Bez szczegółów planu Trumpa. Stoicki spokój RPP.

Bez szczegółów planu Trumpa. Stoicki spokój RPP.
Poranny Szkic walutowy AFS
Data dodania: 2017-01-12 (09:07)

Dolar nie zyskał w reakcji na konferencję D. Trumpa (nie odniósł się do kluczowych tematów dotyczących polityki gospodarczej), co potwierdza wyczerpanie potencjału wzrostowego w krótkim terminie. Najbliższe dni upłyną pod dyktando sprzedających amerykańską walutę, co powinno wzmocnić złotego.

Wczorajsza konferencja amerykańskiego prezydenta-elekta nie przyniosła przełomu i szczegółów na temat planów gospodarczych nowej administracji, na co rynek zareagował osłabieniem dolara. Nasze założenie o tym, że zbyt dużo pozytywnych informacji zostało wkalkulowanych w cenę waluty USA się sprawdza. Brak pozytywnej reakcji po konferencji prasowej D. Trumpa potwierdza wyczerpanie potencjału jej aprecjacji w krótkim terminie.

Zbyt dużo pozytywnych dla dolara informacji zostało wkalkulowane w jego cenę. Teraz będzie miało miejsce odwracanie tego procesu. Już teraz prawdopodobieństwo podwyżki stóp w czerwcu zmalało do 66 proc. – najmniej od posiedzenia Fed. W najbliższych dniach dolar będzie tracił na wartości, a w tej sytuacji zyskać powinien złoty. Szczególnie odczuwalne będzie to na parze USD/PLN, gdzie pojawia się realna szansa na spadek poniżej 4,10. Wszystko przy założeniu stabilnych ratingów.

Trump na wczorajszej konferencji przekazał informację o ustąpieniu ze stanowisk w swojej organizacji biznesowej, przekazaniu władzy synom oraz dedykowanemu dyrektorowi ds. etyki i zgodności z przepisami. Wszystko w celu uniknięcia konfliktu interesu. Nie pozbędzie się jednak udziałów w firmach. Trump odnosił się do zarzutów o rzekome materiały posiadane przez Rosję, które miałyby go skompromitować jako prezydenta, o nałożeniu podatku na firmy, które przenoszą produkcję poza USA, o wybudowaniu muru na granicy z Meksykiem (peso na historycznych minimach), a także chęci obniżenia cen leków, których Stany Zjednoczone są największym konsumentem na świecie. Nie wspominał natomiast nic o pakiecie stymulacji fiskalnej; obniżkach podatków i rozbudowie infrastruktury – sprawach, które przez ostatnie 2 miesiące rozgrzewały inwestorów. Na jakiś czas rynki mogą zatem „odetchnąć”, co powinno wypełnić naszą prognozę silniejszej korekty wycen akcji na amerykańskich parkietach w styczniu.

Zgodnie z założeniami Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, główną na 1,5 proc. W komunikacie poinformowano, że za ostatni wzrost inflacji odpowiadają czynniki poza kontrolą banku centralnego, głównie podrożenie cen surowców. Proces będzie w przyszłości wspierany także przez przyspieszający wzrost PKB. Rada podtrzymała ocenę, że w świetle dostępnych danych i prognoz, obecny poziom stóp sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu.

Na konferencji prasowej prezes NBP A. Glapiński stwierdził, że nie widzi potrzeby podnoszenia stóp w tym roku. W jego ocenie inflacja będzie rosła wolno, a stopy procentowe będą stałe. „W ten sposób realne stopy będą maleć, co będzie zachęcać do rozwoju” - mówił. „Gdy ten rozwój nastąpi i zacznie się wzrost cen, przyjdzie czas na podwyżki stóp, ale zupełnie nie widzę tego w tym roku” – dodał. Glapiński pochwalił sytuację finansów publicznych stwierdzając, że „na tle gospodarek europejskich i światowych jesteśmy w wyśmienitej sytuacji”. Przyznał jednocześnie, że „wzrost kursu dolara w stosunku do euro i złotego jest dla nas niekorzystny”. „Przyciąga kapitał inwestycyjny do USA i od nas trochę wyciąga. Ale my to przeżyjemy, bo na tyle jesteśmy atrakcyjni, mamy stopy dodatnie” - zaznaczył. Pewnym problemem są kredyty frankowe, których uregulowanie jest „na dobrej drodze”. RPP analizowała także kwestię rynku pracy i ewentualną perspektywę braku pracowników, zaznaczając, że jest to o wiele lepszy problem niż wysokie bezrobocie. Stwierdził, że „mamy cały czas możliwość korzystania z siły roboczej np. z Ukrainy”. W ocenie prezesa NBP sytuacja polityczna ma niewielki wpływ na finanse i gospodarkę Polski.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wakacje z Trumpem – kolejne groźby ceł i umiarkowana reakcja rynków

Wakacje z Trumpem – kolejne groźby ceł i umiarkowana reakcja rynków

2025-07-11 Analizy walutowe MyBank.pl
Początek wakacji miał przynieść stabilizację i jasność co do dalszego kierunku w międzynarodowych relacjach handlowych, jednak Donald Trump ponownie zaskoczył świat swoją agresywną polityką celną. Od początku lipca prezydent USA grozi kolejnymi podwyżkami ceł, wymierzonymi praktycznie we wszystkich ważniejszych partnerów handlowych. Trump planuje wprowadzenie ceł już od sierpnia, co wywołuje ogromne poruszenie na globalnych rynkach.
Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA ceł

Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA ceł

2025-07-10 Analizy walutowe MyBank.pl
Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA bezprecedensowych, 50-procentowych ceł na import brazylijskich towarów. Decyzja Donalda Trumpa, która mocno zaskoczyła rynek, jest szczególna nie tylko ze względu na wyjątkowo wysoką skalę taryf, ale również z uwagi na jej wyraźny kontekst polityczny.
Trump nie taki groźny?

Trump nie taki groźny?

2025-07-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi osłabienie dolara na szerokim rynku i podbicie futures na amerykańskie indeksy. Czy wraca tryb risk-on skoro przecież Donald Trump zaczął podejmować kontrowersyjne decyzje zwiastujące powrót wojen handlowych? Ujawnione wczoraj "listy", jakie zostały wysłane do kilkunastu rządów ujawniły nowe taryfy, które mają wejść w życie od 1 sierpnia.
Cła nie robią już wrażenia

Cła nie robią już wrażenia

2025-07-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Bieżący tydzień miał być swego rodzaju „powtórką z rozrywki” sprzed trzech miesięcy, gdy zapowiedzi radykalnych i bardzo szeroko nakładanych stawek celnych storpedowały rynki finansowe. Jednak mimo pewnych ruchów wykonywanych przez Biały Dom reakcje rynkowe są symboliczne. Złoty w zasadzie ich nie zauważył. W środę mija 3-miesięczny termin, na który Donald Trump zawiesił nałożone przez siebie samego na początku kwietnia „cła odwetowe”.
Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Donald Trump zapowiedział nałożenie 10 proc. stawki celnej dla tych krajów, które popierają sojusz BRICS. Ma być ona bezwarunkowa, gdyż BRICS zdaniem Trumpa działa na niekorzyść interesów USA. W odpowiedzi na te doniesienia słabną dzisiaj waluty Antypodów, gdyż trudno jest ocenić na jakiej bazie USA będą nakładać wspomniane, nowe cła, a akurat Australia, czy też Nowa Zelandia bardziej, niż inni handlują z krajami BRICS.
Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

2025-07-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na platformie Truth Social, że każdy kraj wspierający „antyamerykańskie polityki BRICS” zostanie objęty dodatkowymi cłami w wysokości 10%. Nie sprecyzował jednak, jakie działania uznaje za „antyamerykańskie” ani kiedy nowe taryfy miałyby wejść w życie. Oświadczenie pojawiło się tuż przed końcem 90-dniowego zawieszenia ceł oraz planowanym wysłaniem oficjalnych not do państw objętych nową polityką handlową.
Złoty znajdzie się pod presją?

Złoty znajdzie się pod presją?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zeszły tydzień pokazał, że polska waluta jest relatywnie silna - nieoczekiwane cięcie stóp procentowych o 25 punktów baz. przez RPP i "gołębia" konferencja prezesa Glapińskiego nie doprowadziły do jej osłabienia. Czy siła złotego to efekt dobrego zachowania się euro na rynkach globalnych? Poniekąd tak i warto będzie tym samym zerkać na globalny sentyment. Ten może się pogorszyć przez działania administracji Donalda Trumpa odnośnie taryf celnych. Na razie nie jest jednak aż tak nerwowo.
Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

2025-07-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych. Po publikacji bardzo mocnego raportu z rynku pracy (NFP) dolar miał swoje pięć minut…i niewiele więcej. Niespodziewanie duży przyrost nowych miejsc pracy i spadek bezrobocia odnowiły wiarę w amerykańską koniunkturę, jednocześnie oddalając nadzieje na obniżkę stóp procentowych.
Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

2025-07-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump,zapowiedział że administracja amerykańska już od dziś rozpocznie wysyłkę oficjalnych zawiadomień do partnerów handlowych ws. ceł. Wszystkie kraje mają zostać objęte nowymi taryfami najpóźniej do 9 lipca, a termin ten nie zostanie przedłużony. Nowe stawki celne będą znacznie wyższe niż wcześniej zapowiadane – zamiast dotychczasowych maksymalnych 50%, cła mają wynosić od 10–20% aż do 60–70%.
Wrócą wojny handlowe?

Wrócą wojny handlowe?

2025-07-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości i aktywność na rynkach będzie generalnie mniejsza. Nie oznacza to jednak, że będzie nudno. Wczorajsze niezłe dane Departamentu Pracy USA sprawiły, że rynek w zasadzie skreślił jakiekolwiek dywagacje, co do możliwości cięcia stóp przez FED jeszcze w końcu lipca. Dolar nie zyskał jednak wiele, gdyż pojawiły się inne wątki.