eToro

Narzekasz na GPW? Na polskich akcjach świat się nie kończy

Narzekasz na GPW? Na polskich akcjach świat się nie kończy
Data dodania: 2020-01-25 (09:04) Artykuł tematyczny

Polscy inwestorzy od lat nie mają powodów do radości. Nasza giełda nie jest tak dobrym narzędziem do zarabiania pieniędzy, jakim mogłaby być, gdyby kupowanie i sprzedawanie akcji odbywało się na większą skalę, z udziałem całej rzeszy inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Akcje są niedoszacowane, a nastroje na ogół kiepskie.

Czemu nie lubimy GPW?

Powodów jest wiele, ale dwa wydają się najbardziej istotne. Pierwszy: na polskiej giełdzie kapitału jest niewiele, toteż łatwo nią zatrząść. W rezultacie kursy akcji rzadko bywają odzwierciedleniem rzeczywistej sytuacji finansowej spółek. Można zainwestować w spółki osiągające doskonałe wyniki, a cena ich akcji nie będzie rosła, bo ogólny trend jest spadkowy. Co więcej: GPW to mała chorągiewka, która faluje na wietrze płynącym z wielkich giełd. Sygnał z zewnątrz jest przeważnie ważniejszy niż rzeczywiste wydarzenie w polskiej spółce lub branży.

Powód drugi to tzw. insider trading. W Internecie nietrudno znaleźć opinie, że na GPW zarabiają przede wszystkim ludzie mający dostęp do informacji, które nie powinny wydostawać się na zewnątrz, a przynajmniej nie przed upływem określonego czasu. Ludzie zajmujący się audytami finansowymi spółek zauważają ze zdziwieniem, że wyniki finansowe, które nie ujrzały jeszcze światła dziennego, są na giełdzie dyskontowane, jak gdyby roiło się na niej od jasnowidzów. To nie może budować zaufania do polskiego rynku papierów wartościowych.

Są oczywiście tacy, którzy radzą sobie na niej znakomicie, ale narzekanie jest powszechniejsze niż głosy entuzjazmu.

A gdyby tak zaufać gigantom?

Dzięki Internetowi Polacy mogą inwestować nie tylko na GPW, ale na największych światowych giełdach. Akcje wielkich koncernów i najbardziej znanych marek to przeważnie doskonała lokata kapitału, zwłaszcza gdy ulokować go na dłużej. Inwestowanie w akcje umożliwia dostępna także w języku polskim platforma inwestycyjna eToro. Jest to spółka maklerska zajmująca się świadczeniem usług finansowych. Jej siedziby znajdują się na Cyprze, w Izraelu, Wielkiej Brytanii, USA i Australii. Posiadacze kont mogą inwestować w kryptowaluty, akcje, ETF-y, waluty, indeksy i towary, a także kopiować transakcje użytkowników osiągających najlepsze wyniki.

Otwarcie konta jest bezpłatne, a usługa nie pobiera żadnej prowizji za zakup akcji. Pozwala ponadto na ułamkowy zakup akcji, co sprawdza się zwłaszcza w wypadku najdroższych walorów. Opłaty pobierane są dopiero przy wypłacie środków. Dotyczy to wyłącznie zakupu akcji (długich), a nie pozycji lewarowanych i krótkich (sprzedaż).

Każdy inwestor powinien oczywiście pamiętać, że obrót akcjami, a także ETF-ami, surowcami czy walutami, związany jest z poważnym ryzykiem. Jeśli na takich rynkach można sporo zarobić, to dlatego, że inni tracą. Trzeba inwestować tak, by znajdować się wśród zarabiającej mniejszości – na tym to de facto polega.

Ważne, by trzymać rękę na pulsie

W chwili powstawania tego tekstu świat wstrzymał oddech, bo Iran dokonał ataku odwetowego na amerykańskie bazy w Iraku. Efekt: najdroższa spółka świata staniała o 200 mld USD. Mowa o Saudi Aramco, spółce wartej w chwili debiutu giełdowego – bagatela – 1,7 bln USD.

Trzeba także śledzić trendy. Spore pieniądze można zarabiać na handlu metalami szlachetnymi i surowcami. Na przykład złoto znajduje się obecnie blisko swego siedmioletniego szczytu, a cena palladu po raz pierwszy w historii przebiła 2 tys. USD za uncję. Kto kupił pallad np. w czerwcu 2019 r., ten liczy dziś pokaźne zyski. Nie wiadomo, jak zachowa się dolar w obliczu bliskowschodnich napięć, koniecznie trzeba też przyglądać się cenie ropy naftowej: im więcej zamieszania wokół krajów arabskich, tym droższy będzie ten bezcenny surowiec.

Świat czeka – także na polskie inwestycje.

Źródło: Artykuł tematyczny
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

NBP nie zaskakuje podwyżką stóp procentowych

NBP nie zaskakuje podwyżką stóp procentowych

22:44 Komentarz giełdowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej działająca przy NBP podjęła decyzję o podwyżce stóp o 50 punktów bazowych. Można powiedzieć, że rynek czuje się nieco rozczarowany, gdyż pojawiały się przesłanki na nieco większy ruch. Z drugiej strony z komunikatu wynika, że źródeł inflacji powinniśmy szukać poza granicami Polski, na co bank centralny swoimi decyzjami nie ma wpływu. Czy można liczyć na dalsze ruchy? Jak taka decyzja wpłynie na inwestorów giełdowych?
Czy to już rajd Świętego Mikołaja?

Czy to już rajd Świętego Mikołaja?

2021-12-07 Komentarz giełdowy XTB
Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować dobre nastroje na rynku akcji, dziś jest podobnie, a nawet lepiej. Główne indeksy giełdowe z Europy rozpoczęły handel od luk wzrostowych, a w kolejnych godzinach mogliśmy obserwować jednostronny ruch w górę. Inwestorzy najwidoczniej przestali obawiać się nowego wariantu koronawirusa. Co także ciekawe, obawy dotyczące szybszej normalizacji polityki monetarnej przez Fed, także odeszły na drugi plan. Najwidoczniej mamy do czynienia z tzw. rajdem Świętego Mikołaja.
Zielony początek tygodnia na rynku akcji

Zielony początek tygodnia na rynku akcji

2021-12-06 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja w nowym tygodniu handlowym przebiegała w pozytywnych nastrojach. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zamknęły dzień na plusie, mimo wciąż utrzymujących się obaw dotyczących nowego wariantu koronawirusa. W zakupie akcji nie przeszkodziły także fatalne dane o zamówieniach w przemyśle z Niemiec, które spadły o niemal 7%, podczas gdy oczekiwano spadku o zaledwie 0,5%. Ostatecznie DAX zyskał dziś 1,38%, z kolei francuski CAC40 dodał 1,48%, a londyński FTSE100 umocnił się 1,57%.
Dobre dane to złe wieści?

Dobre dane to złe wieści?

2021-12-03 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przyniosła wiele zwrotów akcji. Teoretycznie słabsze dane z amerykańskiego rynku pracy, które okazały się być jednocześnie bardzo dobre. Do tego rekordowe dane dotyczące aktywności sektora usług w USA. Kompletnie nie łączy się to z zagrożeniem związanym z koronawirusem. Wydaje się jednak, że rynek wydał werdykt – zmiany w polityce monetarnej nastąpią szybciej niż nam się wydawało.
Zdechły kot dominuje na giełdach

Zdechły kot dominuje na giełdach

2021-12-02 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach możemy doświadczać czegoś, co w rynkowym żargonie nazywa się odbiciem zdechłego kota. Dzieje się tak, kiedy po mocnych spadkach rynek próbuje wyraźnie odbijać, ale ostatecznie cena powraca do spadków. Tak może dziać się kilka razy, zanim dojdzie do wyznaczenia ostatecznego dołka. Duże niepewności dotyczące koronawirusa oraz brak motywu dla byków powoduje, że obecny trend wzrostowy zaczyna być coraz bardziej zagrożony.
WIG20 błyszczy w Europie

WIG20 błyszczy w Europie

2021-11-30 Komentarz giełdowy XTB
Nowy wariant koronawirusa pozostaje głównym tematem na rynku w ostatnich dniach. Dzisiejsze ostrzeżenia WHO dotyczące nowej mutacji oraz komentarz dyrektora Moderny, który powiedział, iż obecne szczepionki mogą mieć mniejszą skuteczność w walce z Omikronem, doprowadziły do pogłębienia przeceny na rynku akcji. Kupującym nie pomogły także dane o inflacji z Europy, które wystrzeliły w górę. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły dzień pod kreską.
Covidowy Czarny Piątek

Covidowy Czarny Piątek

2021-11-26 Komentarz giełdowy XTB
Black Friday, czy mówiąc po polsku Czarny Piątek to amerykańskie święto konsumpcjonizmu, które polega na ogromnych przecenach w sklepach dzień po Święcie Dziękczynienia. Skala sprzedaży w ten dzień odzwierciedla prawdziwą siłę konsumentów, w szczególności przed świątecznym maratonem zakupowym. Święto to przyjęło się również w innych rejonach na świecie, ale dzisiaj niestety musimy stwierdzić, że największe przeceny widać dzisiaj przede wszystkim na rynkach finansowych, co jest związane z kolejnymi silnymi obawami przed koronawirusem.
Niższa zmienność z powodu święta w USA

Niższa zmienność z powodu święta w USA

2021-11-25 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji możemy obserwować niższa zmienność na rynku akcji, a ma to związek ze Świętem Dziękczynienia w USA. Jeśli chodzi o sesje w Europie, zdecydowana większość europejskich indeksów zakończyła sesję na plusie, choć przy ograniczonych ruchach. Nieco lepsze nastroje można tłumaczyć wczorajszą decyzją nowej koalicji o odrzuceniu wniosku o lockdown w Niemczech, czego obawiały się rynki (po wprowadzeniu ograniczeń w Australii).
Wall Street w odwrocie przed Świętem Dziękczynienia

Wall Street w odwrocie przed Świętem Dziękczynienia

2021-11-24 Komentarz giełdowy XTB
Jutro w czwartek Święto Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych, kiedy giełdy papierów wartościowych nie działką i rynek na pozostałych rynkach jest również ograniczony. Z kolei w piątek sesja na większości rynków jest przynajmniej skrócona. Dzisiaj ostatni normalny dzień handlu w tym tygodniu, który przebiega raczej w słabszych nastrojach, choć z minuty na minutę sytuacja ulega poprawie.
Gorsze nastroje na rynku akcji

Gorsze nastroje na rynku akcji

2021-11-23 Komentarz giełdowy XTB
Podczas wtorkowej sesji mogliśmy obserwować gorsze nastroje na rynku akcji. Pogorszenie sentymentu należy wiązać z informacją o nominacji prezesa Fed - Powella, na kolejną kadencję (co rynek tratuje jako zwiększenie ryzyka na szybsze podwyżki stóp procentowych w USA). Jako pretekst do korekty na rynku akcji wymienić można także wzrosty cen energii - ropa znalazła się dziś ponad 3% na plusie, a gaz nawet 7%. Główne indeksy giełdowe w Europie rozpoczęły handel poniżej poziomów wczorajszego zamknięcia, a w pierwszych minutach sesji doszło do pogłębiania przeceny.