Powell przerwie rajd dolara?

Powell przerwie rajd dolara?
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2022-08-23 (11:47)

Wtorek przynosi dalsze umocnienie dolara, chociaż w mniejszej skali i więcej jest outsiderów jak jen, dolar kanadyjski, czy dolar nowozelandzki (w przestrzeni G-10). Siła amerykańskiej waluty to pokłosie globalnego trybu risk-off podbijanego obawami o globalne spowolnienie (słowo recesja pada coraz częściej) będące splotem wielu czynników (choć medialnie przebija się temat geopolityki, w tym szantażu gazowego Rosji wobec Europy).

To ostatnie szczególnie uderza w euro, które wczoraj połamało parytet względem dolara, oraz minimum z połowy lipca przy 0,9951. Z kolei za dolarem przemawiają też oczekiwania związane z kontynuacją agresywnej polityki monetarnej przez FED - rynek daje więcej szans na kolejny ruch o 75 punktów bazowych podczas posiedzenia zaplanowanego na 21 września. To przekłada się na wzrost rentowności amerykańskich obligacji - 10-letnie powróciły w okolice 3,00 proc. nie notowanych od ponad miesiąca.

Czy coś może odwrócić rajd dolara? Po pierwsze - powrót akceptacji większego ryzyka przez inwestorów pod wpływem pozytywnych informacji z gospodarek sugerujących łagodne lądowanie m.in. za sprawą złagodzenia nastawienia przez banki centralne. Po drugie - zakończenie wojny na Ukrainie i zaprzestanie szantażu gazowego przez Rosjan. Tylko czy to jest w obecnej sytuacji możliwe? Jednym z kluczowych aspektów jest podejście FED, gdyż inne banki centralne (ostatnio RBNZ, Norges Bank) dokonują podwyżek stóp procentowych, a ich waluty tracą. Jeżeli z Rezerwy popłynęłyby sygnały sugerujące rychłe złagodzenie podejścia (przejście z trybu podwyżek o 75 p.b. na ruchy po 25 p.b. i możliwe zakończenie cyklu najpóźniej w I kwartale 2023 r.), to dolar szybko by na nie zareagował. W najbliższy piątek mamy wystąpienie Jerome Powella na sympozjum w Jackson Hole, które będzie uważnie śledzone przez inwestorów. Wydaje się jednak mało prawdopodobne, aby szef FED chciał wychodzić przez szereg i sygnalizować coś, z czym jego koledzy i koleżanki za bardzo się nie zgadzają. Niemniej po jego wystąpieniu dolar może przez chwilę się osłabić na zasadzie reakcji na informacje, które są wcześniej wyczekiwane.

Dzisiaj rano spłyną informacje dotyczące szacunkowych odczytów dla indeksów PMI w strefie euro za sierpień. Pierwsze doniesienia z Francji i Niemiec nie wyglądają nazbyt źle, co może dać chwilowy pretekst do jakiegoś odreagowania euro. W przypadku EURUSD silny opór to teraz okolice 0,9951, a potencjalny dołek można wskazywać dopiero w okolicach 0,96. Dzisiaj w kalendarzu mamy też doniesienia z Wielkiej Brytanii (PMI), oraz USA (sprzedaż nowych domów, indeks z Richmond).

EURUSD łapie chwilowy oddech po PMI

Szacunkowe indeksy PMI dla strefy euro za sierpień nie wypadły szczególnie źle - przemysł 49,7 pkt., usługi 50,2 pkt. - co pozwala złapać oddech euro, które zostało ostatnio wyraźnie przecenione. EURUSD nie jest jednak w stanie powrócić ponad poziom 0,9951, chociaż teoretycznie nie można wykluczyć próby naruszenia tego poziomu. Obecna sytuacja na rynku walut może dać pretekst do komentarzy ze strony przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego, ale raczej nie oczekujmy po nich jakiejś inspiracji. Trend spadkowy na EURUSD pozostaje silny i bardziej interesujące mogą być rynkowe plotki wokół tego, co może w piątek powiedzieć szef FED w Jackson Hole.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.
Strach przed inflacją?

Strach przed inflacją?

2024-11-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Członek FED, Neel Kashkari przyznał wczoraj, że w sytuacji, kiedy inflacja będzie wyższa w perspektywie nadchodzących miesięcy, to FED mógłby wstrzymać się z obniżkami stóp procentowych. Ale jednocześnie dodał, że obecna polityka jest "umiarkowanie restrykcyjna", stąd też dalsze cięcia stóp powinny być kontynuowane - potencjalna pauza mogłaby dotyczyć 1-2 posiedzeń. Po tych słowach szanse na cięcie stóp na posiedzeniu planowanym na 18 grudnia spadły do 63 proc., a dopiero co oscylowały wokół 80-90 proc.