Co spowodowało spadek bitcoina?

Co spowodowało spadek bitcoina?
Cotygodniowy komentarz rynkowy dot. kryptowalut
Data dodania: 2021-11-22 (11:16)

Bitcoin nadal wycofywał się ze swojego rekordowego poziomu z zeszłego tygodnia, osiągając poziom zaledwie 55 911 dolarów w piątek rano, po czterech dniach dość konsekwentnego spadku z tygodniowego maksimum 65 988 dolarów w ubiegły poniedziałek. BTC następnie nieco ustabilizował się w ciągu weekendu, kończąc niedzielę na poziomie 58 685 dolarów, po czym wczesnym rankiem powrócił do poziomu 57 tys dolarów.

Podobnie Ethereum otworzyło się w zeszłym tygodniu nieco poniżej 4630 dolarów, po czym w kolejnych dniach spadło niżej. Jednak ETH spadł nieco wcześniej niż bitcoin, kształtując się na poziomie 3974 dolarów w czwartek wieczorem i nieco szybciej odbił się, kończąc niedzielę na poziomie 4266 dolarów. Dziś na początku dnia ponownie spadł do poziomu 4130 dolarów.

Bitcoin i wiele innych kryptowalut gwałtownie spadły w zeszłym tygodniu - jest kilka powodów. Po pierwsze, aktualizacja Taproot do blockchain bitcoin wywołała niepewność w społeczności inwestorów. Być może jako najważniejsza aktualizacja sieci w ciągu ostatnich czterech lat, Taproot miała na celu usprawnienie transakcji kryptoaktywów, czyniąc je szybszymi i tańszymi. Aktualizacje tego rodzaju mogą powodować krótkoterminową niepewność, ponieważ inwestorzy wstrzymują się, aby zobaczyć, co stanie się z siecią. Na poziom cen w ostatnim czasie wpływa również amerykańska ustawa dotycząca infrastruktury. Projekt ustawy, kierowany przez prezydenta Joe Bidena, może spowodować, że firmy będą podlegać bardziej rygorystycznym przepisom dotyczącym zgłaszania i obsługi kryptoaktywów, co spowodowało dalszą niepewność inwestorów. Wreszcie, gdy bitcoin i inne kryptowaluty osiągnęły najnowsze rekordy wszech czasów, zawsze stanowi to miarę czerpania zysków od inwestorów, co następnie przełożyło się na słabość cen. Zarówno BTC, jak i ETH rosną w siłę, a wzloty i upadki rynku są częścią tej historii.

Ticketmaster współpracuje z NFL w celu wydawania biletów NFT Sprzedawca biletów Ticketmaster połączył siły z amerykańską National Football League, aby wydać pamiątkowe bilety NFT.

Fani futbolu amerykańskiego mogą teraz wymieniać swoje NFT wraz z biletami na mecze jako „token uznania” za zakupy na platformie. Aby zrealizować bilety NFT, fani muszą zalogować się na mecz NFL skanując bilet Ticketmaster Safetix. Mogą wtedy otrzymać jeden NFT na kwalifikujący się mecz – ale, co najważniejsze, muszą uczestniczyć w meczu, aby móc ją wykorzystać. Program daje możliwość tworzenia cyfrowych pamiątek dla fanów, ale pomija jeden kluczowych aspektów kupowania i odsprzedaży biletów – scalperów. Technologia NFT może w dużej mierze wyeliminować problem skalpowania, ale wydaje się, że Ticketmaster powstrzymywał się od podjęcia tego kroku w tej chwili.

Hong Kong Monetary Authority zapowiada dwupoziomowy cyfrowy dolar HK

Hongkong Monetary Authority (HKMA) opublikował niedawno białą księgę dotyczącą potencjalnego składu cyfrowego dolara HK. Analiza proponuje możliwy dwupoziomowy system dla cyfrowego HKD, który obejmowałby „warstwę międzybankową”, stanowiącą hurtowy system emisji i umorzeń, z którego może korzystać bank centralny Hongkongu i banki komercyjne w tym centrum finansowym. Drugą warstwą systemu byłaby warstwa portfela dla użytkowników końcowych lub konsumentów, teoretycznie umożliwiająca bezpośrednią dystrybucję i obieg e-HKD za pośrednictwem takich portfeli.

Plany ujawniają kuszący zestaw pomysłów, w których zarówno podmioty instytucjonalne, jak i osoby prywatne mogą korzystać z technologii CBDC (Central Bank Digital Currency - waluta cyfrowa banku centralnego), redukując potrzebę transakcji pośredniczących, ale nadal zachowując zdolność do obiegu cyfrowych dolarów HK na poziomie instytucjonalnym. HKMA chciało jednak podkreślić, że w tym momencie pomysły są na razie białą księgą, a nie stanowią planu kierunku jej cyfrowej waluty.

Źródło: Simon Peters, analityk kryptowalut w eToro
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.
Strach przed inflacją?

Strach przed inflacją?

2024-11-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Członek FED, Neel Kashkari przyznał wczoraj, że w sytuacji, kiedy inflacja będzie wyższa w perspektywie nadchodzących miesięcy, to FED mógłby wstrzymać się z obniżkami stóp procentowych. Ale jednocześnie dodał, że obecna polityka jest "umiarkowanie restrykcyjna", stąd też dalsze cięcia stóp powinny być kontynuowane - potencjalna pauza mogłaby dotyczyć 1-2 posiedzeń. Po tych słowach szanse na cięcie stóp na posiedzeniu planowanym na 18 grudnia spadły do 63 proc., a dopiero co oscylowały wokół 80-90 proc.