Spółki technologiczne w odwrocie przed podwyżką stóp procentowych

Spółki technologiczne w odwrocie przed podwyżką stóp procentowych
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-01-10 (16:52)

Sytuacja na rynkach podczas dzisiejszej sesji jest negatywna. Bez konkretnego kierunku zakończyła się sesja w Azji, a początek sesji europejskiej przyniósł duże rozbieżności. W przypadku Wall Street sytuacja wydaje się być jeszcze gorsza, i przypomina to, co działo się w drugiej części poprzedniego tygodnia. Wobec słabego początku nowego tygodnia oraz roku inwestorzy mogą zadawać sobie pytanie, czy w realiach wyższych stóp procentowych dalej opłaca się stawiać na te same typy co w ostatnich 2 latach?

Niemiecki DAX miał dzisiaj bardzo duży problem z przebiciem się powyżej poziomu 16 tysięcy punktów. Pomimo dzisiejszej przeceny, sytuacja nie jest tragiczna, gdyż do historycznych szczytów brakuje ok. 3%. Jeżeli popatrzymy sobie już na Nasdaq, tam sytuacja jest zdecydowanie gorsza. Do historycznych szczytów brakuje ponad 9%. Możemy mówić o dużej niepewności, co do przyszłości sektora technologicznego, w szczególności przy idących sporych zmianach w polityce monetarnej. Stopy procentowe będą rosły niemal wszędzie, choć przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, mówi się również sporo o możliwości redukcji bilansu, co niekoniecznie może mieć pozytywny skutek dla akcji na Wall Street oraz na całym świecie. Jednocześnie polityka monetarna w Europie kolejny raz pozostanie daleko w tyle za zmianami w USA. Może to być oczywiście spora szansa, choć również spore zagrożenie. Wydaje się jednak, że przy obecnych czynnikach ryzyka wciąż związanych z koronawirusem, możemy doświadczyć popytu na akcje „wartościowe”, w szczególności w momencie oczekiwania na kluczowe zmiany w polityce monetarnej. Wyceny w Europie nie są tak wygórowane jak jest to na Wall Street, a dodatkowo nie brakuje spółek określanych jako wartościowe. Warto również zwrócić uwagę na zachowanie sektora bankowego w porównaniu do technologicznego. Ten pierwszy ma się zdecydowanie lepiej.

Oczywiście należy pamiętać, że w przeszłości to jednak akcje wzrostowe w zdecydowanej większości okazywały się lepsze niż akcje wartościowe. Z drugiej strony znajdujemy się w takim okresie, w którym czynników niepewności jest sporo, dlatego być może nawet na krótszy okres warto zwrócić uwagę na europejskie rynki oraz notowane na nich akcje spółek wartościowych. Czym charakteryzują się takie spółki? Przede wszystkim niskim wskaźnikiem ceny do wartości księgowej, w zdecydowanej większości poniżej jedności. Dodatkowo niski wskaźnik ceny do zysku oraz wysoki wskaźnik dywidendy.

Tymczasem na rynkach sytuacja przedstawia się następująco. DAX traci pod koniec sesji około 1,1% . Na Wall Street jest jednak gorzej, gdyż z racji kolejnych wzrostów realnych stóp procentowych wyprzedaż spółek technologicznych przybiera na sile. Nasdaq traci 2,2%, a S&P zniżkuje 1,65%. Sytuacja w Polsce wygląda nieznacznie lepiej ponieważ indeks WIG20 przecenił się jedynie 0,5%.

Źródło: Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.