Waluty enklawą racjonalności

Waluty enklawą racjonalności
Poranny komentarz walutowy XTB
Data dodania: 2021-02-09 (10:29)

Wczoraj ceny takich surowców jak kukurydza, bawełna, czy drzewo osiągnęły poziomy niewidziane od lat. Dlaczego ma to znaczenie? Ponieważ na rynku mamy tyle szaleństwa, że te skądinąd bardzo pokaźne hossy przechodzą kompletnie niezauważone. Na tym tle na rynku walut jest naprawdę spokojnie.

Drożejąca żywność, energia i surowce produkcyjne ostatecznie jeszcze mogą odbić się globalnej gospodarce czkawką, ale na razie są po prostu kolejnym z przejawów „hossy wszystkiego”. Wczoraj oczywiście stały w cieniu dwóch bohaterów ostatnich tygodni, teraz połączonych w jedno – bitcoina i Elona Tuska. Po tym, jak Tesla oznajmiła, że dokonała ogromnych inwestycji w najbardziej popularną kryptowalutę kurs bitcoina eksplodował, rosnąc o kolejne 25% i znajdując się już blisko 150% powyżej maksimów z 2017 roku. Oczywiście mamy gospodarkę wolnorynkową – każdy może i powinien inwestować w to, co uważa za słuszne. Aspekt utraty wiarygodności tradycyjnego pieniądza również był przeze mnie wielokrotnie poruszany i ma w tym kontekście istotne znaczenie. Pominę nawet to, że po zakupach Tesli Musk, nazwijmy rzeczy po imieniu, naganiał na kryptowaluty swoimi wpisami a social media, za co należy mu się dochodzenie SEC. Fundamentalny aspekt tej historii jest inny – Fed zalewa rynek pieniądzem, który spółki pozyskują (Tesla przecież całkiem niedawno przeprowadziła emisję akcji na 5mld USD) aby zainwestować w bitcoina? Jeśli o takie „sprawne funkcjonowanie rynku” chodziło Powellowi to należą się gratulację, cel został w pełni osiągnięty.

Na tym tle na rynku walut jest jakby… normalnie? Aż dziw, że jeszcze tu jakiekolwiek znaczenie mają dane (choć dodam sarkastycznie, że to może po części efekt prowadzenia podobnie zgubnej polityki przez wszystkie większe banki centralne). Po piątkowym słabym raporcie NFP na parze EURUSD wyrysowała się silna formacja objęcia hossy z ważnego poziomu 1,20 i to ciąży dolarowi, który dalej traci. Osłabienie dolara może okazać się przejściowe – gigantyczne potrzeby pożyczkowe w USA w tym roku oraz mimo wszystko większa presja inflacyjna niż gdzie indziej (oraz większe ryzyko zakotwiczenia się jej w oczekiwaniach inflacyjnych) powinny oznaczać marsz rentowności obligacji na północ. A to jednak powinno dolarowi sprzyjać. Na razie jest jednak w odwrocie i na wykresie jego sytuacja nie wygląda specjalnie dobrze.

Złoty jest stabilny, podobnie jak inne waluty rynków wschodzących. Chociaż problemy dolara dają się zauważyć również na parze USDPLN, która 3-krotnie nieudanie forsowała poziom 3,77 i po piątkowej kapitulacji zerka znów w kierunku wsparcia na poziomie 3,60. O 8:40 euro kosztuje 4,4821 złotego, dolar 3,7100 złotego, frank 4,1412 złotego, zaś funt 5,1113 złotego.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Złoty pozostaje mocny

Złoty pozostaje mocny

09:15 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty pozostaje mocny, nawet przy ostatnim mocnym wzroście ze strony amerykańskiego dolara. Oczywiście w przypadku naszej waluty istniały obawy, że ostatnie wydarzenia powiązane z NBP mogą wpłynąć negatywnie na naszą walutę, ale reakcja była w zasadzie ograniczona. Z pewnością bardzo ciekawa może być konferencja prasowa po posiedzeniu RPP, które będzie miało miejsce w dniach 3-4 kwietnia.
Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

2024-03-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wtorkowa sesja przyniosła niewielkie zmiany głównej pary walutowej, która wczoraj lekko zniżkowała ale wciąż notowania oscylują pomiędzy poziomem 1,0850 a 1,08. Indeksy z Wall Street zamknęły dzień na umiarkowanych minusach. Dow Jones, SP500 oraz Nasdaq Composite spadły o odpowiednio 0,1 proc., 0,3 proc. oraz 0,4 proc. W Europie sesja wyglądała lepiej, DAX zyskał 0,7 proc. a CAC40 zwyżkował i osiągnął wynik na poziomie 0,4 proc. Złoty stracił względem euro oraz dolara amerykańskiego, ale zmiana ta jest symboliczna.
Dolar dalej czeka...

Dolar dalej czeka...

2024-03-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Widać, że rynek czeka na kolejne impulsy z USA - dzisiaj w kalendarzu mamy indeks zaufania konsumentów Conference Board o godz. 15:00. Słabsze dane (oczekuje się 106,9 pkt. w marcu) mogłoby przybliżyć szanse na cięcie stóp przez FED w czerwcu - rynek daje temu scenariuszowi ponad 70 proc.
Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

2024-03-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty jest wciąż jedną z najmocniejszych globalnie walut, a masa inwestorów krajowych pyta, czy to dobry czas na inwestycje w dolary, czy euro. Na to pytanie nigdy nie ma jednak jednoznacznie dobrej odpowiedzi, ponieważ inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Inwestorzy muszą podejmować decyzje w środowisku notorycznie 'niewystarczających' danych i wyciągać z nich możliwie jak najpoprawniejsze i oryginalne wnioski.
Kosmetyczna korekta na Wall Street

Kosmetyczna korekta na Wall Street

2024-03-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po rewelacyjnym, najlepszym tygodniu w 2024 roku dla rynku akcji na Wall Steet, wczoraj doświadczyliśmy lekkiej korekty notowań. Spadki na poziomie 0,3-0,4 proc. jak na razie nie wywołują paniki. Nastroje są wciąż dobre. Rynek otrzymał tydzień temu potwierdzenie, że Fed prawdopodobnie trzykrotnie w tym roku obniżki stopy procentowe i ten temat wciąż wspiera siłę „byków” na giełdzie. Rentowności amerykańskich obligacji lekko wzrosły na całej krzywej dochodowości, dolar amerykański uległ kosmetycznej deprecjacji a kurs EUR/USD urósł dziś rano do poziomu 1,0850.
Dolar czeka na kolejne impulsy

Dolar czeka na kolejne impulsy

2024-03-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przynosi konkretnego kierunku na parach związanych z dolarem, ale i również w kalendarzu makro nie jest nic konkretnego zaplanowane. To może pokazywać, że rynek wstrzymuje się z decyzjami do momentu pojawienia się jakichś konkretów. Dzisiaj agencje cytują słowa Raphaela Bostica z FED, który przyznał, że ostatnie dane o inflacji skłaniają go do zmiany wcześniejszych prognoz, co do zachowania się FED w tym roku - teraz prognozuje on tylko jedno cięcie stóp.
Przedświąteczny tydzień

Przedświąteczny tydzień

2024-03-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek dolar kontynuował umocnienie a kurs głównej pary walutowej spadł w okolice 1,08. Na Wall Street mieliśmy mieszaną sesję. Nasdaq Composite zyskał 0,2 proc., natomiast SP500 oraz Dow Jones straciły odpowiednio 0,1 proc. oraz 0,8 proc. W całym minionym tygodniu benchmarki zyskały jednak ponad 2 proc. co było pokłosiem tego, że Fed dał sygnał, że jest nadal stosunkowo „gołębi” i prawdopodobnie w tym roku obniży stopy procentowe trzy razy. Brakowało danych z USA.
Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

2024-03-25 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich kilkunastu sesjach obserwowaliśmy raczej powrót popytu na amerykańskiego dolara. Żaden z banków centralnych, a nawet Bank Japonii nie przekonał do siebie inwestorów, dlatego jedyną alternatywą był amerykański dolar. Mocny dolar zaszkodził również Bitcoinowi, który jeszcze niedawno sięgnął nowych szczytów w okolicach 73 tysięcy dolarów, a w pewnym momencie testował 60 tysięcy dolarów. Czy jednak czeka nas korekta na dolarze, która może pomóc Bitcoinowi w ataku kolejnych rekordów?
Dolar rozszyfrował Powella?

Dolar rozszyfrował Powella?

2024-03-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek nie ma już śladu po cofnięciu się dolara w środę wieczorem, które było reakcją na przekaz, jaki popłyną z FED - rynki z ulgą przyjęły to, że Rezerwa Federalna nie zgasiła oczekiwań, co do pierwszej obniżki stóp w czerwcu i łącznie trzech ruchów po 25 punktów baz. do grudnia. Jednak wrażenie, że Jerome Powell tak naprawdę chciał kupić sobie czas pozostało. Bo, czy ostatni wyskok inflacji rzeczywiście jest tylko przejściowy i można go zrzucić na czynniki sezonowe? Nie do końca.
Szwajcaria zaskakuje

Szwajcaria zaskakuje

2024-03-22 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
SNB jako pierwszy bank centralny z grona krajów G10 obniża stopy procentowe. Rynki zostały zaskoczone, ponieważ wcześniejsze komunikaty banku nie wskazywały na taki ruch w marcu. Frank szwajcarski stracił zarówno do dolara jak i do euro i ta tendencja może się utrzymać w kolejnych tygodniach. Gołebi wydźwięk płynął również z wyników posiedzenia Banku Anglii, mimo, że instytucja utrzymała koszt pieniądza na obecnym poziomie.