za euro, 4,7858 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,8095 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4805 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 7,997% w przypadku papierów 10-letnich.
Ostatnie godziny handlu na globalnych rynkach mijały pod znakiem spadki awersji do ryzyka i próby kontynuacji impulsu wzrostowego na giełdach.
Ostatnie godziny handlu na globalnych rynkach mijały pod znakiem spadki awersji do ryzyka i próby kontynuacji impulsu wzrostowego na giełdach.
Dolar będzie dalej słabł?
2022-10-25 Raport DM BOŚ z rynku walutZmiany na rynku są we wtorek rano niewielkie - najsłabsza względem dolara korona norweska traci niecałe 0,2 proc., a najsilniejszy dolar australijski zyskuje 0,3 proc. To w przestrzeni G-10. Na szerokim rynku najgorzej radzą sobie południowoafrykański rand, oraz turecka lira, tracąc odpowiednio 0,45 proc. i 0,34 proc. względem amerykańskiej waluty. Wczorajsze słabsze dane dotyczące indeksów PMI za październik sprawiły, że rynek zaczyna spekulować na ile listopadowe posiedzenie FED będzie ostatnim z tak agresywną podwyżką stóp procentowych (czyli ruchem o 75 punktów baz.).
Europa mocno spowalnia. Co zrobi EBC?
2022-10-25 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersW tym tygodniu wszystkie oczy będą zwrócone na czwartkowe posiedzenie EBC. Choć łagodne temperatury tej jesieni sugerują, że być może uda się uniknąć dramatycznego kryzysu gazowego, poniedziałkowe indeksy menedżerów zakupów dla strefy euro obrazują, że gospodarka zmierza w kierunku recesji. Prawdopodobnie dzisiejszy indeks Ifo zasygnalizuje to samo dzisiaj. Wydaje się, że EBC będzie musiał skorygować w dół swoje prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego.
Huśtawka na rynku USDJPY
2022-10-24 Raport DM BOŚ z rynku walutPoniedziałek przyniósł kolejną z rzędu interwencję Banku Japonii - w ciągu zaledwie minuty notowania USDJPY spadły o ponad 200 pipsów. Decydenci nie przyznali się do tego ruchu, ale jest on oczywistym następstwem wcześniejszych deklaracji - w końcu zeszłego tygodnia sam prezes Banku Japonii przyznał, że sytuacja na rynku FX jest uważnie monitorowana. Interwencja, ale w nieco mniejszej skali miała też miejsce w piątek po południu.
Spadki chińskich cen akcji
2022-10-24 Komentarz poranny TMS BrokersPiątkowa sesja na Wall Street zakończyła się dosyć silnymi wzrostami głównych indeksów (S&P 500 +2,37 proc., DJIA +2,47 proc., Nasdaq Composite +2,31 proc.). Ta zwyżka była kontynuowana na większości czynnych dziś giełd Azji i Oceanii. Znamiennych wyjątkiem były giełdy chińskie, które po publikacji dzisiejszych danych makroekonomicznych silnie spadały (Shanghai Composite -2,02 proc., Shanghai B-Share -3,42 proc., Hang Seng -6,83 proc.). Hang Seng osiągnął najniższy poziom od 2009 roku.
Rynki znów grają pivot
2022-10-24 Poranny komentarz walutowy XTBNadzieja umiera ostatnia – tak można chyba najkrócej podsumować zachowanie rynków względem Rezerw Federalnej. Choć Fed w tym roku próbuje być twardy, inwestorzy co chwila wietrzą zwrot w polityce. Ubiegły tydzień skończył się w euforycznych wręcz nastrojach po artykule Wall Street Journal sugerującym wyhamowanie podwyżek stóp procentowych przez Fed. Rynki po raz kolejny odebrały to jako szansę na zmianę polityki, akcje drożały, a dolar tracił (szczególnie spektakularnie wobec jena, gdzie mieliśmy jednocześnie interwencję walutową).