Kupujący nie boją się recesji

Kupujący nie boją się recesji
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-06-21 (22:04)

Dziś obserwujemy polepszający się sentyment inwestorów mimo danych ekonomicznych, które powinny straszyć rynek i utrzymywać go w niepewności. Czy dzisiejsze wzrosty na indeksach oznaczają, że byki stają się głuche na ostrzeżenia i publikacje danych świadczących o możliwej recesji? Czy czynniki straszące dotychczas rynki tracą swoją moc? Zespół analityków Goldman Sachs wskazał na 30% prawdopodobieństwo wejścia w recesję w przyszłym roku, w porównaniu z i tak pesymistyczną 15% prognozą wcześniej.

Bank sygnalizuje też 25% prawdopodobieństwo szansę wejścia w recesję w kolejnym roku, jeśli w przyszłym gospodarka uniknie spowolnienia. Widać więc, że ekonomiści spodziewają się możliwego długoterminowego pogorszenia warunków gospodarczych. Niedawno CEO BlackRock Larry Fink sygnalizował, że inflacja nie okaże się tymczasowym zjawiskiem. Dziś jednak rynki jakby chciały zapomnieć o alarmujących prognozach, wiele walorów jest już wyprzedanych w czym kupujący zaczynają dostrzegać swoją szansę.

Otrzymaliśmy dziś szereg danych z polskiej gospodarki, które wskazują na jej hamujący wzrost. Po raz pierwszy od maja 2020 roku płace w sektorze spadły w ujęciu realnym. Poziom wzrostu wyniósł w maju o 13,5%, wobec oczekiwanych 14,6%. Tymczasem inflacja wynosi już 13,9% w ujęciu rocznym. Optymizmem nie napawają też dane z produkcji przemysłowej, która co prawda wzrosła o 15% (wobec 15,2% oczekiwanych) jednak po wyeliminowaniu czynników sezonowych wzrost wynosi 11,9%. Odczyt zatrudnienia również okazał się słabszy od założeń (2,4% wzrost r/r wobec 2,6% oczekiwanego). O 46,3% rosną ceny podstawowych produktów rolnych w skupach. Dodatkowo banki sygnalizują podwyższone zainteresowanie małymi kredytami gotówkowymi co może świadczyć, że społeczeństwo niechętnie przyjmuje drożyznę i próbuje zachować dotychczasowe warunki życia. Kontynuowany wzrost cen może być tym bardziej niepokojący jeśli weźmiemy pod uwagę spadek popytu i wzrostu płac. Producenci i usługodawcy do tej pory niemal beztrosko przekładali rosnące koszty na konsumentów jednak gospodarcze dane zaczynają pokazywać, że sentyment i możliwości konsumentów staną się coraz słabsze. Proces przebiega zatem z inicjatywą banku centralnego, który chciałby ostudzić kondycję konsumentów co potencjalnie pozwoli inflacji wyhamować.

Na amerykańskiej giełdzie zyskują dziś walory ‘Big Tech’, rosną akcje Apple, Google i Amazon. Zaskakująco słabo radzi sobie wciąż Meta Platforms. Odbicie obserwujemy też na walorach spółek z rynku uranu, rośnie Uranium Energy Corp i Cameco. Zyskują akcje spółki Kellogg przez informacje o planowanym wydzieleniu spółek w celu optymalizacji podatkowej. W obliczu pozytywnych rekomendacji JP Morgan i otwarcia nowej, zaawansowanej technologicznie kopalni rudy żelaza zyskują dziś akcje surowcowego konglomeratu Rio Tinto, które przyczyniły się do utrzymania niewielkich wzrostów indeksu FTSE.

Mimo słabych danych z polskiej gospodarki i prognoz wokół słabnącej w Polsce turystyki (wg. Nocowanie.pl spadek zainteresowania wakacjami o blisko 32%) WIG 20 radzi sobie dziś wyjątkowo dobrze. Ponad 6% rosną akcje LPP, dobrze radzą sobie walory Orange. Spółka PlayWay poinformowała o wypłacie dywidendy 19,22 PLN na akcję. Spółka KSAgro poinformowała o rozpoczęciu przetwórstwa oleju importowanego w Ukrainie w obliczu obaw wokół eksportu żywności z państwa pogrążonego wojną.

Dziś na indeksach obserwujemy wyraźne odreagowanie, kupujący po spowodowanej świętem przerwie wrócili również na Wall Street. NASDAQ notuje blisko 3,29% wzrost i szybuje powyżej 11 600 punktów, blisko 2,7% zyskuje też S&P500, a Dow Jones znajduje się na 2% plusie. Wczorajszy powrót popytu na europejskich indeksach dziś lekko wyhamowuje mimo byczego otwarcia w USA, co dobrze pokazuje utrzymu. DAX zyskuje 0,3%, niewiele rośnie też FTSE. Zdecydowanie lepiej radzi sobie polski WIG20, który dokłada ponad 2% i wzbija się już powyżej psychologicznego oporu przy 1700 punktów.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

21:14 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła mieszane nastroje na rynku akcji w Europe. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu odnotowała straty, choć skala przeceny nie była duża. Francuski CAC 40 stracił 1%, londyński FTSE 100 zamknął się w rejonach poziomu odniesienia, z kolei niemiecki DAX zniżkował jedynie 0,16% i wciąż jest notowany blisko ustanowionych wczoraj rekordowych poziomów. Wydaje się, że dopóki indeks utrzyma się powyżej szczytów z lipca tego roku, bazowym scenariuszem jest dalszy ruch w górę. Dzisiejszą sesję należy więc traktować jako pauzę w silnym trendzie wzrostowym.
Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.
Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.