Popyt kroczy po niepewnym gruncie

Popyt kroczy po niepewnym gruncie
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-08-17 (21:13)

Dziś poznaliśmy odczyty kilku istotnych danych z gospodarki Wielkiej Brytanii, USA i Polski. Inwestorzy są wyraźnie defensywni przed odczytem protokołu FOMC. Byki powstrzymują się z zakupami i pozwalają stronie podażowej przejąć kontrolę. Potencjalny scenariusz jastrzębiego protokołu Rezerwy Federalnej prawdopodobnie spowoduje spadek euforycznych nastrojów na indeksach, które rozgrywały scenariusz odpuszczającego podwyżki stóp Fedu w otoczeniu danych sugerujących spadek inflacji.

Na potencjalnie jastrzębi scenariusz wskazuje wiele m.in. wypowiedzi członków Fed: Evansa, Barkina czy Moly. Czy indeksy czeka kolejna wyprzedaż, a byki pospieszyły się z odtrąbieniem wygranej nad inflacją? A może rynek zdyskontował już jastrzębi Fed i kolejna podwyżka stóp nie przerazi inwestorów?

Odczyt dynamicznie zwalniającego PKB Polski dziś negatywnie zaskoczył inwestorów i przyczynił się do słabego wyniku WIG20. Dane wykazały 5,3% wzrost w ujęciu rocznym wobec oczekiwań na poziomie 6,3% i wcześniejszego odczytu 8,5% (!). Spadek PKB o 2,3% spadek w ujęciu kwartalnym jest olbrzymi i choć będzie stanowił kolejny argument za niższą obniżką stóp przez RPP (co może pomóc indeksom) wskazuje na słabnący wzrost polskiej gospodarki. Wzrost PKB w strefie Euro został zrewidowany w dół z poziomu 4%, ostatecznie wyniósł 3,9%. Inflacja w Wielkiej Brytanii wspięła się na niewidziane od 1982 roku poziomy i wyniosła w lipcu 10,1% wobec 9,8% oczekiwań i 9,4% w czerwcu. Oczekiwania na podwyżkę o 50 pb przez BoE wzrosły, co umocniło funta szterlinga. Do szczytu inflacyjnego w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie wciąż daleko, ekonomiści spodziewają się go w październiku, odczyt może wynieść nawet ponad 13%. Warto podkreślić, że wieszczące ‘odległy szczyt inflacyjny’ predykcje analityków oddziałują na psychologię społeczeństw i rynku podwyższając oczekiwania inflacyjne, które ostatecznie mogą stać się ‘samospełniającą się przepowiednią’, windując inflację na rekordowe poziomy poprzez rosnący popyt. Dane o sprzedaży detalicznej USA wspierają scenariusz szczytu inflacyjnego, sprzedaż nie wzrosła w okresie czerwiec / lipiec, dynamika miesięczna wykazała 0%, przy oczekiwaniach wzrostu o 0,1% i poprzednim odczycie 1%, jednocześnie jednak wzrosła sprzedaż bazowa co przyczyniło się do wzmocnienia dolara i wzrostu rentowności co daje mieszany obraz dla Fed.

Największe indeksy giełdowe dziś znajdują się pod presją sprzedających. S&P500 traci ponad 1% przed zbliżającym się FOMC, 1,6% osuwa się NASDAQ. Relatywnie lepiej radzi sobie Dow, który traci 0,77%. Potężnie tracił dziś DAX, gdzie wyprzedaż sięgnęła ponad 2%, traciły walory Adler i Uniper, której kurs tonie przez obniżone dostawy gazu z Rosji, co zmusza firmę do zakupu surowca po wyższych cenach. Jeszcze słabiej radził sobie dziś polski WIG20, który stracił 3%. Spadały walory Santander i Pekao. Niewiele ponad 4% wzrost zdołały utrzymać walory Ryvu Therapeutics mimo znaczącej umowy o dofinansowaniu na kwotę 22 mln EUR z EBI. Sytuacja ta obrazuje słabość polskiego parkietu i ciążący mu negatywny sentyment inwestorów.

Choć jastrzębie ‘FOMC minutes’ może spowodować krótkoterminowe obniżenie nastrojów w USA, to wciąż trudno oczekiwać, by byki całkowicie dały za wygraną przed kolejnym, poprzedzającym decyzje Fed we wrześniu odczytem inflacji. Jeśli drugi odczyt potwierdzi spadek, inflacji szala zwycięstwa może przechylić się na korzyść popytu, a dni jastrzębiego, ostrożnego stanowiska bankierów okażą się być prawdopodobnie policzone. Potencjalnie więc byki nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Z drugiej strony gołębi protokół FOMC może umocnić fundamenty do dalszego odreagowania.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Euforia wraca na Wall Street

Euforia wraca na Wall Street

2024-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa mijała pod znakiem byków, zwyżkowały praktycznie wszystkie światowe benchmarki od Azji, przez Europę, aż po Amerykę Północną. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq100 zyskuje dziś 2,6% napędzany prawie 15% zwyżką akcji Nvidia. Firma przedstawiła wczoraj raport finansowy, który ponownie wbił inwestorów w fotel, podkreślając, że sztuczna inteligencja to dość nowy trend, poparty jednak skokowym wzrostem inwestycji i popytu. Dla byków to przysłowiowa woda na młyn. Wszystkie indeksy z Wall Street notowane są dziś wyżej.
Byczy zryw na początku tygodnia

Byczy zryw na początku tygodnia

2024-02-12 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja giełdowa na międzynarodowych rynkach finansowych w nowym tygodniu handlu stoi pod znakiem wzrostów. Giełdy w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz rynek kryptowalut odnotowują dynamiczne zwyżki, które w wielu przypadkach wzniosły poszczególne instrumenty na nowe szczyty. Zatrzymać w krótkim terminie te wzrosty może jednak jutrzejszy raport CPI z USA (14:30), który w dużej mierze może zmienić przewidywania rynku dotyczące tempa obniżek stóp procentowych w USA.
Rozpoczynamy główną fazę sezonu wyników

Rozpoczynamy główną fazę sezonu wyników

2024-01-22 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja na Wall Street oraz w Europie przebiega w nieco lepszych nastrojach. Główne indeksy giełdowe zyskują, niemniej inwestorzy mogą oczekiwać, że sentymenty rynkowe będą w tym tygodniu wielokrotnie testowane za sprawą zaplanowanych odczytów makro oraz wyników kwartalnych kluczowych spółek na Wall Street. Dla rynków najważniejszymi czynnikami kreującymi zmienność cenową są obecnie wycena pierwszej obniżki stóp procentowych podczas marcowych decyzji FED, wynikające z niej zmienność rentowności amerykańskich papierów dłużnych oraz oczywiście wyniki kwartalne spółek.
Sztuczna inteligencja wraca do gry

Sztuczna inteligencja wraca do gry

2024-01-18 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na rynkach nie należą do najlepszych, z racji mieszanych danych, głównie pro-inflacyjnych. Z drugiej strony wytyczne przedstawione przez największego producenta chipów na świecie, tajwańską spółkę TSMC, napawają do optymizmu, co widać dzisiaj na technologicznym Nasdaqu. Czy ponownie najlepszą strategią będzie obstawianie najbardziej rozwijających się spółek technologicznych na świecie? W czwartym kwartale 2023 roku zysk TSMC spadł mniej, niż oczekiwano, a sama spółka oczekuje zdrowego wzrostu i podnosi wydatki kapitałowe.
Strona podaży testuje byczy sentyment

Strona podaży testuje byczy sentyment

2023-12-21 Komentarz giełdowy XTB
Przerwa świąteczna zbliża się wielkimi krokami, ale nie przeszkadza to inwestorom, którzy przy utrzymującej się niskiej zmienności, testują ostatnie pokaźne wzrosty. Dzisiejsze sesje na rynkach APAC oraz w Europie przyniosły mieszane nastroje, a w wielu przypadkach indeksy notowały spadki w ujęciu intraday. W USA sytuacja jest nieco lepsza, ale i tutaj obserwujemy duże niezdecydowanie inwestorów. Kluczowym tematem dnia dzisiejszej sesji były dane makro z USA.
Czy Św. Mikołaj utrzyma wzrosty na GPW?

Czy Św. Mikołaj utrzyma wzrosty na GPW?

2023-12-19 Komentarz giełdowy XTB
Za nami kolejna bardzo dobra sesja na GPW z nowymi rekordami na szerokim indeksie WIG. Bardzo dobrze radził sobie również indeks WIG20, który testował ostatnie maksima, będąc jednym z mocniejszych głównych indeksów wzrostowych. Od początku tego miesiąca wzrost nie wygląda fenomenalnie, ale jednocześnie widać, że jest to jedna z najlepszych końcówek roków w ostatnich latach. Indeks WIG zbliża się do bardzo ważnego okrągłego poziomu 80 tysięcy punktów i dzisiaj wyznacza kolejny historyczny szczyt.
Decyzje banków centralnych wspierają wzrosty na rynku akcji

Decyzje banków centralnych wspierają wzrosty na rynku akcji

2023-12-14 Komentarz giełdowy XTB
W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów znalazły się decyzje głównych banków centralnych w sprawie stóp procentowych, które były raczej zgodne z oczekiwaniami rynku. Wczorajszy Fed mimo utrzymania stóp miał nieco bardziej gołębi wydźwięk, co doprowadziło do silnych wzrostów Na Wall Street. Dzisiejszy EBC zgodnie z oczekiwaniami utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, jednak tutaj przekaz był bardziej jastrzębi, co też doprowadziło do umocnienia europejskiej waluty.
Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

2023-12-07 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła mieszane nastroje na rynku akcji w Europe. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu odnotowała straty, choć skala przeceny nie była duża. Francuski CAC 40 stracił 1%, londyński FTSE 100 zamknął się w rejonach poziomu odniesienia, z kolei niemiecki DAX zniżkował jedynie 0,16% i wciąż jest notowany blisko ustanowionych wczoraj rekordowych poziomów. Wydaje się, że dopóki indeks utrzyma się powyżej szczytów z lipca tego roku, bazowym scenariuszem jest dalszy ruch w górę. Dzisiejszą sesję należy więc traktować jako pauzę w silnym trendzie wzrostowym.
Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.