Dynamiczne odbicie notowań ropy naftowej w górę

Dynamiczne odbicie notowań ropy naftowej w górę
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2021-11-24 (16:30)

Sytuacja na rynku ropy naftowej zmienia się dynamicznie, głównie za sprawą doniesień dotyczących interwencji kilku krajów, z USA na czele, w podaż tego surowca. Chodzi oczywiście o zapowiadane awaryjne uwolnienie rezerw ropy naftowej na rynku w celu zatrzymania zwyżek cen tego surowca, a nawet doprowadzenie do ich zniżek – a tym samym, do zmniejszenia presji na wysoką inflację.

Wczoraj Stany Zjednoczone ogłosiły szczegóły swojej interwencji. Tamtejsza administracja podała, że USA mają w planach „pożyczyć” firmom naftowym 32 mln baryłek ropy naftowej na przestrzeni kolejnych kilku miesięcy (po jakimś czasie firmy tę specyficzną pożyczkę będą musiały zwrócić w postaci ropy naftowej lub produktów ropopochodnych). Dodatkowo, USA mają zamiar bezpośrednio sprzedać 18 mln baryłek ropy naftowej na rynku.

Wczoraj i dzisiaj napłynęło także trochę informacji na temat uwolnienia rezerw ropy naftowej także przez inne kraje, we współpracy z USA. Po kilka milionów baryłek prawdopodobnie uwolnią Japonia, Indie, Korea Południowa oraz Wielka Brytania. Spore ilości ropy naftowej mogą potencjalnie uwolnić także Chiny – co zresztą nieoficjalnie robiły już w ostatnich tygodniach.

Informacje na temat uwolnienia rezerw ropy naftowej negatywnie wpływały na ceny tego surowca w poprzednim tygodniu – jednak już same konkretne informacje nie były zaskoczeniem. W rezultacie, po publikacji szczegółów notowania ropy naftowej ruszyły w górę, częściowo odreagowując niedawne zniżki.

Warto mieć na uwadze fakt, że łącznie uwolnienie rezerw może dotyczyć około 70-80 mln baryłek ropy naftowej, co nie jest nawet ekwiwalentem dziennej globalnej produkcji. Jest to więc mimo wszystko gest mający bardziej symboliczne niż fundamentalne znaczenie. Tymczasem uwaga inwestorów powoli przenosi się na kraje OPEC+, które już na 2 grudnia mają zaplanowane spotkanie dotyczące porozumienia naftowego.

PLATYNA - Prognozy nadwyżki na rynku platyny

Jesienią bieżącego roku notowania platyny próbowały umocnić swoją pozycję powyżej poziomu 1000 USD za uncję. Te próby okazały się jednak krótkotrwałe – w połowie listopada spadki cen platyny przyspieszyły, zaś na początku bieżącego tygodnia cena tego kruszcu na nowo spadła poniżej bariery 1000 USD za uncję.

Presja na niskie ceny platyny wynika z pogarszających się danych fundamentalnych, napływających z tego rynku. Jeszcze w pierwszej połowie roku na rynku platyny powszechne były prognozy tegorocznego deficytu za sprawą ograniczenia podaży platyny za sprawą zamykania niektórych kopalń (m.in. w RPA). Jednak restrukturyzacja w branży trwała krócej niż oczekiwano – i już w ostatnich miesiącach wydobycie platyny zaczęło rosnąć. Do tego dołożyły się problemy hut oraz spadek produkcji samochodów, które obniżyły popyt na platynę w ostatnim czasie.

W rezultacie, World Platinum Investment Council (WPIC) dzisiaj podała, że na rynku platyny pojawi się jednak nadwyżka, i to spora – ma ona wynieść 769 tysięcy uncji w 2021 roku (najwięcej od czasu rozpoczęcia prowadzenia tych statystyk, czyli od 2013 r.), i dodatkowo 637 tysięcy uncji w 2022 roku.

Niemniej, WPIC zaznacza, że czynniki, które obecnie najmocniej uderzają w ceny platyny, są przejściowe. Zarówno niedobór półprzewodników, który uderzył w branżę motoryzacyjną, jak i przestoje w hutach, powinny stopniowo ustępować, tworząc pole do zwiększania popytu na platynę.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

2024-03-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu notowaniom ropy naftowej brakuje wyraźnego kierunku. Po przecenie, jakiej ceny tego surowca doświadczyły m.in. w związku z zaskakującym wzrostem zapasów ropy w USA, podanym w raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw, wczoraj notowania ropy wzrosły, mimo że Departament Energii pokazał analogiczny wzrost zapasów paliw. To pokazuje, że wciąż działają czynniki wspierające notowania ropy naftowej, głównie te związane z geopolityką.
Istotny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Istotny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-03-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym początku tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół, a dzisiaj kontynuują zniżkę. Cena ropy Brent spadła poniżej 85 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy naftowej WTI zniżkowały poniżej 81 USD za baryłkę. Na powrót do zniżek notowań ropy naftowej złożyły się dwa główne czynniki. Po pierwsze, cotygodniowy raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (American Petroleum Institute, API) pokazał duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu. Według danych API, wyniósł on aż 9,3 mln baryłek przy oczekiwaniach spadku zapasów o około milion baryłek.
Spadek produkcji ropy naftowej w Rosji

Spadek produkcji ropy naftowej w Rosji

2024-03-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się zwyżką. Notowania ropy gatunku WTI zwyżkowały do okolic 82 USD za baryłkę i na tych poziomach utrzymują się także dziś rano. Z kolei cena ropy Brent dotarła do rejonu 86 USD za baryłkę. Główną przyczyną poniedziałkowej zwyżki cen ropy naftowej był spadek wartości amerykańskiego dolara po wcześniejszym solidnym umocnieniu waluty USA. Korekta na dolarze była wsparciem dla cen wielu surowców i towarów, jednak nie tylko ona sprzyjała wyższym wycenom ropy naftowej.
Geopolityka wsparciem dla cen ropy naftowej

Geopolityka wsparciem dla cen ropy naftowej

2024-03-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Początek nowego tygodnia na rynku ropy naftowej przynosi delikatne zwyżki cen tego surowca. W dużym stopniu wynika to z obaw związanych z podażą ropy w obliczu wciąż trwających konfliktów w kluczowych regionach produkcji ropy. Chodzi przede wszystkim o zaognienie konfliktu na linii Ukraina-Rosja, jak również o gasnące nadzieje na rozejm w Strefie Gazy. Zresztą, obecnie przypomniała o sobie także kolejna nierozwiązana kwestia na Bliskim Wschodzie – a mianowicie, blokada eksportu ropy z irackiego Kurdystanu przez Turcję.
Presja spadkowa na wykresie cen ropy naftowej

Presja spadkowa na wykresie cen ropy naftowej

2024-03-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Druga połowa tygodnia na rynku ropy naftowej jest czasem powracającej presji podażowej. Notowania ropy zakończyły wczorajszą sesję na minusie, po spadkowej sesji w środę – a dziś rozpoczęły dzień w okolicach wczorajszego zamknięcia. O ile rano notowania ropy delikatnie odbijają w górę, to zakres ruchu jest relatywnie niewielki.
Nieoczekiwany spadek zapasów benzyny w USA

Nieoczekiwany spadek zapasów benzyny w USA

2024-03-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pięciu wzrostowych sesjach z rzędu, notowania ropy naftowej wczoraj zniżkowały. Cena ropy WTI nadal jednak pozostaje wyraźnie powyżej 81 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent przekracza 86 USD za baryłkę. Dziś rano notowania ropy wyhamowały wczorajszą zniżkę, a nastroje na tym rynku pozostają relatywnie dobre. Wycenę ropy wspierają wczorajsze komunikaty ze strony Fed, sugerujące, że w tym roku będą miały miejsce oczekiwane wcześniej trzy obniżki stóp procentowych w USA.
Piąty z rzędu wzrost zapasów ropy w USA

Piąty z rzędu wzrost zapasów ropy w USA

2024-02-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej trudno uznać za w jakikolwiek sposób przełomowy. Pierwsza połowa tygodnia przyniosła zwyżki cen, ale w ramach obserwowanej ostatnio konsolidacji – a w drugiej połowie tygodnia zwyżki te póki co wyhamowują. Wczoraj negatywnym akcentem na rynku ropy naftowej był raport Departamentu Energii, dotyczący zapasów paliw w USA. Ta cotygodniowa publikacja pokazała, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 4,2 mln baryłek.
OPEC+ z perspektywą przedłużenia cięć produkcji ropy

OPEC+ z perspektywą przedłużenia cięć produkcji ropy

2024-02-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Pierwsza połowa tygodnia na rynku ropy naftowej jest czasem powrotu cen tego surowca do zwyżek. Notowania ropy nadrabiają część strat z poprzedniego tygodnia, jednak o jakimkolwiek przełomie na razie nie może być mowy – ceny ropy nie wychodzą bowiem z zakresu szerszej konsolidacji, która na tym rynku trwa już kilka miesięcy. W wycenę ropy naftowej nadal mocno uderzają kwestie gospodarcze. Są to głównie obawy o wzrost gospodarczy Chin oraz Stanów Zjednoczonych (w przypadku tych ostatnich – w związku z perspektywą przedłużania się okresu obowiązywania wysokich stóp procentowych).
Wzrostowy początek tygodnia na rynku ropy

Wzrostowy początek tygodnia na rynku ropy

2024-02-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poniedziałkowa sesja na rynku ropy naftowej przyniosła kontrę zniżek z końcówki poprzedniego tygodnia. Dziś rano notowania ropy naftowej utrzymują te wzrosty, jednak już przy znacznie mniejszej dynamice. Cena ropy WTI porusza się w okolicach 77,70 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej Brent oscylują w rejonie 81,80 USD za baryłkę. W obliczu braku istotnych danych makro na początku tygodnia, inwestorzy zwrócili swój wzrok na znane już od dłuższego czasu wyzwania, z którymi boryka się rynek ropy.
Zapowiedzi wzrostu produkcji gazu ziemnego mimo niskich cen.

Zapowiedzi wzrostu produkcji gazu ziemnego mimo niskich cen.

2024-02-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku gazu ziemnego już od półtora roku zdecydowanie przeważa strona podażowa. W końcówce 2022 roku nastąpiło gwałtowne tąpnięcie notowań tego surowca w Stanach Zjednoczonych, które sprowadziło notowania gazu z okolic niemal 10 USD za mln BTU do rejonu 2 USD za mln BTU. Po wielomiesięcznej konsolidacji, druga fala przecen pojawiła się na rynku gazu ziemnego jesienią 2023 roku, a trzecia tuż po niej w styczniu i lutym 2024 roku.