Anemiczna próba powstrzymania spadków

Anemiczna próba powstrzymania spadków
Data dodania: 2022-08-23 (22:02) Komentarz giełdowy XTB

Dzisiejsza sesja przebiega w mieszanych nastrojach, a na horyzoncie dla byków wydają się gasnąć kolejne światła. Choć dzisiejsze dane słabe dane z amerykańskiej gospodarki potencjalnie mogą sugerować ostrożność w dalszym cyklu zacieśniania dla Fedu, nie mają szans zmienić ustalonego celu i osłabić determinacji bankierów w walce z wciąż olbrzymią inflacją. Czy istnieje ratunek dla byków? Warto podkreślić, że choć rynki żyją konferencją w Jackson Hole, scenariusz ultra-jastrzębiego przemówienia Jerome’a Powella jest raczej daleki od prawdopodobnego ze względu na kilka mniejszych zwycięstw jakie ma za sobą Fed, w tym niższy odczyt inflacji CPI i bazowej.

Jednocześnie w USA drastycznie spada sprzedaż domów, odczyt wskazał 511 tysięcy wobec 575 tysięcy poprzednio i 540 tysięcy w oczekiwaniach, dzisiejszy odczyt rodzi obawy wokół ‘krachu’ na rynku nieruchomości, popyt zdaje się stygnąć w niemal ekspresowym tempie co również potwierdza ‘skuteczność’ działań bankierów, których w istocie celem jest wyhamowanie konsumpcji i wywołanie spowolnienia.

Niemal katastroficzną wizją przyszłości podzielił się z inwestorami CEO JP Morgan, Jamie Dimon który wskazał na tylko 10% szans na miękkie lądowanie amerykańskiej gospodarki oraz nawet 30% szans na ‘coś gorszego, poważniejszego od recesji’. Dimon podkreślił rolę rynkowych ‘burzowych chmur’ w postaci m.in. wojny w Ukrainie oraz rywalizacji z Chinami oraz program QT, który tak naprawdę jeszcze się nie rozpoczął, a którego pełne wdrożenie może zapowiedzieć w piątek Jerome Powell. Zdaniem Dimona wrzesień może się okazać ‘ostatnim miesiącem dużej podwyżki stóp’. Obecnie rynki wciąż oceniają podwyżkę o 50pb jako bardziej prawdopodobną od 75 pb (56,5% vs 43,5%), co potencjalnie daje patencjał do panicznej reakcji w razie rozczarowania decyzją Fedu. Zdecydowanie bardziej byczymi prognozami podzielił się Goldman Sachs, według analityków największe światowe gospodarki nie znajdą się w recesji w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Indeks DAX nie zdołał utrzymać wzrostów z środkowej części sesji i w końcówce osunął się do -0,26%. W efekcie dobrych danych o ruchu lotniczym na lotnisku w Zurychy zwyżkowały dziś walory Fraport. Ponad 2% dodała grupa Volkswagen. Sentyment na europejskim rynku wciąż jest negatywny. Odczyt indeksu sentymentu konsumentów w Strefie Euro wskazał dziś -24,9 wobec 27 oczekiwanych. Na tle niemieckiego indeksu lepiej radził sobie WIG20, który ma za sobą udaną, wzrostową sesję. Indeks dodał ponad 1%, wzrostowi przewodził rosnący o prawie 6% Orlen i PGNiG. Polskiemu parkietowi wciąż jednak ciąży sektor finansowy. Kurs PEKAO spadł o prawie 4%.

Indeksy w USA kontynuują osłabienie, byki wyraźnie nie mają dość sił by zatrzymać podaż. S&P500 osuwa się o 0,1%, Dow zniżkuje o 0,4%. Nieco lepiej radzi sobie indeks NASDAQ, który rośnie o 0,12%. Dolar amerykański stracił po słabym zaskakującym spadku indeksu PMI dla usług w USA. Odczyt wypadł na poziomie 44,1 punktów wobec 49,8 punktów oczekiwanych i 47,3 punktów poprzedni. Spadło również PMI dla przemysłu, odczyt wskazał 51,3 pkt wobec 51,8 pkt w oczekiwaniach i 52,2 pkt poprzednio. W obliczu słabych danych z amerykańskiej gospodarki EURUSD wraca w okolice parytetu. Przejęcie kontroli przez niedźwiedzie wciąż jest możliwe w późniejszej części sesji, zbliżająca się w piątek konferencja w Jackson Hole rzutuje na spadek sentymentu do ryzyka.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czarne chmury wracają nad Wall Street?

Czarne chmury wracają nad Wall Street?

2022-10-05 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi ostudzenie euforycznych nastrojów z ostatnich dni, gdy giełdowe indeksy notowały rekordowy od 20 lat, wzrostowy początek ostatniego kwartału roku. Raport ADP z rynku pracy okazał się mocny, dane okazały się być zdecydowanie lepsze oczekiwań analityków i przyczyniły się do spadku popytu na rynku akcji, w otoczeniu ponownie zyskującego na sile dolara.
Czy grozi nam

Czy grozi nam "powtórka z rozrywki"?

2022-10-03 Komentarz giełdowy XTB
Tym razem ratunek dla naszej giełdy przybył z zachodu w postaci słabych danych w postaci odczytu indeksu ISM dla przemysłu, który wyniósł 50,9 wobec oczekiwanych 52,2. Znacząco spadł subindeks zatrudnienia, który wyniósł 48,7 wobec oczekiwanych 53,0 oraz subindeks nowych zamówień w wysokości 47,1 wobec konsensusu na poziomie 51,3.
Najciemniej jest zawsze przed świtem?

Najciemniej jest zawsze przed świtem?

2022-09-30 Komentarz giełdowy XTB
Podczas wieńczącej tydzień sesji inwestorzy zdecydowanie nie mogą narzekać na nudę. Nieoczekiwanie Wall Street pnie się w górę mimo niepokojącego odczytu inflacji PCE i rewizji w dół indeksu zaufania konsumentów wg. Uniwersytetu Michigan. Czy popyt decyduje się powoli na odwrócenie spadkowych tendencji? Z punktu widzenia analizy technicznej amerykańskie indeksy znajdują się na kluczowych poziomach, NASDAQ utrzymuje się na linii 200 sesyjnej średniej kroczącej, którą ostatni raz złamał ... podczas kryzysu 2008 roku, co wiązało się kaskadową wyprzedażą. Czy popyt zdoła odzyskać momentum i wyjdzie cało z próby sił?
Nieszczęścia chodzą trójkami

Nieszczęścia chodzą trójkami

2022-09-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upływa pod znakiem spadków na GPW spowodowanych niepewnością wokół wprowadzenia podatku od zysków nadzwyczajnych, niejasności w kwestii sposobu jego naliczania oraz konkretnych kwot, które będą musiały zapłacić spółki. Niepewności wokół ogólnego sentymentu giełdowego sprzyja również incydent, jaki miał miejsce w przypadku Nord Stream 1 i Nord Stream 2.
Dolar po 5 złotych?

Dolar po 5 złotych?

2022-09-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi nieśmiałe odreagowanie fatalnych nastrojów choć lekarstwo na bolączki rynków finansowych wciąż nie dotarło. Dotarły za to mocne dane z USA, gdzie nieoczekiwanie wzrosła sprzedaż jednorodzinnych domów, a wskaźnik pewności konsumentów okazały się być lepsze od prognoz. Takie odczyty wydają się wodą na młyn jastrzębiego Fedu. Patrząc na zniżkujące od wielu dni indeksy atak kupujących wydaje się uzasadniony choć jego trwałość zapewne zostanie ponownie przetestowana. Amerykańskie indeksy znajdują się o krok od spadku poniżej czerwcowych minimów, jednak byki wciąż walczą o powrót do wzrostów.
Pogrom na spółkach energetycznych

Pogrom na spółkach energetycznych

2022-09-26 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upływa pod znakiem drastycznych spadków na GPW spowodowanych zapowiedziami rządu o wprowadzeniu podatku od zysków nadzwyczajnych w wysokości aż 50%. W efekcie WIG20 traci ponad 1,69%, z czego największe spadki odnotowuje JSW , które jest 9.73% na minusie, PGE z wynikiem 6.75% pod kreską oraz PKN Orlen, który traci 6.14%. Absolutnym faworytem sesji jest CD Projekt, który opiera się spadkom, zyskując 13.47%.
Giełda w cieniu jutrzejszej decyzji zza oceanu

Giełda w cieniu jutrzejszej decyzji zza oceanu

2022-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Wtorkowa sesja upływa pod znakiem wyprzedaży na GPW, która występuje nie tylko na naszym parkiecie, ale również na zagranicznych giełdach. WIG20 traci 1.95%. Najgorzej poradziły sobie akcje KGHM (-3,30%), PEKAO SA (-3.04%) i PKN Orlen (-2,87%). Najciekawsze informacje w dniu dzisiejszym pochodzą zza oceanu i dotyczą rynku surowców oraz kryptowalut. Bitcoin walczy o utrzymanie się powyżej poziomu 19 000 USD w obliczu słabego otwarcia indeksów na Wall Street. Rynki natomiast oczekują jutrzejszej decyzji Fed w sprawie stóp procentowych.
Król jednak nie powrócił

Król jednak nie powrócił

2022-09-19 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem optymizmu na GPW. WIG20 zyskuje 1.69% Liderem wzrostów jest PGE wynikiem 5,86% oraz CCC, który zyskał 3,94%. Jednym z najciekawszych wydarzeń dnia dzisiejszego była sytuacja, jaka rozegrała się na akcjach CD Projektu. Część inwestorów dopatrywało się w serialu Edgerunners szansy na “Powrót Króla” dla akcji CD Projektu. Akcje spółki odnotowały dzisiaj na otwarciu znaczący, ponad 7% wzrost wartości po udanej premierze serialu Edgerunners na platformie Netflix.
Trzy wiedźmy straszą na GPW

Trzy wiedźmy straszą na GPW

2022-09-16 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja upływa pod znakiem silnej wyprzedaży na GPW. WIG20 traci 2.46%. Silna wyprzedaż może być związana z tzw dniem trzech wiedźm, czyli datą wygasania kontraktów terminowych. W największym stopniu tracą spółki z sektora finansowego, w tym Santander z wynikiem 4,99% pod kreską oraz PEAKO z wynikiem 3,94% na minusie.
Jedna jaskółka pokoju nie czyni

Jedna jaskółka pokoju nie czyni

2022-09-12 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem euforii na większości europejskich parkietów, zwłaszcza na naszym nieszczęsnym WIG20. Inwestorzy od dawna już czekali na jakiekolwiek dobre informacje z frontu wojennego w Ukrainie, stąd pozytywne informacje o skutecznej i wyjątkowo dynamicznej kontrofensywie wojsk ukraińskich w okolicach Charkowa wywołały eksplozję optymizmu. Indeks WIG-Ukraina rośnie dzisiaj o 7,85%, z czego absolutnym liderem jest Coal Energy ze wzrostem równym 76,27%.