Co pokaże FED?

Co pokaże FED?
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2023-03-22 (12:31)

Nastroje na rynkach pozostają dobre, chociaż w środę rano rynek FX jest podzielony - nie widać jednoznacznego kierunku na dolarze. Wczoraj mieliśmy kolejną mocną sesję na Wall Street - rynek jest wspierany przez spekulacje, co do możliwego przejęcia First Republic Bank przez konkurenta z branży, chociaż być może taki ruch będzie musiał być podparty specjalnymi gwarancjami ze strony decydentów. Znaczenie mają też plotki, jakoby nadzór (FDIC) planował czasowe poszerzenie zakresu gwarancji dla deponentów (obecnie 250 tys. USD), aby powstrzymać odpływ środków z mniejszych instytucji.

Nowe szczegóły, które poznaliśmy wczoraj wskazują, że taki ruch nie wymagałby zgody Kongresu, gdyby miał być tylko na określony czas.

Dzisiaj kluczem będzie posiedzenie FED - ze względu na wcześniejszą zmianę czasu w USA na letni, sam komunikat wraz z prognozami makro poznamy już o godz. 19:00, a pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa prezesa Powella. Rynek wycenia ruch o 25 punktów bazowych i to jest w cenie. Brak podwyżki byłby zaskoczeniem i mógłby uruchomić niepotrzebną presję na FED, co do skali obniżek stóp procentowych w tym roku. Kluczowe dzisiaj mogą okazać się projekcje dotyczące kształtowania się inflacji, oraz ankieta dotycząca przyszłych stóp procentowych. Tu jest pole do rozczarowania, gdyż jest wątpliwe, aby projekcje FED pokrywały się z tym co myśli teraz rynek - cykl obniżek stóp procentowych nie rozpocznie się w najbliższe wakacje. Na taki ruch jest jeszcze za wcześnie, być może zmiany w tym kierunku (jesień?) zobaczymy podczas posiedzenia w czerwcu, kiedy będzie można lepiej ocenić trwałość rozkręcającego się procesu dezinflacji w amerykańskiej gospodarce. Kolejną sprawą jest program QT i ostatni wzrost bilansu FED w kontekście działań ratunkowych w sektorze bankowym. Czy FED zrezygnuje z QT, lub jakoś go ograniczy? Brak jakichkolwiek deklaracji, co do zmian w tym zakresie, również zostanie odebrany jako "jastrzębi" sygnał.
Czy, zatem dolar może być dalej słaby? Niewykluczone, że dzisiejszy przekaz z FED da preteksty do jego odreagowania. Dzisiaj w gronie najsilniejszych walut jest funt, którego wsparły dane o inflacji CPI - w lutym nieoczekiwanie skoczyła ona do 10,4 proc. r/r z 10,1 proc. r/r , co stawia pod znakiem zapytania tezę o zakończeniu cyklu podwyżek przez BOE ruchem o 25 punktów bazowych w najbliższy czwartek. Dobrze radzą sobie też waluty Antypodów, chociaż jest to odreagowanie ich wczorajszej słabości - AUD mocno stracił po publikacji "gołębich" zapisków RBA. Stabilne pozostaje euro. Członek Europejskiego Banku Centralnego i szef niemieckiej Buby - Joachim Nagel - dał do zrozumienia, że rynki nie powinny wyceniać bliskiego końca podwyżek w strefie euro, a sytuacja wokół banków jest stabilna i nie przypomina casusu z 2008 r. O tym, że walka z inflacją pozostaje istotna, wspomniała dzisiaj też sama Christine Lagarde. Gorzej zachowuje się dzisiaj japoński jen, który kopiuje zachowanie się rentowności obligacji, które kontynuują odbicie po silnej przecenie z ostatnich dni.

Dzisiaj w kalendarzu poza informacjami z FED w zasadzie nie mamy innych istotnych publikacji makro. 
EURUSD - co dalej z formacją RGR?

Koncepcja kilkumiesięcznej formacji głowy i ramion na wykresie EURUSD nadal pozostaje aktualna, chociaż wraz ze zwyżkami jej szanse będą maleć. Istotny poziom to strefa oporu przy 1,0800-1,0820, której wyraźne wybicie może skomplikować sytuację. Euro wspierają komentarze członków ECB ucinających spekulacje o rychłym pivocie na stopach procentowych i zapewniających, że sytuacja w europejskich bankach nie wymaga poważniejszej interwencji. Z kolei dolar czeka na dzisiejszy przekaz z FED - kluczowe jak zostanie zinterpretowany. Teoretycznie Rezerwa nie ma powodu, aby już teraz nakręcać oczekiwania na obniżki stóp procentowych, lepszym terminem do takiej dyskusji może być posiedzenie w czerwcu, kiedy to zaprezentowane zostaną kolejne prognozy makro.

Teoretycznie, zatem notowania EURUSD już dzisiaj wieczorem powinny wyraźniej zawrócić w dół. Ważnym poziomem będzie rejon 1,0690. Jego naruszenie może dać impuls do kontynuacji ruchu w dół z zejściem poniżej 1,06. Trudno jednak ocenić, czy kolejne dni przyniosą złamanie linii szyi formacji RGR, która przebiega przy 1,0570. Run w stronę dolara byłby możliwy w sytuacji pojawienia się kolejnego, nieoczekiwanego wątku na rynkach, który dałby mocne podstawy do fali risk-off (ucieczki od ryzyka). Zakończone już spotkanie prezydentów Xi Jinpinga i Putina w Moskwie nie dało pretekstów do podbicia ryzyka geopolitycznego, choć tak naprawdę nie wiemy o czym naprawdę dyskutowano - ujrzeliśmy tylko dyplomatyczne ogólniki i napisany pod Rosję program pokojowy dla Ukrainy, który z góry wiadomo, że nie zostanie zaakceptowany przez obie strony konfliktu.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Run na kryptowaluty

Run na kryptowaluty

2024-05-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
W tradycyjnej przestrzeni FX we wtorek rano jest relatywnie spokojnie - widać, że dolar czeka na nowe impulsy i zmiany są niewielkie. Najsilniejsze są dzisiaj korona norweska i japoński jen, choć ruch nie przekracza 0,2 proc. Mniejsze zmiany notuje dolar australijski, chociaż to on dzisiaj rano był potencjalnie w centrum uwagi - poznaliśmy zapiski z ostatniego posiedzenia RBA, jakie miało miejsce na początku maja.
Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

2024-05-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Wtorkowa sesja na giełdach, podobnie jak i wczoraj nie będzie obfitować w kluczowe z punktu widzenia szerokiego rynku publikacje makro. Wyjątkiem może być tutaj raport CPI z Kanady, który najprawdopodobniej wpływać będzie jedynie na zmianę wyceny dolara kanadyjskiego na rynku walutowym. Inwestorzy natomiast z niecierpliwością oczekują na jutrzejszy raport kwartalny Nvidii, giełdowego króla technologii AI. Co więcej, niemałe poruszenie kreują potężne wzrosty obserwowane na rynku surowców oraz kryptowalut.
Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

2024-05-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek indeksy z Wall Street uległy niewielkiej zmienności i pozostały w obrębie historycznie maksymalnych poziomów. Dow Jones urósł o 0,3 proc. i przekroczył poziom 40 tys. pkt., SP500 zamknął dzień na plusie z wynikiem +0,1 proc. Jedynie technologiczny Nasdaq100 spadł o 0,1 proc. W Europie DAX został przeceniony o 0,2 proc. Kurs EURUSD praktycznie nie uległ zmianie. Podczas gdy amerykańskie akcje straciły na sile w ubiegły czwartek i piątek, w ciągu tygodnia mocno wzrosły.
Rynki potrzebują

Rynki potrzebują "gołębiego" przekazu z FED

2024-05-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek nie przynosi większych zmian na rynku FX, widać wyczekiwanie na informacje, jakie napłyną w dalszej części tygodnia - dla dolara liczyć się będą zapiski z ostatniego posiedzenia FED w środę, szacunki indeksów PMI za maj w czwartek, oraz dane o nastrojach konsumenckich Uniwersytetu Michigan w piątek. Dzisiaj rano poznaliśmy decyzję Ludowego Banku Chin ws. stóp procentowych. Tak jak oczekiwano, decydenci w PBOC nie zmienili stóp procentowych, co powoduje, że rynek będzie koncentrował się na innych formach wsparcia tamtejszej gospodarki przez władze.
Złoty tak mocny jak w 2008?

Złoty tak mocny jak w 2008?

2024-05-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Niemal wszystko zdaje się sprzyjać złotemu – rekordy na Wall Street, przebudzenie rynków wschodzących, słabnący dolar, postawa RPP. Choć na ten moment nie widać istotnych zagrożeń, polska waluta staje się coraz bardziej przewartościowana. Możemy z pewnością mówić o okresie rekordów na rynkach finansowych. W ubiegłym tygodniu nowe rekordy odnotowane zostały na Wall Street w reakcji na nieco lepsze dane o inflacji z USA, a także pojawienie się nowego modelu od OpenAI, który rozbudził na nowa hossę sztucznej inteligencji.
Mieszane dane z Chin

Mieszane dane z Chin

2024-05-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w piątek nad ranem dane z chińskiej gospodarki wypadły mieszanie - wyższa od oczekiwań była tylko dynamika produkcji przemysłowej (wzrosła w kwietniu o 6,7 proc. r/r), a pozostałe dane, jak sprzedaż detaliczna (2,3 proc. r/r), inwestycje (4,2 proc. r/r), czy też ceny nieruchomości (-3,1 proc. r/r) rozczarowały. Uwagę przykuwa ten ostatni odczyt, który pokazuje, że tamtejszy rynek zaczyna wchodzić w spiralę spadkową, która może być niebezpieczna dla tamtejszej gospodarki (ze względu na ogromne zalewarowanie tego sektora w ostatnich latach).
Wall Street w newralgicznym miejscu

Wall Street w newralgicznym miejscu

2024-05-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czwartek przyniósł lekkie spadki indeksów z Wall Street po wcześniejszym wyznaczeniu nowych rekordowych poziomów. Kurs głównej pary walutowej po ustanowieniu lokalnego maksimum bliskiego 1,09 korygował się. Rentowności długu USA wzrosły. Wielu przedstawicieli Fed powtórzyło, że Fed będzie musiał uzbroić się w cierpliwość i utrzymać stopy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Dziś kalendarz makro jest zapełniony umiarkowanie. Z Europy poznamy finalny wskaźnik HICP a ze Stanów Zjednoczonych indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board.
Zagadkowe zachowanie się jena?

Zagadkowe zachowanie się jena?

2024-05-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta jest dzisiaj rano najsilniejszą pośród walut G-10 w zestawieniach z dolarem, chociaż opublikowane w nocy wstępne dane nt. PKB w I kwartale w Japonii są negatywnym zaskoczeniem. Gospodarka skurczyła się o 0,5 proc. k/k i 2 proc. w ujęciu zanualizowanym, głównie za sprawą dalszego spadku dynamiki konsumpcji (o 0,7 proc. k/k), ale i i też wydatków kapitałowych (o 0,8 proc. k/k), czy też eksportu (aż o 5,0 proc. k/k).
Nowe rekordy na Wall Street

Nowe rekordy na Wall Street

2024-05-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacyjny raport z USA, który został zaprezentowany wczoraj, osłabił dolara amerykańskiego oraz spowodował spadek rentowności amerykańskich obligacji i jednoczesny wzrost indeksów giełdowych, zarówno tych z Wall Street jak i Europy. W kwietniu dynamika wzrostu cen lekko spowolniła, choć nadal inflacja znajduje się powyżej celu Rezerwy Federalnej. Tak czy inaczej wzrosły „zakłady” rynku na obniżki stóp procentowych we wrześniu oraz grudniu tego roku.
Koniec wzrostu inflacji w USA?

Koniec wzrostu inflacji w USA?

2024-05-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy w tym roku nie zaskoczyły. Co ważniejsze, nie zaskoczyły odczytami w górę, co jest ważnym sygnałem dla Rezerwy Federalnej, choć jednocześnie niezmieniającym reguł gry. Inflacja w USA w dalszym ciągu pozostaje wysoko i wiele sygnałów wskazuje na to, że może ona dać o sobie jeszcze znać w tym roku. W takim razie, czy Fed powinien w dalszym ciągu szykować się do obniżek, czy wręcz przeciwnie utrzymywać status quo przez dłuższy czas, być może do końca tego roku.