Kredyt konsolidacyjny – ile można na nim zyskać?

Kredyt konsolidacyjny – ile można na nim zyskać?
Artykuł sponsorowany
Data dodania: 2024-04-04 (14:20)

Regulujesz kilka zobowiązań finansowych wobec banków i męczy cię pamiętanie o terminach spłaty każdego z nich? Jeśli chcesz płacić tylko jedną miesięczną ratę, wcale nie musisz regulować przed czasem zaciągniętych kredytów. Rozwiązaniem może okazać się pożyczka konsolidacyjna – sprawdź, co możesz na tym zyskać.

Jak wynika z analizy opublikowanej przez Biuro Informacji Kredytowej1 (BIK), w 2023 roku udzielono ponad 206% więcej kredytów ratalnych w porównaniu z 2022 rokiem. Wzrosty odnotowały również w przypadku kredytów gotówkowych – w ciągu 11 miesięcy 2023 roku udzielono ich o 17,2% więcej w porównaniu do roku poprzedniego. Oznacza to, że kredyty cały czas cieszą się dużą popularnością, więc Polacy spłacają kilka rat w różnych terminach płatności. W niektórych przypadkach łączna suma miesięcznych zobowiązań powoli zaczyna ciążyć na domowym budżecie. Aby więc nie dopuścić do poważnych problemów finansowych, warto pomyśleć o konsolidacji.


Co to pożyczka konsolidacyjna?


Zastanawiasz się, co to jest pożyczka konsolidacyjna? To potoczne określenie kredytu konsolidacyjnego. W ten sposób określa się wsparcie finansowe pozwalające na połączenie kilku zobowiązań w jedno – z reguły z niższą miesięczną ratą. Jeśli więc zależy ci na takim kredycie, to szukaj go w bankach pod nazwą kredyt konsolidacyjny.


Jak pożyczka konsolidacyjna działa w praktyce? Chociaż mówi się, że konsolidacja kredytu pozwala na połączenie kilku rat w jedną, w rzeczywistości istotą jest zaciągnięcie nowego kredytu na spłatę aktywnych zobowiązań. 


Przykład. Załóżmy, że każdego miesiąca spłacasz 500 zł raty kredytu gotówkowego, 200 zł limitu na karcie kredytowej i 150 zł kredytu ratalnego. Decydujesz się połączyć zobowiązania poprzez zaciągnięcie pożyczki konsolidacyjnej. W jej ramach bank spłaca aktywne zobowiązania w innych instytucjach finansowych, a ty płacisz jedną ratę w wysokości 700 zł miesięcznie. 


Konsolidacja kredytu – co można zyskać?


Pożyczka konsolidacyjna (RRSO 13,2%, kalkulacja dokonana na 17.11.2023 r. na reprezentatywnym przykładzie) jest rozwiązaniem przeznaczonym dla osób, które spłacają kilka zobowiązań. Jednak nie wszyscy decydują się na taką opcję. Czy słusznie? Na pewno konsolidacja kredytu ma sporo zalet. 


  • • Możliwość ujednolicenia terminu spłaty 

Spłata kilku zobowiązań w ciągu miesiąca często rodzi problemy z zapamiętaniem terminów płatności. W takiej sytuacji łatwo o pomyłkę, a co za tym idzie – ewentualne opóźnienie w uregulowaniu należności.


Pożyczka konsolidacyjna eliminuje ten problem – jedna rata oznacza tylko jeden termin płatności. Co więcej, kredytobiorca może sam ustalić konkretną datę, np. kilka dni po otrzymaniu wynagrodzenia. Dzięki temu będzie mieć pewność, że spłaci ratę kredytu konsolidacyjnego na czas – bez opóźnienia.


  • • Wydłużenie okresu spłaty 

Konsolidacja kredytu daje możliwość wydłużenia terminu spłaty zobowiązania. Co to daje kredytobiorcy? Taka opcja bezpośrednio przekłada się na wysokość raty. Im dłuższy okres finansowania, tym niższe może być miesięczne zobowiązanie. 


  • • Możliwość otrzymania dodatkowej gotówki 

Choć nie jest to standardem, kredyt konsolidacyjny może dać dostęp do dodatkowych środków. Uzyskane w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel, podobnie jak w przypadku kredytu gotówkowego. Tutaj jednak cały czas spłacasz jedną ratę i masz jeden termin płatności. Taka opcja jest więc wygodniejsza.  


Pożyczka konsolidacyjna – ile można zaoszczędzić? 


Konsolidacja kredytu nie tylko pozwala ujednolicić termin spłaty, ale i niekiedy… zaoszczędzić. Jak to możliwe? 


Ma to związek z kosztami finansowania – głównie oprocentowaniem. Może być ono dużo niższe w porównaniu z kredytem gotówkowym, linią kredytową czy limitem na karcie kredytowej. Dzięki temu niższa będzie nie tylko miesięczna rata, ale i całkowita kwota do zapłaty.


To, ile uda się zaoszczędzić na pożyczce konsolidacyjnej, zależy przede wszystkim od kosztów bieżących zobowiązań oraz kosztów konsolidacji. Dlatego nie można wskazać konkretnej wartości – trzeba to przeanalizować dla konkretnych parametrów finansowania. 


Kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie dla osób, które płacą wysokie raty zaciągniętych kredytów i chcą obniżyć ich wysokość oraz ujednolicić termin spłaty. Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, porównaj dostępne oferty. Weź pod uwagę RRSO (rzeczywistą roczną stopę oprocentowania) – wskaźnik, który wiele mówi o kosztach finansowania. Dzięki temu podejmiesz świadomą decyzję – taką, która przyniesie ci oszczędności. 


Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.


1. https://media.bik.pl/informacje-prasowe/826158/najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-newsletter-kredytowy-bik-listopad-2023-rŹródło: Artykuł sponsorowany
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Banki - Najnowsze wiadomości i komentarze

Które konto dla nastolatka wybrać? Podpowiadamy!

Które konto dla nastolatka wybrać? Podpowiadamy!

2024-05-15 Artykuł sponsorowany
Sięgając do portfela, coraz częściej wyciągamy z niego nie gotówkę, a kartę. Tradycyjne płatności powoli odchodzą w zapomnienie. Nic dziwnego – transakcje bezgotówkowe są wygodniejsze i szybsze – nie trzeba nerwowo szukać drobnych w portfelu. Może warto iść za ciosem i wypłacać dziecku kieszonkowe nie w gotówce, a bezpośrednio na konto? Najpierw jednak trzeba wybrać odpowiednie konto dla nastolatka.
Lista banków w Polsce 2024

Lista banków w Polsce 2024

2024-03-28 Poradnik konsumenta
Polska, będąca gospodarką o silnych tradycjach bankowych, które sięgają XIX wieku, dziś jest domem dla wielu instytucji finansowych, w tym zarówno banków krajowych, jak i zagranicznych. Przyjrzyjmy się bankowości w Polsce i temu, jakie banki funkcjonują obecnie na terenie naszego kraju. Wszystko potwierdzi lista banków w Polsce wraz z krótkim omówieniem.
Złota karta kredytowa – czy nadal jest tak elitarna?

Złota karta kredytowa – czy nadal jest tak elitarna?

2024-03-05 Artykuł sponsorowany
W kręgu bankowości prywatnej złota karta kredytowa stanowiła ekskluzywny symbol luksusu. Jednak w miarę upływu lat jej znaczenie ewoluowało. Dziś wartości, jakie kiedyś reprezentowała, przeniosły się na inne prestiżowe karty kredytowe. Jeżeli szukasz narzędzia, które zapewni Ci nie tylko pełne możliwości płatnicze, ale także szereg korzyści, wpływających na Twój komfort, zapewne zainteresują Cię te dostępne w Private Banking Banku Pekao S.A.
Płatności online – poznaj dostępne metody i ich możliwości

Płatności online – poznaj dostępne metody i ich możliwości

2024-02-14 Poradnik konsumenta
Współczesny krajobraz e-commerce jest nie tylko dynamicznie rozwijający się, ale również coraz bardziej złożony, wymagający od przedsiębiorców i konsumentów elastyczności w zakresie realizacji płatności. W tym kontekście, platformy płatnicze dla stron internetowych stanowią kluczowy element infrastruktury e-handlu, umożliwiając bezproblemowe i bezpieczne przeprowadzanie płatności online. Wybór odpowiedniej platformy płatniczej ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla zapewnienia wygody użytkowników, ale także dla ochrony ich danych finansowych i osobistych.
AI w bankowości – przyszłość czy teraźniejszość?

AI w bankowości – przyszłość czy teraźniejszość?

2024-01-24 Poradnik konsumenta
Bankowość drugiej dekady XXI wieku w dużej mierze opiera się na optymalizacji kosztów i zautomatyzowanym zarządzaniu procesami. W centrum tej transformacji znajduje się sztuczna inteligencja, która zmienia sposób, w jaki instytucje finansowe funkcjonują, zarządzają ryzykiem i komunikują się z klientami. Czy AI w bankowości to wciąż melodia przyszłości, czy już teraźniejszość?
Konsolidacja chwilówek online – czy się opłaca?

Konsolidacja chwilówek online – czy się opłaca?

2024-01-17 Poradnik kredytobiorcy
Chwilówki online to krótkoterminowe pożyczki udzielane przez instytucje finansowe przez Internet. Są one często dostępne bez zbędnych formalności i weryfikacji zdolności kredytowej, co sprawia, że są atrakcyjne dla osób borykających się z nagłymi wydatkami. Niestety, wysokie opłaty i prowizje, jakie często towarzyszą tym pożyczkom, mogą prowadzić do spirali zadłużenia. W odpowiedzi na problemy związane z nadmiernym zadłużeniem konsolidacja chwilówek online staje się popularnym rozwiązaniem. Czy ta opcja się opłaca?
Na czym polega konsolidacja chwilówek online?

Na czym polega konsolidacja chwilówek online?

2024-01-16 Poradnik kredytobiorcy
Krótkoterminowe pożyczki nie są niczym nowym, natomiast wydaje się, że wraz z rozpowszechnieniem się dostępności Internetu zyskały na znaczeniu. Decyduje się na nie wiele osób — i dla części nie staje się to problemem, ale dla niektórych może oznaczać początek spirali zadłużenia, z której trudno się wydostać.
Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

2023-12-06 Poradnik przedsiębiorcy
Każda firma – niezależnie od branży, skali działalności czy doświadczenia na rynku – musi dostosowywać się do panujących trendów oraz rosnących oczekiwań klientów. Dotyczy to również kwestii metod płatności, wśród których coraz większą popularnością konsumentów cieszą się transakcje bezgotówkowe, wykonywane kartą, telefonem lub zegarkiem. Dlatego prawdziwym must have w firmach stają się terminale płatnicze.
Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową

Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową

2023-11-15 Poradnik kredytobiorcy
Wysoka inflacja, podwyżki rat kredytów i pożyczek oraz coraz wyższe koszty gazu, energii elektrycznej i paliwa zachwiały płynnością finansową tysięcy gospodarstw domowych. Skutecznym sposobem na odciążenie domowego budżetu może być sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny. Czym jest w praktyce, jak działa i jak wybrać ten, który okaże się strzałem w dziesiątkę? Sprawdźmy.
Kredyt online – co musisz wiedzieć?

Kredyt online – co musisz wiedzieć?

2023-10-26 Artykuł sponsorowany
Potrzebujesz pilnie gotówki? Skorzystaj z kredytu bez wychodzenia z domu. To rozwiązanie, które można znaleźć w ofercie wielu banków. Wniosek o taki kredyt możesz złożyć z dowolnego miejsca – siedząc wygodnie na kanapie lub opalając się na plaży. Sprawdź, co warto wiedzieć o kredycie gotówkowym online.