Na rynkach akcji dziś rano „na zielono”

Na rynkach akcji dziś rano „na zielono”
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2022-09-20 (13:31)

Po wczorajszym wzroście głównych indeksów rynku akcji w USA (S&P 500 +0,69 proc., DJIA +0,64 proc., Nasdaq Composite +0,76 proc.) dziś „zazieleniło się” na giełdach Azji i Oceanii. Rosły wszystkie główne indeksy: najsilniej – o 1,59 proc. – zwyżkował indyjski SENSEX 30. Za wyjątkiem brytyjskiego FTSE 250 (-0,21 proc.) i bułgarskiego SOFIX-a (-0,01 proc.) zwyżkowały również wszystkie główne indeksy giełdowe w Europie (ok. godz. 9:35 DAX zyskiwał 0,98 proc., a CAC 40 +0,88 proc.).

Do tego trendu dołączyła GPW (WIG-20 +0,96 proc. ok. godz. 9:35). O prawie 6 proc. rosła dziś rano cena akcji spółki Datawalk, która poinformowała o uzyskaniu przez firmę nowych zamówień na swoją platformę analityczną.

Rentowność 2-letnich obligacji skarbowych USA zbliżała się do 4 proc. osiągając dziś rano najwyższy poziom od 2008 roku. Była wyższa od rentowności 10-latek rządu Stanów Zjednoczonych o ponad 46 punktów bazowych. Rentowność 10-latek rządu Finlandii były dziś najwyżej od 2012 roku. Wcześnie swój najwyższy poziom od 2008 roku zaliczyły 10-latki rządu Singapuru. Powyżej poziomu 6 proc. przebywała dziś rano rentowność 10-latek polskiego rządu (6,183 proc.).

Minimalnie dziś rano drożały kontrakty na ropę naftową (WTI +0,2 proc., Brent +0,38 proc.), których ceny utrzymywały się nieco ponad wrześniowych minimów. Pomimo porannego wzrost o 0,99 proc. poniżej poziomu 8 USD/mmBtu utrzymywały się ceny kontraktów na gaz ziemny na NYMEX-ie. Cena kontraktów na złoto na COMEX-ie, która w piątek spadła do najniższego poziomu do kwietnia 2020 lekko dziś rano rosła (+0,25 proc. ok. godz. 9:10).

Kurs amerykańskiego dolara względem filipińskiego peso ustanowił dziś swój historyczny rekord, a także dotarł po raz kolejny do najwyższego od 1998 roku poziomu względem malezyjskiego ringitta. Najwyżej od maja 2020 był dziś kurs USD względem dolara nowozelandzkiego. Ok. godz. 9:55 kurs EUR/USD wykazywał niewielką zmianę w stosunku do poziomu wczorajszego zamknięcia (-0,02 proc.) tuż powyżej poziomu parytetu.
Minimalnie słabł polski złoty (EUR/PLN +0,11 proc., USD/PLN +0,11 proc. ok. godz. 8:55).

Wczorajszy ataku kursu Bitcoina względem amerykańskiego dolara na jego znajdujące się poniżej poziomu minimum z połowy czerwca się nie powiódł i dziś rano kurs BTC/USD przebywał ponownie powyżej poziomu 19000 tracąc wszakże ok. godz. 8:45 0,98 proc. w stosunku do poziomu poniedziałkowego zamknięcia.

Źródło: Wojciech Białek, DM TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rentowności wspierają dolara

Rentowności wspierają dolara

2023-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Trwa rajd na rentownościach amerykańskich obligacji, który wyraźnie przyspieszył po "jastrzębich" komentarzach ze strony FED w zeszłym tygodniu. Rynek zdaje się wyceniać scenariusz w którym stopy procentowe pozostaną wysokie przez dłuższy czas - w efekcie 2-letnie rentowności są na poziomie 5,13 proc., który nie był widziany od 23 lat, a 10-letnie przy 4,53 proc., które ostatnio obserwowaliśmy w 2007 r. Sytuacji nie poprawia zamieszanie wokół przyszłorocznego budżetu - politycy w Kongresie powinni porozumieć się w tej kwestii do 1 października.
Amerykański dolar nadal się umacnia, rosną rentowności obligacji skarbowych

Amerykański dolar nadal się umacnia, rosną rentowności obligacji skarbowych

2023-09-26 Komentarz poranny TMS Brokers
S&P 500 osiągnął w poniedziałek swój najniższy poziom od czerwca br., ale zakończył wczorajszą sesję lekkim wzrostem (+0,4 proc.). W zeszłym tygodniu wykres tego indeksu raczej ewidentnie opuścił dołem 3-miesięczna formację „głowy z ramionami” rozpościerającą się pomiędzy poziomami ok. 4350 pkt. a 4600 pkt. Lekkie wzrosty zanotowały również średnia przemysłowa Dow Jonesa (-0,13 proc.) i Nasdaq 100 (+0,46 proc.). Dziś ok. godz. 9:55 kontrakty na S&P 500 taniały o 0,55 proc.
Dolar ciut mocniejszy

Dolar ciut mocniejszy

2023-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek przynosi lekkie podbicie dolara na szerokim rynku. Wpływ na to mają znów słabsze nastroje w Chinach po tym, jak pojawiły się niepokojące doniesienia o kondycji największych deweloperów (Evergrande i Oceanwide), ale i też "jastrzębie" komentarze od przedstawicieli FED, jakie padły jeszcze w piątek wieczorem - potwierdzają one linię utrzymania stóp na wysokich poziomach przez dłuższy okres z opcją ewentualnej podwyżki późną jesienią (o niej wspomniała Michelle Bowman).
Czy EUR/USD podąża w kierunku dołka z marca?

Czy EUR/USD podąża w kierunku dołka z marca?

2023-09-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Piątkowa sesja w USA charakteryzowała się redukcją ryzyka przez inwestorów. Indeksy giełdowe traciły, co skutkowało tym, że SP500 zanotował najgorszy tydzień od marca. Rynek pozostaje zaniepokojony tym, że Fed prawdopodobnie utrzyma stopy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Dolar umiarkowanie zyskał a euro straciło po słabych wstępnych danych PMI za wrzesień dla Europy. Jen osłabił się po decyzji BoJ.
Złoty pozostanie stabilny

Złoty pozostanie stabilny

2023-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po umocnieniu polskiej waluty w drugiej połowie ubiegłego tygodnia po komentarzu prezesa Glapińskiego, który zredukował szanse na kolejną obniżkę stóp procentowych na posiedzeniu RPP zaplanowanym na 4 października, kolejne dni mogą przynieść konsolidację notowań. Kluczowe będzie to, co stanie się z EURUSD. Para wprawdzie dwukrotnie naruszyła wsparcia z czerwca b.r. przy 1,0635, ale nie doszło do trwałego wybicia tego poziomu, co może dawać pewne szanse na odreagowanie powyżej 1,07. Wtedy złoty mógłby zyskać chociażby wobec USD, gdzie mieliśmy już chwilowe zejścia poniżej 4,30.
Złoty odrabia straty

Złoty odrabia straty

2023-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Polska waluta zazwyczaj jest bardzo podatna na zmiany globalnego sentymentu. Tymczasem od ostatniej decyzji RPP złoty reaguje bardziej na lokalne czynniki. Najpierw mieliśmy duże osłabienie, teraz złoty odrabia straty pomimo pogorszenia sentymentu. Przed wrześniową decyzją RPP za euro płaciliśmy mniej niż 4,50 złotego. Rynek spodziewał się obniżki stóp, ale jedynie o 25 punktów bazowych, tymczasem Rada obniżyła je od razu aż o 75 punktów do 6% w przypadku stopy referencyjnej.
Kierunek nada FED

Kierunek nada FED

2023-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe wydarzenia są zaplanowane dopiero na dzisiejszy wieczór - o godz. 20:00 poznamy komunikat po posiedzeniu FED wraz z najnowszymi projekcjami makroekonomicznymi, oraz wykresem oczekiwań członków tego gremium, co do kształtowania się stóp procentowych (tzw. dot-plot), a 30 minut później rozpocznie się konferencja prasowa Jerome Powella. Podwyżki stóp nikt nie oczekuje, kluczowe będzie dzisiaj to, na ile taki ruch byłby możliwy w listopadzie.
Uwaga inwestorów skierowana na FED

Uwaga inwestorów skierowana na FED

2023-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym wydarzeniem dnia, a może i nawet tego tygodnia jest decyzja FOMC w sprawie poziomu stóp procentowych. Decyzję poznamy o godzinie 20:00, a wraz z komunikatem zostaną zaprezentowane najnowsze projekcje makroekonomiczne oraz dot-plot, który pokaże oczekiwania członków FED co do kształtowania się stóp procentowych w przyszłości. Oczekuje się, że dziś stopy zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie i że w tym roku zobaczymy jeszcze jedną podwyżkę, prawdopodobnie w listopadzie.
Dalej relatywnie spokojnie...

Dalej relatywnie spokojnie...

2023-09-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przyniósł większych zmian na rynku walut, a wtorkowy ranek na razie wygląda nieco podobnie. Zauważalna jest niewielka presja na słabszego dolara, ale nie na szerokim rynku, a zmiany są niewielkie. Nadal widać wyczekiwanie na informacje, które zaczną spływać od jutra - jeszcze w nocy zobaczymy doniesienia z Ludowego Banku Chin, ale kluczem będzie wieczorny przekaz FED.
Dolar czeka na decyzję Fed

Dolar czeka na decyzję Fed

2023-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja nie przyniosła większych ruchów na rynku Forex, co było związane z niemal pustym kalendarzem makro, a także wyczekiwaniem na środową decyzję Fed. Dziś o poranku nastroje są podobne, zmienność na rynku walutowym jest niewielka, a dolar nieznacznie się osłabia. Widać wyraźnie, iż inwestorzy wyczekują na jutrzejszą sesję. Już w nocy poznamy decyzję Ludowego Banku Chin, z kolei wieczorem komunikat wyda Fed. Poza tym w najbliższych dniach poznamy decyzje Riksbanku, SNB, Boges Banku, BoE i BoJ, dlatego też większa zmienność przed nami.