Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Inwestorzy nieco ostrożniejsi przed jutrzejszym FEDem
2017-09-19 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKOREA PÓŁNOCNA: Prezydenci USA i Chin w rozmowie telefonicznej uzgodnili „maksymalne zwiększenie presji na Koreę Północną poprzez twarde stosowanie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ”. Tymczasem rzecznik północnokoreańskiego MSZ przyznał, że sankcje mają na celu „fizyczną eksterminację narodu” i mogą one przyspieszyć sfinalizowanie planów nuklearnych.
Trochę ponad 50 procent
2017-09-19 Komentarz poranny TMS BrokersDolar pozostaje silny globalnie z pomocą rosnących rentowności obligacji i panującym przeświadczeniu, że Fed będzie dążył do kolejnej podwyżki w grudniu. Do decyzji FOMC mamy jeszcze ponad 24 godziny, a w międzyczasie kalendarz danych makro nie rozpieszcza. Więcej emocji było ostatnio przy wystąpieniach przedstawicieli banków centralnych, ale tych też dziś brakuje.
Waluty EM w odwrocie
2017-09-19 Poranny Szkic walutowy AFSWaluty gospodarek wschodzących (EM) tracą w przeddzień posiedzenia Fed i w ślad za słabnącym chińskim juanem (CNY). Złoty, choć z rana nieco mocniejszy do dolara, będzie wpisywał się w ten trend. Sesja pod dyktando odczytów ZEW z Niemiec, serii danych z Polski oraz na otwarciu handlu z rynku nieruchomości z USA. Dolar zyska przed końcem tygodnia.
PLN bez większych zmian, dane makro w kalendarzu
2017-09-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, wtorkowy handel na rynku walutowym przynosi podtrzymanie presji podażowej na złotym. Polska waluta wyceniana jest następująco: 4,2940 PLN za euro, 3,5825 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7227 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8546 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,271% w przypadku obligacji 10-letnich.
O 14:00 patrzymy w polskie kalendarium
2017-09-19 Raport poranny FMCMCo słychać na rynku? O 11:00 przekonamy się, jak wypadł ważny wskaźnik z Niemiec – indeks instytutu ZEW. Nie jest on tak ważny jak indeks Ifo, takie przynajmniej przeświadczenie panuje wśród inwestorów i analityków, ale oczywiście może mieć znaczenie.
Funt ofiarą wysoko zawieszonych oczekiwań
2017-09-18 Komentarz wieczorny TMS BrokersAntybohaterem poniedziałkowej sesji okazał się być funt szterling będący pod presją wystąpienia gubernatora Banku Anglii Marka Carneya. Powtórka retoryki z ostatniego posiedzenia BOE wyraźnie ochłodziła wysoko wywindowane oczekiwania uczestników rynku, którzy mogli oczekiwać nieco bardziej jastrzębiej wypowiedzi w sprawie planowanych podwyżek stóp procentowych czy ryzyk związanych z opuszczeniem unijnych struktur.
Próba podbicia dolara przed posiedzeniem FED w środę?
2017-09-18 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKOREA PÓŁNOCNA: Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, generał McMaster przyznał w piątek na konferencji prasowej, że Stany Zjednoczone biorą pod uwagę wszystkie możliwości rozwiązania problemu z KRLD, łącznie z militarną. Dodał jednak, że „nie jest to wyjście, z którego chcielibyśmy skorzystać”.
Ceny ropy naftowej w USA wciąż powyżej poziomu 50 USD za baryłkę
2017-09-18 Komentarz surowcowy DM BOŚPoprzedni tydzień na rynku ropy naftowej był nieprzerwanym ciągiem pięciu dziennych zwyżek. W rezultacie, cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych w piątek przekroczyła poziom 50 USD za baryłkę, docierając tym samym do okolic 50,40 USD za baryłkę, czyli poziomu lokalnego maksimum z przełomu lipca i sierpnia. Początek nowego tygodnia przynosi dalsze zwyżki.
Kto jest członkiem klubu?
2017-09-18 Komentarz poranny TMS BrokersSchemat ten, co zwykle – w środę decyzja FOMC i do tego czasu rynki stoją w miejscu. Wolny dzień w Japonii nie pomagał rozruszać handlu w Azji, a pusty kalendarz w Europie i Ameryce zapewni flautę w następnych godzinach. USD/JPY rusza wyżej, EUR/USD stoi w miejscu, GBP pozostaje mocny, a PLN ponownie schodzi na dalszy plan.
Gospodarka USA słabo w sierpniu
2017-09-18 Poranny Szkic walutowy AFSSkutki przejścia huraganów znajdują odzwierciedlenie w wynikach amerykańskiej gospodarki. Naszym zdaniem nie będzie to jednak miało przełożenia na decyzje i nastawienie Fed, który w środę zdecyduje o rozpoczęciu procesu zmniejszania sumy bilansowej, a pod koniec roku po raz kolejny podniesie stopy procentowe.
Próba stabilizacji PLN, rynek czeka na FED
2017-09-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia na rynku walutowym nie przynosi większych zmian, również na wycenie złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2759 PLN za euro, 3,5812 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7272 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8660 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą: 3,245% w przypadku obligacji 10-letnich.
W tym tygodniu
2017-09-18 Raport poranny FMCMPoza Polską: W tym tygodniu kluczem do wydarzeń będzie środowy wieczór. Wtedy o godzinie 20:00 poznamy nowe projekcje makroekonomiczne FOMC i decyzję Fed w sprawie stóp procentowych. Teoretycznie jest możliwe, że Rezerwa wykona ruch w górę, ale tak naprawdę to wątpliwe.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2017-09-15 Komentarz tygodniowy TMS BrokersW przyszłym tygodniu wszystkie oczy będą zwrócone na Fed, gdzie stawką jest podtrzymanie oczekiwań na grudniową podwyżkę stop procentowych. Poznamy także stanowisko banków centralnych Japonii i Norwegii. Na polu danych największa uwaga będzie na PKB z Nowej Zelandii, PMI z Eurolandu i inflacji z Kanady.
Koreańczycy znów sprowokowali, ale rynki się do tego przyzwyczaiły?
2017-09-15 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKOREA PÓŁNOCNA: W piątek rano reżim przeprowadził kolejną próbę rakietową – pocisk przeleciał nad północną Japonią i spadł do Pacyfiku w odległości 2.200 km od lądu. Zdaniem armii USA był to pocisk balistyczny zasięgu pośredniego – IRBM, ale zdaniem Japończyków mógł to być międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM).
Powrót do wzrostów notowań soi
2017-09-15 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku soi przynosi dynamiczne zmiany nastrojów. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych osuwała się w dół na początku tygodnia, po czym w środę dynamicznie odbiła w górę. Wzrosty wyhamowały dopiero dzisiaj, jednak cena soi w USA utrzymuje się wciąż powyżej poziomu 9,70 USD za buszel, czyli w okolicach ubiegłotygodniowych maksimów.
Powrót do fundamentów
2017-09-15 Komentarz poranny TMS BrokersNocna próba balistyczna Korei Północnej przechodzi bez wielkiego echa. Po pierwsze: pocisk przelatujący nad Japonią i spadający do Pacyfiku nie jest zinterpretowany jako wejście konfliktu na wyższy poziom (pomimo posiadania przez reżim bomby wodorowej i największego zasięgu osiągniętego w dzisiejszej próbie).
Budzi się inflacja
2017-09-15 Poranny Szkic walutowy AFSWzrost inflacji w USA to nie przejściowy efekt wywołany huraganami, ale szersza tendencja związana ze słabością dolara i podrożeniem surowców. Proces ten nasili się w dalszej części roku, co powinno skłonić Fed do zwiększenia restrykcyjności polityki pieniężnej. To doskonałe warunki do umocnienia dolara.
PLN wyhamował spadki, inwestorzy patrzą na szeroki rynek
2017-09-15 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi wyhamowanie spadków na notowaniach PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2778 PLN za euro, 3,5920 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7264 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8164 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,227% w przypadku obligacji 10-letnich.
Przemysł, sprzedaż i inne dane z USA
2017-09-15 Raport poranny FMCMCo nas czeka? Rankiem będziemy mieli parę wypowiedzi przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego: o 7:45 wystąpi Yves Mersch, o 8:00 Daniele Nouy, o 10:15 Sabine Lautenschlaeger. O 11:00 poznamy bilans handlu zagranicznego Eurolandu.
Dolar podtrzymuje wzrosty, ale…
2017-09-14 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutInflacja CPI z USA, jaką poznaliśmy dzisiaj o godz. 14:30 wypadła nieźle. Dane „podstawowe” o 0,1 p.p. przekroczyły prognozy – wzrost cen w sierpniu wyniósł 0,4 proc. m/m i 1,9 proc. r/r, ale już w ujęciu bazowym, tj. bez żywności i energii wypadły zgodnie z szacunkami, tj. 0,2 proc. m/m i 1,7 proc. r/r.