Narzekasz na GPW? Na polskich akcjach świat się nie kończy

Narzekasz na GPW? Na polskich akcjach świat się nie kończy
Artykuł tematyczny
Data dodania: 2020-01-25 (09:04)

Polscy inwestorzy od lat nie mają powodów do radości. Nasza giełda nie jest tak dobrym narzędziem do zarabiania pieniędzy, jakim mogłaby być, gdyby kupowanie i sprzedawanie akcji odbywało się na większą skalę, z udziałem całej rzeszy inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Akcje są niedoszacowane, a nastroje na ogół kiepskie.

Czemu nie lubimy GPW?

Powodów jest wiele, ale dwa wydają się najbardziej istotne. Pierwszy: na polskiej giełdzie kapitału jest niewiele, toteż łatwo nią zatrząść. W rezultacie kursy akcji rzadko bywają odzwierciedleniem rzeczywistej sytuacji finansowej spółek. Można zainwestować w spółki osiągające doskonałe wyniki, a cena ich akcji nie będzie rosła, bo ogólny trend jest spadkowy. Co więcej: GPW to mała chorągiewka, która faluje na wietrze płynącym z wielkich giełd. Sygnał z zewnątrz jest przeważnie ważniejszy niż rzeczywiste wydarzenie w polskiej spółce lub branży.

Powód drugi to tzw. insider trading. W Internecie nietrudno znaleźć opinie, że na GPW zarabiają przede wszystkim ludzie mający dostęp do informacji, które nie powinny wydostawać się na zewnątrz, a przynajmniej nie przed upływem określonego czasu. Ludzie zajmujący się audytami finansowymi spółek zauważają ze zdziwieniem, że wyniki finansowe, które nie ujrzały jeszcze światła dziennego, są na giełdzie dyskontowane, jak gdyby roiło się na niej od jasnowidzów. To nie może budować zaufania do polskiego rynku papierów wartościowych.

Są oczywiście tacy, którzy radzą sobie na niej znakomicie, ale narzekanie jest powszechniejsze niż głosy entuzjazmu.

A gdyby tak zaufać gigantom?

Dzięki Internetowi Polacy mogą inwestować nie tylko na GPW, ale na największych światowych giełdach. Akcje wielkich koncernów i najbardziej znanych marek to przeważnie doskonała lokata kapitału, zwłaszcza gdy ulokować go na dłużej. Inwestowanie w akcje umożliwia dostępna także w języku polskim platforma inwestycyjna eToro. Jest to spółka maklerska zajmująca się świadczeniem usług finansowych. Jej siedziby znajdują się na Cyprze, w Izraelu, Wielkiej Brytanii, USA i Australii. Posiadacze kont mogą inwestować w kryptowaluty, akcje, ETF-y, waluty, indeksy i towary, a także kopiować transakcje użytkowników osiągających najlepsze wyniki.

Otwarcie konta jest bezpłatne, a usługa nie pobiera żadnej prowizji za zakup akcji. Pozwala ponadto na ułamkowy zakup akcji, co sprawdza się zwłaszcza w wypadku najdroższych walorów. Opłaty pobierane są dopiero przy wypłacie środków. Dotyczy to wyłącznie zakupu akcji (długich), a nie pozycji lewarowanych i krótkich (sprzedaż).

Każdy inwestor powinien oczywiście pamiętać, że obrót akcjami, a także ETF-ami, surowcami czy walutami, związany jest z poważnym ryzykiem. Jeśli na takich rynkach można sporo zarobić, to dlatego, że inni tracą. Trzeba inwestować tak, by znajdować się wśród zarabiającej mniejszości – na tym to de facto polega.

Ważne, by trzymać rękę na pulsie

W chwili powstawania tego tekstu świat wstrzymał oddech, bo Iran dokonał ataku odwetowego na amerykańskie bazy w Iraku. Efekt: najdroższa spółka świata staniała o 200 mld USD. Mowa o Saudi Aramco, spółce wartej w chwili debiutu giełdowego – bagatela – 1,7 bln USD.

Trzeba także śledzić trendy. Spore pieniądze można zarabiać na handlu metalami szlachetnymi i surowcami. Na przykład złoto znajduje się obecnie blisko swego siedmioletniego szczytu, a cena palladu po raz pierwszy w historii przebiła 2 tys. USD za uncję. Kto kupił pallad np. w czerwcu 2019 r., ten liczy dziś pokaźne zyski. Nie wiadomo, jak zachowa się dolar w obliczu bliskowschodnich napięć, koniecznie trzeba też przyglądać się cenie ropy naftowej: im więcej zamieszania wokół krajów arabskich, tym droższy będzie ten bezcenny surowiec.

Świat czeka – także na polskie inwestycje.

Źródło: Artykuł tematyczny
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

2025-03-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki rozpoczynają tydzień od wzrostów. W szczególności widać do szwajcarskim indeksie SMI, który rośnie dziś o ponad 0,8%. Dobre nastroje przebijają się także w Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie główne indeksy giełdowe rosną o ok. 0,5%. Nieco bardziej stonowane nastroje panują we Włoszech i Francji. Tam widzimy ok. 0,4% wzrosty.
Byczy koniec tygodnia spadków

Byczy koniec tygodnia spadków

2025-03-14 Komentarz giełdowy XTB
Życie wraca na Wall Street wraz ze zmniejszeniem ryzyka paraliżu amerykańskiego rządu, po tym jak lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer cofnął swoją deklarację, iż zablokuje proponowaną przez Republikanów ustawę o wydatkach. Sami Demokraci pozostają jednak podzieleni, a wielu z nich nie będzie w stanie zaakceptować proponowanych cięć wydatków federalnych.
Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

2025-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Na rynku kolejny dzień dominuje czerwień. Indeksy europejskie zamykają sesje wyraźnymi spadkami. Najgorszy sentyment widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o prawie 2,5%. W przypadku tego indeksu jest to o tyle zaskakujące, że szwajcarski rynek w czasie ostatnich zawirowań rynkowych prezentował relatywną stabilność. Dzisiejszy spadek jest największym ruchem od sierpnia 2024 r., kiedy to indeks stracił ok. 2,8%.
Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

2025-03-10 Komentarz giełdowy XTB
Rynek akcji pozostaje pod presją niepewności związanej z dalszymi ruchami administracji Trumpa w związku z wprowadzanymi cłami. Większość indeksów notuje dziś wyraźne przeceny, a ruchy na rynku długu (szczególnie amerykańskiego) zwracają na powrót obaw inwestorów o recesję w Stanach Zjednoczonych. Obawy inwestorów wzmocniły słowa Trumpa w weekend, który wskazał na to, że gospodarka USA może wejść w “okres przemiany”.
Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

2025-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach byliśmy dziś świadkami mieszanej sesji. Notowania DAXa kontynuują wzrosty, osiągając dziś nowy poziom ATH, przebijając barierę 23 400 pkt. Również CAC40 zanotował dziś wzrosty, zyskując 0,3%. Europejskie indeksy kontynuują wzrosty wsparte rosnącymi spółkami zbrojeniowymi. Jednocześnie spadki zanotował dziś szwajcarski indeks (-0,6%), brytyjski (-0,8%) oraz włoski (-0,4%). Na polskiej giełdzie panowała kontynuacja wzrostów, które w przypadku WIG20 sięgnęły ponad 1,8%. Nieco spokojniej rosły dziś średnie spółki (+0,9%) oraz małe (+0.6%).
Rynek akcji utopiony w czerwieni

Rynek akcji utopiony w czerwieni

2025-03-04 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja prezentuje obraz mocnej reakcji rynków na doniesienia o polityce Trumpa. Wprowadzenie 25% ceł na Meksyk i Kanadę, a także dodatkowych 10% ceł na Chiny spowodowało dużą zmienność i panikę na rynkach akcyjnych. W trakcie dzisiejszej sesji widać mocny odpływ kapitału z rynku akcyjnego. Spadki notują zarówno główne indeksy Europy, jak i USA. Dodatkowo widzimy także kontynuację spadków rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich, co dodatkowo wskazuje na zaciągnięcie hamulca przez inwestorów i włączenie strategii risk-off.
Czas korekty

Czas korekty

2025-02-19 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki przerywają euforyczną serię wzrostów. Główne indeksy Starego Kontynentu kończą sesję spadkami, z czego największe ruchy widzimy na indeksie DAX, który traci ponad 1,3%. Mocniejszą przecenę widać także na rynku francuskim (-1%) oraz szwajcarskim (ponad -0,9%). Nieco stabilniej zachowują się dziś notowania brytyjskiego rynku (-0,7%) oraz włoskiego (-0,3%). Podobnie jak w poprzednich sesjach polska giełda pozostawiała resztę rynku z tyłu dużo mocniejszymi wzrostami, tak i na dzisiejszej sesji mamy do czynienia ze wzmocnieniem ruchów w stosunku reszty indeksów.
Europejskie spółki pogłębiają przewagę nad amerykańskim rynkiem

Europejskie spółki pogłębiają przewagę nad amerykańskim rynkiem

2025-02-18 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki kontynuują wzrostowy trend, choć dzisiejsze zachowania indeksy wskazują na umiarkowany optymizm inwestorów. Wśród głównych indeksów najlepiej radzi sobie włoski IT40 z 0,5% wzrostem oraz francuski CAC40, który zyskuje dziś 0,4%. Nieco słabsze wzrsoty widać na niemieckim DAXie, który rośnie dziś o 0,2% oraz szwajcarskim SMI i brytyjskim FTSE 100, które pozostają w okolicach wczorajszej ceny zamknięcia.
Korekty pod koniec mocnego tygodnia

Korekty pod koniec mocnego tygodnia

2025-02-14 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynku kończą tydzień mieszaną sesją. Jedynie włoski IT40 oraz CAC40 zanotowały wzrosty, które wyniosły kolejno 0,5% i 0,2%. Niemiecki indeks uległ ponad -0,4% przecenie, szwajcarski SMI spadł o 0,8%, a brytyjski FTSE 100 zniżkował o 0,4%. Tym razem na tle Europy pozytywnie nie wyróżniła się polska giełda. Warszawskie indeksy mimo dobrego początku sesji finalnie zamknęły się na minusach.
Euforyczna sesja w Europie w nadziei na pokój w Ukrainie

Euforyczna sesja w Europie w nadziei na pokój w Ukrainie

2025-02-13 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street wydaje się być niewzruszone dzisiejszym odczytem inflacji producenckiej w USA, która wraz ze wczorajszym CPI potwierdziła sezonowy zapowiadany przez Fed sezonowy skok inflacji. Amerykańskie indeksy rosną dzisiaj w najlepsze, co może oznaczać, że inwestorzy oswoili się już z jastrzębim zwrotem polityki monetarnej w USA. Z kolei pozostające na wysokim poziomie bazowe PPI (3,6% r/r, prognoza: 3,3%, poprzednio: 3,7%) może podtrzymywać oczekiwania wobec wyników finansowych spółek, które będą w stanie przerzucić wyższe koszty na konsumentów.