Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Dolar nabrał siły po wieściach z Italii
2016-12-05 Raport poranny FMCMWłoska porażka: Eurodolar pozycjonuje się dziś rano przy 1,0560-70. Jest zatem dużo niżej niż np. podczas szczytów, jakie notowano w ubiegłym tygodniu. Wtedy eurodolar dochodził w skrajnych wypadkach w rejon 1,0685. Dziś sytuacja wygląda inaczej, co może mieć pewien związek ze spadkiem zaufania do euro po włoskim referendum.
Konsolidacyjny początek miesiąca
2016-12-02 Komentarz giełdowy DM BOŚDzisiejsze notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbywały się w kontekście oczekiwania na comiesięczne dane z rynku pracy w USA. W efekcie rynek skorzystał z klasycznego scenariusza dla pierwszych piątków miesiąca i próbował podzielić rozdanie na dwie części. W pierwszej czekając na dane i licząc na ożywienie w drugiej.
Do trzech razy sztuka?
2016-12-02 Komentarz tygodniowy TMS BrokersRaport z rynku pracy USA okazał się petardą z mokrym lontem. Zaskakujące elementy (spadek płac i stopy bezrobocia) zostały zignorowane, a rynek za dobrą monetę przyjął solidny wzrost zatrudnienia. Fed spokojnie może być na kursie do grudniowej podwyżki, ale USD ma to już dawno w cenach. Teraz uwaga przenosi się na Europę i włoskie referendum, gdzie sondaże przewidują sprzeciw wobec planom rządu. Ale kto w tym roku ufa sondażom?
Amerykańskie dane sfinalizowały tydzień
2016-12-02 Raport tygodniowy FMCMPayrollsy już za nami: Podsumujmy wpierw rzeczywistość eurodolara w dłuższym (i zarazem wstecznym) horyzoncie czasowym. Od blisko dwóch lat, mniej więc od stycznia czy też lutego 2015, można mówić o szerokiej konsolidacji na wykresie – obejmującej w przybliżeniu zakres 1,15 – 1,17.
Euro podbite przez spekulacje wokół działań ECB
2016-12-02 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutEurostrefa: Agencja Reuters powołując się na źródła w Europejskim Banku Centralnym podała wczoraj po południu, że podczas posiedzenia zaplanowanego na 8 grudnia możliwy jest tzw. kompromis przy wydłużeniu programu QE o kilka miesięcy (minimum 6) związany z ewentualnym zasygnalizowaniem możliwości zmniejszenia jego miesięcznego wolumenu w najbliższych miesiącach.
Wyhamowanie gwałtownych wzrostów cen ropy
2016-12-02 Komentarz surowcowy DM BOŚPo środowej, ponad 8-procentowej zwyżce notowań ropy naftowej WTI, w czwartek cena tego surowca wzrosła o kolejne 4%, kończąc sesję tuż poniżej poziomu 51 USD za baryłkę. Dzisiaj rano notowania ropy WTI spadają, jednak zniżka jest niewielka, a cena tego surowca utrzymuje się w rejonie wczorajszego zamknięcia.
Piątek z NFP, niedziela z Włochami
2016-12-02 Komentarz poranny TMS BrokersDziś tematem dnia jest raport z rynku pracy USA, ale inwestorzy z tyłu głowy będą mieli też niedzielne referendum we Włoszech. Na krajowym rynku złoty ma też do przetrawienia decyzję S&P w sprawie ratingu Polski, gdzie nie powinno być niespodzianek.
Nasilenie obaw. Wszelkich.
2016-12-02 Poranny Szkic walutowy AFSWzrost inflacji, stóp procentowych, napięcia geopolityczne, zmniejszenie płynności, rozpad strefy euro, wypłacalność, cięcia ratingów. To ryzyka i obawy, które dominują wśród inwestorów i wyznaczają kierunki zmian cen na rynkach finansowych. To wszystko poszło już za daleko. Do odreagowania dojdzie jeszcze przed końcem roku.
EUR/PLN testuje 4,50, rentowności długu najwyżej od 2014r.
2016-12-02 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi próbę stabilizacji kwotowań PLN po wczorajszych dynamicznych spadkach. Wycena polskiej waluty jest obecnie następująca: 4,4897 PLN za euro, 4,2024 PLN względem dolara amerykańskiego, 4,1579 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 5,3013 PLN w relacji do funta szterlinga.
Rating Polski, payrollsy i kwestie walutowe
2016-12-02 Raport poranny FMCMCo na rynkach? Dziś globalnie kluczowym tematem będzie odczyt z USA, który pojawi się o 14:30. Właściwie chodzi o pakiet odczytów, znany jako non-farm payrolls. Chodzi o dane dotyczące zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, stopy bezrobocia oraz płacy godzinowej i długości tygodnia pracy. Dzisiejsza publikacja dotyczyć będzie listopada.
Dolar znów nieco wsparty danymi
2016-12-01 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutO ile rano rynek wyglądał słabiej, to po południu amerykańska waluta odbudowała pozycję. Niemniej nie na tyle znacząco, aby można było mówić o rosnącym ryzyku zanegowania układu RGR, chociaż niewątpliwie odbicie od rejonu wsparcia przy 84,65 pkt. (minimum wypadło przy 84,70 pkt.) powinno zwracać uwagę.
Formacja spadkowa na dolarze z rosnącymi szansami na realizację?
2016-12-01 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: Chiny: Rządowy PMI dla przemysłu wzrósł w listopadzie do 51,7 pkt. z 51,2 pkt. (szacowano 51,0 pkt.), a usługowy do 54,7 pkt. z 54,0 pkt. Z kolei wskaźnik sporządzany przez Markit/Caixin dla przemysłu, który grupuje średnie i mniejsze firmy spadł do 50,9 pkt. z 51,2 pkt. (szacowano 50,8 pkt.).
Silne wzrosty cen ropy po spotkaniu OPEC
2016-12-01 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsze spotkanie przedstawicieli krajów OPEC w Wiedniu przyniosło wyczekiwane porozumienie dotyczące solidarnego cięcia produkcji ropy naftowej przez kraje kartelu. Najważniejszym rezultatem spotkania było ustalenie wspólnego limitu produkcji ropy w OPEC, który zakłada ograniczenie wydobycia łącznie o około 1,2 mln baryłek dziennie, począwszy od stycznia 2017 r.
Potężny w listopadzie, nieco słabszy w grudniu
2016-12-01 Komentarz poranny TMS BrokersZgoda na cięcie wydobycia na posiedzeniu OPEC wywindowała ceny ropy WTI w okolice 50 USD za baryłkę. Porozumienie o ograniczeniu produkcji do 32,5 miliona baryłek na dzień (o 1,2 mln baryłek) wchodzi w życie dopiero od stycznia, więc na razie jego skuteczność nie będzie kontestowana.
Przejściowy nawrót siły dolara?
2016-12-01 Poranny Szkic walutowy AFSWaluty stricte surowcowe pozytywnie zareagowały na silne wzrosty cen ropy naftowej w reakcji na porozumienie OPEC. Pozostałe z gospodarek wschodzących straciły istotnie powracając w rejon szczytów słabości. W naszej ocenie to przejściowe zjawisko i w najbliższych tygodniach złoty i inne waluty EM odzyskają część strat.
PLN i dług pod presją, PMI w kalendarzu
2016-12-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi próbę stabilizacji kursu PLN po wczorajszych zniżkach. Inwestorzy wyceniają złotego następująco: 4,4492 PLN za euro, 4,1924 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1303 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,2487 PLN w relacji do funta szterlinga.
Po naftowych emocjach nowy dzień
2016-12-01 Raport poranny FMCMRynkowe dane: Kartel OPEC, jak wiadomo, zawarł wczoraj porozumienie, w myśl którego wojna cenowa i nadprodukcja ropy powinny zostać nieco ograniczone – do 32,5 mln baryłek dziennie. To obniżka o 1,2 mln baryłek w relacji do obecnego poziomu. Także i kraje spoza kartelu powinny obniżyć swoje wytwórstwo.
Droższa ropa, słabszy złoty
2016-11-30 Raport popołudniowy FMCMOPEC i inne kwestie: Po południu media donosiły, że ministrowie krajów OPEC osiągnęli w Wiedniu porozumienie na temat obniżki wolumenu wydobycia ropy. Obniżka taka miałaby posłużyć ograniczeniu wojny cenowej i wygenerowaniu wyższego kursu ropy, która generalnie jest wciąż dość tania, nawet jeśli w lutym kurs WTI schodził do ok. 26 dolarów za baryłkę.
Kolejny listopad dla podaży
2016-11-30 Komentarz giełdowy DM BOŚŚrodowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbywały się po neutralnej sesji na Wall Street, płaskich notowaniach w Europie i konsolidacyjnym zachowaniu WIG20 we wtorek.
Tym razem dane wsparły dolara
2016-11-30 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutO ile wczoraj amerykańska waluta zareagowała spadkiem na lepsze informacje nt. dynamiki PKB w III kwartale, oraz indeksu zaufania konsumentów Conference Board w listopadzie, o tyle dzisiaj pozytywnie zostały odebrane szacunki ADP dotyczące nowych etatów w gospodarce, które wskazały na wzrost o 216 tys. w listopadzie wobec szacowanych 165 tys. (chociaż dane za październik zostały zrewidowane w dół do 119 tys. z 147 tys.).