Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?
Data dodania: 2022-06-22 (21:21) Komentarz giełdowy XTB

Od kilku tygodni obserwujemy natłok informacji i danych z gospodarki, które informują o prawdopodobnej recesji i spowolnieniu światowej gospodarki. Lawinę informacyjną przekazywaną przez media podpierają twarde odczyty ekonomicznych danych. Dziś przed senatem USA sytuację gospodarczą komentował szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell.

Mimo jastrzębich komentarzy Wall Street odreagowuje, co może sygnalizować wzrost apetytu na ryzyko wśród byków. Ile czasu utrzymają się beztroskie nastroje? Czy kupujący rozpoczęli już swoją grę pod wyniki finansowe spółek Wall Street?

Dziś rynki kontynuują wspinaczkę, ignorując alarmujące sygnały o recesji. Wygląda na to, jakby na moment wszystkie te zagrożenia chwilowo traciły swoją moc sprawczą na rynkach finansowych, a kupujący próbują zepchnąć aktywne w ostatnim czasie niedźwiedzie do defensywy. Podobną sytuację obserwowaliśmy w obliczu natłoku informacji o dramatycznym przebiegu wojny w Ukrainie. Rynki finansowe mają tendencję do wykazywania oznak zmęczenia stale poruszanymi kwestiami powodującymi stres wśród inwestorów. Gdy indeksy osiągną już fazę paniki, kupujący za wszelką cenę szukają zdarzeń, których mogą się ‘chwycić’ by podnieść wyceny i ulżyć negatywnym nastrojom. Nie zmienia to faktu, że skłonność społeczeństw do tezauryzacji w otoczeniu wywołującego stres środowiska makroekonomicznego może przyczyniać się do regularnych wyprzedaży i odpływu kapitału z giełd i ryzykownych aktywów.

Wydarzeniem, którego mogła chwycić się teraz optymistyczna część rynków, może okazać się sezon wyników finansowych amerykańskich spółek, który zaczyna się mniej więcej w połowie lipca od odczytów sektora bankowego. Kupujący chcieliby wierzyć w to, że spółki z Wall Street pobiją prognozy analityków i uwolnią popyt. Scenariusz taki jednak wydaje się wątpliwy w obliczu fatalnego sentymentu konsumentów, rosnącej inflacji i hamującej gospodarki. Byki jednak wydają się nadal względnie odporne na pesymistyczne prognozy. Dzisiejsze przemówienie Powella przed Senatem USA obfitowało w jastrzębie komentarze, choć FED uzależnia dalsze ruchy od wpływających gospodarczych danych. Szef Rezerwy Federalnej potwierdził, że agresywny cykl zacieśniania polityki monetarnej może spowodować recesję w USA, jednak kupujący jakby nie chcieli w to uwierzyć. Powell wskazał też, że oczekiwania rynków wokół przyszłych podwyżek obecnie są prawidłowe co mogłoby przemawiać za kolejną podwyżką o 75 pb w lipcu; jednocześnie ocenił gospodarkę USA jako mocną i wciąż zdolną do wytrzymania agresywnego cyklu podwyżek. Dostępne dane inflacji w USA za maj rodzą nadzieję wokół ‘szczytu inflacyjnego’ lub nawet minimalnego spadku inflacji co może dać bykom nadzieję na szybsze zakończenie cyklu podwyżek i ‘zgaszenie inflacji’.

Technologiczny NASDAQ zyskuje blisko 1% mimo słabego otwarcia. S&P500 również odrabia spadki i dokłada 0,5%, nieco wolniej reaguje Dow, który szybuje zaledwie 0,25% wyżej. Europejska sesja przebiegała dziś w słabych nastrojach, choć poprawa sentymentu na indeksach w USA spowodowała odreagowanie w końcówce. DAX notowany jest na 0,7% minusie wobec ponad 2% strat na początku sesji. FTSE błyskawicznie wymazał poranne wzrosty i traci również ponad 0,6%. Polski WIG20 spada o kolejne 2% i bardzo ospale reaguje na poprawę nastrojów w USA. Opór przy 1700 punktów okazuje się mocny. W kolejnych godzinach możemy być świadkiem podwyższonej zmienności na Wall Street, niewykluczony pozostaje ruch w dół, który potwierdziłby, że dzisiejsze wzrosty to tylko ‘wybryk’ byków. Linia najmniejszego oporu dla amerykańskich indeksów wyraźnie przebiega w dół.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spokojne otwarcie tygodnia na rynku akcji

Spokojne otwarcie tygodnia na rynku akcji

22:50 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja w nowym tygodniu handlowym przebiegała spokojnie. Poniedziałki z reguły charakteryzują się mniejszą zmiennością. Dodatkowo dzisiejszy brak większych ruchów można tłumaczyć Świętem Niepodległości w Stanach Zjednoczonych. Patrząc na poszczególne indeksy ze Starego Kontynentu, niemiecki DAX stracił 0,3%, podczas gdy francuski CAC40 zyskał 0,4%, a londyński FTSE 100 dodał aż 0,9%. Pomimo mieszanych nastrojów, na plusie dzień zakończył także nasz polski WIG20, który zyskał 0,25% i zamknął się powyżej 1690 pkt.
Czy Fed jest wiarygodny?

Czy Fed jest wiarygodny?

2022-06-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy w zasadzie kompletną wyprzedaż na większości rynków finansowych. Indeksy giełdowe cofają się bardzo mocno, wyprzedawane są surowce, nawet pomimo tego, że dane inflacyjne zaskoczyły niewielkim spadkiem. Teoretycznie rynek powinien reagować euforią, że szczyt inflacji może być już za nami. Z drugiej strony ostatnie stwierdzenia Fed sugerują, że wcale nie ma powodów do zadowolenia i istnieje duża szansa, że świat nie tylko wpadnie w recesję, ale być może nawet w stagflację.
Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

2022-06-29 Komentarz giełdowy XTB
Spowolnienie gospodarcze, szalejąca inflacja, zaostrzająca się polityka banków centralnych czy zerwane łańcuchy dostaw - to właśnie te czynniki zdominowały nastroje panujące na rynkach finansowych. Dzisiejsza sesja giełdowa nie jest wyjątkiem i po raz kolejny testuje nastroje inwestorów, którzy nieustannie analizują możliwości wystąpienia światowej recesji. Mimo iż w kręgu analityków giełdowych rewizja raportu o PKB nie wywołuje nadmiernej ekscytacji, tak dzisiaj sytuacja stała się zupełnie odmienna, a to za sprawą danych o wydatkach konsumenckich, które w pierwszym kwartale wyniosły zaledwie 1,8%.
Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

2022-06-27 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja, a szczególnie jej początek, przyniosła kontynuację sentymentu z końcówki minionego tygodnia. Pomimo wciąż utrzymujących się obaw związanych z inflacją, a także możliwej recesji, główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu wystartowały bardzo dobrze dzisiejszy handel, a mimo cofnięcia które obserwowaliśmy w dalszej części dnia, ostatecznie zakończyły sesję wyżej. Wzrosty okazały się jednak ograniczone i znacznie mniejsze niż w piątek, niemniej kierunek wzrostowy został utrzymany (przynajmniej na razie).
Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

2022-06-24 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja na rynku akcji przyniosła powiew optymizmu. Rosnąca w zastraszającym tempie inflacja, zaostrzanie polityki przez główne banki centralne na świecie, a także widmo recesji w gospodarce, sprowadziły w ostatnim czasie indeksy giełdowe na niższe poziomy. Niemniej w każdym trendzie mamy do czynienia z korektami i dzisiejszy ruch wzrostowy na ryzykownych aktywach należy tłumaczyć odreagowaniem. Na ile będzie ono trwałe?
Rynek szykuje się na kryzys

Rynek szykuje się na kryzys

2022-06-23 Komentarz giełdowy XTB
Nie ma wątpliwości, że w tym momencie zdecydowana większość inwestorów, innych uczestników rynków czy również społeczeństwo oczekuje nadejścia kryzysu. Wczoraj takie domysły zostały potwierdzone przez Jerome Powella, szefa Rezerwy Federalnej, który dostrzega duże prawdopodobieństwo takiego problemu. Kryzys generalnie może też służyć do samego ograniczenia wzrostu cen, choć jednocześnie istnieje ryzyko tzw. stagflacji, czyli połączenia wysokiej inflacji oraz spowolnienia gospodarczego lub nawet recesji.
Kupujący nie boją się recesji

Kupujący nie boją się recesji

2022-06-21 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy polepszający się sentyment inwestorów mimo danych ekonomicznych, które powinny straszyć rynek i utrzymywać go w niepewności. Czy dzisiejsze wzrosty na indeksach oznaczają, że byki stają się głuche na ostrzeżenia i publikacje danych świadczących o możliwej recesji? Czy czynniki straszące dotychczas rynki tracą swoją moc? Zespół analityków Goldman Sachs wskazał na 30% prawdopodobieństwo wejścia w recesję w przyszłym roku, w porównaniu z i tak pesymistyczną 15% prognozą wcześniej.
Mieszane sentymenty przed decyzją FED

Mieszane sentymenty przed decyzją FED

2022-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy ograniczoną zmienność na indeksach. Wczorajsza kaskadowa wyprzedaż straciła dziś na sile, rynki powstrzymują się ze zdecydowanymi krokami przed jutrzejszą decyzją FED w sprawie kolejnej stóp procentowych. Popyt wciąż jednak boi się w zdecydowany sposób wrócić do gry, a ‘najmniejsza linia oporu’ wciąż kieruje indeksy na południe. Czy jutrzejsza decyzja FED uratuje rynek akcji przed dalszymi spadkami? Czy może jastrzębi zwrot jest już zawarty w cenach aktywów?
Paniczna wyprzedaż na Wall Street

Paniczna wyprzedaż na Wall Street

2022-06-13 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa przynosi duże wyprzedaże na szerokim rynku. Spadki obserwujemy na wszystkich sesjach od azjatyckiej, europejskiej po amerykańską gdzie indeksy giełdowe otworzyły się w fatalnych nastrojach. Piątkowe tąpnięcie jest kontynuowane, nadzieje wokół odreagowania na początku tygodnia zostały brutalnie pogrzebane. Czego możemy spodziewać się po decyzji FED w tym tygodniu i co może powstrzymać dalsze wyprzedaże?
Pogrom kupujących przed weekendem

Pogrom kupujących przed weekendem

2022-06-10 Komentarz giełdowy XTB
Podaż i popyt od dłuższego czasu toczyły między sobą walkę, z której któraś ze stron musiała wyjść zwycięsko. Byki próbowały swoich sił, lecz kolejny raz zostały zmuszone do kapitulacji przez aktywną podaż. Dziś obserwujemy prawdziwy pogrom na giełdowych indeksach. Czy to dopiero początek mocniejszego ruchu na południe? Jeszcze kilka dni temu prognoza wydana przez analityków Bank of America wieszcząca S&P500 w okolicach 3200 punktów pachniała czarnowidztwem. Jednak w obliczu słabych danych o galopującej inflacji i fatalnym sentymencie konsumentów wycena ta, choć wciąż abstrakcyjna wydaje się możliwa.