Co spowodowało spadek bitcoina?

Co spowodowało spadek bitcoina?
Data dodania: 2021-11-22 (11:16) Cotygodniowy komentarz rynkowy dot. kryptowalut

Bitcoin nadal wycofywał się ze swojego rekordowego poziomu z zeszłego tygodnia, osiągając poziom zaledwie 55 911 dolarów w piątek rano, po czterech dniach dość konsekwentnego spadku z tygodniowego maksimum 65 988 dolarów w ubiegły poniedziałek. BTC następnie nieco ustabilizował się w ciągu weekendu, kończąc niedzielę na poziomie 58 685 dolarów, po czym wczesnym rankiem powrócił do poziomu 57 tys dolarów.

Podobnie Ethereum otworzyło się w zeszłym tygodniu nieco poniżej 4630 dolarów, po czym w kolejnych dniach spadło niżej. Jednak ETH spadł nieco wcześniej niż bitcoin, kształtując się na poziomie 3974 dolarów w czwartek wieczorem i nieco szybciej odbił się, kończąc niedzielę na poziomie 4266 dolarów. Dziś na początku dnia ponownie spadł do poziomu 4130 dolarów.

Bitcoin i wiele innych kryptowalut gwałtownie spadły w zeszłym tygodniu - jest kilka powodów. Po pierwsze, aktualizacja Taproot do blockchain bitcoin wywołała niepewność w społeczności inwestorów. Być może jako najważniejsza aktualizacja sieci w ciągu ostatnich czterech lat, Taproot miała na celu usprawnienie transakcji kryptoaktywów, czyniąc je szybszymi i tańszymi. Aktualizacje tego rodzaju mogą powodować krótkoterminową niepewność, ponieważ inwestorzy wstrzymują się, aby zobaczyć, co stanie się z siecią. Na poziom cen w ostatnim czasie wpływa również amerykańska ustawa dotycząca infrastruktury. Projekt ustawy, kierowany przez prezydenta Joe Bidena, może spowodować, że firmy będą podlegać bardziej rygorystycznym przepisom dotyczącym zgłaszania i obsługi kryptoaktywów, co spowodowało dalszą niepewność inwestorów. Wreszcie, gdy bitcoin i inne kryptowaluty osiągnęły najnowsze rekordy wszech czasów, zawsze stanowi to miarę czerpania zysków od inwestorów, co następnie przełożyło się na słabość cen. Zarówno BTC, jak i ETH rosną w siłę, a wzloty i upadki rynku są częścią tej historii.

Ticketmaster współpracuje z NFL w celu wydawania biletów NFT Sprzedawca biletów Ticketmaster połączył siły z amerykańską National Football League, aby wydać pamiątkowe bilety NFT.

Fani futbolu amerykańskiego mogą teraz wymieniać swoje NFT wraz z biletami na mecze jako „token uznania” za zakupy na platformie. Aby zrealizować bilety NFT, fani muszą zalogować się na mecz NFL skanując bilet Ticketmaster Safetix. Mogą wtedy otrzymać jeden NFT na kwalifikujący się mecz – ale, co najważniejsze, muszą uczestniczyć w meczu, aby móc ją wykorzystać. Program daje możliwość tworzenia cyfrowych pamiątek dla fanów, ale pomija jeden kluczowych aspektów kupowania i odsprzedaży biletów – scalperów. Technologia NFT może w dużej mierze wyeliminować problem skalpowania, ale wydaje się, że Ticketmaster powstrzymywał się od podjęcia tego kroku w tej chwili.

Hong Kong Monetary Authority zapowiada dwupoziomowy cyfrowy dolar HK

Hongkong Monetary Authority (HKMA) opublikował niedawno białą księgę dotyczącą potencjalnego składu cyfrowego dolara HK. Analiza proponuje możliwy dwupoziomowy system dla cyfrowego HKD, który obejmowałby „warstwę międzybankową”, stanowiącą hurtowy system emisji i umorzeń, z którego może korzystać bank centralny Hongkongu i banki komercyjne w tym centrum finansowym. Drugą warstwą systemu byłaby warstwa portfela dla użytkowników końcowych lub konsumentów, teoretycznie umożliwiająca bezpośrednią dystrybucję i obieg e-HKD za pośrednictwem takich portfeli.

Plany ujawniają kuszący zestaw pomysłów, w których zarówno podmioty instytucjonalne, jak i osoby prywatne mogą korzystać z technologii CBDC (Central Bank Digital Currency - waluta cyfrowa banku centralnego), redukując potrzebę transakcji pośredniczących, ale nadal zachowując zdolność do obiegu cyfrowych dolarów HK na poziomie instytucjonalnym. HKMA chciało jednak podkreślić, że w tym momencie pomysły są na razie białą księgą, a nie stanowią planu kierunku jej cyfrowej waluty.

Źródło: Simon Peters, analityk kryptowalut w eToro
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Banki centralne muszą posuwać się do przodu...

Banki centralne muszą posuwać się do przodu...

12:45 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj wieczorem głos zabierze szef FED, który znalazł się w niełatwej pozycji, ale w dużej mierze na własne życzenie. W efekcie rynki finansowe zaczynają wchodzić w pewną schizoferenię - raz twierdzą, że Jerome Powell da dzisiaj do zrozumienia, że podwyżki stóp są konieczne, ale będą wyważone - innym razem podbijają stawkę, co do skali koniecznego zacieśnienia w tym roku, które w zasadzie powinno być znaczące. Błędy popełnione przez FED w drugiej połowie 2021 r. powodują, że teraz próby interpretacji pewnych faktów, stają się dość trudną sprawą.
Ryzyko konfliktu szkodzi złotemu

Ryzyko konfliktu szkodzi złotemu

09:58 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich dniach wspominałem w komentarzach, iż na rynku złotego zapanowała nieuprawniona sielanka. W tym tygodniu ewidentnie się zakończyła. Ryzyko konfliktu na Ukrainie odgrywa tu kluczową rolę. Dziś jednak na pierwszym planie jest Fed. W ostatnich miesiącach kurs EURPLN przebywał w lekko wznoszącej się konsolidacji, a to oznaczało, że niedawny test 4,50 oznaczał „silnego” bądź „wykupionego” złotego – stan, w którym rynek raczej koncentruje się na pozytywnych aspektach, takich jak podwyżki stóp procentowych w Polsce (czy w ogóle w naszym regionie).
Próba sił

Próba sił

2022-01-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Powell, czy Putin - który z nich będzie w najbliższych dniach ważniejszy dla rynków finansowych? A może żaden z nich. Szef FED może za chwilę zacząć brzmieć mało wiarygodnie, jeżeli z jednej strony będzie mówił o konieczności utrzymania akomodacyjnego podejścia i rozważnym podnoszeniu stóp procentowych, a z drugiej będzie tak naprawdę zmuszony zdecydowanie działać, aby naprawić błędy, jakie popełnił FED w ocenie sytuacji w zeszłym roku.
Strach i chciwość

Strach i chciwość

2022-01-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy dzień na rynkach, a szczególnie sesja na Wall Street, był doskonałym potwierdzeniem powiedzenia, iż na giełdach rządzą chciwość i strach. Potężna przecena została wymazana, ale widać już wyraźnie, że te rok będzie inny. W pewnym momencie przecena na technologicznym indeksie Nasdaq sięgała blisko 5%, a ostatecznie rynek zamknął się po zielonej stronie. Tak niesamowite zwroty nie są częste – ostatni miał miejsce ponad 20 lat temu, podczas… krachu spółek internetowych.
Impuls spadkowy na złotym

Impuls spadkowy na złotym

2022-01-25 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi dalsze podtrzymanie presji na eurodolarze oraz zauważalnie słabszego PLN. Rynek czeka na jutrzejszy Fed. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5660 PLN za euro, 4,0369 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4054 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4382 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu 3,901% w przypadku obligacji 10-letnich.
Eskalacja...

Eskalacja...

2022-01-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nerwowość na rynkach narasta na co składają się dwa elementy - obawy o politykę FED i jej skutki dla Wall Street, która zaliczyła w zeszłym tygodniu największą wyprzedaż od czasów covidowej paniki w marcu 2020 r., a także coraz mniej stabilną sytuację na Ukrainie. O ile w pierwszym przypadku szef FED może próbować uspokoić rynki finansowe już w najbliższą środę, chociaż wiarygodność Powella maleje, co pokazują "jastrzębie" prognozy banku Goldman Sachs na ten rok - wzrost stóp o 100 p.b. w tym roku to za mało - o tyle w przypadku Ukrainy to wielka niewiadoma.
Czy to już rynkowy kryzys?

Czy to już rynkowy kryzys?

2022-01-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Zmienność na rynkach rozgrzewała się od początku tego roku, aby osiągnąć punkt kulminacyjny na koniec miesiąca. Na rynkach szczególnie spekulacyjnych, czyli na giełdzie oraz na kryptowalutach trwa totalna wyprzedaż. Tego samego nie możemy jednak powiedzieć o rynku walutowym czy rynku surowców. Czy w takim razie inwestorzy faktycznie powinni przygotować się na najgorsze? Oczywiście tematem przewodnim tego tygodnia jest decyzja Rezerwy Federalnej w najbliższą środę. W tym wypadku raczej nikt nie spodziewa się działania.
Kaskada złych informacji

Kaskada złych informacji

2022-01-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Skala ruchu spadkowego na Wall Street w porównaniu z wcześniejszymi korektami, jakie miały miejsce od początku "drukowanej" hossy wiosną 2020 r., jest teraz największa, co pokazuje, że nie mamy już do czynienia ze zwykłą korektą. Zresztą ci inwestorzy, którzy od kilku dni próbują łapać dołek, dopiero teraz poznają negatywne znaczenie strategii spadającego noża. Fundamentalnie narosło zbyt dużo problemów, a przed nami mogą być kolejne.
Co Fed zrobi ze swoim bilansem?

Co Fed zrobi ze swoim bilansem?

2022-01-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Przyszłotygodniowe posiedzenie FOMC będzie ciekawe dla rynków finansowych. Wyraźnie widać, że otoczenie oczekuje, że Fed da jasny sygnał podniesienia docelowego przedziału dla swojej kluczowej stopy procentowej już w marcu. Z kolei nieco zamglona wydaje się sprawa redukcji rozdętego bilansu. Tutaj nie mamy stu procentowej jasności kiedy może to nastąpić.
Inflacja problemem dla Bidena

Inflacja problemem dla Bidena

2022-01-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Miniony rok zakończył się w dobrych nastrojach pomimo wyraźnie jastrzębiego zwrotu Fed w grudniu. Często słyszałem taką narrację: trzeba wykorzystać obecny (czyli poprzedni) rok, bo następny będzie bardzo trudny. Czyżbyśmy właśnie widzieli tego przejaw? Nowy rok rozpoczął się od dużej zmienności, ale do tej pory nie było konsensusu, co to tak naprawdę oznacza dla rynków. Z jednej strony rosną oczekiwania na zacieśnienie pieniężne na całym świecie, z drugiej nadal żywe są nadzieje na dalsze ożywienie i powrót do normalności po pandemii.