Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Putin rano, Fed wieczorem

Putin rano, Fed wieczorem

2022-09-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Poranne umocnienie USD to nie reakcja rynku na wieczorną decyzję Fed-u. Zmienność od rana jest podwyższona ze względu na słowa Putina, który wezwał do mobilizacji. EUR/USD spada poniżej 0,99, tracą indeksy giełdowe, zyskuje ropa, pszenica oraz złoto. Wystąpienie Putina miło się odbyć wczoraj. Po kilkugodzinnym wyczekiwaniu zostało odwołane i przełożone na dzisiaj. Prezydent Rosji wezwał do częściowej mobilizacji (od dziś). Ma zostać powołanych 300 tys. rezerwistów.
Dolar silny przed decyzją Fed

Dolar silny przed decyzją Fed

2022-09-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym wydarzeniem dzisiejszej sesji jest wieczorna decyzja FOMC w sprawie poziomu stóp procentowych. Komunikat banku centralnego poznamy o godzinie 20:00, z kolei konferencja prasowa, której będzie przewodniczył Jerome Powell, rozpocznie się o 20:30. Rynek oczekuje, że dzisiejszy przekaz będzie jastrzębi, co widać po zachowaniu dolara, jak i indeksów giełdowych.

Nasser: rynek ropy naftowej słabo zaopatrzony

Nasser: rynek ropy naftowej słabo zaopatrzony

2022-09-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w pierwszej połowie bieżącego tygodnia poruszają się w nerwowej konsolidacji. Po presji spadkowej obserwowanej wczoraj, dzisiaj widzimy zwyżkę – jednak trudno uznać którykolwiek z tych ruchów za istotny, biorąc pod uwagę rozchwiane nastroje na rynku ropy. Z jednej strony, ceny ropy naftowej uginają się pod presją spowalniającego wzrostu gospodarczego, a wraz z nim, ze spadkiem popytu na ropę naftową. Z drugiej strony, wsparciem dla cen są utrzymujące się napięcia dotyczące wojny w Ukrainie, a dodatkowo, globalny rynek ropy naftowej wcale nie jest tak dobrze zaopatrzony w ten surowiec, jak mogłoby się wydawać.
Giełda w cieniu jutrzejszej decyzji zza oceanu

Giełda w cieniu jutrzejszej decyzji zza oceanu

2022-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Wtorkowa sesja upływa pod znakiem wyprzedaży na GPW, która występuje nie tylko na naszym parkiecie, ale również na zagranicznych giełdach. WIG20 traci 1.95%. Najgorzej poradziły sobie akcje KGHM (-3,30%), PEKAO SA (-3.04%) i PKN Orlen (-2,87%). Najciekawsze informacje w dniu dzisiejszym pochodzą zza oceanu i dotyczą rynku surowców oraz kryptowalut. Bitcoin walczy o utrzymanie się powyżej poziomu 19 000 USD w obliczu słabego otwarcia indeksów na Wall Street. Rynki natomiast oczekują jutrzejszej decyzji Fed w sprawie stóp procentowych.
Riksbank przeciera ścieżkę?

Riksbank przeciera ścieżkę?

2022-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj zaskoczeniem jest decyzja szwedzkiego Riksbanku, który zdecydował się aż na 100 punktową podwyżkę stóp procentowych (oczekiwano 75 punktów baz.), co ma być podkreśleniem determinacji w walce z wysoką inflacją. Tą decydenci widzą nadal na niezadowalających poziomach - projekcja na przyszły rok została podniesiona do 5,1 proc. z 4,2 proc. Stąd też dalsze podwyżki stóp procentowych są jak najbardziej prawdopodobne.
Konsolidacja na rynku ropy naftowej

Konsolidacja na rynku ropy naftowej

2022-09-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Średnioterminowy trend spadkowy na rynku ropy naftowej w ostatnich dniach spowolnił. Po wielu tygodniach zniżek, które doprowadziły ceny tego surowca do poziomów ze stycznia bieżącego roku – czyli jeszcze sprzed wybuchu wojny w Ukrainie – notowania ropy naftowej wyhamowały przeceny, wpadając w konsolidację. Obecnie cena ropy Brent oscyluje w rejonie 92 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej WTI poruszają się w okolicach 85 USD za baryłkę.
Na rynkach akcji dziś rano „na zielono”

Na rynkach akcji dziś rano „na zielono”

2022-09-20 Komentarz poranny TMS Brokers
Po wczorajszym wzroście głównych indeksów rynku akcji w USA (S&P 500 +0,69 proc., DJIA +0,64 proc., Nasdaq Composite +0,76 proc.) dziś „zazieleniło się” na giełdach Azji i Oceanii. Rosły wszystkie główne indeksy: najsilniej – o 1,59 proc. – zwyżkował indyjski SENSEX 30. Za wyjątkiem brytyjskiego FTSE 250 (-0,21 proc.) i bułgarskiego SOFIX-a (-0,01 proc.) zwyżkowały również wszystkie główne indeksy giełdowe w Europie (ok. godz. 9:35 DAX zyskiwał 0,98 proc., a CAC 40 +0,88 proc.).
Rynki próbują łapać oddech

Rynki próbują łapać oddech

2022-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałkowa sesja na rynkach była dość spokojna. W Europie uwagę przykuwały… uroczystości pogrzebowe, zaś w trakcie popołudniowej sesji inwestorzy próbowali odrabiać ubiegłotygodniowe straty. Napływające informacje nie są jednak specjalnie dobre. Notowania pary EURUSD pozostają blisko parytetu. W ostatnim czasie znacznie zaostrzyła się retoryka płynąca z EBC.
Król jednak nie powrócił

Król jednak nie powrócił

2022-09-19 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem optymizmu na GPW. WIG20 zyskuje 1.69% Liderem wzrostów jest PGE wynikiem 5,86% oraz CCC, który zyskał 3,94%. Jednym z najciekawszych wydarzeń dnia dzisiejszego była sytuacja, jaka rozegrała się na akcjach CD Projektu. Część inwestorów dopatrywało się w serialu Edgerunners szansy na “Powrót Króla” dla akcji CD Projektu. Akcje spółki odnotowały dzisiaj na otwarciu znaczący, ponad 7% wzrost wartości po udanej premierze serialu Edgerunners na platformie Netflix.
Tydzień banków centralnych

Tydzień banków centralnych

2022-09-19 Komentarz poranny TMS Brokers
Ten tydzień obfituje w decyzje banków centralnych. Oczywiście w centrum zainteresowania jest środowa decyzja Fed-u, ale nie należy zapominać o BoE, SNB, BoJ, Riksbanku czy Norges Banku. Szwajcarzy ostatnio zaskoczyli podwyżką stóp procentowych. Bank Anglii z kolei ma nadal wiele dylematów. Środowa decyzja Fed-u wydaje się być kluczowa. Rynek nie jest zdecydowany, czy amerykańska instytucja „dowiezie” 75 czy może raczej 100 punktów bazowych.
Dolar bez zaskoczeń

Dolar bez zaskoczeń

2022-09-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obrót spraw na dolarze zbytnio nie zaskakuje, biorąc pod uwagę obawy rynków, co do "jastrzębiego" przekazu z FED, jaki najpewniej zobaczymy w najbliższą środę wieczorem. Amerykańska waluta jest w poniedziałek rano silna na szerokim rynku - najgorzej pośród G-10 wypadają frank, waluty Antypodów, jen, ale i też do tej grupy zaczyna dołączać euro (traci dzisiaj ponad 0,3 proc. wobec dolara). Na szerokim rynku uwagę zwraca gorsze zachowanie się walut emerging markets, co tylko potwierdza tryb risk-off na rynkach.
Złotego czeka ciężki tydzień?

Złotego czeka ciężki tydzień?

2022-09-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
W poniedziałek rano złoty jest w grupie najbardziej tracących walut na świecie, chociaż zmiany nie są duże (ruch na USDPLN nie przekracza 0,5 proc., a EURPLN pozostaje stabilny). Nastroje na globalnych rynkach nie są najlepsze - indeksy na Wall Street osunęły się w piątek na południe, gdyż inwestorzy operujący na rynkach akcji mają duże obawy, co do spodziewanego w środę komunikatu FED - status quo dla "jastrzębi". Z tego powodu silniejszy jest dolar, a walut, które próbują się przed tym jakoś bronić jest niewiele.
Tydzień banków centralnych!

Tydzień banków centralnych!

2022-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Ten tydzień należy do banków centralnych. Mamy decyzję Rezerwy Federalnej w USA, decyzję Banku Japonii, Banku Anglii, Norges Banku, Riksbanku ze Szwecji czy również SNB ze Szwajcarii. Nie brakuje również decyzji z egzotycznych krajów jak Brazylia, Indonezja czy RPA. W zasadzie niemal wszędzie oczekuje się podwyżek stóp procentowych i to nie małych. Rynek będzie jednak zdominowany przez decyzję Fedu, gdyż ma to wpływ na najważniejszą walutę na świecie – dolara.
Trzy wiedźmy straszą na GPW

Trzy wiedźmy straszą na GPW

2022-09-16 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja upływa pod znakiem silnej wyprzedaży na GPW. WIG20 traci 2.46%. Silna wyprzedaż może być związana z tzw dniem trzech wiedźm, czyli datą wygasania kontraktów terminowych. W największym stopniu tracą spółki z sektora finansowego, w tym Santander z wynikiem 4,99% pod kreską oraz PEAKO z wynikiem 3,94% na minusie.
Złoty relatywnie stabilny mimo słabych nastrojów na Wall Street

Złoty relatywnie stabilny mimo słabych nastrojów na Wall Street

2022-09-16 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy handel na Wall Street nie wypadł najlepiej - indeks S&P500 złamał linię trendu wzrostowego rysowaną od dołka z czerwca b.r. Podbicie trybu risk-off przełożyło się na umocnienie dolara na szerokim rynku, chociaż w piątek rano zmiany nie są duże. Polska waluta na tym tle wypada dość stabilnie. Dlaczego? Wydaje się, że duża w tym zasługa EURUSD, który pozostaje minimalnie poniżej parytetu. Euro nie traci względem dolara, tak jak inne waluty, gdyż dostaje wsparcie ze strony przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego. Ton komentarzy jest "jastrzębi" pokazujący rosnącą determinację do walki z nazbyt wysoką inflacją.
Dolar nie bierze jeńców

Dolar nie bierze jeńców

2022-09-16 Komentarz walutowy XTB
Dolar ponownie nie ma alternatywy na rynku, choć oczywiście euro trzyma się wciąż całkiem nieźle. Niemniej, pomimo chęci chłodzenia gospodarki ze strony Fed, ta pokazuje wciąż naprawdę bardzo dobre wyniki, które powodują, że Fed będzie musiał w dalszym ciągu brnąć w mocne podwyżki stóp procentowych. Czy dominacja dolara będzie trwała do końca tego roku? Rynek wycenia jedynie 25% prawdopodobieństwa na to, że Fed podniesie stopy procentowe o 100 punktów bazowych podczas posiedzenia w środę w kolejnym tygodniu.
Powrót do mocniejszego dolara

Powrót do mocniejszego dolara

2022-09-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze odbicie indeksów na Wall Street było niemrawe, a korekta dolara dość płytka. Opublikowana we wtorek po południu inflacja PPI za sierpień okazała się zgodna z szacunkami rynków, ale pokazała jednocześnie, że presja cenowa może pozostać znacząca. W efekcie rynki mają powody, aby spekulować, że polityka FED pozostanie dość agresywna jeszcze przez dłuższy czas. Szanse na ruch na stopach aż o 100 punktów na posiedzeniu FED już za 6 dni są wyceniane na niecałe 30 procent.
Kolejne 15-letnie maksimum rentowności amerykańskich 2-latek

Kolejne 15-letnie maksimum rentowności amerykańskich 2-latek

2022-09-15 Komentarz poranny TMS Brokers
Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji próbowały wczoraj odrabiać swe duże straty poniesione w środę po publikacji raportu na temat tempa zachowania CPI w sierpniu, ale efekty były dosyć skromne. S&P 500 zyskał 0,34 proc., DJIA wzrosła o 0,1 proc., a Nasdaq Composite zwyżkował o 0,74 proc. Dziś ok. godz. 9:30 kontrakty na S&P 500 rosły o 0,15 proc. Na rynkach akcji w Azji i Oceanii brak było dziś rano dominującej tendencji. Największy wzrost – o 1,02 proc. – notował indonezyjski JCI, który osiągnął swój najwyższy poziom w historii. Największy spadek notował chiński Shanghai Composite (-1,16 proc.).
Dolar pozostaje mocny

Dolar pozostaje mocny

2022-09-15 Poranny komentarz walutowy XTB
W środę inwestorzy próbowali otrząsnąć się z szoku inflacyjnego, który odarł ich we wtorek ze złudzeń dotyczących rychłej zmiany polityki Fed. Inflacja PPI niewiele zmieniła ten obraz, dziś zaś poznamy dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

Nastroje na rynkach były wczoraj nieco lepsze, ale dolar pozostawał mocny. Dane o inflacji PPI były lepsze tylko ze względu na mocny spadek cen energii – inflacja bazowa PPI była wyższa od oczekiwań (7,3% wobec 7,1%), a to dla Fed ma teraz podstawowe znaczenie.
Spekulacje o 100 punktowej podwyżce FED

Spekulacje o 100 punktowej podwyżce FED

2022-09-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Po tym jak opublikowana wczoraj sierpniowa inflacja z USA okazała się być wyższa od oczekiwań, inwestorzy zaczęli się oswajać z myślą, że agresywne ruchy FED na stopach procentowych mogą trwać dłużej, niż do tej pory sądzono. Wyraźnie wzrosły szacunki związane ze scenariuszem podwyżki nawet o 100 punktów bazowych już na najbliższym posiedzeniu - 21 września. Prawdopodobieństwo takiego ruchu jest obecnie wyceniane na blisko 40 proc. (model CME FED Watch), a taki scenariusz jako bazowy przedstawił jeden ze znaczących banków inwestycyjnych (z Japonii).