Amerykańskie łupki przestały być konkurencją dla OPEC?

Amerykańskie łupki przestały być konkurencją dla OPEC?
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2021-03-03 (12:23)

Po trzech wyraźnie spadkowych sesjach, notowania ropy naftowej dzisiaj rano się stabilizują, a nawet nadrabiają część strat z poprzednich dni. Inwestorzy jednak w tym tygodniu ewidentnie tkwią w wyczekiwaniu na decyzję OPEC+ w sprawie limitów produkcji ropy naftowej (spotkanie rozpoczyna się w czwartek), jak również analizują wypowiedzi docierające na rynek z ważnej konferencji energetycznej CERAWeek.

Ciekawym aspektem rozmów na wspomnianej konferencji jest to, jak bardzo zmieniła się retoryka poszczególnych producentów ropy w stosunku do deklaracji z ostatniego tego typu wydarzenia sprzed dwóch lat. Temat amerykańskiej branży łupkowej ewidentnie został zepchnięty na dalszy plan, głównie ze względu na fakt, że największa burza już przez ten rynek się przetoczyła, a obecnie amerykańscy producenci ropy naftowej próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Przy cenach ropy wynoszących około 60 USD za baryłkę, w innych okolicznościach najprawdopodobniej trwałaby debata na temat konkurencji pomiędzy USA a OPEC w kwestii zwiększania produkcji i walki o udział w globalnym rynku. Obecnie ta dyskusja byłaby jednak jałowa, ponieważ amerykańskie firmy łupkowe i punkty wydobycia zostały zdziesiątkowane przez pandemię, a dodatkowym ciosem dla nich były niedawne mrozy w Teksasie. W tym momencie, nawet mimo wyższych cen, wiele amerykańskich firm z branży łupkowej zupełnie odpuszcza sobie konkurencję o jak największą produkcję, stawiając przede wszystkim na uzdrowienie swoich finansów na skutek kryzysu.

W rezultacie, w najbliższym czasie o wzroście podaży ropy naftowej będzie decydować głównie OPEC+, co sprawia, że pod koniec tygodnia może zrobić się na rynku ropy nerwowo.

KAWA

Ceny kawy pod presją słabości brazylijskiego reala – ale długoterminowe perspektywy lepsze.

Początek marca na rynku kawy jest okresem wyraźnych zniżek notowań tego towaru. Cena kawy arabica w Stanach Zjednoczonych obecnie porusza się w okolicach 134 centów za funt, podczas gdy pod koniec poprzedniego tygodnia poruszała się w rejonie 140 centów za funt, czyli na najwyższych poziomach od grudnia 2019 roku.

Ubiegłotygodniowe wyhamowanie zwyżek oraz obserwowane w tym tygodniu zniżki cen kawy to przede wszystkim efekt słabości brazylijskiego reala, którego wartość jest z notowaniami kawy silnie powiązana. Słabość reala względem USD zachęca bowiem brazylijskich producentów kawy do wzmożonej sprzedaży surowca za granicą, w obliczu korzystnej wyceny ich towaru w USD.

Niemniej, inwestorzy na rynku kawy próbują obecnie również oszacować efekt pandemii na produkcję kawy w Brazylii, będącej największym globalnym producentem tego towaru. W poprzednim roku wiele mówiono o trudnościach ze znalezieniem rąk do pracy na plantacjach kawy ze względu na restrykcje wywołane pandemią – niemniej, ostateczny efekt obostrzeń okazał się mniejszy niż oczekiwano.

Obecnie, za sprawą nowych mutacji koronawirusa, pytanie o zbiory kawy powraca jak bumerang. Istnieje duże prawdopodobieństwo obniżonych zbiorów w Brazylii także w bieżącym roku, a to pozytywnie przekłada się na notowania kawy na globalnym rynku. W rezultacie, strona popytowa prawdopodobnie pozostanie silna w kolejnych tygodniach i miesiącach.

Niemniej, warto pamiętać o drugiej stronie medalu: przez wiele dekad na rynku kawy miał miejsce nawracający problem nadpodaży, wynikający m.in. z rozwoju plantacji kawy w Azji Południowo-Wschodniej oraz postępującej mechanizacji rolnictwa. Paradoksalnie, spadek produkcji kawy może przynajmniej na jakiś czas pomóc w zbilansowaniu tego rynku.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

2024-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.