Narzekasz na GPW? Na polskich akcjach świat się nie kończy

Narzekasz na GPW? Na polskich akcjach świat się nie kończy
Artykuł tematyczny
Data dodania: 2020-01-25 (09:04)

Polscy inwestorzy od lat nie mają powodów do radości. Nasza giełda nie jest tak dobrym narzędziem do zarabiania pieniędzy, jakim mogłaby być, gdyby kupowanie i sprzedawanie akcji odbywało się na większą skalę, z udziałem całej rzeszy inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Akcje są niedoszacowane, a nastroje na ogół kiepskie.

Czemu nie lubimy GPW?

Powodów jest wiele, ale dwa wydają się najbardziej istotne. Pierwszy: na polskiej giełdzie kapitału jest niewiele, toteż łatwo nią zatrząść. W rezultacie kursy akcji rzadko bywają odzwierciedleniem rzeczywistej sytuacji finansowej spółek. Można zainwestować w spółki osiągające doskonałe wyniki, a cena ich akcji nie będzie rosła, bo ogólny trend jest spadkowy. Co więcej: GPW to mała chorągiewka, która faluje na wietrze płynącym z wielkich giełd. Sygnał z zewnątrz jest przeważnie ważniejszy niż rzeczywiste wydarzenie w polskiej spółce lub branży.

Powód drugi to tzw. insider trading. W Internecie nietrudno znaleźć opinie, że na GPW zarabiają przede wszystkim ludzie mający dostęp do informacji, które nie powinny wydostawać się na zewnątrz, a przynajmniej nie przed upływem określonego czasu. Ludzie zajmujący się audytami finansowymi spółek zauważają ze zdziwieniem, że wyniki finansowe, które nie ujrzały jeszcze światła dziennego, są na giełdzie dyskontowane, jak gdyby roiło się na niej od jasnowidzów. To nie może budować zaufania do polskiego rynku papierów wartościowych.

Są oczywiście tacy, którzy radzą sobie na niej znakomicie, ale narzekanie jest powszechniejsze niż głosy entuzjazmu.

A gdyby tak zaufać gigantom?

Dzięki Internetowi Polacy mogą inwestować nie tylko na GPW, ale na największych światowych giełdach. Akcje wielkich koncernów i najbardziej znanych marek to przeważnie doskonała lokata kapitału, zwłaszcza gdy ulokować go na dłużej. Inwestowanie w akcje umożliwia dostępna także w języku polskim platforma inwestycyjna eToro. Jest to spółka maklerska zajmująca się świadczeniem usług finansowych. Jej siedziby znajdują się na Cyprze, w Izraelu, Wielkiej Brytanii, USA i Australii. Posiadacze kont mogą inwestować w kryptowaluty, akcje, ETF-y, waluty, indeksy i towary, a także kopiować transakcje użytkowników osiągających najlepsze wyniki.

Otwarcie konta jest bezpłatne, a usługa nie pobiera żadnej prowizji za zakup akcji. Pozwala ponadto na ułamkowy zakup akcji, co sprawdza się zwłaszcza w wypadku najdroższych walorów. Opłaty pobierane są dopiero przy wypłacie środków. Dotyczy to wyłącznie zakupu akcji (długich), a nie pozycji lewarowanych i krótkich (sprzedaż).

Każdy inwestor powinien oczywiście pamiętać, że obrót akcjami, a także ETF-ami, surowcami czy walutami, związany jest z poważnym ryzykiem. Jeśli na takich rynkach można sporo zarobić, to dlatego, że inni tracą. Trzeba inwestować tak, by znajdować się wśród zarabiającej mniejszości – na tym to de facto polega.

Ważne, by trzymać rękę na pulsie

W chwili powstawania tego tekstu świat wstrzymał oddech, bo Iran dokonał ataku odwetowego na amerykańskie bazy w Iraku. Efekt: najdroższa spółka świata staniała o 200 mld USD. Mowa o Saudi Aramco, spółce wartej w chwili debiutu giełdowego – bagatela – 1,7 bln USD.

Trzeba także śledzić trendy. Spore pieniądze można zarabiać na handlu metalami szlachetnymi i surowcami. Na przykład złoto znajduje się obecnie blisko swego siedmioletniego szczytu, a cena palladu po raz pierwszy w historii przebiła 2 tys. USD za uncję. Kto kupił pallad np. w czerwcu 2019 r., ten liczy dziś pokaźne zyski. Nie wiadomo, jak zachowa się dolar w obliczu bliskowschodnich napięć, koniecznie trzeba też przyglądać się cenie ropy naftowej: im więcej zamieszania wokół krajów arabskich, tym droższy będzie ten bezcenny surowiec.

Świat czeka – także na polskie inwestycje.

Źródło: Artykuł tematyczny
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Big Techy ciążą na rynkowym sentymencie

Big Techy ciążą na rynkowym sentymencie

2024-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy w Europie mogą mieć dziś powody do zadowolenia. Po mocniejszych przecenach na indeksach na początku tygodnia i wczorajszych odbiciach większość rynków Starego Kontynentu notuje kolejną wzrostową sesję z rzędu. Wśród największych giełd wzrostom przewodzi brytyjski FTSE 100 z prawie 0,8% wzrostem, w ślad za nim podąża niemiecki DAX z 0,7% wzrostem, natomiast szwajcarski SMI kończy sesję z prawie 0,5% wzrostem, a francuski CAC40 rośnie o 0,2%.
Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty

Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty

2024-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie kończą dzień na zróżnicowanych poziomach. Podczas gdy WIG20 próbuje bronić się przed spadkami, na europejskich parkietach widoczna jest przewaga spadków. W20 pokazuje około 0,7% wzrostu, podczas gdy niemiecki DE40 (-0,00%) i francuski CAC40 (-0,13%) notują lekkie spadki. Europejskie indeksy pokazują mieszane nastroje - od wzrostu 0,70% na WIG20, przez plus 0,34% na austriackim ATX.
Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku

Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku

2024-11-18 Komentarz giełdowy XTB
Po mieszanym otwarciu Wall Street wychodzi na prostą, wracając do umiarkowanych zysków po tygodniu zdefiniowanym przez realizację zysków i falę pytań o potencjalne konsekwencje polityki administracji Trumpa na wyniki amerykańskich firm. Zyskom przewodzi Nasdaq (+0,8%), niesiony przede wszystkim entuzjazmem wokół Tesli, której sprzyja zapowiedź potencjalnego luzowania prawa federalnego dot. autonomicznych samochodów. Odbijają również akcje Super Micro Computer (+14%), które doświadczają ostatnio silnej presji w związku z zaległym raportem finansowym i ryzykiem usunięcie z indeksu Nasdaq.
Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

2024-11-15 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street zmierza do końca piątkowej sesji na czerwono. Stratom przewodzi Nasdaq (-1,9%), zaraz po nim indeks małych spółek Russell 2000 (-1,25%), S&P500 (-1,1%) i Dow Jones (0,3%). Amerykańskie indeksy zamykają powyborczy tydzień wymazując znaczną część zysków, które piętrzyły się na fali tzw. Trump Trade, a na kursach wielu kluczowych spółek widoczna jest niepewność wobec skutków jakie przyniesie polityka ekonomiczna administracji nowego-starego prezydenta USA.
GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu

GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu

2024-11-14 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street daje dzisiaj znaki potencjalnego zmęczenia serią byczych wzrostów i osiągania przez indeksy coraz to nowych szczytów. S&P 500 i Dow Jones wycofują się o 0.2%, Nasdaq traci 0.17% a największa korekta widoczna jest na indeksie małych spółek Russell 2000 (-0.5%). Giełdy w Europie zamknęły się z kolei na zielono. Niemiecki DAX zyskuje 1.37%, francuski CAC40 dodaje 1.32% a brytyjski FTSE 100 notowany jest 0.5% wyżej. Sesja zakończyła się również pozytywnie dla rodzimego WIG20, który po dość dużych wahaniach wyszedł na plus z wynikiem 0.68%.
Czy DOGE pomoże Wall Street?

Czy DOGE pomoże Wall Street?

2024-11-13 Komentarz giełdowy XTB
Elon Musk w amerykańskim rządzie? Przed wyborami wiele spekulowało się na temat tego, że jeden z najbogatszych ludzi na świecie może zasiąść w administracji Trumpa w przypadku jego wygranej. Donald Trump ogłosił dzisiaj, że Musk zasiądzie w Departamencie Efektywności Rządowej. Choć nie ma to być oficjalny nowy departament, to jednak Musk ze współpracownikami ma być ciałem doradczym dla Trumpa oraz rządu. Czy ambitne plany Muska doprowadzą do lepszej alokacji wydatków i doprowadzi do jeszcze większych wzrostów na Wall Street?
Powyborcza zadyszka na głównych indeksach

Powyborcza zadyszka na głównych indeksach

2024-11-12 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy kończą sesję w większości ze spadkami. Przewodzi im CAC40, który traci dziś ponad 2%. Niemiecki DAX traci dziś -1,1%, a szwajcarski SMI spada o ponad 0,9%. Sentyment na europejskich rynkach napędzany jest obawą o napięcia na linii USA-Chiny. Wraz z wprowadzaniem zaostrzonych ceł na towary z Chin, sytuacja spółek z Państwa Środka może znacząco się pogorszyć, ściągając tym samym w dół spółki europejskie z dużą ekspozycją na chiński rynek.
Kontynuacja Trump Trade na amerykańskich spółkach

Kontynuacja Trump Trade na amerykańskich spółkach

2024-11-08 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach widzimy dziś lekką korektę po wczorajszych wzrostach. DAX traci dziś 0,8%, szwajcarski SMI -1%, a brytyjski FTSE 100 kontynuuje spadki z 0,8% stratą. Najmocniejszą przecenę widać na francuskim rynku gdzie indeks CAC40 spada o 1,2%. Tym samym tydzień wyborczy dla największych indeksów europejskich kończy się na minusie, a wszelkie wzrosty zapoczątkowane przez informację o zwycięstwie wyborów przez Trumpa zostały zredukowane w kolejnych sesjach.
BigTech pod presją mieszanych wyników Mety i Microsoftu

BigTech pod presją mieszanych wyników Mety i Microsoftu

2024-10-31 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja na Wall Street ma wyjątkowo niedźwiedzi charakter. Główne amerykańskie indeksy ramię w ramię notują spadki, którym przewodzi Nasdaq, tracący na ten moment 2.5%. Ostatnie osunięcie się technologicznego indeksu na taką skalę miało miejsce na początku września, po tym jak NVIDIA zaraportowała stonowane (jak na giganta) prognozy na Q3 2024, które wywołały obawy o dalszą dynamikę rozwoju i rentowności w sektorze AI.
Nowe wsparcie dla polskiego gamedevu. Volkswagen zamyka kolejne fabryki

Nowe wsparcie dla polskiego gamedevu. Volkswagen zamyka kolejne fabryki

2024-10-28 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street nadrobiło mieszane otwarcie i aktualnie spędza poniedziałkową sesję na plusie. Na amerykańskim rynku obserwujemy ciąg dalszy entuzjazmu wokół spółek technologicznych, które pokażą w tym tygodniu swoje wyniki za Q3 2024 (od czwartku akcje Tesli zyskały ok. 26% w reakcji na przekraczające oczekiwania wyniki). Słabiej natomiast radzą sobie spółki energetyczne, po tym jak odwetowy atak Izraela na Iran pominął kluczową infrastrukturę. S&P500 zyskuje na ten moment 0.38%, Nasdaq rośnie o 0.56%, Dow Jones dodaje 0.71%, a Russell 2000 przewodzi zyskom z wynikiem 1.55%.