Czeki Bidena nie dla wszystkich?

Czeki Bidena nie dla wszystkich?
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2021-02-04 (11:59)

Czwartek przynosi zwyżki dolara na szerokim rynku, choć zmiany nie są duże. W grupie G-10 najsłabszy jest funt, który traci 0,46 proc. - kurs GBPUSD wybił lokalne wsparcie przy 1,3610. Powodem słabości brytyjskiej waluty są obawy związane z dzisiejszym posiedzeniem Banku Anglii - rynek nie jest pewien na ile szef BOE może być tym razem bardziej przekonywujący w kwestii scenariusza ujemnych stóp procentowych w najbliższych miesiącach, ...

... co byłoby odpowiedzią na ponowną zapaść gospodarki wywołaną lockdownem, ale i też krótkoterminowymi skutkami Brexitu. Z kolei EURUSD nieznacznie naruszył wsparcie przy 1,20. Wątek włoski nadal ciąży, gdyż spadają szanse na powodzenie misji utworzenia technokratycznego rządu przez Mario Draghiego, po tym jak krytycznie na jego temat wypowiedział się lider Ruchu 5 Gwiazd. Tym samym niebezpiecznie rośnie ryzyko rozpisania przedterminowych wyborów, a te mogą wzmocnić populistów z Ligi Północnej.

Na Wall Street doszło do wyhamowania zwyżek, chociaż potencjalna korekta przybiera na razie dość płaską postać. Uwagę zwracają doniesienia nt. pakietu fiskalnego Joe Bidena. Okazuje się, że determinacja Białego Domu, co do szybkiego wprowadzenia proponowanych rozwiązań może skutkować ograniczeniami, co do skali programu - zdaniem jednego z czołowych doradców Bidena (cytowanego bez nazwiska) wsparcie może być ostatecznie o 600 mld USD mniejsze od zakładanych 1,9 bln USD. Jednocześnie Demokraci nie wykluczają dyskusji zakładającej wprowadzenie kryterium dochodowego (mówi się o 50 tys. USD rocznie), przy wypłatach dodatkowych czeków dla Amerykanów na 1400 USD. To może podkopać wcześniejszy optymizm Wall Street, co do wpływu fiskalnego stymulusa na giełdową koniunkturę, Czy dodatkowy risk-off podbiłby notowania dolara, czy też ograniczyłby zwyżki rentowności amerykańskich treasuries (mniejszy pakiet fiskalny nie wpłynie aż tak na inflację)?

Wart uwagi znów jest wątek amerykańsko-chiński. Dzisiaj wieczorem prezydent Biden planuje wystąpienie na temat polityki zagranicznej. Tymczasem nowa Sekretarz Handlu USA stwierdziła, że ma żadnych powodów dla których chińskie koncerny telekomunikacyjne Huawei i ZTE miałyby zostać usunięte z tzw. czarnej listy. Jednocześnie rzecznik Departamentu Stanu USA podkreślił, że USA nadal są bardzo krytyczne wobec polityki "jednych Chin" forsowanej przez Pekin. Jednocześnie wezwał Chiny do przeprowadzenia niezależnego śledztwa wobec pojawiających się doniesień nt. fatalnego traktowania mniejszości Ujgurów. To zamieszanie w niewielkim stopniu wpływa jednak na kurs juana. Ten pozostaje relatywnie silny za sprawą utrzymujących się wysokich krótkoterminowych stóp procentowych będących wynikiem kryzysu płynnościowego, któremu od kilku dni próbuje zaradzić Ludowy Bank Chin.

OKIEM ANALITYKA - czeki Bidena nie dla wszystkich?

Czyżby Demokraci zrozumieli absurdy sytuacji w której wszyscy Amerykanie mieliby dostać dodatkowe 1400 USD do kieszeni? Niewykluczone, że wpływ na to mógł mieć też ostatni szum wokół większej aktywności inwestorów detalicznych i obawa, że za chwilę (bądź już) nadmierna stymulacja monetarna i fiskalna zamieni rynki finansowe w karykaturę ich samych. Pamiętamy przecież z ostatnich tygodni, że wątek czeków Bidena był wymieniany jako jeden z istotnych dla podtrzymania koniunktury. Spodziewano się, że średniozamożni i bogatsi Amerykanie przeznaczą dodatkowe sumy nie tylko na konsumpcję, ale bardziej na inwestycje. Co dalej?

Ostatnie dni pokazały, że Biały Dom dobrze rozumie, że sytuacja pandemiczna jest trudna, trzeba działać szybko i nie czas na polityczne przepychanki. Wprawdzie Biden wpierw wysyłał sygnały, że zależy mu na tym, aby wdrożyć cały pakiet ustaw w wysokości 1,9 bln USD, ale staje się coraz bardziej prawdopodobne, że kwota będzie niższa o czym wspominali wczoraj jego doradcy. Niewykluczone, że politycy planują już bardziej długofalowo - celem byłoby, zatem domknięcie obecnych bardziej doraźnych COVID-owych tematów, aby móc za kilka miesięcy zacząć wdrażać kluczowe dla obecnej ekipy założenia zmian infrastrukturalnych, związanych głównie z transformacją energetyczną w stronę tzw. zielonego ładu. A przy okazji być może powróci wątek wyższych podatków dla najbogatszych? W każdym razie ekipa Bidena może wcale nie być tak hojna dla rynków, jak one by tego oczekiwały...

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Złoty pozostaje mocny

Złoty pozostaje mocny

09:15 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty pozostaje mocny, nawet przy ostatnim mocnym wzroście ze strony amerykańskiego dolara. Oczywiście w przypadku naszej waluty istniały obawy, że ostatnie wydarzenia powiązane z NBP mogą wpłynąć negatywnie na naszą walutę, ale reakcja była w zasadzie ograniczona. Z pewnością bardzo ciekawa może być konferencja prasowa po posiedzeniu RPP, które będzie miało miejsce w dniach 3-4 kwietnia.
Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

2024-03-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wtorkowa sesja przyniosła niewielkie zmiany głównej pary walutowej, która wczoraj lekko zniżkowała ale wciąż notowania oscylują pomiędzy poziomem 1,0850 a 1,08. Indeksy z Wall Street zamknęły dzień na umiarkowanych minusach. Dow Jones, SP500 oraz Nasdaq Composite spadły o odpowiednio 0,1 proc., 0,3 proc. oraz 0,4 proc. W Europie sesja wyglądała lepiej, DAX zyskał 0,7 proc. a CAC40 zwyżkował i osiągnął wynik na poziomie 0,4 proc. Złoty stracił względem euro oraz dolara amerykańskiego, ale zmiana ta jest symboliczna.
Dolar dalej czeka...

Dolar dalej czeka...

2024-03-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Widać, że rynek czeka na kolejne impulsy z USA - dzisiaj w kalendarzu mamy indeks zaufania konsumentów Conference Board o godz. 15:00. Słabsze dane (oczekuje się 106,9 pkt. w marcu) mogłoby przybliżyć szanse na cięcie stóp przez FED w czerwcu - rynek daje temu scenariuszowi ponad 70 proc.
Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

2024-03-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty jest wciąż jedną z najmocniejszych globalnie walut, a masa inwestorów krajowych pyta, czy to dobry czas na inwestycje w dolary, czy euro. Na to pytanie nigdy nie ma jednak jednoznacznie dobrej odpowiedzi, ponieważ inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Inwestorzy muszą podejmować decyzje w środowisku notorycznie 'niewystarczających' danych i wyciągać z nich możliwie jak najpoprawniejsze i oryginalne wnioski.
Kosmetyczna korekta na Wall Street

Kosmetyczna korekta na Wall Street

2024-03-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po rewelacyjnym, najlepszym tygodniu w 2024 roku dla rynku akcji na Wall Steet, wczoraj doświadczyliśmy lekkiej korekty notowań. Spadki na poziomie 0,3-0,4 proc. jak na razie nie wywołują paniki. Nastroje są wciąż dobre. Rynek otrzymał tydzień temu potwierdzenie, że Fed prawdopodobnie trzykrotnie w tym roku obniżki stopy procentowe i ten temat wciąż wspiera siłę „byków” na giełdzie. Rentowności amerykańskich obligacji lekko wzrosły na całej krzywej dochodowości, dolar amerykański uległ kosmetycznej deprecjacji a kurs EUR/USD urósł dziś rano do poziomu 1,0850.
Dolar czeka na kolejne impulsy

Dolar czeka na kolejne impulsy

2024-03-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przynosi konkretnego kierunku na parach związanych z dolarem, ale i również w kalendarzu makro nie jest nic konkretnego zaplanowane. To może pokazywać, że rynek wstrzymuje się z decyzjami do momentu pojawienia się jakichś konkretów. Dzisiaj agencje cytują słowa Raphaela Bostica z FED, który przyznał, że ostatnie dane o inflacji skłaniają go do zmiany wcześniejszych prognoz, co do zachowania się FED w tym roku - teraz prognozuje on tylko jedno cięcie stóp.
Przedświąteczny tydzień

Przedświąteczny tydzień

2024-03-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek dolar kontynuował umocnienie a kurs głównej pary walutowej spadł w okolice 1,08. Na Wall Street mieliśmy mieszaną sesję. Nasdaq Composite zyskał 0,2 proc., natomiast SP500 oraz Dow Jones straciły odpowiednio 0,1 proc. oraz 0,8 proc. W całym minionym tygodniu benchmarki zyskały jednak ponad 2 proc. co było pokłosiem tego, że Fed dał sygnał, że jest nadal stosunkowo „gołębi” i prawdopodobnie w tym roku obniży stopy procentowe trzy razy. Brakowało danych z USA.
Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

2024-03-25 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich kilkunastu sesjach obserwowaliśmy raczej powrót popytu na amerykańskiego dolara. Żaden z banków centralnych, a nawet Bank Japonii nie przekonał do siebie inwestorów, dlatego jedyną alternatywą był amerykański dolar. Mocny dolar zaszkodził również Bitcoinowi, który jeszcze niedawno sięgnął nowych szczytów w okolicach 73 tysięcy dolarów, a w pewnym momencie testował 60 tysięcy dolarów. Czy jednak czeka nas korekta na dolarze, która może pomóc Bitcoinowi w ataku kolejnych rekordów?
Dolar rozszyfrował Powella?

Dolar rozszyfrował Powella?

2024-03-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek nie ma już śladu po cofnięciu się dolara w środę wieczorem, które było reakcją na przekaz, jaki popłyną z FED - rynki z ulgą przyjęły to, że Rezerwa Federalna nie zgasiła oczekiwań, co do pierwszej obniżki stóp w czerwcu i łącznie trzech ruchów po 25 punktów baz. do grudnia. Jednak wrażenie, że Jerome Powell tak naprawdę chciał kupić sobie czas pozostało. Bo, czy ostatni wyskok inflacji rzeczywiście jest tylko przejściowy i można go zrzucić na czynniki sezonowe? Nie do końca.
Szwajcaria zaskakuje

Szwajcaria zaskakuje

2024-03-22 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
SNB jako pierwszy bank centralny z grona krajów G10 obniża stopy procentowe. Rynki zostały zaskoczone, ponieważ wcześniejsze komunikaty banku nie wskazywały na taki ruch w marcu. Frank szwajcarski stracił zarówno do dolara jak i do euro i ta tendencja może się utrzymać w kolejnych tygodniach. Gołebi wydźwięk płynął również z wyników posiedzenia Banku Anglii, mimo, że instytucja utrzymała koszt pieniądza na obecnym poziomie.