eToro

Dynamiczne odbicie notowań ropy naftowej w górę

Dynamiczne odbicie notowań ropy naftowej w górę
Data dodania: 2021-11-24 (16:30) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Sytuacja na rynku ropy naftowej zmienia się dynamicznie, głównie za sprawą doniesień dotyczących interwencji kilku krajów, z USA na czele, w podaż tego surowca. Chodzi oczywiście o zapowiadane awaryjne uwolnienie rezerw ropy naftowej na rynku w celu zatrzymania zwyżek cen tego surowca, a nawet doprowadzenie do ich zniżek – a tym samym, do zmniejszenia presji na wysoką inflację.

Wczoraj Stany Zjednoczone ogłosiły szczegóły swojej interwencji. Tamtejsza administracja podała, że USA mają w planach „pożyczyć” firmom naftowym 32 mln baryłek ropy naftowej na przestrzeni kolejnych kilku miesięcy (po jakimś czasie firmy tę specyficzną pożyczkę będą musiały zwrócić w postaci ropy naftowej lub produktów ropopochodnych). Dodatkowo, USA mają zamiar bezpośrednio sprzedać 18 mln baryłek ropy naftowej na rynku.

Wczoraj i dzisiaj napłynęło także trochę informacji na temat uwolnienia rezerw ropy naftowej także przez inne kraje, we współpracy z USA. Po kilka milionów baryłek prawdopodobnie uwolnią Japonia, Indie, Korea Południowa oraz Wielka Brytania. Spore ilości ropy naftowej mogą potencjalnie uwolnić także Chiny – co zresztą nieoficjalnie robiły już w ostatnich tygodniach.

Informacje na temat uwolnienia rezerw ropy naftowej negatywnie wpływały na ceny tego surowca w poprzednim tygodniu – jednak już same konkretne informacje nie były zaskoczeniem. W rezultacie, po publikacji szczegółów notowania ropy naftowej ruszyły w górę, częściowo odreagowując niedawne zniżki.

Warto mieć na uwadze fakt, że łącznie uwolnienie rezerw może dotyczyć około 70-80 mln baryłek ropy naftowej, co nie jest nawet ekwiwalentem dziennej globalnej produkcji. Jest to więc mimo wszystko gest mający bardziej symboliczne niż fundamentalne znaczenie. Tymczasem uwaga inwestorów powoli przenosi się na kraje OPEC+, które już na 2 grudnia mają zaplanowane spotkanie dotyczące porozumienia naftowego.

PLATYNA - Prognozy nadwyżki na rynku platyny

Jesienią bieżącego roku notowania platyny próbowały umocnić swoją pozycję powyżej poziomu 1000 USD za uncję. Te próby okazały się jednak krótkotrwałe – w połowie listopada spadki cen platyny przyspieszyły, zaś na początku bieżącego tygodnia cena tego kruszcu na nowo spadła poniżej bariery 1000 USD za uncję.

Presja na niskie ceny platyny wynika z pogarszających się danych fundamentalnych, napływających z tego rynku. Jeszcze w pierwszej połowie roku na rynku platyny powszechne były prognozy tegorocznego deficytu za sprawą ograniczenia podaży platyny za sprawą zamykania niektórych kopalń (m.in. w RPA). Jednak restrukturyzacja w branży trwała krócej niż oczekiwano – i już w ostatnich miesiącach wydobycie platyny zaczęło rosnąć. Do tego dołożyły się problemy hut oraz spadek produkcji samochodów, które obniżyły popyt na platynę w ostatnim czasie.

W rezultacie, World Platinum Investment Council (WPIC) dzisiaj podała, że na rynku platyny pojawi się jednak nadwyżka, i to spora – ma ona wynieść 769 tysięcy uncji w 2021 roku (najwięcej od czasu rozpoczęcia prowadzenia tych statystyk, czyli od 2013 r.), i dodatkowo 637 tysięcy uncji w 2022 roku.

Niemniej, WPIC zaznacza, że czynniki, które obecnie najmocniej uderzają w ceny platyny, są przejściowe. Zarówno niedobór półprzewodników, który uderzył w branżę motoryzacyjną, jak i przestoje w hutach, powinny stopniowo ustępować, tworząc pole do zwiększania popytu na platynę.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Stabilizacja notowań ropy naftowej

Stabilizacja notowań ropy naftowej

09:01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich tygodniach na rynku ropy naftowej było wyjątkowo nerwowo. Końcówka listopada przyniosła gwałtowne przeceny tego surowca, jednak na początku grudnia cena ropy naftowej równie dynamicznie zaczęła odbijać się w górę, odrabiając część strat. Tymczasem dzisiaj rano notowania ropy stabilizują się w okolicach wczorajszego poziomu zamknięcia. Po tak dużym pesymizmie, jaki pojawił się na rynku ropy w związku z wariantem Omikron, ...
Dynamiczne odreagowanie wzrostowe cen ropy naftowej

Dynamiczne odreagowanie wzrostowe cen ropy naftowej

2021-12-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej kontynuują odbicie w górę. W rezultacie, cena ropy WTI powróciła ponad barierę 70 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent przekroczyły poziom 74 USD za baryłkę. Ceny ropy naftowej pną się w górę z kilku powodów. Po pierwsze, skala wcześniejszej przeceny była na tyle duża, że odreagowanie wynikać mogłoby nawet ze zwykłego ustąpienia pesymizmu związanego z wariantem Omikron, zwłaszcza że póki co nie przekłada się on na istotnie podwyższone restrykcje.
Brak klarownego stanowiska OPEC w kwestii produkcji ropy naftowej

Brak klarownego stanowiska OPEC w kwestii produkcji ropy naftowej

2021-12-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Listopad na rynku ropy naftowej był najgorszym miesiącem od marca 2020 roku, czyli od czasu pierwszego uderzenia pandemii w globalną gospodarkę i popyt na ten surowiec. Grudzień także rozpoczyna się na tym rynku nerwowo, a wszystko za sprawą spotkania przedstawicieli krajów OPEC+, którzy debatują nad kolejnymi krokami dotyczącymi porozumienia naftowego.
OPEC rozpoczyna rozmowy – czy zmieni swoje plany?

OPEC rozpoczyna rozmowy – czy zmieni swoje plany?

2021-12-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj kontynuowały gwałtowne przeceny. Dzisiaj cena tego surowca odbija się w górę, jednak zwyżki są niewiele w porównaniu do wcześniejszych spadków. Poza tym, na rynku ropy naftowej możemy obecnie mówić o sporej nerwowości i dużym rozchwianiu cen – więc do ich ustabilizowania może być jeszcze daleko.
Ceny ropy naftowej najniższe od trzech miesięcy

Ceny ropy naftowej najniższe od trzech miesięcy

2021-11-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej nadal znajdują się pod znaczącą presją podaży. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych stabilizuje się w rejonie 68-69 USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy naftowej Brent poruszają się w okolicach 71 USD za baryłkę, po odbiciu się w górę od bariery 70 USD za baryłkę. W rezultacie, notowania ropy naftowej w krótkim czasie spadły do najniższych poziomów od końcówki sierpnia br., czyli od około trzech miesięcy.
Czy OPEC jednak zmodyfikuje limity produkcji ropy naftowej?

Czy OPEC jednak zmodyfikuje limity produkcji ropy naftowej?

2021-11-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w piątek dramatycznie spadły. Cena ropy WTI zniżkowała poniżej 70 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej Brent spadły do rejonu 71 USD za baryłkę. Dzisiaj rano ceny ropy odbijają w górę, jednak odrabiają póki co niewielką część spadków. Ceny ropy naftowej doświadczyły gwałtownej przeceny głównie ze względu na strach przed skutkami gospodarczymi pojawienia się wariantu Omicron i powrotem dotkliwych restrykcji.
Dynamiczna przecena na rynku ropy naftowej

Dynamiczna przecena na rynku ropy naftowej

2021-11-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Black Friday jest dniem, w którym przeceny panują nie tylko na sklepowych półkach – lecz także na globalnych rynkach finansowych. Ceny ropy naftowej dzisiaj notują gwałtowne przeceny. Notowania ropy naftowej WTI spadają do okolic 74 USD za baryłkę, a za baryłkę ropy Brent trzeba zapłacić już niewiele powyżej 77 USD za baryłkę. W obu przypadkach, są to najniższe poziomy cen ropy od dwóch miesięcy. Szarża strony podażowej ma związek przede wszystkim z obawami związanymi z informacjami o pojawieniu się nowego wariantu koronawirusa, odpornego na szczepionki.
Uwolnienie rezerw ropy naftowej w USA – jak będzie wyglądać?

Uwolnienie rezerw ropy naftowej w USA – jak będzie wyglądać?

2021-11-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poniedziałkowa sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się zwyżką. Niemniej, odbicie notowań w górę było niewielkie i sięgnęło zaledwie połowy piątkowej zniżki – co pokazuje, że na rynku tego surowca na dobre zagościli sprzedający. Wszystko oczywiście za sprawą zapowiadanych działań największych gospodarek świata, zmierzających ku obniżeniu cen ropy naftowej.
Cena złota pod presją silnego dolara

Cena złota pod presją silnego dolara

2021-11-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania złota w bieżącym tygodniu próbują utrzymać zwyżki, jednak z niewielkim powodzeniem. Cena kruszcu oscyluje dzisiaj rano w okolicach 1860 USD za uncję i jest na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na niewielkim minusie, po wcześniejszych dwóch tygodniach dynamicznych zwyżek. Obecnie na rynku złota mamy do czynienia z dwiema istotnymi przeciwstawnymi siłami. Z jednej strony, wysoki poziom inflacji w Stanach Zjednoczonych (i wielu innych krajach świata) skłania wielu inwestorów do kupowania kruszcu – widać to zwłaszcza po dużym popycie na złoto w formie fizycznej, czyli sztabki i monety lokacyjne.
Plany uwolnienia rezerw ropy naftowej w USA i Chinach

Plany uwolnienia rezerw ropy naftowej w USA i Chinach

2021-11-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Zniżki notowań ropy naftowej w tym tygodniu się rozpędzają. Notowania ropy naftowej Brent po raz pierwszy od ponad dwóch miesięcy znalazły się poniżej poziomu 80 USD za baryłkę. Z kolei cena ropy WTI zniżkuje już do okolic 76,50 USD za baryłkę, także najniższych od pierwszej połowy października br. Spadek notowań ropy naftowej do przede wszystkim efekt zapowiedzi uwolnienia rezerw tego surowca przez Stany Zjednoczone oraz Chiny.