Popyt kroczy po niepewnym gruncie

Popyt kroczy po niepewnym gruncie
Data dodania: 2022-08-17 (21:13) Komentarz giełdowy XTB

Dziś poznaliśmy odczyty kilku istotnych danych z gospodarki Wielkiej Brytanii, USA i Polski. Inwestorzy są wyraźnie defensywni przed odczytem protokołu FOMC. Byki powstrzymują się z zakupami i pozwalają stronie podażowej przejąć kontrolę. Potencjalny scenariusz jastrzębiego protokołu Rezerwy Federalnej prawdopodobnie spowoduje spadek euforycznych nastrojów na indeksach, które rozgrywały scenariusz odpuszczającego podwyżki stóp Fedu w otoczeniu danych sugerujących spadek inflacji.

Na potencjalnie jastrzębi scenariusz wskazuje wiele m.in. wypowiedzi członków Fed: Evansa, Barkina czy Moly. Czy indeksy czeka kolejna wyprzedaż, a byki pospieszyły się z odtrąbieniem wygranej nad inflacją? A może rynek zdyskontował już jastrzębi Fed i kolejna podwyżka stóp nie przerazi inwestorów?

Odczyt dynamicznie zwalniającego PKB Polski dziś negatywnie zaskoczył inwestorów i przyczynił się do słabego wyniku WIG20. Dane wykazały 5,3% wzrost w ujęciu rocznym wobec oczekiwań na poziomie 6,3% i wcześniejszego odczytu 8,5% (!). Spadek PKB o 2,3% spadek w ujęciu kwartalnym jest olbrzymi i choć będzie stanowił kolejny argument za niższą obniżką stóp przez RPP (co może pomóc indeksom) wskazuje na słabnący wzrost polskiej gospodarki. Wzrost PKB w strefie Euro został zrewidowany w dół z poziomu 4%, ostatecznie wyniósł 3,9%. Inflacja w Wielkiej Brytanii wspięła się na niewidziane od 1982 roku poziomy i wyniosła w lipcu 10,1% wobec 9,8% oczekiwań i 9,4% w czerwcu. Oczekiwania na podwyżkę o 50 pb przez BoE wzrosły, co umocniło funta szterlinga. Do szczytu inflacyjnego w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie wciąż daleko, ekonomiści spodziewają się go w październiku, odczyt może wynieść nawet ponad 13%. Warto podkreślić, że wieszczące ‘odległy szczyt inflacyjny’ predykcje analityków oddziałują na psychologię społeczeństw i rynku podwyższając oczekiwania inflacyjne, które ostatecznie mogą stać się ‘samospełniającą się przepowiednią’, windując inflację na rekordowe poziomy poprzez rosnący popyt. Dane o sprzedaży detalicznej USA wspierają scenariusz szczytu inflacyjnego, sprzedaż nie wzrosła w okresie czerwiec / lipiec, dynamika miesięczna wykazała 0%, przy oczekiwaniach wzrostu o 0,1% i poprzednim odczycie 1%, jednocześnie jednak wzrosła sprzedaż bazowa co przyczyniło się do wzmocnienia dolara i wzrostu rentowności co daje mieszany obraz dla Fed.

Największe indeksy giełdowe dziś znajdują się pod presją sprzedających. S&P500 traci ponad 1% przed zbliżającym się FOMC, 1,6% osuwa się NASDAQ. Relatywnie lepiej radzi sobie Dow, który traci 0,77%. Potężnie tracił dziś DAX, gdzie wyprzedaż sięgnęła ponad 2%, traciły walory Adler i Uniper, której kurs tonie przez obniżone dostawy gazu z Rosji, co zmusza firmę do zakupu surowca po wyższych cenach. Jeszcze słabiej radził sobie dziś polski WIG20, który stracił 3%. Spadały walory Santander i Pekao. Niewiele ponad 4% wzrost zdołały utrzymać walory Ryvu Therapeutics mimo znaczącej umowy o dofinansowaniu na kwotę 22 mln EUR z EBI. Sytuacja ta obrazuje słabość polskiego parkietu i ciążący mu negatywny sentyment inwestorów.

Choć jastrzębie ‘FOMC minutes’ może spowodować krótkoterminowe obniżenie nastrojów w USA, to wciąż trudno oczekiwać, by byki całkowicie dały za wygraną przed kolejnym, poprzedzającym decyzje Fed we wrześniu odczytem inflacji. Jeśli drugi odczyt potwierdzi spadek, inflacji szala zwycięstwa może przechylić się na korzyść popytu, a dni jastrzębiego, ostrożnego stanowiska bankierów okażą się być prawdopodobnie policzone. Potencjalnie więc byki nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Z drugiej strony gołębi protokół FOMC może umocnić fundamenty do dalszego odreagowania.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czarne chmury wracają nad Wall Street?

Czarne chmury wracają nad Wall Street?

2022-10-05 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi ostudzenie euforycznych nastrojów z ostatnich dni, gdy giełdowe indeksy notowały rekordowy od 20 lat, wzrostowy początek ostatniego kwartału roku. Raport ADP z rynku pracy okazał się mocny, dane okazały się być zdecydowanie lepsze oczekiwań analityków i przyczyniły się do spadku popytu na rynku akcji, w otoczeniu ponownie zyskującego na sile dolara.
Czy grozi nam

Czy grozi nam "powtórka z rozrywki"?

2022-10-03 Komentarz giełdowy XTB
Tym razem ratunek dla naszej giełdy przybył z zachodu w postaci słabych danych w postaci odczytu indeksu ISM dla przemysłu, który wyniósł 50,9 wobec oczekiwanych 52,2. Znacząco spadł subindeks zatrudnienia, który wyniósł 48,7 wobec oczekiwanych 53,0 oraz subindeks nowych zamówień w wysokości 47,1 wobec konsensusu na poziomie 51,3.
Najciemniej jest zawsze przed świtem?

Najciemniej jest zawsze przed świtem?

2022-09-30 Komentarz giełdowy XTB
Podczas wieńczącej tydzień sesji inwestorzy zdecydowanie nie mogą narzekać na nudę. Nieoczekiwanie Wall Street pnie się w górę mimo niepokojącego odczytu inflacji PCE i rewizji w dół indeksu zaufania konsumentów wg. Uniwersytetu Michigan. Czy popyt decyduje się powoli na odwrócenie spadkowych tendencji? Z punktu widzenia analizy technicznej amerykańskie indeksy znajdują się na kluczowych poziomach, NASDAQ utrzymuje się na linii 200 sesyjnej średniej kroczącej, którą ostatni raz złamał ... podczas kryzysu 2008 roku, co wiązało się kaskadową wyprzedażą. Czy popyt zdoła odzyskać momentum i wyjdzie cało z próby sił?
Nieszczęścia chodzą trójkami

Nieszczęścia chodzą trójkami

2022-09-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upływa pod znakiem spadków na GPW spowodowanych niepewnością wokół wprowadzenia podatku od zysków nadzwyczajnych, niejasności w kwestii sposobu jego naliczania oraz konkretnych kwot, które będą musiały zapłacić spółki. Niepewności wokół ogólnego sentymentu giełdowego sprzyja również incydent, jaki miał miejsce w przypadku Nord Stream 1 i Nord Stream 2.
Dolar po 5 złotych?

Dolar po 5 złotych?

2022-09-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi nieśmiałe odreagowanie fatalnych nastrojów choć lekarstwo na bolączki rynków finansowych wciąż nie dotarło. Dotarły za to mocne dane z USA, gdzie nieoczekiwanie wzrosła sprzedaż jednorodzinnych domów, a wskaźnik pewności konsumentów okazały się być lepsze od prognoz. Takie odczyty wydają się wodą na młyn jastrzębiego Fedu. Patrząc na zniżkujące od wielu dni indeksy atak kupujących wydaje się uzasadniony choć jego trwałość zapewne zostanie ponownie przetestowana. Amerykańskie indeksy znajdują się o krok od spadku poniżej czerwcowych minimów, jednak byki wciąż walczą o powrót do wzrostów.
Pogrom na spółkach energetycznych

Pogrom na spółkach energetycznych

2022-09-26 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upływa pod znakiem drastycznych spadków na GPW spowodowanych zapowiedziami rządu o wprowadzeniu podatku od zysków nadzwyczajnych w wysokości aż 50%. W efekcie WIG20 traci ponad 1,69%, z czego największe spadki odnotowuje JSW , które jest 9.73% na minusie, PGE z wynikiem 6.75% pod kreską oraz PKN Orlen, który traci 6.14%. Absolutnym faworytem sesji jest CD Projekt, który opiera się spadkom, zyskując 13.47%.
Giełda w cieniu jutrzejszej decyzji zza oceanu

Giełda w cieniu jutrzejszej decyzji zza oceanu

2022-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Wtorkowa sesja upływa pod znakiem wyprzedaży na GPW, która występuje nie tylko na naszym parkiecie, ale również na zagranicznych giełdach. WIG20 traci 1.95%. Najgorzej poradziły sobie akcje KGHM (-3,30%), PEKAO SA (-3.04%) i PKN Orlen (-2,87%). Najciekawsze informacje w dniu dzisiejszym pochodzą zza oceanu i dotyczą rynku surowców oraz kryptowalut. Bitcoin walczy o utrzymanie się powyżej poziomu 19 000 USD w obliczu słabego otwarcia indeksów na Wall Street. Rynki natomiast oczekują jutrzejszej decyzji Fed w sprawie stóp procentowych.
Król jednak nie powrócił

Król jednak nie powrócił

2022-09-19 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem optymizmu na GPW. WIG20 zyskuje 1.69% Liderem wzrostów jest PGE wynikiem 5,86% oraz CCC, który zyskał 3,94%. Jednym z najciekawszych wydarzeń dnia dzisiejszego była sytuacja, jaka rozegrała się na akcjach CD Projektu. Część inwestorów dopatrywało się w serialu Edgerunners szansy na “Powrót Króla” dla akcji CD Projektu. Akcje spółki odnotowały dzisiaj na otwarciu znaczący, ponad 7% wzrost wartości po udanej premierze serialu Edgerunners na platformie Netflix.
Trzy wiedźmy straszą na GPW

Trzy wiedźmy straszą na GPW

2022-09-16 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja upływa pod znakiem silnej wyprzedaży na GPW. WIG20 traci 2.46%. Silna wyprzedaż może być związana z tzw dniem trzech wiedźm, czyli datą wygasania kontraktów terminowych. W największym stopniu tracą spółki z sektora finansowego, w tym Santander z wynikiem 4,99% pod kreską oraz PEAKO z wynikiem 3,94% na minusie.
Jedna jaskółka pokoju nie czyni

Jedna jaskółka pokoju nie czyni

2022-09-12 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem euforii na większości europejskich parkietów, zwłaszcza na naszym nieszczęsnym WIG20. Inwestorzy od dawna już czekali na jakiekolwiek dobre informacje z frontu wojennego w Ukrainie, stąd pozytywne informacje o skutecznej i wyjątkowo dynamicznej kontrofensywie wojsk ukraińskich w okolicach Charkowa wywołały eksplozję optymizmu. Indeks WIG-Ukraina rośnie dzisiaj o 7,85%, z czego absolutnym liderem jest Coal Energy ze wzrostem równym 76,27%.