Kupujący nie boją się recesji

Kupujący nie boją się recesji
Data dodania: 2022-06-21 (22:04) Komentarz giełdowy XTB

Dziś obserwujemy polepszający się sentyment inwestorów mimo danych ekonomicznych, które powinny straszyć rynek i utrzymywać go w niepewności. Czy dzisiejsze wzrosty na indeksach oznaczają, że byki stają się głuche na ostrzeżenia i publikacje danych świadczących o możliwej recesji? Czy czynniki straszące dotychczas rynki tracą swoją moc? Zespół analityków Goldman Sachs wskazał na 30% prawdopodobieństwo wejścia w recesję w przyszłym roku, w porównaniu z i tak pesymistyczną 15% prognozą wcześniej.

Bank sygnalizuje też 25% prawdopodobieństwo szansę wejścia w recesję w kolejnym roku, jeśli w przyszłym gospodarka uniknie spowolnienia. Widać więc, że ekonomiści spodziewają się możliwego długoterminowego pogorszenia warunków gospodarczych. Niedawno CEO BlackRock Larry Fink sygnalizował, że inflacja nie okaże się tymczasowym zjawiskiem. Dziś jednak rynki jakby chciały zapomnieć o alarmujących prognozach, wiele walorów jest już wyprzedanych w czym kupujący zaczynają dostrzegać swoją szansę.

Otrzymaliśmy dziś szereg danych z polskiej gospodarki, które wskazują na jej hamujący wzrost. Po raz pierwszy od maja 2020 roku płace w sektorze spadły w ujęciu realnym. Poziom wzrostu wyniósł w maju o 13,5%, wobec oczekiwanych 14,6%. Tymczasem inflacja wynosi już 13,9% w ujęciu rocznym. Optymizmem nie napawają też dane z produkcji przemysłowej, która co prawda wzrosła o 15% (wobec 15,2% oczekiwanych) jednak po wyeliminowaniu czynników sezonowych wzrost wynosi 11,9%. Odczyt zatrudnienia również okazał się słabszy od założeń (2,4% wzrost r/r wobec 2,6% oczekiwanego). O 46,3% rosną ceny podstawowych produktów rolnych w skupach. Dodatkowo banki sygnalizują podwyższone zainteresowanie małymi kredytami gotówkowymi co może świadczyć, że społeczeństwo niechętnie przyjmuje drożyznę i próbuje zachować dotychczasowe warunki życia. Kontynuowany wzrost cen może być tym bardziej niepokojący jeśli weźmiemy pod uwagę spadek popytu i wzrostu płac. Producenci i usługodawcy do tej pory niemal beztrosko przekładali rosnące koszty na konsumentów jednak gospodarcze dane zaczynają pokazywać, że sentyment i możliwości konsumentów staną się coraz słabsze. Proces przebiega zatem z inicjatywą banku centralnego, który chciałby ostudzić kondycję konsumentów co potencjalnie pozwoli inflacji wyhamować.

Na amerykańskiej giełdzie zyskują dziś walory ‘Big Tech’, rosną akcje Apple, Google i Amazon. Zaskakująco słabo radzi sobie wciąż Meta Platforms. Odbicie obserwujemy też na walorach spółek z rynku uranu, rośnie Uranium Energy Corp i Cameco. Zyskują akcje spółki Kellogg przez informacje o planowanym wydzieleniu spółek w celu optymalizacji podatkowej. W obliczu pozytywnych rekomendacji JP Morgan i otwarcia nowej, zaawansowanej technologicznie kopalni rudy żelaza zyskują dziś akcje surowcowego konglomeratu Rio Tinto, które przyczyniły się do utrzymania niewielkich wzrostów indeksu FTSE.

Mimo słabych danych z polskiej gospodarki i prognoz wokół słabnącej w Polsce turystyki (wg. Nocowanie.pl spadek zainteresowania wakacjami o blisko 32%) WIG 20 radzi sobie dziś wyjątkowo dobrze. Ponad 6% rosną akcje LPP, dobrze radzą sobie walory Orange. Spółka PlayWay poinformowała o wypłacie dywidendy 19,22 PLN na akcję. Spółka KSAgro poinformowała o rozpoczęciu przetwórstwa oleju importowanego w Ukrainie w obliczu obaw wokół eksportu żywności z państwa pogrążonego wojną.

Dziś na indeksach obserwujemy wyraźne odreagowanie, kupujący po spowodowanej świętem przerwie wrócili również na Wall Street. NASDAQ notuje blisko 3,29% wzrost i szybuje powyżej 11 600 punktów, blisko 2,7% zyskuje też S&P500, a Dow Jones znajduje się na 2% plusie. Wczorajszy powrót popytu na europejskich indeksach dziś lekko wyhamowuje mimo byczego otwarcia w USA, co dobrze pokazuje utrzymu. DAX zyskuje 0,3%, niewiele rośnie też FTSE. Zdecydowanie lepiej radzi sobie polski WIG20, który dokłada ponad 2% i wzbija się już powyżej psychologicznego oporu przy 1700 punktów.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spokojne otwarcie tygodnia na rynku akcji

Spokojne otwarcie tygodnia na rynku akcji

22:50 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja w nowym tygodniu handlowym przebiegała spokojnie. Poniedziałki z reguły charakteryzują się mniejszą zmiennością. Dodatkowo dzisiejszy brak większych ruchów można tłumaczyć Świętem Niepodległości w Stanach Zjednoczonych. Patrząc na poszczególne indeksy ze Starego Kontynentu, niemiecki DAX stracił 0,3%, podczas gdy francuski CAC40 zyskał 0,4%, a londyński FTSE 100 dodał aż 0,9%. Pomimo mieszanych nastrojów, na plusie dzień zakończył także nasz polski WIG20, który zyskał 0,25% i zamknął się powyżej 1690 pkt.
Czy Fed jest wiarygodny?

Czy Fed jest wiarygodny?

2022-06-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy w zasadzie kompletną wyprzedaż na większości rynków finansowych. Indeksy giełdowe cofają się bardzo mocno, wyprzedawane są surowce, nawet pomimo tego, że dane inflacyjne zaskoczyły niewielkim spadkiem. Teoretycznie rynek powinien reagować euforią, że szczyt inflacji może być już za nami. Z drugiej strony ostatnie stwierdzenia Fed sugerują, że wcale nie ma powodów do zadowolenia i istnieje duża szansa, że świat nie tylko wpadnie w recesję, ale być może nawet w stagflację.
Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

2022-06-29 Komentarz giełdowy XTB
Spowolnienie gospodarcze, szalejąca inflacja, zaostrzająca się polityka banków centralnych czy zerwane łańcuchy dostaw - to właśnie te czynniki zdominowały nastroje panujące na rynkach finansowych. Dzisiejsza sesja giełdowa nie jest wyjątkiem i po raz kolejny testuje nastroje inwestorów, którzy nieustannie analizują możliwości wystąpienia światowej recesji. Mimo iż w kręgu analityków giełdowych rewizja raportu o PKB nie wywołuje nadmiernej ekscytacji, tak dzisiaj sytuacja stała się zupełnie odmienna, a to za sprawą danych o wydatkach konsumenckich, które w pierwszym kwartale wyniosły zaledwie 1,8%.
Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

2022-06-27 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja, a szczególnie jej początek, przyniosła kontynuację sentymentu z końcówki minionego tygodnia. Pomimo wciąż utrzymujących się obaw związanych z inflacją, a także możliwej recesji, główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu wystartowały bardzo dobrze dzisiejszy handel, a mimo cofnięcia które obserwowaliśmy w dalszej części dnia, ostatecznie zakończyły sesję wyżej. Wzrosty okazały się jednak ograniczone i znacznie mniejsze niż w piątek, niemniej kierunek wzrostowy został utrzymany (przynajmniej na razie).
Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

2022-06-24 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja na rynku akcji przyniosła powiew optymizmu. Rosnąca w zastraszającym tempie inflacja, zaostrzanie polityki przez główne banki centralne na świecie, a także widmo recesji w gospodarce, sprowadziły w ostatnim czasie indeksy giełdowe na niższe poziomy. Niemniej w każdym trendzie mamy do czynienia z korektami i dzisiejszy ruch wzrostowy na ryzykownych aktywach należy tłumaczyć odreagowaniem. Na ile będzie ono trwałe?
Rynek szykuje się na kryzys

Rynek szykuje się na kryzys

2022-06-23 Komentarz giełdowy XTB
Nie ma wątpliwości, że w tym momencie zdecydowana większość inwestorów, innych uczestników rynków czy również społeczeństwo oczekuje nadejścia kryzysu. Wczoraj takie domysły zostały potwierdzone przez Jerome Powella, szefa Rezerwy Federalnej, który dostrzega duże prawdopodobieństwo takiego problemu. Kryzys generalnie może też służyć do samego ograniczenia wzrostu cen, choć jednocześnie istnieje ryzyko tzw. stagflacji, czyli połączenia wysokiej inflacji oraz spowolnienia gospodarczego lub nawet recesji.
Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

2022-06-22 Komentarz giełdowy XTB
Od kilku tygodni obserwujemy natłok informacji i danych z gospodarki, które informują o prawdopodobnej recesji i spowolnieniu światowej gospodarki. Lawinę informacyjną przekazywaną przez media podpierają twarde odczyty ekonomicznych danych. Dziś przed senatem USA sytuację gospodarczą komentował szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell.
Mieszane sentymenty przed decyzją FED

Mieszane sentymenty przed decyzją FED

2022-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy ograniczoną zmienność na indeksach. Wczorajsza kaskadowa wyprzedaż straciła dziś na sile, rynki powstrzymują się ze zdecydowanymi krokami przed jutrzejszą decyzją FED w sprawie kolejnej stóp procentowych. Popyt wciąż jednak boi się w zdecydowany sposób wrócić do gry, a ‘najmniejsza linia oporu’ wciąż kieruje indeksy na południe. Czy jutrzejsza decyzja FED uratuje rynek akcji przed dalszymi spadkami? Czy może jastrzębi zwrot jest już zawarty w cenach aktywów?
Paniczna wyprzedaż na Wall Street

Paniczna wyprzedaż na Wall Street

2022-06-13 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa przynosi duże wyprzedaże na szerokim rynku. Spadki obserwujemy na wszystkich sesjach od azjatyckiej, europejskiej po amerykańską gdzie indeksy giełdowe otworzyły się w fatalnych nastrojach. Piątkowe tąpnięcie jest kontynuowane, nadzieje wokół odreagowania na początku tygodnia zostały brutalnie pogrzebane. Czego możemy spodziewać się po decyzji FED w tym tygodniu i co może powstrzymać dalsze wyprzedaże?
Pogrom kupujących przed weekendem

Pogrom kupujących przed weekendem

2022-06-10 Komentarz giełdowy XTB
Podaż i popyt od dłuższego czasu toczyły między sobą walkę, z której któraś ze stron musiała wyjść zwycięsko. Byki próbowały swoich sił, lecz kolejny raz zostały zmuszone do kapitulacji przez aktywną podaż. Dziś obserwujemy prawdziwy pogrom na giełdowych indeksach. Czy to dopiero początek mocniejszego ruchu na południe? Jeszcze kilka dni temu prognoza wydana przez analityków Bank of America wieszcząca S&P500 w okolicach 3200 punktów pachniała czarnowidztwem. Jednak w obliczu słabych danych o galopującej inflacji i fatalnym sentymencie konsumentów wycena ta, choć wciąż abstrakcyjna wydaje się możliwa.